כשנוכריה פוגשת פאפינים בסקוטלנד המקסימה

•  

הטיול המהנה והקליל הסתיים בגדר התוחמת את מקום משכנם של האיילים. למקום יש שערים כפולים ואנחנו קיבלנו בקשות חוזרות ונשנות מהמדריכים לא לשכוח לנעול את השערים אחרינו.

המדריכות נשאו עמם שק של אוכל יבש ואחת ממטרות הסיור היא גם להאכיל את האיילים הזכרים – כשלמבקרים יש אפשרות להאכילם.

סאבטקסט: כרגיל, זכרים מפונקים. הנקבות דואגות בעצמן לאוכל…angel

קיבלנו הסברים על התנהגות האיילים, על הקרניים שלהם שנושרות מדי חורף וצומחות מחדש עם בוא האביב וכן על המגע הקטיפתי שלה הקרניים. (וגם אזהרה – לא לגעת בקצה הקרניים כי זה יכול להכאיב לאיילים).

ברגע שהאיילים זיהו את המדריכות, הם נהרו אלינו – ממש אפקט פאבלוב!

האיילים יפהפיים והיה מרגש לראות אותם מקרוב, ללטף אותם ולהאכיל אותם. הם כל כך עדינים ומתוקים וגם אוכלים בנימוס בריטי.

פשוט חוויה נפלאה!!

סאבטקסט: אחת מ”ה” חוויות של הטיול! 

כמובן שצילמנו מלא מלא תמונות – כמעט כמו הפאפינים… 

מהממיםתיראו את קרניים! גיל מאכיל את האיילמי בא לאמא...?האיילים הולכים אחרי המדריכה - כמו החלילן מהמלין...מקסימים

•  

ועוד תמונות עם איילי הצפון המהממים – The Reindeer

הנוף מהמם והאייל מקסיםסאבטקסט ואיילי הצפון

•  

הסתיימה שעת ההאכלה ונאמר לנו שאנו יכולים לצאת בזמננו החופשי.

נפרדנו מהאיילים ששבעו והלכו לנמנם וחזרנו למכונית במסלול שבאנו – שהיה עדיין מקסים בפני עצמו. 

לסיכום: היה מושלם!

יפהפה אציליהגשר על הנחלהנחל והנוףהשביל בשמורת האייליםהנאה צרופה

•  

לאחר החווית הטבע הנהדרת, מה עוד צריך הבן-אדם?

סאבטקסט: בית – קפה כמובן! 

מצאנו בית קפה חמוד, המחובר לחנות מקסימה.

קפה, סקונס ומלצרית מתוקה עם תסרוקת נטע – טוי surprise

וגם שיחה מהנה עם משפחה אמריקאית ממוצא הודי שהיו איתנו בסיור האיילים.

כאן גם החלטנו על המשך היום.

אמא: אני רוצה ללכת לחוות כלבי הרועים.

אבא: אני רוצה ללכת למזקקת וויסקי.

סאבטקסט: אפשר גם וגם…? laugh

ועד שיגיע המשך היום, כמה תמונות מבית הקפה ומהחנות (סאבטקסט: קניתי כמה מזכרות סקוטיות… ) 

בחנות זה בית הקפה, אם תהיו בסביבה...קפה וסקונס עם ריבה וחמאהבית הקפה והמלצרית עם תסרוקת טויבחנות בחנות

• איזה מהממים מתוקים !!!!!

•  

שירלי

הביקור אצל האיילים נראה מושלם , חייבים לחזור לסקוטלנד פעם נוספת 😍

לא צריך הרבה סיבות 

•  

שירלוש,

האיילים מדהימים – עשית לי חשק לחזור לסקוטלנד להשלמות – גם פאפינים וגם איילים ותיכף גם כלבי רועים...איזה עושר של בעלי חיים. 

• שירלוש,

אני רואה שהמשכת בסיפור הטיול. 

האיילים שבמרחבים הירוקים והקפה בבית הקפה הנעים הזה נהדרים לי!

אורנה

•  

ערב טוב,

עדי יקרה –  האיילים באמת היו מתוקים ונכנסו לי ל- 

שרה – אני מדלגת בין סקוטלנד שלך לשלי – יש הרבה נקודות משיקות, אבל לך יש שלכת וזה מהמם!! 

מיקוש – לי התעורר החשק להשלמות סקוטלנד כבר תוך כדי הטיול שלנו…surprise

אורנה’לה – אכן בית הקפה הזה היה חמוד וכייפי במיוחד 

אז הנה, כבר ממשיכה 

ותמונה לנפש:  

צמד חמד שכזה

•  

מזקקת וויסקי גלנליווט Glenlivet

לאחר דין ודברים מה נעשה הלאה, הוחלט שניסע למזקקת וויסקי.

סאבטקסט: בכל זאת, מגיע לנהג המסור משהו שהוא רצון שלו, (כי אני הייתי מוותרת על זה...)

קצת התברברנו בנסיעה  ושינינו את יעד המזקקות מדי פעם.

האיזור הזה של אבימור וספייסייד משופע במזקקות וויסקי ואף יש שם כביש שנקרא “דרך הוויסקי”  – אפשר לבקר בעשרות מזקקות בגדלים שונים.

האיזור יפה, אבל לא מרשים מבחינת נופים עוצרי נשימה כמו ההיילנדס או האי סקאיי.

הגענו לאחת המזקקות שהיו ברשימה שלי – אך למרבה הפלא היא היתה סגורה למבקרים. זה העציב אותי במיוחד, כי הבנתי שלא נספיק להגיע לחוות כלבי הרועים.

ניסיתי את מזלי…

אמא: אולי נוותר. זה שהמזקקה סגורה, זה אולי רמז ששאר המזקקות גם סגורות. עדיף לראות כלבי – רועים חמודים. yes

אבא: כבר ראינו חיות היום. אותי זה מעניין! אולי נלך לשם מחר…?

אמא: מחר כבר לא נהיה באיזור הזה, וחוץ מזה יש להם סיור אחד ביום רק בשעה ארבע אחה”צ. אבוד. frown

סאבטקסט: בזבוז זמן המזקקות האלו! כל כך רציתי לראות את הכלבים….

המשכנו בנסיעה לעבר מזקקה אחרת מהרשימה (סאבטקסט: שהיתה הכי רחוקה!! מרגיז!)

אבל זה, הגענו ליעד.

מזקקת גלנליווט נראתה יפה מאד. היא מאד ותיקה (נוסדה ב – 1824) והסיור בה סוקר גם את התפתחותה ההיסטורית.

הצטרפנו לסיור (שיוצא כל שעה עגולה). הכל מאד מאורגן ומסודר, וכולל הדרכה נחמדה, טעימות של כמה סוגי וויסקי (סאבטקסט: רובם לא טעימים!) וסיפורי מורשת של המשפחה המייסדת.

מהסיפורים אני הכי זוכרת שהמדריך אמר שהסקוטים מתו בזמנו ייחסית צעירים, כי הירבו בשתייה של משקאות חריפים והדבר פגע בבריאותם.

אירוע נוסף ולא פחות חשוב מהסיור התרחש כאשר המדריך עול הימים אמר ששמו ג’יימי – הוא אכן חמוד וג’ינג’י , אבל אין מה להשוות לג’יימי “שלנו” מזרה! 

אגב – בכניסה למזקקה מוודאים שאין “ילדים” מתחת לגיל 18 (שימו לב שגם באתר שלהם שואלים אם אתם מעל גיל 18...).

ג’ התעניין מאד – במיוחד במיכלים הגדולים עם תסיסת הלתת, שהזכירה לו את לחמי המחמצת שהוא אופה…

אני פחות התעניינתי, אבל הקשבתי כמו ילדה טובה וגם טעמתי את המשקאות...

בסיום הסיור שארך כמעט שעה וחצי, קיבלנו בקבוקוני וויסקי וכמובן גם הצעות לרכישת בקבוקים גדולים.

לא תודה...! angry

כמה תמונות מהסיור (לא בכל אולם מתירים לצלם) : 

גיימי מהמזקקההבניין האולם הראשי (שאסור לצלם, עברתי על החוק)מרכז המבקרים ומסעדהחביות וויסקי של פעםדלפק הקבלה

•  

אינברנס – Inverness

אינברנס היא עיר הבירה של ההיילנדס בסקוטלנד ונחשבת לעיר הצפונית ביותר באי הבריטי. היא שוכנת בקצהו של לוך נס המפורסם (זה מהמפלצת) והיא בת מאות רבות של שנים.

אבל בחייכם, הסיבה האמיתית לרצון העז שלי לבקר בה היא משום שהיא מוזכרת השכם וערב ב”זרה” וממנה החלה קלייר את מסעה בזמן.

Outlander Outlander title card.jpg    

In 1946, former World War II nurse Claire Randall and her husband Frank are visiting Inverness, Scotland, when she is carried back in time to the 18th century from the standing stones at Craigh na Dun.

אמנם אינברנס בסידרה היא לא אינברנס באמת – אלא הצילומים היו בעיירה פולקלנד Falkland , אבל כבודה במקומה מונח!

סאבטקסט: וחוץ מזה, יש בה פריימרק! angel

אז נסענו ממזקקת הוויסקי לאינברנס, נסיעה לא קצרה.

היו כמה מראות יפים בדרך – של מבנים עתיקים וגשרים ציוריים.

בדרך שמענו את הרדיו הסקוטי – תחביב אהוב עלינו בנסיעה במדינות זרות. הרדיו הסקוטי לא קל! קשה היה למצוא תחנות שלא מברברים בהן הרבה. חוץ מזה יש תחנת רדיו בשפה הגאלית וזה היה משעשע למדי…

הגענו לאינברנס סוף סוף. כבר היה די מאוחר ולכן קודם כל הלכנו לפריימרק – שנמצא ממש במרכז העיר. מצאנו חנייה ליד הקתדרלה ועשינו טיול רגלי קצר. היה נחמד שם, נראית עיר יפה – אבל לא היה לנו מאד הרבה זמן להקדיש לה.

ראינו דייגים שעומדים בנהר – ואחרי שקראתי בכתובים הסתבר לי שאלו הם דייגים של דגי סלמון שנוהגים לדוג כאן.

ראינו גם את החנות של בית פרייזר angel

קצת קניות בפריימרק ואח”כ חיפשנו מסעדה לארוחת ערב. 

הפעם גיוונו והלכנו למסעדת “בלה איטליה” שהיא רשת מסעדות איטלקיות. לא הכי גורמה, אבל היה נחמד…

כמה תמונות מאינברנס ומהדרך אליה:

אינברנס ביתו של גיימי פרייזרבדרך לאינברנסטירה קטנה וגשר בדרךמצודת אינברנסהקתדרלה באינברנס

•  

ולסיום – לילה הזוי ומטורף! 

כל  מי שעוקב אחרי סיפורי הטיולים שלנו, יודע שאין כזה דבר אצלנו טיול בלי לילה מטורף. החל בטיול לאיטליה – ליל ההגעה לאגם מאג’ורה , המשך בטיול למונטנגרו והלילה של מופע הקולנוע של רוקי  וגם כאן בסקוטלנד – ליל ההגעה היה לא קל עם הגשם המטורף שירד בכביש החשוך בגלנקו.

אבל, לא תמו תלאותינו!!

סיימנו את סיור הערב החביב באינברנס. השעה היתה אחרי 9 בערב – אבל בסקוטלנד יש עדיין אור.

אבא: מה עם אגם לוך נס והמפלצת? לא ניסע לחפש אותם?

אמא: מבחינתי אפשר לוותר… יש לנו כזה צימר כייפי שבקושי היינו בו…

אבא: מה שאת רוצה.

סאבטקסט: כשהוא אומר מה שאת רוצה” – יש לו גם סאבטקסט...blush 

בקיצור, בדקתי ב – here וראיתי שיש כ-12 דקות נסיעה עד לנקודה בה יש תצפית על לוך נס.

אמא: טוב נו, זה לא רחוק. ניסע רק לראות ולהגיד שהיינו בלוך נס ונחזור לצימר.

הגענו אחרי יותר מעשרים דקות לנקודת תצפית על הלוך.

סאבטקסט: סתם עוד לוך, לא מי יודע מה.

אבא:  איפה המפלצת…?

אמא : הנה, הנה – אתה לא רואה…?!?!

סאבטקסט: כמו שני ילדים קטנים. laughlaugh

חזרנו לאוטו כיוונו את ה-here לעיירה של הצימר – קינגוסי.

למרבה ההפתעה, המכשיר הנחה אותנו להמשיך לנסוע לאורך לוך נס – ולא לחזור לאינברנס.

זה נראה לנו מעט חשוד, אבל כנראה ש- here יודע שהדרך הזו יותר קצרה.

סאבטקסט: ביג מיסטייק. HUGE !!! 

התחלנו בנסיעה. היה יפה. כביש צר, לאורך האגם.

אבל הוא לא נגמר…!

והחושך החל להגיע! וגשם החל לרדת! והכביש החל לעלות בהר…!

סאבטקסט: הלפפפפפ sad

אבא: היינו צריכים לחזור לעיר ומשם לנסוע!

אמא: נכון!! אסור לסמוך על המכשיר! צריך להפעיל היגיון.

פתאום קפץ לכביש אייל. 

איזה חמוד!!! ואיזה כיף שראינו אייל בטבע פתאום!

אמא: אולי זה סימן טוב, שאנחנו בדרך הנכונה...

שום סימן ושם נעליים. המשכנו בנסיעה שנעשתה יותר ויותר מסובכת.

כמובן שנפש חיה לא נראתה בכביש.

אני כבר ממש הייתי בלחץ. הנהג היה אמיץ, אבל קיטר הרבה. היה לו קשה! 

סאבטקסט: צודק!!

ניסיתי בשיטת דמיון מודרך.

אמא: תחשוב שאנחנו בתוך סצינה מסרט… או מסיפור מתח… הסוף יהיה טוב  והכל רק חוויות!

אבא: אל תבלבלי לי במוח! את חושבת שאת בסידרה הזו שלך?? cool

בשלב מסוים, הבנו שאנחנו מתבררים קשות.

בדרך חלפו על פנינו כבשים – הזוייייייי.

מה יש להם לחפש פה באמצע הלילה…?

ופתאום – ראינו שלט : אינברנס.

אבא: זהו. אני נוסע לאינברנס. משם נחזור בכביש הראשי. אני לא מסוגל יתר!
    אמא: טוב. זה כבר ממש לא נעים כאן.

לא שהדרך השתפרה, אבל לפחות היתה פחות תלולה וחשוכה.

ואפילו רכב עבר מולנו. ביקשנו שיעצור. בתוכו היתה בחורה (סאבטקסט: מה היא נוסעת כאן לבד באמצע הלילה!?!). שאלנו אותה אם זו הדרך לאינברנס והיא אמרה שאנחנו לא מאד רחוקים. עוד קצת…

לאחר נסיעה של כמעט שעה (!!!!) ראינו את אורותיה של אינברנס. סוף סוף ציוויליזציה. בחיי שהרגשתי כמו קלייר שחזרה בזמן חזרה למאה ה-20!! 

בדרך גם חלפנו על פני הפנייה לאתר קרב קולודן. באמת שאין מילים.

סוף סוף עלינו על הכביש המהיר לקינגוסי.

הגענו לצימר המקסים שלנו קרוב לחצות. ממש כמעט שהגענו , חצו את הכביש כמה ארנבים. 

סאבטקסט: עליסה בארץ הפלאות! We’re all mad around here...

העיקר שהגענו בשלום.

סאבטקסט: בטח רודי ורובי חושבים שאנחנו שרוטים על כל הראש… איזה עוד אורחים שלהם חזרו אי פעם בשעות כאלו מאוחרות…?!?

כמה תמונות של אינברנס ולוך נס לעת לילה:

אינברנסאינברנסלוך נס. איפה נסי...?

•  

סיכום היום:

תכנון מול ביצוע:  לא מזהיר. תיכננתי לטייל סביב אגם, לראות את כלבי הרועים – וזה לא קרה. לעומת זאת – היינו במזקקה, עשינו קניות בפריימרק אינברנס וגולת הכותרת: ביקור בפארק איילי הצפון  סיום היום היה כישלון! התברברות קשה ומלחיצה, מסוג אותם לילות מיותרים – אבל כנראה שאין ברירה ואי אפשר בלעדיהם...

מזג אוויר : הבוקר היה שמשי ומקסים – נפלא לטיול בפארק האיילים  אח”כ נעשה סגרירי ובלילה – גשם שהפריע עוד יותר לנסיעה הקשה. 

דיווח קולינרי: ארוחת בוקר משובחת אצל רובי ורודי, קפה וסקונס בבית קפה חמוד , לגימות וויסקי במזקקה, ובערב – ארוחה נחמדה אך לא מצטיינת במסעדת בלה איטליה.

דירוג אתרים וחוויות:  מקום 3 - מזקקת הוויסקי , מקום 2 - אינברנס,  מקום ראשון - פארק האיילים 

הנאה: רבה למדי. זה היום הפחות מוצלח של הטיול, במיוחד בגלל הסיום ההזוי וקשה שלו – אבל לפחות היו לנו את איילי הצפון  surprise וחוץ מזה, אי אפשר להגיד שסבלנו…. 

תמונת היום :

סאבטקסט והאיילים

•  

יום שישי, 3.8.18 : מאבימור לאדינבורו

התוכנית ליום זה:

* עוזבים את הצימר

* טירת בלייר Blair Castle

* תצפית Queen's View

* פאלקירק  Falkirk

פסלי ראשי הסוסים Kelpies

* הגעה לאדינבורו למלון

*סיור לילה אדינבורו

הביצוע : אני כבר יכולה לגלות : כל מה שתוכנן – בוצע!! broken heart

התחלנו את הבוקר ברוגע, עדיין תחת רישמי הלילה מוטרף…

ארוחת בוקר טעימה ואח”כ סיור בגינת הצימר (ושוב - השם חוטא לו… זה כמו מלון בוטיק). 

תיראו כמה יפה בסאת’רלנד :

• את האייל התלוי על דלת הכניסה צילמתי וקיוויתי למצוא כזה באחת החנויות. גם כאן אני מגלה: מצאתי! והיום יש לנו כזה אחד בבית! surprise

כזה קניתי!סאתרלנד

•  

שירלי

איזה לילה עבר עליכם , 😱 באמת נשמע כמו סצנה מסרט , העיקר את פה לספר לנו והכל עבר בשלום🌺

•  

נפרדנו מרובי ומרודי וממלונית הבוטיק שלהם סאת’רלנד. הבטחנו לעצמנו שיום אחד נחזור לשם – ואז לא נחזור מאוחר בלילה ונעביר שם יותר זמן מנוחה ושלווה… 

יצאנו לדרך למטרה הבאה : טירת בלייר.

טירת בלייר Blair castle

זוהי טירה לבנה ומרשימה, הנמצאת בכפר בלייר את'ול Blair atholl – למרגלות מדרונות מיוערים ומעל לנהר גארי, בקרבת פיטלוכרי. מגדל הטירה נבנה ב-1269 ויש בו 32 חדרים פתוחים לציבור ועמוסים בציורים, כלי נשק ועבודות קרמיקה. הריהוט והחפצים מציגים תמונה מדויקת על חיי בני המעמד הגבוה באזור ההיילנדס מהמאה ה-16 עד ימינו. 

לפי המסופר, ביקרה כאן מרי מלכת הסקוטים בשנת 1564, וכשיצאה למסע ציד ביערות הרגה שישה זאבים.

עוד ידוע כי המלכה ויקטוריה ביקרה כאן עם בעלה אלברט בשנת 1844. היא כל כך התרשמה המקום ומבל הטירה, שהחליטה לתת עצמאות לגדוד החיילים ההיילנדרס של האיזור – וזהו למעשה הגדוד היחיד שקיבל אוטונומיה.

angel אבל עיזבו את כל אלה – הסיבה האמיתי לרצון שלי לבקר בטירה היא בגלל שצולם בה פרק מס’ 7 עונה 2 של הסידרה “ויקטוריה” – ובו מסופר על ביקורה של המלכה במקום, ואיך היא ואלברט חמקו מכל הפמליה המשמימה והגיעו לבקתה של זקנים בהיילנדס, והעבירו שם את הלילה… 

סאבטקסט: נחשו מה ראיתי כשחזרתי לארץ בשידור חוזר…?

נכנסים לטירה בכביש בין שרת עצים ומגיעים למגרש החנייה.

הטירה יפה ומיוחדת בשל לובנה – שהבהיק בשמש.

נכנסנו (לאחר שקונים כרטיסים בדוכן בכניסה למגרש החנייה). נאמר לנו שבעוד כרבע שעה יהיה מופע של נגן חמת חלילים בקדמת הטירה.

אז יצאנו לראות ולשמוע… נחמד ומכניס לאווירה. 

בדרך לטירהמנגן במרץטירת בלייר נגן חמת חלילים בכניסה לטירהBlair castle

•  

שרה כיף לראות אותך פתאום – נראה לי שזה רק את ואני נותרנו כאן… angel

ממשיכה לספר על טירת בלייר – בעיקר בתמונות. אני חובבת טירות, ל-ג’ יש כבר קצת “רעלת טירות” אבל כמו בעל טוב ומבין הוא נתן לי להנות ועזב אותי לנפשי (כלומר, כל אחד הלך בקצב שלו והעיקר שהוא מצא ווייפיי).

הנה תמונות של חדרים וחפצים שאהבתי מטירת בלייר:

אולם הכניסה לטירהסמל המשפחה - מעניין....

•  

והנה הגענו לחדרים בהם צולמה הסידרה “ויקטוריה” – עם תלבושות הסידרה והרבה תמונות מאותו פרק.

איזה כיף! surprise

השומר בחדר סיפר לי כי בזמנו סגרו את הטירה לביקורים למשך שלושה שבועות לצילומי הסידרה.

על המיטה הזו ישנה ויקטוריה כשהתארחה בטירה

•  

ועוד כמה תמונות מהטירה :

האיילים של סקוטלנד <3גם זה חשוב!חדר הילדיםכמו ביפהפיה הנרדמת

• גם אני פה איתךwink נשבית בקסמה של סקוטלנד...