בחזרה

טיול לצפון מערב ספרד

• פורטוגל - עמק הדאורו - החלפת גובה ספינות בתאי ציפה

עכשיו כבר אין זמן יותר לתיור כי הזמנו מקום ל- 9 בערב במסעדת המלון הבא שלנו בעיר/עיירה Amarante שנמצאת דרומה מ- Vila Real לכיוון פורטו.

בדרך אנחנו עוברים במקרה וצופים על תחנת הרכבת של Paso de Regua ואח"כ עוד מראות של נהר הדאורו כי אחרי Paso de Regua יש קטע יפפה של הדרך שעדיין עובר לאורך הנהר.

הגשר ב- Paso da Regua

• פורטוגל - עמק הדאורו - לינה ב- Amarante

אנחנו מגיעים למלון ב- Amarante  ששמו

Casa da Calcada Relais & Chateaus. אז מה הסיפור שלו. ובכן שוב כמו לפני שנה בטיול בנורמנדי הגיע לנו לילה חינם מ- Hotels בסכום של 190$ וזאת עקב הוצאה כבדה שהייתה לנו בבוסטון לפני חצי שנה בזמן השלכת. חיפשנו איפה לנצל את ההטבה ונתקלתי בהמלצה על המלון הזה בחוברת מאוד ישנה של טיולים עלי ידי קוראת כותבת שנתנה כמה טיפים על פורטוגל. מדובר במלון

בבית עתיק ששימש בעבר למגורי אצילים. בדקתי ב- hotels וראיתי שהמלון כלול אצלם ומחיר החדר הוא 180$ אז החלטנו ללכת על זה וקיבלנו אותו במחיר של 10$ בלבד. כשהגענו ראינו שזה מלון 5*. כול החניות הבודדות

בחצר הלא גדולה היו תפוסות. אז אשתי נשארה באוטו ואני ירדתי לשאול בלובי

איפה מחנים. הפקיד מסתכל עלי בפליאה ואומר לי אבל אדוני, למה אתה צריך

להחנות את הרכב??? אני מחנה לך אותו ומביא לך אותו בבוקר!!! אחר כך נתנו לנו משקה ראשון בחינם ועשו לנו סיור קצר במלון וגם העלו לנו את המזוודות. נראה לי שהם חשבו שאנחנו עשירים כי הזמנו חדר במלון כזה ולא

ידעו שזה בעצם עלה לנו רק 10$:)

אותה קוראת כותבת המליצה גם על המסעדה הצרפתית המעולה שבמלון ולכן

כשקיבלתי יום אחרי ההזמנה הודעה מהמלון שאם אני רוצה להבטיח את מקומי במסעדה כדאי לי לעשות הזמנה מראש כי לא תמיד יש להם מקום לא היססתי לאור ההמלצה מהקוראת והזמנתי מיד ל- 9 בערב. יומיים אחרי זה סתם עלה בדעתי לבדוק ברשת את המסעדה הזו והתברר לי שהיא הפכה ברבות השנים למסעדת כוכב מישלן אחד והיא גם לא צרפתית כבר. אחרי הניסיון היחיד שלנו לפני שנה במסעדת מישלן בעיר הצרפתית רואן שהייתה מסעדת שני כוכבים נשבענו שנהיננו מאוד מהחוויה אבל עקב יחסי העלות תועלת הגרועים זה הניסיון האחרון שלנו במסעדות כוכבי מישלן אבל פה כבר הייתה הזמנה ולמרות שיכולנו

לבטל החלטנו שלא.

טוב נכנסנו למסעדה בשעה היעודה. שוב חווינו את כול הטכסיות של מסעדות מישלן ולא האמנו כשקיבלנו מנות אומנם טעימות אבל מיניאטוריות יותר מהמסעדה ברואן. האמת שגם הנזק היה יותר נמוך מזה של רואן. כול מנה מלווה בהסברים שזה טכס קבוע במסעדות מישלן. אתה קם ממקומך המלצר לא זז וקפוא במקומו עד שאתה יושב בחזרה.

בשלב מסוים שאלתי את המלצר אם זו מסעדה מולקולרית כי לא לגמרי ידעתי את ההבדל בין מסעדת מישלן למולקולרית אם בכלל יש. המלצר לא הבין על מה אני מדבר. לאחר ניסיונות כושלים להסביר לו נראה לי שהוא קצת נעלב כי

חשב שאני מרמז על זה שהמנות בגודל של מולקולה😊 אבל נפרדנו כידידים

והוא אפילו נראה מאוכזב כששאל אם אנחנו נשארים איתם לעוד לילות וקיבל תשובה שלילית.

קבלו תמונות של המנות וגם קצת של המסעדה.

זה לא זיתים - זה נימוח בפה עם רוםחמאה

• פורטוגל - עמק הדאורו - לינה ב- Amarante
    מנה ראשית

• תודה למגיבים הנוספים

Ranchi – אני שמח שהצטרפת. שוב תודה על הסיכומים שהעברת לי. כפי שראית 

הם עזרו לי בקטעים מסוימים של הטיול וגם כפי שתראה בהמשך.

תודה על ההארה בנושא הצדפות. לא ידעתי את זה.

ומסכים אתך לגבי סלמנקה. לא הייתי בכול ערי ספרד ואין לה נפח

תיירותי כמו ברצלונה ומדריד אבל היא בהחלט מקסימה וממה שראיתי

אכן אחרי ברצלונה.

נילי –       בהחלט מומלץ לבקר במוזיאון וגם בכלל בשלושת הכפרים למי שנוסע   

לסלמנקה.

כפי שכתבתי לרנצ’י לא ידעתי על עניין הצדפים. כנראה זה התחמק לי

מהרד”ר או שלא עשיתי שיעורי ביית כמו שצריך.

הספר בהחלט מעניין את נירה. רשמה את שמו ותחפש בספריה.

והדאורו בהחלט מרשים ויש לי עוד הפתעות בהמשך.

k.Amit ו- חיים – ברוכים הבאים לשרשור. מקווה שתיהנו גם מההמשך.

• חבל גליסיה - העיירה Baiona

יום 5 – 20 במאי – מפורטוגל לסנטיאגו די קומפוסטלה

בבוקר אנחנו עוזבים את המלון ופותחים בנסיעה ארוכה ארוכה של למעלה משעתיים ו- 170 ק"מ אל גבול ספרד וחבל גליסיה. את הנסיעה הזו עשינו דרך כבישי אגרה כי האלטרנטיבה זה תוספת של עוד שעה בכבישים מפותלים ושעה מבוזבזת זה יותר מדי בשבילנו.

היעד הראשון שלנו בחבל גליסיה היא העיירה Baiona ששוכנת לא רחוק מהגבול על שפת האוקיאנוס האטלנטי. קצת לפני העיירה אנחנו נתקלים בחופים הסלעיים של האוקיינוס האטלנטי.

מעבר גבול לספרד

היעד הראשי שלנו ב- Baiona הוא הפרדור שלה שנחשב לאחד היפים בספרד כולה. הפרדור ממוקם על צוק סלע גדול בארמון מבוצר מהמאה ה- 16 וממנו אפשר להשקיף אל חופי הים הסלעיים ואל העיר העתיקה.

נכנסים עם האוטו דרך שער קשת עתיק שממוקם ליד הנמל.

קבלו תמונות של הפרדור מבחוץ ותצפיות ממנו.

מבנה הפרדורמבנה הכניסה לפרדור

ועכשיו קבלו תמונות של הפרדור מבפנים. אי אפשר היה להיכנס לאזור החדרים אז הכול מהשטחים הציבוריים שלו.

כשיורדים עם המכונית מהפרדור נמצאים בנמל היפה של העיירה. Baiona ידועה בכך שב- 1 במרס 1493 הגיעה לנמל שלה הספינה פינטה שהייתה חלק מהצי של קולומבוס והפכה את הנמל למקום ממנו הופצו החדשות על גילוי אמריקה. דגם של הספינה נמצא בנמל בכול ימות השנה. לא יכולנו לדעת מי זה הדגם אז אימצנו את הספינה שנראתה לנו הכי עתיקה בנמל כפי שתראו בתמונות. נראה לי בסיכוי גבוה שזו היא.

אנחנו נוסעים עוד 60 ק"מ ושעה נסיעה צפונה לעיר Pontevedra שהיא עיר נמל שפרחה במאות ה- 16 וה- 17 כנמל יצוא עיקרי של היין. הסתובבנו קצת עם האוטו ולא מצאנו חניה והעיר לא עשתה עלינו רושם מיוחד אז עזבנו והמשכנו הלאה לחופי Rias Baixa שנמצאים בחצי האי ממערב ל- Pontevedra ונאמר עליהם שהם היפים בחופים. אנחנו ממש לא התרשמנו כך

וגם משם המשכנו הלאה צפונה אל העיירה Cambados שבה פרדור שהיה בית אצילים גדול. בפועל הוא אומנם נחמד אבל לא בעל איזה עיצוב מיוחד וגם אותו

עזבנו הלאה.

בקיצור זה היה היום הכי לא פרודקטיבי בטיול. פרט לאיזור העיירה Baiona

לא מצאנו את אזור החוף הדרום מערבי של גליסיה אטרקטיבי במיוחד.

כבר מאוחר ואנחנו בדרכנו ללינה בסנטיאגו די קומפוסטלה שנמצאת עוד כמה עשרות קילומטרים צפונה. אנחנו גם שמים לב שלמרות שחזרנו לספרד אין לנו גלישה ב- SIM שקנינו אלא רק שיחות ולכן אנחנו מפעילים Sygic ולא Waze אבל כשאנחנו מגיעים ליעד אנחנו לא רואים מלון אלא איזה מוסד כלשהו ללא יודע מה. הסתבר שיש בסנטיאגו שני רחובות בשם זהה שאחד הוא Rue והשני Calle ומי שתיכנת את מפות ה- Sygic טעה והחליף ביניהם. למרבה המזל

לאחר בירורים הסתבר ששני הרחובות מצטלבים אז הלכנו ברגל למלון.

המלון הוא San Lorenzo ויתרונו בכך שהוא ממוקם מספר דקות הליכה מהעיר העתיקה של סנטיאגו. מצד שני אין לו חניה אבל גם זה נפתר בקלות כי ברחובות קרובים זה חניה של האוניברסיטה המקומית וזה חינם מ- 6 בערב עד 10 בבוקר וגם בין 2 ל- 4 בצהריים. בין 10 ל- 14 צריך פשוט להכניס יורו למכונה וזהו זה אתם מסודרים עד 4 אחה"צ. שימו לב שהחניות הכחולות הן מותרות והירוקות לא.

הספינה ל קולומבוס בנמלהספינה של קולומבוסהנמל

• חיכיתי בסבלנות והנה ספרד חזרה Smile

מצאתם את כל האיזור מדרום לסנטיאגו מאכזב? בתוכנית שלי לעשות לשם טיול יומי מסנטיאגו (שיש לנו שם 2 לילות וכמעט 2.5 ימים מלאים). לוותר לדעתך?

• לענתנת

לא כתבתי דבר על האזור שמדרום לסנטיאגו. כתבתי על אזור החוף הדרום מערבי שהוא רק חלק ממה שיש מדרום לסנטיאגו. אנחנו עוד חוזרים דרומה בהמשך אבל לא לחופים הדרומיים. יש עוד 3 ימי טיול בגליסיה.

אולי תכתבי איזה אתרים התכוונת לבקר מדרום לסנטיאגו. אולי פספסתי משהו שאת יודעת ואני לא.

רק שימי לב שבמה שנוגע לאתרים שלא קרובים לחוף יש עוד המשך.

בכול מקרה גם בכתובים היה כתוב שחופי צפון מערב גליסיה יותר יפים. 

• אני אחכה בסבלנות להמשך הסיפור ..

(חופי צפון מערב גליסיה בתכנון גם, אנחנו מגיעים מהפיקוס לאורך החוף פחות או יותר. בסוף יש לנו כיומיים וחצי בסנטיאגו ויש לי הרושם שזה הרבה זמן לעיר עצמה, וחשבתי שהריאס באחאס יהיו מקום מצוין לטיול חד יומי. אבל אחכה לשמוע איפה עוד הייתם באיזור לפני שאציק בשאלות נוספות). 

• חבל גליסיה - Santiago Di Compostela

יום 6 – 21 במאי – צפון מערב חבל גליסיה

בבוקר הולכים ברגל 10 דקות עד העיר העתיקה של סנטיאגו ואנחנו כמובן בכיכר אספניה. דבר ראשון אנחנו נכנסים לראות את ה- Catolicos hostel de los Reyos ונמצא בצד הרחבה. זהו מבנה אבן מרשים עמוס קישוטים ועיטורים והוקם ע"י פרדיננד ואיזבלה לשמש כאכסניה ובית חולים למאות אלפי הצליינים שהגיעו לעיר. היום הוא הפרדור של סנטיאגו והוא אחד הפרדורים היקרים ביותר ברשת.

בכיכר נמצאים גם ארמון הבישוף ובית העריה.

אבל איפה עולי הרגל??? ציפינו לראות עולי רגל מתפלשים לרגלי הקתדרלה וזוחלים על בירכיהם כמו בפטימה אבל נדה. יש תיירים אבל אף אחד לא מתפלש לו. כנראה באנו ביום רע. אפילו אוהל אחד אנחנו לא רואים. למרות זאת יש מספר תיירים שנושאים תרמילים כבדים על הגב ועם כובעים משונים ונראים קצת זרוקים כלומר יש להם פוטנציאל להיות עולי רגל אז אם אחד כזה מתיישב על הרצפה אנחנו מיד מאמצים אותו/אותה כעולה הרגל שלנו. אם יש לו מקל הליכה זה מגביר בנו את הביטחון שאכן מדובר בעולה רגל שבוודאי ובוודאי עשה את כול הדרך מצרפת.

המיסה ב- 12 אז אנחנו מעבירים קצת זמן במוזיאון של הקתדרלה. אין טעם להביא משם תמונות אבל היות והמוזיאון משתרע על 4 קומות יש ממנו תצפיות טובות על הרחבה.

הכיכר מהמוזיאוןעולה רגל פוטנציאליבתוך הפרדורהכיכרעולת רגל פוטנציאליתהעיר מהמוזיאון

• חבל גליסיה - Santiago Di Compostela

מגיע זמן המיסה ואנחנו נכנסים לקתדרלה. כשהמיסה מתחילה אוסרים לצלם אז אין תמונות. אחרי כמה זמן נמאס לנו כי כמה אפשר לשמוע תפילות בשפה לא מובנת.

אנחנו ממשיכים לרחוב Vilar שהוא רחוב מקורה היוצא מאזור הקתדרלה וממנו

ממשיכים לסייר קצת בסמטאות העיר.

קצת תמונות של הקתדרלה וכמה תמונות אנושיות מהכיכר.

הקתדרלההקתדרלהלפני המיסה בקתדרלהפטיו באזור

• חבל גליסיה -Santiago Di Compostela טיילת Herradura

אנחנו חוזרים לאוטו ומנסים לכוון את ה- Sygic לטיילת Herradura שאין לנו מושג איפה היא. לבסוף עולה הרעיון לכתוב לו רק את השם בלי טיילת ויוצא

לנו מלון בשם Herradura אז מניחים שמלון כזה בטח נמצא בטיילת עם השם הזהה מה עוד שמתברר שהיעד נמצא רק 750 מטר ממיקום האוטו שלנו.

בינגו אכן זה זה. כוונו את ה- waze למלון הזה ותגיעו בדיוק למקום הנכון בטיילת. הסיבה להגיע לטיילת הוא הפארק הצמוד אליה שהוא גם ירוק ויפה

וגם יש ממנו תצפית נהדרת על הקתדרלה ועל העיר.

סה"כ לטעמנו הזמן הנדרש לעיר הוא 3-4 שעות.

לצערנו אנחנו ממש לא הרגשנו את האווירה הדתית של העיר מעבר לכך שיש כנסיה

וכמה אנשים עם מקלות ותרמילים. יכול להיות שבאנו ביום רע אבל זה מה יש.

מדרגות הכניסה לפארק מלמטהמדרגות הכניסה לפארק מלמעלהבפארקהקתדרלה מהפארקבפארקהקתדרלה מהפארק

• חבל גליסיה - Cabo Fisterra

יוצאים מהעיר ואנחנו בדרכנו ל- Cabo Fisterra קצת צפונית מערבית מסנטיאגו.

המרחק הוא כמה עשרות ק"מ אבל אל תיתנו למרחק להטעות אתכם. מדובר בנסיעה די ארוכה של שעתיים וחצי כי אין כביש ראשי ישיר בין שני המקומות ונוסעים בדרך עוקפת כלומר קודם צפון מערבה ואח"כ דרום מערבה. הדרך עוברת בכפרים נידחים שבנידחים עם רחובות צרים שחזירים מסתובבים בהם חופשי והאנשים נראים כאילו מעולם לא היו מחוץ לאזור.

הרומים האמינו ש- Cabo Fisterra היא סוף העולם וראו בה כנקודה המערבית ביותר ביקום כולו ולכן כינו אותה Finisterra שפירושה סוף היבשה. גם רבים מעולי הרגל המשיכו דרכם מסנטיאגו לכאן כדי לצפות בסוף העולם ובמקום שבו לפי אמונתם השמש שוקעת לתוך בור ענקי.

כבר בדרך מהישוב אל הצוק רואים לא מעט אנשים כנראה עולי רגל עם תרמילים גדולים על הגב הולכים ברגל לשם. כשמגיעים לקצה מחנים את האוטו וממשיכים קצת ברגל עד שמדלגים על הסלעים שמרכיבים את הקצה. אפשר לראות קבוצות של נעליים בדרך כלל נעלי התעמלות או הליכה מונחות או קשורות על הסלעים. כנראה מין מנהג של עולי הרגל להשאיר את הנעליים שם.

נשארנו שם כשעה. אתר חובה.

Finisterra

• חבל גליסיה - Cabo Fisterra
    עולי רגל בדרך ל- Cabo Fisterra

• חבל גליסיה - מפל פלאי בדרך לכפר Muros

אנחנו חוזרים אחורה לתחילת המפרץ ומשם מתחילים להדרים. היעד הבא הוא

תצפית Mirador de Ezara שנמצאת ליד הכפר Ezara. כשמגיעים לכפר ה- Sygic מסבך אותנו בלופים מעגליים ואין שום שלטים לתצפית אז אנחנו בלית ברירה מוותרים ומחליטים שזהו ומתחילים לנסוע ללינה בכפר Muros כ- 20 ק"מ דרומה.

איך שאנחנו יוצאים לדרך אשתי מבחינה בצד ימין במרחק מאות מטרים מהכביש במפל מרהיב. אנחנו עוצרים והולכים ברגל אל המפל. בהחלט מרהיב

גם מקרוב ואפילו יוצר מן קשת בענן כפי שתוכלו לראות בתמונות. שמתי גם סרטון כי למפל רק תמונה בלי הרעש זה כמו לזרוק את הקוביות של השש בש ביום כיפור על מגבת כדי לא להפריע לשכנים. היות ואינני יודע את שם המפל צילמתי שלט שהיה ליד ושמתי את התמונה בפוסט הזה. בכול אופן אם תצאו מכפר Ezara לכיוון Muros שימו לב בתחילת הדרך מצד ימין קצת רחוק אבל בולט. שווה כול רגע.

• חבל גליסיה - תצפית Mirador de Ezaro

כשאנחנו עומדים לעזוב בא לי רעיון שאולי יש עוד עליה לתצפית

Mirador de Ezaro  ואם ננסה את ה- Sygic עכשיו הוא ייקח אותנו מדרך אחרת ואכן הטריק עבד. מסתבר שאפשר לעלות לנקודת התצפית מבלי להיכנס לכפר. העלייה הזו היא ממש מעט בהמשך הדרך לאחר המפל דרומה. מסתבר שהתצפית יוצאת ממש מעל המפל אם כי לא רואים אותו משם והיא בהחלט תצפית שוה שנותנת

תמונה של כול המפרץ.

ממשיכים לכפר- Muros ומוצאים לינה במלון Muradan היחיד בכפר. אנחנו מתחילים להיחשף למחירי הלינה הזולים בצפון ספרד. המלון עלה 39 יורו וארוחת בוקר לשניים עוד 7 יורו. הכפר בהחלט מומלץ ללינה למי שזה מסתדר עם המסלול.

יש מסעדות ונמל סירות יפה.

• תראי תמיד יכול להיות שפספסתי משהו כי גם לי היה רשום ש- Rais Baixa הם חופים הכי יפים. הסתובבנו שם קצת ולא התרשמנו במיוחד ממה שראינו. פה ושם

חופים סלעיים ותו לא. לא משהו שלא ראינו. בכול אופן לא מכיר את המסלול שלך אבל יש לי הרגשה שביומיים הקרובים אני הולך להראות לך אזור בגליסיה שספק אם את מודעת אליו ושווה הרבה יותר. לי יש הרגשה שזה ישנה לך את התוכניות אבל לאזור הזה לא תוכלי לתייר בטיול יום וחזרה מסנטיאגו. זה דורש לינה שם.

בכלל לא ברור לי למה לך לשהות יותר מלילה בסנטיאגו. לא התרשמתי שזו העיר הכי נעימה בעולם. תשהי לילה לצורך הביקור וזהו. גם מבחינה כספית מחירי הלינה

בכפרים בגליסיה גם לאורך חופי הים הרבה יותר נמוכים מאשר בסנטיאגו. ממש מחירים מצחיקים אז למה לא לישון ביתר הלילות מחוץ לעיר?

לא יודע מה התוכניות שלך לאורך החוף מהפיקוס אבל גם אנחנו נסענו החל

ממחוז אסטוריאס לאורך החוף אז יהיו כמה טיפים שאולי את מודעת אליהם ואולי לא. אבל למה להקדים את המאוחר. נתקדם עם הטיול ותראי מה מתאים לך להוציא ממנו.

ואת לא מציקה בכלל. אני כותב את השרשור בדיוק בשביל זה.

• חבל גליסיה - הכפר Muros

יום 7 – 22 במאי – חבל גליסיה – מהכפר Muros לעמק הנהר SIL

בבוקר לפני שאנחנו עוזבים אנחנו מסיירים בכפר Muros. זהו כפר דייגים נחמד ומומלץ לביקור של איזה שעה גם למי שלא מתכוון ללון בו. יש בו סמטאות צרות ובניה מיוחדת שנועדה להגן על הבתים מרוחות הים. לפני יותר ממאה שנה הרחיקו התושבים את הים כמה עשרות מטרים ע"י שפיכת סלעים ואדמה לתוכו. חלק מהבתים הישנים הפונים לים היו פעם צמודים לחוף ולעמודים הכבדים נקשרו סירות. כמו שניתן לראות באחת התמונות בקירות מקובעות טבעות שפעם שמשו גם לקשירת הסירות.

טבעת לקשירת סירות בעבר

נעול

בחזרה