בחזרה

ה'טייגרים' העתיקים של אגד עדיין בשירות... בבורמה • במהלך טיול במזרח הרחוק הגעתי לבורמה (כיום מיאנמר) והסתקרנתי לדעת מה עלה בגורל ה"טייגרים" של אגד אשר נמכרו לבורמה לפני שנים. ואכן, במהלך השבוע ששהיתי בבורמה הצלחתי לקלוט בזווית העין, תוך כדי נסיעה, שלושה אוטובוסים של אגד. מובן שדבר זה לא סיפק אותי החלטתי לנסות ולאתר אותם בעצמי, למטרה זו הקדשתי את היום האחרון לשהותי בבורמה. שוטטתי ברחובות ראנגון הבירה (כיום נקראת יאנגון) וחיפשתי את המכרים הוותיקים מתוך ידיעה שהם עדיין משרתים בה.

  צי התחבורה הציבורית בבורמה מורכב החל ממשאיות "פורד" ממלחמת העולם השנייה וכלה באוטובוסים שונים ומשונים, אפילו בני זמננו. ומדוע משונים? התנועה בבורמה מתנהלת בצידו הימני של הכביש, כמו בישראל, אך מיקום מושב הנהג ברכב נקבע על פי ארץ המוצא של הרכב. כיוון שהממשלה הבורמזית מיבאת רכבים משומשים מכל העולם, ובמיוחד מיפן, כ - 90% מכלי הרכב הנעים בכבישים הם בעלי הגה הממוקם בצד ימין. חוש האילתור הבורמזי התגבר גם על בעיה זו, ובאוטובוסים העירוניים (היפניים לשעבר) הותקנה דלת בצד ימין, כאשר הדלתות בצד שמאל אינן בשימוש.

  לאחר מספר שעות של חיפוש עדיין לא ראיתי אפילו טייגר אחד. לכן החלטתי לקחת מונית אל אחת מהתחנות המרכזיות, אולי שם אזכה לצלם טייגר. נהג המונית שלקחתי מהמלון היה נחמד ושאל אותי מדוע אני נוסע לתחנה המרכזית. סיפרתי לו שאני מחפש אוטובוס ליילנד מישראל והוא, למרבה ההפתעה, ענה כי הוא יודע בדיוק היכן אוכל למצוא את מבוקשי. על פי דבריו הבנתי כי האוטובוסים הללו אינם נמצאים בתחנה המרכזית אלא במקום אחר, כיוון שהם אוטובוסים בינעירוניים ולא עובדים בתוך העיר. לאחר מספר דקות מצאתי את עצמי בתוך מוסך סניף יאנגון של אגד! לאחר תיאום קצר עם "מנהל סניף יאנגון" קיבלתי אישור להסתובב בחצר המוסך ולצלם.

  עמדו שם כ - 20 טייגרים, שעל חלקם ניתן היה עדיין לראות את השלט "אגד", חלקם עדיין נושאים לוחיות רישוי מישראל הצבועות בצבעי המרכב, בחלקם מודבקות המדבקות "לא לעשן" בעברית ואפילו נשארו לוחיות הטיפולים של אגף המשק של אגד.

  כל עובדי המוסך לא הבינו מדוע מסתובב לו תייר קצת משונה עם שתי מצלמות ומתלהב מאוטובוסים בני 40 פלוס. אך "מנהל הסניף" שהיה גאה בצי האוטובסים שלו נתן לי הסבר קצר: יש ברשותו כ - 30 ליילנדים והוא היחיד בבורמה שמתפעל אותם בקווים בינעירוניים. אחדים מהאוטובוסים עברו "השבחה" וקיבלו מנוע קדמי וגיר רגיל, אך רוב האוטובוסים עדיין נוסעים עם המנוע התת-רצפתי המקורי. אחד האוטובוסים אף היה בעיצומו של שיפוץ מנוע בעת הביקור.

  אוטובוס המגיע למוסך לטיפול ארוך (והם זקוקים לזה) עובר תחילה תהליך של פירוק חלקים שימושיים, כגון מראות ופנסים קדמיים, כדי שאלו ישמשו חלקי חילוף לאוטובוסים הפעילים ובסוף התיקון הוא מקבל את החלקים החסרים מאוטובוס אחר הנכנס לטיפול ארוך.

  בסיום הביקור הענקתי ל"מנהל הסניף" מדבקה של אגד שאותה לקחתי איתי לטיול בדיוק למטרה זו. הוא הראה לי במשרדו תצלום של אוטובוס אגד בצבעיו המקוריים נוסע ברחובות ראנגון. צילום זה הוענק לו על ידי אחד מאנשי אגד במהלך בצוע העסקה.


  תמונות נוספות כאן: http://www.egged.co.il/main.asp?lngCategoryID=6571
  bus1.jpg bus2.jpg
  bus1.jpg(גודל:18.14KB)bus2.jpg(גודל:20.47KB)

  bus2.jpgbus1.jpg


 • ועוד קצת..

  bus3.jpg bus4.jpg
  bus3.jpg(גודל:22.50KB)bus4.jpg(גודל:17.17KB)

  bus3.jpgbus4.jpg


 • גדול


 • גדול
  אני, לעומת זאת, נתקלתי באוטובוס של חברת "דן" בגינאה ביסאו שבמערב אפריקה.


 • חתיכת היסטוריה
  Twisted Evil
  עשו הטייגרים האלה
  בטח זה אלה שראו את תעלת סואץ ועכשיו את האיוראודי מעניין לאן יגיעו בעתיד?


 • חתיכת היסטוריה
  אבי ז"ל, היה חבר אגד (גם אני נכון לעכשיו..) אכן הגיע עם הטייגרים האלה עד סואץ בשנת 1967 ואחר כך ב 1973 - ואף חצה את התעלה ל"ארץ גושן" למי שזוכר.
  אכן חתיכת היסטוריה!


 • גדול


 • ספור מעולה !!!
  תודה רבה , כבר שכחתי לגמרי את הספסלים הכחולים האלה ממש לחזור לינקות Laughing


 • נהדר!
  אומנם לא נולדתי בזמן חציית הטייגרים את התעלה, אבל נהנתי מאוד מהתמונות מההסבר. Smile


 • חתיכת היסטוריה
  ענק אני לא מאמין !


 • מדהים פשוט מדהים....
  ברגע אחד החזרת אותי לגיל 9 . בילדותי החלום שלי היה להיות נהג על האוטובוסים האלה. תודה רבה!!


 • ע נ ק !!!
  בורמה היא אחת המדינות עם אוסף ה"ענתיקות המוזרות" הגדול בעולם.


 • גם האבא שלי ז"ל היה חבר אגד
  ואוטובוס טייגר ליווה את ילדותי לא מעט שנים
  כאשר היה חונה ליד ביתנו מאחר וגרנו בערד ולא הייתה תחנה
  בסוף יום העבודה אבא היה מחנה את האוטובוס ולמחרת שוב יוצא לנסיעות
  לים המלח ולבאר שבע, נסיעות רבות עברו עלי בכלי רכב הזה
  עם אבא... וגם כשמשעמם הייתי נכנסת לאוטובוס הייתי מאוד גאה שאני יודעת
  את הכפתור הסודי לפתוח את הדלת, ומשחקת לי באוטובוס
  אז עוד היו ימים שלא היה צריך לנעול כל מה שזז וזה עדיין היה נשאר במקום.

  היו זמנים במערב


 • תודה wishfulthinker
  כשהייתי ילד הטמנתי עם חבר פתקית באחד האוטובוסים האלה, עם משאלה.
  פירקנו בורג מהמושב, טמנו בחור את הפתק והחזרנו את הבורג

  בטוח שעוד אבקר בבורמה ואם אמצא את זה, זו תהיה סגירת מעגל ע-נ-ק-י-ת

נעול
 

בחזרה