בחזרה

כמה שאלות על סנטיאגו וולפראיסו (צ'ילה) ?

• שלום,

רציתי לשאול לגבי הערים סנטיאגו וולפראיסו (צ'ילה), מכיוון שייתכן שיצא לי לבלות שם תקופה :

האם הן בטוחות באופן כללי ? מה הבעיות המרכזיות שעלולים להיתקל בהן ? ממה כדאי להיזהר, אם בכלל ? למה כדאי לשים לב ?

איך יוקר המחייה בערים האלו ?

האם יש תחבורה ציבורית טובה ?

איך היחס לישראלים ? יהודים ?

תודה 😎

• @ronishwartz

סנטיאגו היא עיר ענקית וכיאה לעיר כזו, יש בה איזורים נעימים יותר ואיזורים נעימים פחות. פחות יודעת לענות לך על היחס ליהודים, אבל אני יודעת שיש שם קהילה יהודית.

ולפראיסו עיר קטנה, התחבצ אליה מאד נוחה. יש בית  של יהודיה שאוהבת ישראל.

היתה לי שם חוויה שאני לא שוכחת

לקחנו שם סיור מודרך במהלכו יורדים במדרגות המצויירות בצורת קלידי פסנתר. בעודי יורדת אני שומעת ברמקולים בווליום, את בשיר "יושב בסן פרנסיסקו על המים", כמובן שהתרגשתי מאד והלכתי לחפש את המקור, ומצאתי את היהודיה הזו כבת 35 לערך, שאמרה לי: אני אוהבת שלמה ארסי (ארצי), הסברתי לה שהשיר של אריק אינשטין. היא גרה בבית של סבא שלה שהיה אמן ויש שם גם מיצג אמנות של מנורה על הקיר ממול.

לגבי יוקר מיחיה, אני לא יודעת לענות

• @ronishwartz

עליי לומר שממש לא התלהבנו מסנטיאגו. זה אומנם היה לפני אי אילו שנים, אבל די השתעממנו בה, וגם איכשהו יצא לנו להיתקל בכמה צלבי קרס בהיותנו שם (למשל חבר’ה צעירים שהתלהבו מקניית דגל נאצי חדש, וכו’). די נטשנו אותה במהירות, יש כל כך הרבה ערים מעניינות יותר...

• מחזק את דבריה של כבש. אני מאוד אוהב ערים גדולות בכלל וערי בירה בפרט, וכשאני מטייל, אני תמיד משתדל להקדיש להן זמן. סנטיאגו הייתה אחת הפעמים היחידות שבאמת די השתעממתי מעיר כזאת. יש לונה פארק נחמד, מסלול מירוצי סוסים מגניב, כמה מוזיאונים מעניינים, כיכר יפה, וסיור קצרצר בארמון הנשיאות [La Moneda]. אמור להיות גם טבע נאה בסביבה. אבל העיר עצמה לא נעימה במיוחד ולא ידידותית במיוחד. 

ולפראיסו, לעומתה, יפהפייה ומהנה מאוד, וכך גם העיר התאומה ויניה דל מאר. יש המון מה לעשות בהן, ודי נוח להסתובב ברגל. 

אני לא הייתי מבליט סממנים יהודיים/ישראליים שלא לצורך. בצ’ילה בכלל, ובערים האלה בפרט, יש קהילה פלסטינית גדולה מאוד – הגדולה ביותר בעולם מחוץ למזרח התיכון. באופן כללי, בצ’ילה לא משתגעים על ישראלים, ולהגנתם יש לציין שאנחנו נותנים להם סיבות טובות.

בחזרה