בחזרה

איך ללמוד איטלקית בפירנצה במולטו שמחה והנאה

•  

הי לכולם,

לפני ששנת השבתון שלי מתמוססת ומסתיימת, אני חייבת להעלות על הכתב את אחת החוויות המעשירות והנפלאות שהיו לי השנה. 

כשמורה יוצאת לשנת שבתון, עומדות בפניה כמה אפשרויות:

א. לעשות תואר שני / שלישי ולהתמקד בנושאים אקדמאים

ב. לקחת קורסים חשובים אך בנאלים להעמקת הידע המקצועי

ג. לשלב בין קורסים מתחומים שונים – החל מ”לימוד מקוון בתחומי דעת שונים” ועד לקורסים חביבים כמו קרמיקה, פילאטיס ועיצוב.

ד. לבחור בקורסים שונים ומיוחדים שצריך לדעת למצוא אותם..! (כדי שימומנו ע”י קרן השתלמות)

נחשו במה בחרתי…?! angelsurprise

כשיצאתי לשנת שבתון, רציתי להגשים כמה חלומות.

אחד מהחלומות היה ללמוד שפה זרה (רצוי איטלקית או צרפתית) באחת המדינות (רצוי איטליה. או צרפת) ולהתגורר בעיר (רצוי פירנצה  או פריז) במשך תקופה יחסית ארוכה.

כשקיבלתי את חוברת עבת הכרס של ההנחיות לשבתון, חיפשתי את המקום המתאים שדרכו אוכל לממש את התוכניותי – ומצאתי!

כמה בירורים, טלפונים, כמה מיילים, טופוסולוגיה והמתנה לאישורים וזהו!

נרשמתי לקורס איטלקית בפירנצה וההתרגשות רבה!

(אל דאגה, גם לפריז הגעתי השנה. בפעם המי יודע כמה...)

כמה פרטים טכנים:

הקורס נלקח דרך חברה הנקראת “קמפוס לימודים” – וממומן כמעט ברובו ע”י קרן ההשתלמות למורים. (החברה מציעה אגב לימוד שפות זרות נוספות במקומות שונים בעולם).

עלות הטיסה, המגורים והמחייה – במימון עצמי.

עם זאת, החברה מציעה אפשרויות מגורים מוזלות שונות – החל ממגורים אצל משפחות מקומיות, המשך בדירות שותפים סטודנטים ועד למעונות סטודנטים.

כמובן שאפשר גם לקחת דירה דרך abb או אפילו מלון למתפנקים. כל אחד והעדפותיו ואפשרויותיו הכספיות…

אורך הקורס – לבחירת המשתלם : שבועיים, שלושה או ארבעה שבועות.

וכמובן – כל אחד יכול! לא חייבים להיות מורים בשבתון כדי לקחת קורס ללימוד שפה כזה – רק כל העלות עליכם.

ובמה אני בחרתי…?

החלטתי לקחת קורס של שבועיים – כדי שלא אתגעגע יותר מדי למשפחתי האהובה (ובמלוא הפירגון מצד בן זוגי היקר , ילדיי ושאר בני המשפחה). 

קבעתי את תאריך הקורס – עם סיום חג סוכות – “אחרי החגים”. 

בחרתי במגורים בדירת שותפים – פרטים יגיעו.

התחלתי לחפש טיסות 

איזו התרגשות!

לאחר התלבטות קצרה, בחרתי באלאיטליה – טיסה לפירנצה דרך רומא.

אבל מה, הייתכן שלא אהיה ברומא..?!?

אז חשבתי עוד קצת והחלטתי לערוך ביקור קצר ברומא, ובכך הארכתי את החוויה האיטלקית לשבועיים וחצי wink. הזמנתי מלון ליד קמפו די פיורי והתרגשתי עוד יותר.

וזהו.

אז זהו, שלא ממש זהו….. wink

נרשמתי להרפתקה הזו לבד, ומעט חששתי. 

ואז היא הגיעה לחיי – השותפה האולטימטיבית לחוויה הזו: חברתי החדשה נטעsurprise

את נטע הכרתי בזכות רונית – מנהלת מחלקת לימודי שפה בחו”ל. היא החליטה לשדך בינינו כשידעה שכל אחת מאיתנו נרשמה לבדה לקורס.

נטע ואני שוחחנו בטלפון, קבענו בליינד דייט שזכה להצלחה מסחררת ואז התחלנו לנדנד לרונית שתשבץ אותנו בדירה ביחד ולא עם סטודנטים עוללים שיעשו רעש ולכלוך.

והנה הפתעה מלבבת – קיבלנו הודעה שנהיה ביחד בדירת שותפים ואנחנו נהיה השותפות היחידות! כלומר – שתי בנות בדירה במחיר נפלא (330 אירו לכל אחת לשבועיים). איזה כיף!! 

אז מה שנותר כעת הוא להמתין בהתרגשות, לארוז, לתכנן ולחלום…yes

כבר עכשיו אפשר לסכם – היה מדהים ונפלא!!!

והערך המוסף הוא שזכיתי בחברת נפש, תאומה רוחנית (לא סתם! נולדנו בהפרש של שלושה ימים…!), השותפה המושלמת לחוויה שכזו – שכיף להסתובב איתה במוזיאונים, בחנויות ובשווקים, שאוהבת את אותם הדברים כמוני, שכיף לצחוק איתה, לעשות קניות איתה, ללמוד איטלקית איתה ובמיוחד – תחביבנו המשותף: להכיר אנשים חדשים, לשוחח איתם ולהתלהב ביחד 

נטע המקסימה, אני מקדישה לך את הפוסט הזה (סוף סוף התיישבתי לכתוב, את רואה…? ) ומצפה שתזכירי לי אירועים ואנקדוטות תוך כדי הכתיבה!

הנה נטע ואני שותות קפוצ’ינו בפירנצה, ליד הדירה שלנו:

• איך ללמוד איטלקית בפירנצה במולטו שמחה והנאה

יום ראשון, 23.10.16  – ההגעה והדירה

בבוקר יום ראשון נפרדנו מהמשפחות ונפגשנו נטע ואני - בנתב”ג.

צ’ק אין מהיר, קפה בשדה ואנחנו על המטוס לרומא. 

יום קודם קיבלנו הודעה מאלאיטליה שיהיה איחור של חצי שעה בהמראה (זאת אחריות!) – והדבר גרם לחרדות קלות סביב נושא הקונקשן ברומא לפירנצה.

נותרה לנו בקושי שעה ושדה התעופה של רומא לא קטן...

בקיצור – היה לנו מיני “המירוץ למיליון” בפיומיצ’ינו , אבל הספקנו!

המסע לפירנצה עבר בשלום והיה נעים עד מאד.

אליאיטליה היו בסדר גמור, ואני באמת מקווה שייצאו מהמשבר הנוכחי שלהם וימשיכו לטוס במחירים שפויים. 

החשש הקבוע שלי של אי הגעת מזוודות הופרך ונחתנו בפירנצה בשעה טובה, עם כל המזוודות ועם מזג אוויר נאה 

לקחנו מונית לכתובת הדירה (היו גם כמה תכתובות מייל ואף שיחת טלפון לא רהוטה קודם ההגעה) והגענו לרחוב שלנו – רחוב איטלקי טיפוסי ומקסים!

שם הרחוב – Borgo Ognissanti  והוא סמוך לנהר, אך גם קרוב למרכז העיר.

לבניין יש דלת כניסה עם מפתח ובעלת הדירה – רפאלה חיכתה לנו עם בתה פטרישיה.

אך לפני ההגעה לדירה – התעוררה בעיה!

גרם מדרגות גבוה ובלתי נגמר המתין לנו, ואנו שתי בנות עם מזוודות ותיקים… הדירה בקומה שנייה ++ זאת ידענו מראש, היה כתוב בדפים – אבל כעת צריך להתמודד! angry

אך לא שתי נשים בעלות תושיה יוותרו! לא ולא!!

עמדנו מספר דקות בכניסה לבניין וחיכינו שיעבור גבר / נער מסוקס וחסון שיאות להעלות לשתי נשים ענוגות את מטלטליהן.

במהרה אותרו הקורבנות והם העלו לנו את המזוודות וקיבלו גם תשר נאה. wink

וכעת – כשעברנו את כל משוכות ההגעה, התפנינו להכיר את הדירה החמודה שלנו בפירנצה!

איזו דירה מתוקה ומרווחת!

כל אחת קיבלה חדר משלה, היה גם חדר אמבטיה וסלון קטן עם פינת אוכל. גם מטבח ומרפסת שפונה לפאטיו.

רפאלה ובתה פטרישיה היו חביבות והראו לנו את הדברים החשובים שיש לדעת בבית. יש גם מכונת כביסה וצריך להקפיד לסגור את הגז בכל פעם שיוצאים מהדירה. 

הן גם ירדו איתנו מאוחר יותר והראו לנו היכן יש מינימרקט קטן ואיפה יש מסעדות סמוכות. הראו גם את הדרך לביה”ס שלנו – שנדע כיצד להגיע.

כבר באותו הערב ירדנו לאחת המסעדות הסמוכות ואכלנו ארוחת ערב איטלקית טעימה!

בונה נוטה! מחר מתחילים את לימודי האיטלקית yes

כמה תמונות מהיום הראשון:

ברוסקטה טעימה לערב הראשון בפירנצההחדר שליהדירההמרפסת הקטנה שלנוגרם המדרגות המאסיבי בבנייןרחוב אונייסנטי בפירנצה - הרחוב שלנו

• בונג’ורנו שירלוש יקירתי 

זה מה שנקרא עדיף מאוחר מלעולם לא ואיזה כיף שלא שכחת אותנו.

ההתחלה נשמעת מבטיחה ביותר וכך גם נטע והדירה וברור שפירנצה.

אז אני פה ללוותך באיטלקית ובפירנצה המדהימה 

לימור

• איך ללמוד איטלקית בפירנצה במולטו שמחה והנאה

שירלייייייי,

גם אני פה wink

איזה כיייייף שסוף סוף התחלת לכתוב את הסיפור surprise

למדת שפה חדשה וגם זכית בחברה חדשה no 

כנפשות תאומות אני בטוח שנטע חובבת אירוויזיון…. ואם לא… אז כנראה שבקרוב כן devil

מחכה להמשך…. ובינתיים מצרף שיר איטלקי נהדר  

• שירלי,

איזה יופי!!!

בעלי היקר עשה לפני 5 שנים הסבה להוראה וכבר חולם על שנת השבתון.

בדיוק השבוע סיפר לי שיש אפשרות כזו בחו”ל והוא לא יודע בדיוק כיצד זה קורה והנה את פה עם הסיפור שלך.

אז גם אני פה מצטרפת לסיפור.

מחכה להמשך….

טל

•  

ערב טוב ותודה רבה למגיבים החביבים.

לימורי – שמחה לראותך כאן בסניף האיטלקי 

רוביייייי – איזה שיר. איזה שיר!!!! surprise עוד אספר על השיר הזה בהקשר לימודי האטלקית בפירנצה!  ואל דאגה, נטע כבר עברה סדנת אירוויזיון מטעמי !

טל – אשמח לענות על כל שאלה עבור בעלך. תיכף אתחיל לספר על שיעורי האיטלקית…

יום שני 24.10.16 – מתחילים ללמוד איטלקית עם לואיג’י!

הנה הגיע היום המיוחל בו מתחיל קורס האיטלקית שלנו.

נטע ואני התעוררנו, הסתדרנו, התקשטנו והכנו תיק עם מחברת וכלי כתיבה.

תלמידות רציניות אנחנו! yes

בעבר, למדתי פעם איטלקית בקורס לימודי חוץ של האוניברסיטה. אפילו שמרתי את המחברות והבאתי אותן לפירנצה כדי שאולי תעזורנה לי… 

יצאנו מהדירה שלנו והתחלנו בדרך לכיוון הרחוב בו מתקיים הקורס, ע”פ ההסבר שנתנו לנו רפאלה ובתה בערב שעבר. 

היו שתי אפשרויות להגיע ובחרנו באחת מהן. הדרך עברה בנעימים ובשלב מסוים הגענו לתחנה המרכזית של פירנצה. מעבר לתחנה אמור להיות בית הספר שלנו שנקרא לינגוואויוה Linguaviva.

כמובן שקצת התברברנו, הלכנו הלוך וחזור וסחור סחור – עד שמצאנו את הבניין ואת הכיתה.

קצת איחרנו… לא נעים.

אך במהרה השתלבנו בעניינים והתוודענו לבני הכיתה שלנו ולמורה המופלא לואיג’י.

הו לואיג’י! זהו מורה בחסד ועליו עוד אספר…surprise

הקבוצה שלנו היא קבוצת מתחילים ובה בני עמים שונים: אנגליה, מקסיקו, שבדיה, סין, יפן, רוסיה, גרמניה ספרד וברזיל. בנוסף לנטע ולי הישראליות – היתה עוד חברה נחמדה – רחלי (שהתגוררה בדירה אחרת עם שותפות).

לואיג’י המקסים שבר את הקרח עם משפטים של היכרות, וישר זרק אותנו לתרגילי דו-שיח עם אנשים שונים.

היה נהדר!  Parlare Italiano wink

רוב תלמידי הכיתה היו צעירים – בני עשרים +/-  שמתעתדים ללמוד בהמשך עיצוב, אמנות או אופנה בפירנצה , אך ראשית עליהם ללמוד איטלקית.

לואיג’י ושאר מורי בית הספר לשפות מכירים היטב את התופעה של מורים מישראל שבאים לפירנצה ללמוד איטלקית במסגרת שנת השבתון. מורים כאלה (כמו רחלי, נטע ואני) הם מבוגרים יותר משאר תלמידי הכיתה – אך משתלבים יפה מאד באווירה..

בכל אופן, לואיג’י שלנו הוא בעל אוצר מילים יפה בעברית ומדי פעם משרבב פנינים כמו : “ונטי משפטים” (20 משפטים) devil 

אגב – לואיג’י סיפר לנו שלמד יפנית והוא דובר את השפה! כל הכבוד לו!

בכל אופן, בשיעור הראשון קיבלנו הסברים כללים על לימודינו בקורס:

כל יום הלימודים מתחילים ב- 9 ונמשכים עד 12.

אך, באיטליה אנו נמצאים ולכן יש הפסקת קפה בין 10:30 ל -11 

ב-12 יש הפסקת צהריים.

ב- 13:30 מתחיל שיעור אחה”צ עד 15:00 . בשיעור זה לא משתתפים כל תלמידי הקבוצה שלנו ולמעשה רק אנחנו הישראליות היינו בו – כחלק ממכסת השעות שלינו ללמוד. שיעור אחה”צ יהיה עם מורה אחרת.

נאמר לנו שמדי פעם יתקיימו סיורים אחה”צ וגם בסופ”ש (רובם בתוספת תשלום) וכן שיעורים מיוחדים.

הלימודים מתקיימים בימים שני עד שישי ובסופ”ש יש חופש 

והנה הסתיים החלק הראשון ואנו יוצאים להפסקת צהריים.

לכבוד היום הראשון, ערכו לנו קבלת פנים עם כיבוד בחצר בית הספר 

והיה נחמד מאד!

הנה לואיג’י מלמד אותנו איטלקית עם קפה:

כמה מתלמידי הכיתה בחצר בית הספרבית הספר לינגוואויוהכך לואיגי מלמד איטלקית

•  

לכבוד היום הראשון בפירנצה וללימודים בבית הספר, הוזמנו לסיור חינמי על ידי אחד ממורי בית הספר ושמו יעקובו (ג’קובובו. איך שיוצא...). בחור נחמד שגם הוא יודע יפנית…. מתוחכמים האיטלקים האלו!

יעקובוב החביב לקח אותנו לסיור ראשוני בפירנצה, הסביר באנגלית כדי שכולם יבינו (נאמר לנו שכל הסיורים למעט זה יהיו באיטלקית...) ואנחנו התחלנו להבין באיזו עיר מהממת אנחנו נמצאות!! 

הסיור החל באחד האתרים החשובים בפירנצה, שקרוב מאד לבית הספר שלנו – השוק המרכזי !  Mercato centrale  עוד נחזור לכאן… (כמעט כל יום blush)

משם הלכנו במסלול דרך כנסיית סן לורנצו, כיכר הדאומו (המדהימה!!) , כיכר רפובליקה, פיאצה דלה סיניוריה , רחבת מוזיאון האופיצי ועד לתצפית על הגשר הכי הכי – פונטה וקיו!

יעקובו עצר מפעם לפעם, הסביר בקצרה על האתרים והוסיף מידע חשוב בתחומים שונים.

אנחנו כמובן השתגענו מכל אתר ואתר, אבל ידענו שעוד נחזור לכל המקומות…

כן, איזה כיף זה לדעת שנהיה בעיר הנפלאה הזו שבועיים ונוכל התמקד בכל המקומות!

כעת זה היה סיור על קצה המזלג, שהשאיר טעם של עוד…!

אחד הטיפים החשובים של יעקובובו היה לגבי הגלידה 

שימו לב! התרחקו מחנויות הגלידה שמציגות ערימות גבוהות של גלידות בשפע טעימים וצבעים! הן רק לתיירים, זו לא גלידה “אמיתית”!

איטלקים אמיתיים (ואתם תהיו כאלה בשבועות הקרובים!) אוכלים גלידה נסתרת בלבד! כלומר – גלידות הנתונות במיכלי מתכת סגורים. אין לראותן בתצוגה…

רשת הגלדות המפורסמת ביותר היא ונצ’י , אבל ישנן עוד מספר חנויות גלידות שוות בפירנצה – ויעקובובו הראה לנו את סודות העיר….angel

בין לבין ראינו כמה חנויות של תיקים ונעליים יש כאן! להתעלף!!

כמה תמונות מהסיור הראשוני שלנו בפירנצה:

הדאומופיאצה דלה סיניוריהגלידת ונצי היוקרתית הגשר הישן - פונטה וקיו המקסיםהשוק המרכזיזה אמנם רק העתק של דוד - אבל שווה!

•  

עוד כמה תמונות שצילמתי בסיור הפתיחה בפירנצה:

רחבת מוזיאון אופיציגרפיטי פירנצה מהמםהשנה מציינים 50 שנה להצפת הנהר ארנו את העיר פירנצהסימטה מקסימה

•  

לאחר הסיור חזרנו לדירה שלנו – ניווטנו בהצלחה מרובה! broken heart

מנוחה קצרה, התרעננות ואנו יוצאות לארוחת ערב.

מכיוון שכל כך התלהבנו מבניין השוק – Mercato Centrale, החלטנו לחזור לשם.

בקומה השנייה בשוק ישנו מתחם אוכל חדש, מעוצב, שוקק חיים ומקסים. 

שפע של מסעדות, דוכני אוכל , בתי קפה ובארים –  מקום בילוי נפלא וכייפי!

מאד נהננו – הן מהאוכל והן מהאווירה  surprise

ואגב – כאן נמצא הקנולי המשובח ביותר (ולא אספר כמה פעמים חזרתי לאכול אותו כאן...blush)

אכן – סיום מושלם ליום הראשון !!

השוק המרכזי - קומת המסעדותשעות הפתיחה של השוקקנולי מושלםסאבטקסט מרוצה עד מאד!Mercato Centrale

• וואו שירלי, זה נשמע אדיר!!

מגניב בטירוף.. לגמרי הגשמת חלום..

ממשיכה לעקוב Smile

שיראל

• שירלי, אפשר להשתמש כאן בכל מילות ההתפעלות שכתבת בפוסטים שלך

אבל, נו נו נו ‘איטלקיה’ שכמותך, פטריצייה! פטריצייה!

• שירלי- כל הכבוד!!! אנשים שמגשימים את החלומות שלהם הם אנשים כלבבי! 

אוהבת את הסיפורים שלך שלאוכל יש תפקיד חשוב בהם, ואוהבת להרגיש את ההתלהבות שלך דרך הסיפור. והמקום הכי נכון לזה זאת איטליה.

מחכה להמשך...

•  

שיראל, צפריר ושרון – תודה ויופי שהצטרפתם. 

צפריר – אני מוכנה להשבע שהיא פטרישיה ב”שין” ולא פטריציה ב”צ”, אבל מכיוון שעברה למעלה מחצי שנה + השריפה כאן שמעט שיבשה את דעתי, ייתכן ואני טועה.

שרון – אכן יש הרבה תיאורי ותמונות אוכל (אבל אין קייזרשמארן…!) blush

התכוונתי להמשיך היום – אבל יש תקלה באתר בהעלאת תמונות. מאד מרגיז.

סאבטקסט: כמה נחמד. טיפיקל. עד שסוף סוף התיישבתי לכתוב…cool

אז נתראה שוב כשהאתר יואיל לשתף פעולה…

שבת שלום,

שירלי 

• שירלי, את מקור השראה של ממש!

מי כמוך תדע לנצל שנת שבתון כהלכה! (חבל שלעורכי דין איןfrown).

פונה לקראית סיפורך

• שירלי, כול הכבוד על הגשמת החלום ואיזה יופי לקרוא עוד סיפור שלך. אני ממש נהנית מאיך שאת כותבת ומספרת,כיף גדול לקרוא. תודה!

• תשמעי את יודעת לחיות 

מדליק בריבוע

• תגובה איך ללמוד איטלקית בפירנצה במולטו שמחה והנאה

לא תקבלי פטור גם מכתיבה על פריז ( ושתדעי שכבר בדקתי את המרקייה שלך ליד פלאס דה ווז')

אבל פירנצה גם מתקבלת בברכה !

שנים שלא הייתי וכיף להיזכר ,

ואהבתי את מתחם האוכל הזה בשוק, שהוא כנראה חדש כי הוא ממש לא היה אז , מזמן מזמן.. 

איזו יופי של חוויה ומרגישים את הכיף פה דרך התיאור שלך !

שנשקול הסבת מקצוע  ??

• הצטרפתי!!

תפור עלייך שירלי… surprise

• בול החלום שלי.

כזו השתלמות אני רוצה אחד לאחד!

אפילו שבמקצוע שלי אין בכלל שנות שבתון, אני מתכוונת לאמץ את הרעיון..

איך לא הזמנת אותי

• שירלי – הגעת בול בזמן! חיכיתי לסיפור הזה, אנא המשיכי.

נ.ב. תמונת הקנלוני והטיפים על הגלידה שבו אותי לחלוטין! מולטי גרציה.

רבקה

נעול

בחזרה