בחזרה

טיול שלכת בניו אינגלנד אוקטובר 2017

• בוסטון - King's Chapel ומלון Omni Parker house

בהמשך רחוב Tremont מערבה נמצאת תחנה מספר 5 בדרך החירות היא King's Chapel. זו הכנסיה האנגליקנית הראשונה במדינות ניו אינגלנד שהייתה חביבה על בני משפחת המלוכה האנגלית. זו הפעם הראשונה שאנחנו נתקלים בכנסיה בה מבנה הישיבה הוא מין תאים משפחתיים open space.

ממש מעברו השני של הכביש מול הכנסיה נמצא המלון העתיק Omni Parker house. הוא המלון העתיק ביותר בבוסטון שפועל מיום היווסדו לפני כ- 160 שנה. עיצוב  הלובי יפפה ובסגנון של פעם עם שילוב של מודרניות ופה אגב הציע ג'ון קנדי נישואים לאחת בשם... ז'קלין בובייה והשאר היסטוריה. אגב היה כתוב לי שהיות ולמלון תפקיד משמעותי בהיסטוריה האמריקאית עד שהוא כלול כתחנה במסלול החירות אבל לא היה לזה זכר בפרסום הרשמי של לשכת התיירות.

מלון Omni parker houseKing's chapelKing's chapelמלון Omni parker houseמלון Omni parker houseKing's chapel

• בוסטון - Old south meeting house

אנחנו סוטים לרחוב School שם תחנה מספר 6 בדרך החירות שזה בית הספר הציבורי החילוני הראשון בארה"ב שהוקם ב- 1635 מיד לאחר יסוד העיר ואחד מבוגריו  הוא המדינאי והמדען בנג'מין פרנקלין שפסלו נמצא במקום. בית הספר פועל היום במקום אחר ומה שיש זה לוח מוזאיקה שמסמל היכן היה בית הספר וכן הפסל של פרנקלין.

ממשיכים עוד קצת ברחוב הקטן ומגיעים לתחנה מספר 7 בדרך החירות הלא הוא ה- old south Meeting house שהיה בזמנו הבניין הגדול בבוסטון. בבית זה התכנסו ב- 1773 אלפי בני אדם כועסים נגד מיסוי התה שהוטל כמה שנים קודם והם פרצו החוצה לנמל שם השתלטו על אניות בריטיות שהביאו תה לבוסטון והשליכו עשרות טונות של תה לים באירוע שזכה לימים לכינוי מסיבת התה של לבוסטון והביא לעימות שהוביל לאחת ההצהרות החשובות בהיסטוריה האמריקאית.

כול התמונות בדף זה הם מהבית הנ"ל.

ממשיכים ל- old state house אבל זה כבר היה קרוב לשעת הסגירה ולכן החלטנו לא להיכנס ולהשאיר את הביקור ליום המחרת והמשכנו לשוק Faneuil Hall הזכור לי לטובה והנו תחנה מספר 11 בדרך החירות. חזרנו אליו גם למחרת אז נשאיר את התמונות וההסברים למחר.

החושך ירד ואנחנו מטיילים להנאתנו בחזרה לכיוון המלון. בכלל לאורך כול שהותנו בבוסטון לא השתמשנו כלל בתחבורה הציבורית. הכול ברגל. בחרנו ברחוב וושינגטון כציר החזרה. רחוב תוסס

ואחד מאזורי הקניות הראשיים של בוסטון.

בהגיענו למלון בחרנו הפעם במסעדה של רשת Uno שהיא רשת איטלקית טובה הזכורה לי לטובה ויתרון נוסף בה הוא שמסעדותיה פתוחות עד שעות יותר מאוחרות מהמקובל ככה שאם פספסתם את שעת הסגירה הרגילה  Unoזה הפתרון.

• בוסטון - Old state house ואתר הטבח של בוסטון

היום השלישי – 6 באוקטובר

קמים בבוקר ועושים מסלול הליכה עד למקום בו הפסקנו אתמול להמשך מסלול החירות. הפעם אנחנו בוחרים ללכת לאורכו של רחוב Tremont שצמוד לבוסטון קומון.

מגיעים שוב ל- old state house תחנה 9 בדרך החירות שהוקם ב- 1657 כבית המושל הבריטי ולאחר המהפכה הפך לבית העריה. הבית מעוטר בחלונות גדולים ובמרפסת גדולה עליה הוקראה לראשונה הצהרת העצמאות האמריקאית ב- 1776. היום יש במקום מוזיאון המוקדש להיסטוריה של בוסטון ולאישים והאירועים שעיצבו את העיר. לדעתי הסיור בפנים לא הכרחי ועיקר היופי זה במראה החיצוני.

ביקרתי במקום בביקורי הראשון בבוסטון אחד מיני רבים ביולי 1995 שהיה גם הביקור הראשון בארה"ב בכלל וזכרתי שצילמתי תמונה אותה אהבתי במיוחד והיא ה- old state house על רקע בנין מגורים גדול יותר שהוא עצמו נמצא על רקעו של גורד שחקים מודרני כולו זכוכית מה שסימל בעיני את השימור של המקום הישן בבוסטון על רקע ההתפתחות המודרנית הסביבתית. חיפשתי את הזווית וצילמתי שוב והתוצאה לפניכם.

ממש ליד ה- old state house נמצא אתר מספר 10 בדרך החירות והוא אתר הטבח של בוסטון שהוא המקום בו אירע הטבח של הצבא הבריטי במתיישבים המפגינים ש- 5 מהם נורו למוות. האירוע שהתרחש ב- 1770 היה אחד מהגורמים שהביאו בסופו של דבר למרד נגד הבריטים.

אתר הטבח של בוסטוןold state house על רקע בנינים גבוהיםב- old state house ב- old state houseב- old state house

• בוסטון - שוק ו- Quincy market Faneuil Hall

אנחנו שוב מגיעים לשוק Faneuil Hall לבילוי נוסף. במיוחד אוהבים את קווינסי מרקט בו ביליתי הרבה בעבר. השוק שימש במאה ה- 18 מרכז פוליטי הוסב לשוק בין התוססים בארה"ב ומכיל שלושה בניינים בהם שוכנים Quincy market , השוק הצפוני והשוק הדרומי. בפעמים שביקרתי שם לפני שנים זה היה תמיד ביום ראשון

אז השוק יותק תוסס.

• בוסטון - אנדרטת השואה

מעט צפונה מהשוק ואנחנו באנדרטת השואה שלצידה סלול שביל אבן ועליו חרוטים שמות מחנות ההשמדה. יש גם מין ארובות שיוצאות מחצץ ושמות הקרבנות רשומים בקטן קטן על לוחות הזכוכית.

לא רחוק נמצא ה- Government center מרכז שנבנה בתחילת שנות ה- 70 בלב הרובע העתיק הכולל גם בנייני משרדים גבוהים שבהם נמצאים משרדים מוניציפליים ופדרליים. אנחנו לא מצאנו בו ענין.

• לכול מגיבים הראשונים

כיף שהצטרפתם למסע. זה רק ההתחלה ויהיה עוד הרבה מה לראות. אגב

לא ציינתי אבל הטיול ארך 16 יום.

פוריה – יודע שגם את טיילת באזור קצת לפנינו. לפני הטיול ניתקלתי גם בשאלות

שלך בלונלי פלנט (נראה לי) חודשים לפני הטיול על קולומבוס דיי וזה 

עזר  גם לי. ד”ש לבעלך.

ריקי- באמת נחמד שנפגשנו גם אם זה היה קצר ושמח אם הטיפים על הברקשיירס

עזרו לך.

נוסע מתמיד – כרגיל שמח שאתה פה. קראתי חלק מהתיאור שלך על הדורדון

שהחל לפני שחזרנו אבל נאלצתי לעצור כי לא הצלחתי גם להכין

את השרשור שלי וגם לקרוא את שלך באותו זמן. ההמשך שלך

ממתין לי לאחר שאגמור את השרשור הזה.

רינת – סיכום הטיול שלך היה האחרון והכי עדכני שמוני העביר לי פרט לאחרים   

שהועברו לפני שנתיים ואכן הוא עזר מאוד בגיבוש הסופי של המסלול.

דורון – פעם הבאה שתנחת בבוסטון תן לה צ’אנס. היומיים פלוס שאנחנו בילינו בה

בהחלט לא מספיקים להכול. אני יכול בשקט לטייל בה עוד 3 ימים.

Eyahalon,Advelednizki,ראובן – תודה על הפרגון.

• היי עודד

ברוכים השבים. איזה כיף לקרוא את סיכומי הטיול שלך ומאד נחמד לדעת שנעזרתם בשלי (כפי שהקיץ נעזרתי בסיכום טיול סובב קולורדו וניו מקסיקו שלכם)

בתקווה שעוד נעזר גם בסיכום הזה בביקור עתידי ומעמיק יותר בניו אינגלנד

• אופס סליחה..

פוריה כתבתי לך בטעות ד”ש לבעלך. הכוונה הייתה בעלה של ריקי אותו פגשתי בטיול.

• בוסטון - בית פול רוויר ושכונת north end

עכשיו אנחנו עוברים לאזור האיטלקי של בוסטון הלו הוא שכונת North End שכול כולה צועק איטליה. היעד הראשון ביתו של פול רוויר שהיה אחד הדמויות המפורסמות הקשורות למלחמה באזור בוסטון. הוא רכב באפריל 1775 על סוסו להזהיר מתיישבים חמושים  על מנת להזהירם על בואם של הבריטים. כך התחיל הקרב הראשון במלחמה. בבית הנ"ל הוא התגורר בין השנים 1770-1800 וזה גם הבית העתיק ביותר במרכז בוסטון ששרד את שריפת הענק שהחריבה חלק גדול מהעיר ב- 1872. הבית שופץ ב- 1905.

אנחנו פונים לרחוב הראשי הסמוך Hanover והפעם כדי לבקר ב- Mike's Pastry שהיא מאפיה בית קפה וגלידריה וידועה בכול העיר בזכות ה- Cannoli שהוא מאפה מתוק ממולא בקרם. יש כמה וכמה סוגים ואנחנו בחרנו שניים (ראה תמונה). היה טעיםםםםםםםם מאוד. יש גם עשרות מתוקים אחרים אבל הקנולי זה מה שפרסם אותה. כתובת Hanover 300.

אנחנו ממשיכים לכיוון הנמל וכחובבי עיצוב רשום לנו שמלון Battery Wharf הוא מלון בוטיק מהמפוארים בבוסטון ממש על שפת המים. הוא אכן על שפת המים שזה טוב לאורחים אבל ממש לא משהו מיוחד לחובבי העיצוב. לא התרשמנו ואין מה לבקר בו במיוחד למטרה זו.

קנולי ב- Mikes Pastryברחוב Hanoverבית פול רווירבית פול רווירברחוב Hanoverבית פול רוויר

• בוסטון - old north church

חוזרים לשכונת north End לתחנה מספר 13 בדרך החירות old north church. ב- 18 באפריל 1775 טיפס השמש לחדר הפעמון ותלה שני פנסים לאזהרה שחיילים בריטים חצו את הנהר צ'רלס בכוונה לתקוף. זו הייתה יריית הפתיחה של מלחמת העצמאות האמריקאית. על הספסלים של הכנסייה תלויים עדיין לוחיות השמות  המקוריים של האנשים ובמת המטיף נמצאת גבוה מעל גרם המדרגות המעגלי.

• בוסטון - גשר Zakim ושכונת צ'רלסטון

אנחנו בדרכנו לחצות את הנהר צ'ארלס. על הנהר ניצב גשר Zakim שאומרים עליו שהוא יפה כשהוא מואר בלילה. לנו לא יצא בלילה אבל הוא יפה גם ככה. אלא שגילינו שאין עליו מעבר להולכי רגל אז בחרנו לעבור בגשר אחר.

אנחנו בשכונת צ'ארלסטון בדרכנו לבנקר היל אז יש כמה תמונות מהדרך.

גשר Zakim

• בוסטון - אנדרטת בנקר היל

הגענו ל- Bunker Hill monument תחנה מספר 16 במסלול החירות על ראש הגבעה. ב- 1775 התרחש שם קרב בנקר היל שהיה הקרב הגדול הראשון במהפכה בין חיילי מיליציות מכול רחבי ניו אינגלנד לבין האנגלים. חיילי המיליציות נחלו תבוסה וספגו אבדות כבדות אבל למרות זאת הקרב נחשב כנקודת מפנה במאזן הכוחות. היום ניצב במקום אובליסק ענק בגובה 67 מטרים שהוקם ב- 1843 לזכר חללי הקרב. כשהגענו אמרו לנו שהמגדל סגור זמנית לטיפוס כי תיכף יש בחוץ מין הצגה

שמשחזרת את סיפור הקרב ורק אח"כ אפשר לעלות. הלכנו לראות ואכן שחקן לבוש במדים של פעם עם רובה ענק של פעם התחיל להציג ולספר את סיפור הקרב. בסיום אף ערך מפגן אש של שלוש יריות כשכול פעם הוא מנקה את הנשק וטוען כדור חדש. נגמרה ההצגה ועכשיו אפשר לעלות למי שחולם על מעלית אז אין. צריך לטפס 294 מדרגות עד שמגיעים למעלה שם מצטופפים קצת עם עוד אנשים ומצלמים את הנופים דרך חלונות. אשתי נשארה למטה אז רק אני עשיתי את המבצע ואני יכול להעיד שהעלייה והירידה כולל השהות לקחו לי רק רבע שעה. במדשאה שליד אני רואה לתדהמתי סנאים לבנים. לא ידעתי שיש כאלה ואח"כ קראתי שהם די נדירים ודווקא נמצאים באזור מסוים במדינת מיסורי. יש גם מוזיאון קטן ליד.

מראה בוסטון ממרומי האנדרטה

• בוסטון - הספינה Constitution

יורדים במורד הגבעה לכיוון תחנה מספר 15 בדרך החירות היא הספינה קונסטיטיושן הקשורה לפרק אחר מראשיתה של ארה"ב. ב- 1812 פרצה מלחמת סחר בין ארה"ב לבריטניה שהתנהלה בעיקר בנתיבי המיים והספינה קונסטיטיושן (החוקה) הייתה אחת מהספינות האמריקאיות שהשתתפו במערכה. היא זכורה לאמריקאים לטוב כיוון שבשנות שירותה הארוכות יצאה עם ידה על העליונה מ- 40 קרבות ימיים ומעולם לא נוצחה.

• בוסטון - שייט לבית המכס

במקום לחזור למרכז בוסטון כלעומת שבאנו יש דרך יותר טובה מזו והיא מעבורת שיוצאת ממעגן קצת אחרי המעגן של הקונסטיטיושן ומביאה אותנו ל- Long Wharf ליד האקווריום של בוסטון. גם שייט נחמד שנותן מבט מהים על בוסטון וגם פתרון טוב לחזרה.

ממש במקום העגינה ביעד נמצא בית המכס הישן שנבנה ב- 1847 בסגנון איטלקי רנסנסי. הבנין שופץ והיום משמש כמלון דירות.

בית המכס הישןבוסטון מהסירה

• בוסטון - ספינת מסיבת התה של בוסטון Tea Party ship

אחרי שירדנו מהמעבורת אנחנו עושים מסע רגלי אל ספינת מסיבת התה של בוסטון שבה כבר ביקרתי בעבר הרחוק אלא שהסתבר לי שלספינה הבודדת שהייתה בזמנו נולדה ספינה אחות והיום יש כבר שתיים והן גם לא חונות על שפת התעלה כפי שהייתה אז אלא חונות צמוד לגשר במרכז הנהר. בזמנו צילמתי את זריקת שק התה הקשור לחבל ע"י מישהו בספינה שזורק כול אימת שמישהו רוצה לצלם אבל היום לא יום ראשון ולא זורקים. זכרתי גם שהתצוגה אז בתוך הספינה הייתה די עלובה וגם הגענו מאוחר אז לא נכנסנו ורק ביקרנו בחנות המוזיאון שליד.

• בוסטון - סיום בוסטון

בוחרים מסלול הליכה נוסף לכיוון המלון ונהנים מרחובות העיר. כבר חושך ולקראת הגעה למלון קופץ עלינו ליצן במסכה כמו בארץ בניסיון להפחיד. מזל שאשתי הסתכלה לכיוון אחר באותו רגע אז הוא לא הצליח להפחיד אותה ואני שכן ראיתי אותו תקעתי בו מבט תקיף והוא חדל והמשיך לדרכו כנראה להפחיד עוד אנשים.

לפני שינה אנחנו נכנסים לאכול במסעדה ברחוב בוילסטון. משרת אותנו מלצר צעיר ונחמד. לבסוף כדי לשלם אני נותן לו את אחד מכרטיסי האשראי. הוא הולך וחוזר ואומר שהכרטיס משום מה לא עובר ואומר שהוא ראה שהכרטיס ישראלי אז האם אנחנו מישראל. אני אומר שכן אז הוא אומר שהוא ביקר בישראל לפני 4 חודשים והיה ברמת הגולן בירושלים ועוד שמות של מקומות שאתה לא מצפה שבוסטוני יכיר. אני שואל אם הוא יהודי אז הוא אומר שהוא גודל כיהודי ואף הייתה לו בר מצווה כי אביו יהודי כלומר לא יהודי לפי ההלכה והוא נולד באורגון אבל הם עברו לבוסטון. טוב נחמד לפגוש מישהו שקצת מכיר את הארץ במרכז בוסטון. נפרדנו לשלום והשארתי לו טיפ יפה.

זהו סוף הביקור בבוסטון אז הנה עוד קצת תמונות מרחבי העיר שאיכשהו לא מצאו את מקומם בדפים הקודמים.

ממחר יוצאים מבוסטון למחוזות השלכת אז לכול מי שחיכה לנופים ולשלכת תיכף מגיע זמנכם...

• בוסטון - סיום בוסטון

• הי עודד

עשיתם מסלול מקסים בבוסטון אהובתי!!!

מחכה להמשך הטיול בשלכת

תודה על השיתוף

דבורה

• general Hooker היה מהגנרלים המפורסמים של מלחמת האזרחים (כמובן בצבא הצפון).  מה שקראתי הוא שהמילה ‘hooker’ ככינוי לעוסקת במקצוע העתיק ביותר צמחה ככל הנראה מכך שהיו הרבה כאלו שהזדנבו מאחורי המחנה שלו בזמן המלחמה או משהו דומה. 

• ניו המפשייר - נהר מרימק

היום הרביעי – 7 באוקטובר

בבוקר עושים צ'ק אאוט מהמלון ולוקחים מונית (בגלל המזוודות) למרחק הכי קצר שלקחתי אי פעם מונית 650 מטר עד לסוכנות Avis בעיר. בסוכנות אנחנו מקבלים שברולט אימפלה שנראתה לי קצת מלוכלכת. כשאני מנסה לגרד את הלכלוך אומרים לי להשאיר כי הם עושים את זה עם מכשיר מיוחד שלא ירד הצבע. אבל אני רוצה לסמן שריטות למרות שיש לי ביטול השתתפות עצמית ולא רואים

אז מסמנים לי בתוקף כול נקודה כזאת. נראה לי מוזר הלכלוך אבל רצינו כבר לצאת והייתה לי שאלה על האוטו. האיש של Avis כשנכנס לאוטו רואה שהאוטו מודיע על ירידת לחץ אוויר באחד הגלגלים אז הוא מביא קומפרסור ומנפח. אני אומר לו שאולי יש חור והאוויר ירד שוב אז הוא אומר שלפי המכשור שלהם אין חור ואין לי מה לדאוג. מסתבר שיש לי מה לדאוג ונחזור לזה בקרוב.

הייתה לנו החלטה לא לפתוח את ה- easy pass כי פרט למנהרה בחזרה לשדה התעופה לא היה מתוכנן לנו שום Toll ובמיוחד לא במסצ'וסטס בה אי אפשר כבר לשלם Toll  במקום עצמו אבל טעות ניווט מיד על ההתחלה גרמה לנו להיכנס בטעות למנהרה אחרת בתשלום שמובילה לשדה התעופה ולכן מיהרתי להפעיל את ה- easy pass.

בכול אופן עזבנו את בוסטון צפונה לכיוון ניו המפשייר ולפני ההגעה ל- Nashua עזבנו את הכביש הראשי ועברנו לכביש המקביל 3A לטיול לאורך נהר המרימק עד Concord. לפי המידע שהיה לי עלי השלכת צפים על הנהר והמחזה יפה. בפועל הכביש לא תמיד עבר בטווח ראיה מהנהר ואיפה שכן לא נראו כלל עלים צפים בנהר. אולי צריך להגיע אחרי השלכת. בכול אופן במסלול הזה התחלנו לראות את מראות השלכת שילוו אותנו גם בהמשך אם כי זה היה רק הקדימון למה שנראה בהמשך בצפון ניו המפשייר. אח"כ ראינו שגם מהכביש הראשי רואים מראות שלכת לא פחות כך שלמסלול הזה לא היה ערך מוסף רב פרט לנסיעה נעימה בדרך כפרית. אנחנו גם מתחילים להיחשף למראות ההלווין הדלעות וכולי.

נעול

בחזרה