בחזרה

תביעת ביטוח נסיעות חו"ל לאחר אירוע אשפוז

• שלום, אני מקווה שאני מפרסם את הפוסט הזה במקום הנכון, אבל אילו הן שאלות שיכולות לעזור ולהוסיף נקודה למחשבה בהבנת הפוליסה, למי שטרם טס.

יצאנו לטיול משפחתי בארה”ב בסוף אוגוסט, זוג הורים ותינוקת בת שנה וחצי. בוטחנו כל המשפחה בחברת הפניקס.

במהלך הטיול, אישתי חשה שלא בטוב, ופונתה לביה”ח באזור, אושפזה למשך 16 יום בהם עברה ניתוח, לאחר השחרור נדרשה לנוח עוד כשבוע בטרם תוכל לטוס ארצה, ולחברת החילוץ לקח עוד פרק זמן נוסף למציאת כרטיסי טיסה חזרה לארץ בתקופת חגי תשרי, לכן התארכה השהייה ב-12 יום לאחר השחרור מהאשפוז.

לאחר החזרה לארץ, הגשתי טופס תביעה על הוצאות הלינה במשך 28 יום, שמחולק בין הוצ’ מלווה בזמן אשפוז, והוצ’ הארכת שהייה עקב אירוע ביטוחי למלווה ולמאושפז.

לתדהמתי, חברת הביטוח הייתה מוכנה לשלם רק 100 דולר לילה רק עבור אשתי על שהייה מעבר, וטענה שאיני נחשב המלווה כי הם לא הטיסו אותי מהארץ…

מתוך תביעה על סך 5,600 דולר עבור הוצאות לינה בלבד – שילמה חברת הביטוח רק 1,600 דולר.

שאלתי, האם יש ממש בטענות שלהם? מה עליי לעשות?

תודה לעוזרים.

• @pearln74

לפנות לעורך/ת דין שעוסק/ת בתביעות תיירות ו/או ביטוח. איש כאן בפורום שאינו עורך דין לא ייתן לך תשובה מוסמכת. מאחל לרעייתך רפואה שלמה

• @pearln74

ההגבלה ל-100 דולר ללילה מלון מופיעה בפוליסה שלהם, סעיף 5.1.1.

• @pearln74

מסכים עם מה שראובן אמר וחייב לנצל את השרשור בשביל להוסיף משהו
    את הביטוח נסיעות לחו”ל אל תבצעו לבד מול החברה אלא תשתמשו בסוכן ביטוח (עדיף מישהו שאתם מכירים או יש לכם המלצות אליו)
    מעבר לזה שזה לא מייקר לכם את הביטוח ותשלמו אותו דבר ישנו גורם נוסף הבקיא בחוקים ומייצג אתכם מול חברת הביטוח.
    בטיול האחרון שלי נפצעתי ברגל וחברת הביטוח ניסתה קצת לנפנף אותי. סוכן הביטוח שלי פשוט יצג אותי מולם ודאג שאקבל את השירות הטוב ביותר

• @pearln74

קודם כל הרבה בריאות

קטונתי מכדי לעזור. אין לי מושג מי צודק

אבל ברמה האישית אשמל להבהרה:

אני מבין שכולכם (שניכם והילדה) נשארתם בארה”ב כמעט חודש נוסף?

קודם כל – חברת הביטוח שילמה את כל ההוצאות הרפואיות (אשפוז, ניתוח וכו’)?

חברת הביטוח ממנה גם את עלוית שינוי כרטיסי הטיסה של כולכם (אם היו כאלה)?

הוויכוח הוא על עלות המחייה והלינה? חברת הביטוח לא מפצה על העלויות שלך ושל הילדה בימים הימים שאשתך היתה מאושפזת?

ובימים שאחרי האשפוז היא מפצה לפי 100 דולר ליום ולא לפי העלויות האמיתיות שלכם?

אני מניח שהכסף הגדול באמת הוא העלויות הרפואיות. וחשוב לי קודם כל לדעת שעל זה לא הייתה מחלוקת.

• אכן, הטיול היה אמור להיערך 3 שבועות, בפועל התארך ל-6 שבועות.

ההוצאות המשמעותיות הן הוצאות לינה, בתקופה הזו כ-30,000 ש”ח מעל התיכנון המקורי של תקציב הטיול.

חברת הביטוח שילמה (או לפחות בקשר עם ביה”ח בנוגע לתשלום) עבור עלויות האישפוז שהסתכמו ב-50,000 דולר.

כמו כן, חברת הביטוח השתמשה בכרטיסי הטיסה המקוריים שלנו באל על ושילמה את עלות השינוי לתאריך החזרה.

הויכוח הוא על שני דברים:

1. על כך שחברת הביטוח לא מפצה אותי ואת התינוקת בעלות הלינה, לינה ממוצעת באיזור הייתה 200$, רוב הזמן היינו בחדר האשפוז של אישתי אך בלילה חזרנו לישון במלון (אני והתינוקת). הם טוענים שאני לא מוכר כמלווה בגלל שלא הטיסו אותי מהארץ, ולכן אני לא זכאי לפיצוי של 100 דולר ליום.
    2. לאחר האישפוז, יש את תקופת ה”ארכת השהייה” שנבעה הן ממצבה הרפואי של אישתי שנאסר עליה לטוס במשך שבוע לפחות והן מזמן ההמתנה לקבלת כרטיס טיסה חדשים בגלל תקופת החגים, גם כאן , מדובר בעלות של 200 דולר ליום ל-12 ימים. כאשר גם למאושפז וגם למלווה אמורים לשלם עד 100 דולר ליום, ופה יש את הטריקים של חברות הביטוח עם המונח “ו/או”...

טענתי היא שאני אמור להיות מוגדר ה”מלווה” שכן הייתי איתה כל התקופה, ולכן מעבר לפיצוי על הארכת שהות של אשתי לאחר האשפוז – שזה מה שהם שילמו, מגיע לי פיצוי של 100$ ליום עבור כל התקופה, והם טוענים שלא.

גם אם היו משלמים, זה עדיין לא מגיע לנזק של הרס טיול של כ-40,000 ש”ח שבפועל העלויות של השהייה והמחייה – הוכפלו מהתכנון הראשוני.

• @pearln74

מעניין מאד

אני מודה שלא חשבתי על זה אף פעם

בחנתי כמה פוליסות עכשיו באינטרנט ואני רואה תקרות כיסויים אחרות.

למשל AIG בפוליסה שמוצגת למכירה חופשית באינטרנט מדובר על תקרה של 3000$ לשהייה נוספת ו-2000$ למלווה שמוטס מישראל. אכן אין התייחסות למלווה שנמצא שם.

בפוליסה אחרת ראיתי תקרה של 170 דולר ליום או 3000 דולר הכל ביחד

מסתבר שגם פה אפשר להשוות

יחד עם זאת, ואני חלילה לא מזלזל ב-15אלף ש”ח נזק של פותח השרשור, הרי שאכן אותם 15 אש”ח מהווים פחות מ-10% מהנזק הכולל באירוע (כי כאמור 50 אלף דולר משולמים ישירות להית החולים).

לפני חודש חברים שלי שגרים בצפון היו בסוף שבוע באילת שבמהלכו היה אירוע לאחד הילדים והוא אושפז למשך כמה ימים ביוספטל. הם כמובן האריכו את השהות במלון בכמה ימים כדי להשאר שם, וספגו נזק של כמה אלפי שקלים שכמובן לא מופצה ע”י אף אחד.

אז חשוב לשמור על הפרופורציה ולזכור שהתפקיד העיקרי של הביטוח הוא לפצות על ההוצאות הרפואיות העצומות, ולא על ההוצאות הנלוות שקטנות בהרבה.

• @אנשיםטובים

אני מניחה שלכל סעיף בפוליסה יש גבולות ואני חושבת שחשוב להיות מודעים ולהבין  מה  הפוליסה מכסה ומה לא, כדי לדעת להערך בהתאם וגם כדי לדעת למה אנחנו חשופים. 
    זוכרת את המקרה של אשה שילדה פג בקפריסין, אם אני לא טועה. ההוצאות שלהם עם הפגיה והשהות שם עלו בהרבה על מה שהביטוח מכסה. 

אם פותח השרשור היה יודע שלא ישלמו לו 200 דולר ללילה, אולי היה מוצא פתרון  (דירה או מלון יותר זול) כדי למזער את הנזקים. 

• @ריקי-5

אני מנסה לחשוב עבור עצמי מה נכון כ”צרכן נבון”

בעת בחירת הביטוח לפני הנסיעה כדאי וצריך לעשות שיעורי בית ולהשוות בין הפוליסות. יחד עם זאת ההשוואה היא כמובן מאד קשה. הן כי יש הרבה סעיפים ולנו האנשים הרגילים קשה לראות את כולם, והן כי זה לא שביטוח X יותר טוב מביטוח Y (מכסה יותר בכל סעיף וגם יותר זול) אלא ש X יותר טוב בחלק מהנושאים (אולי אפילו כולם למעט המחיר) ו-Y יותר טוב בנושאים אחרים.

אז בסופו של דבר היכולת שלנו להשוות היא סופית. ובהחלט יתכן שנבחר בפוליסה שמכסה פחות בסעיף מסויים. במודע או שלא במודע

(והשרשור הזה בהחלט מעלה את המודעות שלי לסעיפים הללו).

אבל יש גם את הנושא של פעולה בזמן האירוע. ברור שהעדיפות הראשונה שלנו היא לטיפול הרפואי וזה לא הזמן לקרוא את האותיות הקטנות. אבל ביום השני והשלישי, אחרי שהסכנה הבריאותית הקשה מאחורינו, ו/או עם עזרה של המשפחה בארץ שיכולה להתרכז יותר בנושא – זה הזמן לקרוא את הפרטים הקטנים, לברר מול חברת הביטוח (או הסוכן), ואם צריך, גם להפעיל את המשפחה בארץ שתתייעץ עם עורך דין.

ובהתאם למה שעולה מהבירור על תנאי הביטוח, אם למשל מבינים שהביטוח מכסה רק מלון של 100 דולר, אפשר לשקול לעבור למלון יותר זול גם אם הוא פחות טוב לנו. אם הביטוח מתייחס בצורה כזו מוזרה לנושא של מלווה, אולי שווה ל”הקפיץ” מהארץ בן משפחה על תקן מלווה בזמן שהמשפחה שבחו”ל כן חוזרת ארצה. אולי אפשר ללחוץ על חברת הביטוח להחזיר אותנו קודם ארצה (מרגע שהמצב הבריאותי מאפשר) כי כל יום נוסף עולה לנו הרבה כסף, או לעבור מלון אחרי השחרור מבית החולים (למלון רחוק יותר מבית החולים וזול יותר) כל מנת לצמצם הפסדים.

וכמובן אולי לא כדאי לנו לעשות שום דבר מכל אלו מכל מיני סיבות שנוכונות לנו באותו רגע, אבל לפחות אנחנו מודעים למחיר הכלכלי שזה גורם לנו.

מה שאני מנסה להגיד הוא שמרגע שברגע שאפשר – חשוב לבר מה הזכויות שלנו. ולא להניח “אוטומטית” שחברת הביטוח תשלם הכל.

אגב, זה נכון גם לאירועים רפואיים פשוטים יותר (כמו סתם ביקור אצל רופא ותשלום על תרופות), ולאירועים לא רפואיים (כמו אובדן מזוודה), וזה נכון לא רק לחברת הביטוח אלא גם לאחריות של גופים אחרים כמו חברת התעופה (מזוודות וכדומה), חברת הזכרת הרכב (“ביטוח הרכב”) וכדומה

כמה פעמים בתקופה האחרונה היו שרשורים על נושאים כמו אי דיווח למשטרה על נזק לרכב, או על נושאים אחרים. דברים שאפשר לפתור בקלות יחסית כשאנחנו בחו”ל עשויים להסתבך מאד ו/או להתייקר אם נטפל בהם אחרי שנגיע לארץ.

כמובן שאני מדבר באופן כללי. אני לא יודע מה פותח השרשור עבר שם ומה הוא עשה. אני פשוט מנסה ללמוד (עבור עצמי בעיקר) לקח

• @אנשיםטובים

אני חוזר על ההמלצה הקבועה שלי בפורום,

תבדקו תמיד תקרת תשלום להוצאות הגבוהות.

לדוגמה

תבדקו תמיד תקרת תשלום לסך כל הטיפולים/אשפוז.

תבדקו תמיד תקרת תשלום ליום אשפוז.

בקיצור אם אנשים ישקיעו בבדיקת ההוצאות הגדולות הפוטנציאליות את מחצית הזמן שאני רואה בהשקעה בפורום בהוצאות קטנות כמו ביטול השתתפות עצמית או בהחזר תשלומים בכרטיס נטען

נראה לי שהם ישפרו מאוד את ההבנה שלהם בכיסוי של הפוליסה, ירכשו פוליסות מתאימות יותר, וכתוצאה מכך ישתפר הכיסוי הביטוחי שלהם.

בחזרה