בחזרה

התמצאות ברחוב סוקומוויט

• מכיוון שישנם לא מעט אנשים המתכוונים להתגורר באזור (זהו האזור הכי מבוקש בבנגקוק לתיירים) - חשבתי שיתכן וכדאי לתת סקירה קצרה על הרחוב וסמטאותיו השונות - דבר שעשוי להקל על ההתמצאות הראשונית למי שמגיע לאזור בפעם הראשונה ויתכן שאולי אף יוסיף משהו למי שמכיר את האזור. כבר הוזכר בעבר שסוקומוויט הוא רחוב ארוך מאד וכמובן שאתאר רק קטע קטן ממנו הרלבנטי לתיירים.

באופן כללי - לרחוב סוקומוויט (כמו לכל הרחובות המרכזיים בבנגקוק) ישנן רחובות (או סמטאות) המסתעפות ממנו. סמטאות אלו נקראות סוי (Soi) בתאילנדית. רובן של הסמטאות קטנות יחסית (ז"א - 2 מסלולים בקושי) אך יש גם סוי שהם גדולים ורחבים ומהווים רחוב מרכזי בפני עצמו). ה - סוי הללו מזוהים ע"י מספרים עוקבים, זוגיים ואי-זוגיים כך שבצידו האחד של הרחוב המספור של הסמטאות הוא זוגי ובצידו השני המספור הוא אי-זוגי (כמו מספרי בתים בארץ). לסוי הגדולים יש הנוסף למספר גם שם ... כמו למשל סוי 21 = Asok ... סוי 55 = Tonglor).

בגלל שהמרחקים בין סוי לסוי לא שווים ב 2 צידי הרחוב, אין גם קשר בין המספור של כל צד - ז"א, מול סוי 55 לא יהיה דווקא סוי 54 למשל אלא 40 ומשהו. כוונתי לומר שמספר הסוי בצד אחד של הרחוב לא משליך על מספר הסוי מעברו השני. הסוי עם המספרים האי-זוגיים נמצאים בצידו הצפוני של רחוב סוקומוויט והזוגיים נמצאים בצידו הדרומי.

בתוך הסוי השונים יש ערב רב של בתי מגורים, בתי מלון, חנויות, מסעדות, מועדונים, דיסקוטקים ועוד. בהמשך נעבור סוי אחרי סוי ונסקור בקצרה מה יש בו.

• התמצאות ברחוב סוקומוויט
    סוי 1 ו 2 אינם בעלי עניין כלשהו. סמוך אליהם נמצאת היציאה מהכביש המהיר ושם המונית שתיקח אתכם לשדה התעופה תיכנס לרחוב סוקומוויט. בסוי 1 נמצא אחד מבתי החולים הידועים והטובים של בנגקוק - Bamrungrad Hospital

תחילת העניין של רחוב סוקומוויט הם סוי 3 ו 4. אתאר את הזוגגים והאי-זוגיים לחוד.

סוי 3 הוא סוי רחב מאד ועמוס - נקרא גם סוי נאנא (Soi Nana). סוי 3 הוא מרכז בני דודינו בבנגקוק - שם תמצאו ערב רב של מסעדות מזרחיות מכל הסוגים ואת מלון Grace .

סוי 5 - המשך נוכחות רבה של בני דודינו (לא שזה צריך להפריע למישהו וזה לא). בסוי 5 ישנם מספר דברים הראויים לציון - בפינה ממש יש מסעדה מעולה בשם Tony Roma's שזה אחד מ 3 הסניפים שלהם בבנגקוק. המסעדה מתמחה בשדירת צלעות והיא מצויינת. כ 50 מטר פנימה, בתוך הסוי בצידו השמאלי יש סופרמרקט בשם Foodland שבתוכו ישנה מסעדה מעולה וזולה מאד הפועלת 24 שעות ביממה - אוכל מצויין, טרי, נקי, טעים וזול מאד. ממול הסופר נמצא מלון Ameari Boulevard ומעט אחריו יש פאב ידוע בשם גוליבר.

בהמשך יש סוי 7 וסוי 7/1 - לא זכור לי משהו מיוחד שם חוץ מ Eden Club הידוע שסיסמתו - " If you want to do it with one only, do it at home". באזור הזה, על סוקומוויט עצמו יש Changer בשם Vasu שנותן את שערי ההמרה הטובים בבנגקוק. זהו גם הגבול בערך של האזור הנשלט ע"י בני דודינו.

סוי 11 - אמנם סוי לא רחב במיוחד אך אחד הסוי הכי פעילים. שם נמצא מלון אמבסדור וכן Swiss Park hotel ועוד מגוון גדול של בתי מלון. ישנן מסעדות רבות, מסג'ים ודיסקוטקים ידועים כמו spices שפתוח עד 6 בבוקר, ה Q Bar וה Bed Superclub. בפינת סוי זה נמצאת תחנת העילית Nana station

סוי 15 - בפינת הסוי נמצא מלון חדש יחסית בשם סוי 15 ( S 15) . ממש בפינה מולו ישנה מסעדה קטנה שנראית עלוב מאד אך האוכל בה מצויין. הסוי עצמו שקט ובהמשכו ישנם בתי מלון כמו מלון מנהטן ואחרים.

סוי 19 - עליו דיברנו לאחרונה. בפינה אחת שלו נמצא כלבו טוב בשם Robinsson - לא כדול במיוחד או מרשים במיוחד מבחינת מראה אך יש בו הכל - מעליו נמצא מלון בשם Westin. בפינה השניה ישנן המדרגות המובילות לתחנת הרכבת העילית - Asok station. הסוי עצמו רחב יחסית ושקט ולאורכו בתי מלון, חנויות ומסעדות.

סוי 21 - נקרא גם Asok - רחוב די רחב שיוצר עם סוקומוויט צומת גדולה. בצומת ממש נמצאת תחנת הרכבת התחתית - Sukumvit Station . אם חוצים את אסוק ופונים כמה מטרים שמאלה - כאן נמצא soi cowboy המפורסם שבעצם מהווה תחליף טוב למה שפעם היה Pat Pong

באופן כללי - כל המדרכה הזו מתמלאת בדוכנים החל משעות הצהריים המוקדמות ועד חצות. ניתן למצוא שם את כל הבגדים והשעונים וכל מה שניתן להעלות על הדעת - במחירים שלדעתי הזולים בבנגקוק. כל מה שיש בשווקים השונים - יש גם כאן. בערך בחצות, הרחוב משנה את פניו ובמקום הדוכנים הללו נפרשים על המדרכה פאבים ומסעדות מאולתרות הפועלות עד לפנות בוקר (שלמה ציין שלאחרונה שיש איזה שהוא שינוי בנושא השעות).

• התמצאות ברחוב סוקומוויט - הצד הזוגי
    תחילתו בסוי 4 - מיד בתחילתו, בצד שמאל, נמצא מתחם ה Nana Plaza הידוע .... בהמשך הסוי יש בתי מלון קטנים, פאבים, מסעדות וכדומה.

סוי 6 - בעל מבנה שונה - יוצא מסוקומוויט אך מתעקל ב 90 ימינה ומתחבר לסוי 4 כך שבחלקו הוא מאונך לרחוב סוקומוויט ובחלקו מקביל. בחלק המאונך אין שום דבר ובחלק המקביל לסוקומוויט ישנם 2 בתי מלון ששווה להזכיר - ה Grand Sukumvit המפואר והטוב (בתקציב של קצת מעל 100 דולר) וכן מלון Dynesty Grand שהוא מלון טוב בהחלט בתקציב של כ 2300 באט. קיים חיבור רגלי בין סוי 6 לסוי 8 - במעבר זה נמצא המועדון הידוע - לוליטה וכן מלון בסיסי מאד ופשוט - בתקציב של כ 1000 באט - בשם Crown Sukumvut

סוי 8 - סוי חביב למדי - בתי מלון קטנים,מסעדות, מסג'ים קטנים וכדומה. נדמה לי שמלון Citadines נמצא כאן (אחד מהם).

סוי 10 - חסר עניין מיוחד עקב כך שבפינה שלו נמצאת גינה ציבורית - קטנה רמנם אך חמודה ומתוקתקת.

סוי 12 - בתחילת בסוי, בצד ימין, נמצא בודי מסג' בשם Darling - מאד וותיק, קטן, אך נחשב אקסקלוסיבי. אחריו יש מסעדה תאילנדית בשם Cabbage and Condoms שהיתה בזמנו מאד פופולארית בקרב הצוותים של אל-על. לאחר נצסעדה יש מכון מסג' וטיפולי יופי מהוגן לחלוטין - אחד המכונים היפים והטובים שיש בבנגקוק. שכחתי את שמו אך הוא חדש יחסית (אולי שנתיים), מפואר, מצויין ומחירים סבירים מאד - שווה בהחלט.

בהמשך אין הרבה מה לציין - יש מרכז קניות בשם Times Square וזהו אזור עם הרבה מאד מסעדות קוריאניות, למי שמעוניין. אחריו בהמשך נמצא מלון Sheraton Sukumvit (ממולו נמצאץ חנות הכלבו רובינסון).

המשך הליכה קצרה יביא אותנו לצומת אסוק. אם נמנה ימינה, נגיע חמרכז הקומגרסים ע"ש סיריקיט שם יש מסעדה מצויינת בשם Retro Cafe היושבת לצידו של אגם מלאכותי.

• המשך סוקומוויט מעבר לצומת אסוק
    המשכו של רחוב סוקומוויט - עד לסוי 55 (טונגלור) נחשב לאזור טוב של סוקומוויט. הפעילות התיירותית הולכת ויורדת ככל שעולים במספרים. הקטע הזה שקט יותר מהקודם, במיוחד בשעות הערב והלילה. הוא עדיין מלא פעילות אך היא לא מורגשת ברחוב הראשי אלא מתנהלת באלפי הפאבים, מועדונים, בתי מלון רבים וכדומה הנמצאים בתוך הסמטאות.

בקטע הזה ניתן לציין את אמפוריום - מרכז קניות שנמצא בפינה של סוי 24 - תחנת Phrom Phong - את ה Sea Food Market המפורסם שנמצא בעומקו של סוי 24 - אולי גם את סוי 33 הידוע במגוון מועדוני המסג' שלו.

בהמשך יש את סוי 55 - הידוע בשם Tonglor - רחוב גדול שהיה פעם דיזנגוף של בנגקוק אך זוהרו קצת עומעם עם השנים וירד מגדולתו ...עדיין יש בו ובסמטאותיו הרבה מאד מסעדות, פאבים, מועדונים, חנויות יפות וכדומה. באזור זה נמצאת תחנת האוטובוסים אקאמאי.

• לסיכום
    כדי להכיר כל מה שיש בכל סמטה לאורך סוקומוויט - צריך כמה מחזורי חיים ... Very Happy

אין ספק שכל מה שתיארתי הוא פסיק קטן ממה שיש באזור ולבטח ישנם דברים חשובים שהשמטתי .... אז כל מי שמכיר משהו שווה באזור - מוזמן להוסיף.

וסתם בשביל הכיף - נעים לפעמים להרגיש שמבינים משהו בשפה של הארץ אותה מבקרים ..... אז מי שיגור באזור יסע בוודאי ברכבת, העילית או התחתית - ואז לפני כל תחנה ישמע את המשפט הנ"ל שנאצר מהערכת הכריזה של הרכבת: Sathani Tho Pai שמשמעותו - התחנה הבאה (Next Station)

Sathani = תחנה

Tho Pai = הבאה

אז לפחות חברי הפורום יבינו את המשפט שחוזר על עצמו לפני כל תחנה לפני יתר הנוסעים הזרים (שבשבילם יאלצו לחזור על המשפט גם באנגלית ... Very Happy )

• דודו
    דודו,
    סקירה מעניינת מאד!!!
    אני מציע שכל אחד מהפורום יאמץ סוי כל שהוא.יבקר בו כשהוא מגיע וידווח על שינויים שקרו בו.
    אני לוקח את סוי 3 לאימוץ שלי... Smile
    מבטיח לבקר בסוי 3 בכל פעם שאגיע לתאילנד..ולא בגלל בני דודינו...
    נתי

• נתי ...
    לא מגיע לך העונש הזה......

במקום זה, הייתי רוצה להציע לך להיות ממונה על סוי 6 בפאטאיה .. Shocked

• תודה על הסקירה דודו.
    אני מאמץ את ההצעה של נתי.
    אני לוקח את סוי 11, גם בשל ה - QBAR וזכרון טוב ונחמד מאותו מקום Smile .

• אין בעד מה, נדב .....
    בכיף ..... ולחיי הזכרונות שבדרך .... Surprised

• איזה סוי לקחת ?
    דודו,
    אתה ענק !
    איזה סוי לקחת למרץ ? אני כבר לא זוכר מה הכי קרוב למלון שהמלצת לי ?
    19 ?

• כל אחד והסוקומוויט שלו
    זו לא אמירה נגד דודו חלילה אלא הסכמה איתו, בדיוק כפי שהייתי כותב כל אחד ותל אביב שלו, ואני לא בטוח שיש הבדל בסדרי הגודל, אולי לטובת סוקומוויט.
    הרחוב הזה משנה את פניו משעה לשעה, כתבתי על זה בזמנו, ומאחר ואני לא חובב שעות חום ההיכרות שלי איתו היא בחלקה משעות הערב ואילך.

טוב עשה דודו שבחר את הרחוב הזה, הוא המייצג ביותר את בנגקוק לדעתי כאשר מכלילים גם את כל הסוי היוצאים ממנו. יש בו הכל, החל מהרחובות המוסלמים, סוי 3-5 בעיקר, את אזורי הפאלאנגים שהם לא מעטים, שוק אלמנטרי לתאחלנדים בפאקאנון, סוי 71, תחנה מרכזית מול אקמאי=סוי 40, ועשרות או מאות מסעדות תאילנדיות ומערביות שלא לציין את מרכזי האוכל והקניות שחלקם פתוחים 24 שעות ביממה.

לגבי סוי ננה הייתה וכנראה תישאר מחלוקת בין דודו וביני, מבחינה מפתית זה אכן סוי 3 כפי שכתב, מבחינה הגדרתית בבנגקוק זה סוי 4. אתייחס אליו כ 4 בהמשך וסליחה מדודו.

מה שהפתיע אותי הערב היה שגיליתי שיש גם סוי 0, לא שבדקתי במפה שזה נכון אבל מישהי שפגשתי טענה בתוקף שהיא גרה שם. סביר שהיא יודעת היכן היא גרה.

סוי 1 זה ממש לא לתיירים. יש שם כמה מועדוני קראוקה למקומיים, הוא שוכן ממש על פסי הרכבת וכל רכבת עוברת מרעידה את הבתים בסביבה. מאחר והייתה לי פעם ידידה שגרה בסוי הזה אני חייב לציין שיש לכך כמה אספקטים מעניינים.

בין סוי 2 ל4 ישנו באר אנגלי עם אוכל אנגלי, לא רע. ממול בפינת סוי 3 וסוקומוויט יש קניון עלוב למדי שיש בו KFC למי שחייב.

לחובבי האוכל המזרחי סוי 3-5 חיוניים, מגוון המסעדות כולל הודיות, עיראקיות, לבנוניות, מצריות ועוד. ככל שתהיו קרובים לסוקומוויט המסעדות יהיו תיירותיות, ככל שתעמיקו פנימה האוכל יהיה אותנטי יותר.

למיטב זכרוני bumrungrad Hospital נמצא בסוי 3. הוא יקר אבל ברמה בי"ל.

• כל אחד והסוקומוויט שלו
    בסוי 4, ננה בשבילי, יש כמה מקומות בילוי בסדר.
    קודם כל על הרחוב עצמו ישנם כמה ברים שאכן יש בהן גם נערות עובדות אבל לא מהזן המציק.
    ברחובות הפנימיים ועל הרחוב עצמו הן כן מהזן המציק, מומלץ להתעלם ולהמשיך ללכת.
    בקומת הכניסה של מלון ננה באותו רחוב יש מועדון ריקודים לא רע, קחו בחשבון שרוב הבנות שם מתכננות על קשר עם גבר זר. טיפה הלאה ובצד השני ישנו מועדון ריקודים עם להקת רוק מקומית, המקום הזה דווקא תמים, מוזיקה וריקודים נטו. ריקודים לא בסיגנון המועדונים הדחוסים אגב.

את רוב הסויים האחרים דודו הזכיר, יש לציין שבצמוד לאמפוריום שהוא אחד הקניונים המפוארים בעיר יש גם פארק בו נערכות פעילויות ספורטיביות בבוקר ובערב (פתוח 6-21) בכניסה לסוי 20 יש מסעדה מצויינת, אוסטרית, בשם אוטו משהו. שני חנויות שפתוחות כל הלילה אם לא אזכיר את עשרות ה 7/11 ופמילי מארט הן פודלנד בסוי 5 (שאני לא שותף לדעתו של דודו על איכות המסעדה שם אבל זה לגיטימי) ווילה מרקט על סוקומוויט פינת סוי 33.
    צמוד לווילה מרקט יש גם סניף של סאבווי האמריקאית, העדפתי להימנע מלבדוק.

• כל אחד והסוקומוויט שלו
    על טונגלור, אסוק ואקמאי אפשר לכתוב פרקים בנפרד לכן לא אכנס לזה. כל אחד מהם לכאורה סוי אבל זו דרך בפני עצמה, ממנה יש סוי משל עצמם.

עוד דברים להזכיר, בסוי 38 התפתח שוק אוכל משל עצמו בשל הקירבה לתחנה המרכזית דרומה, יש מקומות כמו בסוי 20 שיש בהם מועדונים מאוד פופולריים אבל אני לא איש מועדונים אז לא ממש חקרתי, עוד בי"ח מצויין יש בסוי 49 אבל לא זוכר את שמו, כתבתי עליו פעם, יש באותו רחוב סניף יותר מוצלח של וילה מרקט.

בכלל, קשה למצות את הרחוב הזה. ארוך מדי, מורכב מדי, וכל סוי הוא עולם בפני עצמו.

רק דבר אחד לגבי הבארים ברחוב לאחר 2 בלילה כנראה שהמקומות והמשטרה הגיעו להסכמה שבשתיקה. הבירה מוגשת בכוסות פלסטיק כחולות שהן כאילו לא כוסות בירה ולא בבקבוקים וכולם נראים מרוצים בינתיים חוץ ממני.
    אני עם שפעת ולא ממש יוצא לבדוק איך ההסדר מתבצע בפועל אלא שומע בטל'.

• כל אחד והסוקומוויט שלו
    Bamrungrad hospital נמצא בין סוי 1 לסוי 3 - קרוב יותר לסוי 1

בית החולים בסוי 49 נקרא Samitiwej - בית חולים פרטי מצויין.

הסוי שכונה סוי 0 נקרא רחוב Daong Phitak - אין בו דבר בעל עניין - רחוב משמים שלידו עוברים פסי הרכבת והן הכביש המהיר - שטח גדול לידו שייך לחברת הטבק התאילנדית - נוסע בו פעמים רבות כי משמש לחיבור בין סוקומוויט לרחוב ראמה 4.

היריעה תקצר מלהכיל כל מה שיש באזור סוקומוויט כך שניתן לכתוב עוד ועוד - לחובבי הכושר הגופני - יש 2 מועדוני כושר מפוארים - אחד בשם True Fitness שנמצא ממש בצונת אסוק והשני - California שנמצא כמה מטרים משם.

• שוק האוכל בסוי 38
    יצא לי לאכול שם במקרה.
    חיפשתי מקום לאכול בשעה 9 בערב ומיכיון שקראתי על המקום והייתי סקרן, יצאתי לבדוק.
    קל מאוד להגיע, המקום נמצא ממש ביציאה מתחנת TONGLO של הרכבת העילית והוא מכיל שורה די מכובדת של מסעדות ודוכני אוכל, המסעדות פשוטות ללא תפאורה פלצנית ולחלקם מוניטין של עשרות שנים.
    מגוון הלקוחות מגוון: תיירים ותאילנדים שחלקם באים במכוניות פאר ועוצרים באחד המסעדות כדי לקחת TAKE AWAY וממשיכים הלאה.
    האוירה מאוד רגועה ולא צפופה והאוכן מגוון זול וטעים.

• כל אחד והסוקומוויט שלו
    יש הרבה דברים שאני מסכים עם שלמה ... דווקא בנקודה של סוקומוויט כרחוב מייצג של בנגקוק, דעתי שונה לגמרי - אם המילה "מייצג" משמעותה רחוב אופייני, הרי שסוקומוויט הוא ההיפך מכך. רחוב סוקומוויט חריג ושונה משאר רחובותיה המרכזיים של בנגקוק (לטוב ולרע). הוא רחוב מתוייר בעיקרו עם כל הפלוסים והמינוסים שנובעים מכך. ברגע שיוצאים מאזור סוקומוויט, בנגקוק נראית אחרת ושונה. אפילו להסתובב במרכז קניות גדול שלא נמצא באזור המתוייר - התחושה והאווירה שונים לגמרי.

• כל אחד והסוקומוויט שלו
    כתבתי על סוקומוויט על הסוי היוצאים ממנו.
    אז כן, בסוי 1 לא תמצא תיירים, בחלקים הרחוקים של סוי 22-24 גם לא ואפילו לא דרומית לפאקאנון, סוי 71. ועוד בהרבה מקומות.
    אם נסתכל על סוקומוויט כרחוב שמתחיל בסוי 1 ונגמר באסוק עם גלישה של 50 מטר לכל צד בסויים זה נכון, האזור תיירותי, מעבר לכך האופי משתנה לחלוטין. אפילו אחרי הק"מ הראשון באקמאי.

• כל אחד והסוקומוויט שלו
    ציינתי בהתחלה שסוקומוויט משנה את אופיו ככל שעולים במספרי הסוי.

גם מזרחית לאסוק, עדיין ישנם לא מיט בתי מלון, תיירים וזרים שמתגוררים ... אך ככל שמתרחקים מאסוק חכיוון המספרים הגדולים יותר, האופי משתנה.

כוונתי היתה שהחלק של סוקומוויט אותו מכירים התיירים איננו מייצג את בנגקוק, כך שאני חושב שיש הסכמה בנושא. במיוחד חשוב הדבר בנושא הזנות שבולטת באזור זה - יכול להתקבל רושם מוטעה שזה מה שקורה בשאר אזורי בנגקוק. המציאות היא שהזנות היא בלתי נראית בחלקים הלא מתויירים של בנגקוק וזה אופייני רק לאזורים המתויירים.

• כל אחד והסוקומוויט שלו
    יש הסכמה בנושא,

הזנות לצערי נפוצה מדי בכל רחבי בנגקוק.
    גם כשאני נכנס לסתם מועדון ל"מקומיים בלבד" הכוונה למקום בלתי תיירותי בעליל אני נתקל בזנות.

זה חבל אבל זה קיים.

בפעם הראשונה שניתקלתי בזנות שמיועדת לקהל התאילנדי הופתעתי, בפעם העשירית זה כבר נראה לי שיגרתי. היום זה מפתיע כמו לראות טוקטוק ליד הקוואסאן.

כל מקום עם אורןת מנצנצים בכניסה ואיפה זה לא קיים מציע שירותי זנות, אז קוראים לזה קראוקה? יופי. הכוונה היא אותה כוונה.

• כל אחד והסוקומוויט שלו
    יש לשים לב לניסוח ... Very Happy .... לא כתבתי שהזנות לא קיימת אלא שהיא לא נראית. הזונות לא עומדות על המדרכות, אין מועדוני גוגו (ראיתם פעם תאילנדי במועדון גוגו בפאטאיה או בנאנא או בסוי קאובוי ?? ) וכיוצ"ב.

נעול

בחזרה