בחזרה

SIM ותוכנית סלולאר - מיאמי-אורלנדו-וושינגטון-ניו-יורק

• שבת שלום לכולם,

אחרי אינספור תכנונים והתלבטויות הטיול יוצא לדרך בתחילת השבוע הבא.

מחיפוש בהודעות ישנות לגבי סלולאר ראיתי כי הכי כדאי ואמין לרכוש סים מקומי עם ההגעה לארה”ב ובנושא זה יש לי מספר שאלות:

• האם עדיין הכי משתלם לרכוש סים מקומי ? איזו חברה הכי מומלצת לאור המדינות בהן אהיה ומה המחירים נכון לתקופה האחרונה עפ”י ניסיונכם ?
    • לא מצאתי בשדה התעופה במיאמי (באתר השדה) חנות לרכישת סים, האם אכן אין ? אני שואף לרכוש סים מיד עם הירידה מהמטוס ע”מ שתהיה לי חבילת גלישה לתחילת הנסיעה לכיוון המלון – האם יש לכם המלצות לגבי מקום רכישה קרוב ו/או מומלץ ?
    • האם כדאי לרכוש סים אחד ולהגדיר את הטלפון כ- Hot-Spot כדי לאפשר לטלפון נוסף גלישה ואולי גם אייפד מידי פעם או עדיף לרכוש 2 סימים ?

תודה על המלצות עדכניות ועצות בנושא. 

• @avi_ei

קשה מאוד לענות לגבי הסלולרי כי השמטת פרטים חשובים: כמה זמן הנסיעה, האם מספיק גלישה או צריך גם שיחות, האם חשוב לך לקבל שיחות במספר שלך, כמה נפח גלישה אתה צריך, כמה סימים אתה צריך (והאם לכולם אותם צרכים) וכו. כל אחד מהנושאים האלה ישפיע על ההחלטה.

ועצה כללית שלי: כדאי מאוד להוריד מראש את מפות גוגל של האזור של הטיול שלך אל מכשיר הטלפון. זה יאפשר לך לנווט בקלות גם אם אין לך סים עובד. זה ישחרר לך קצת לחץ...

• @עמיחי13

ראשית תודה עלה מענה

לגבי הפרטים:

הטיול הוא ל-3 שבועות, אני צריך בעיקר גלישה וכנראה גם שיחות לארה”ב לפחות כדי שיהיה לי קל ליצור קשר עם האתרים בארה”ב אם יהיה לי צורך, לגבי שיחות במספר שלי זה כלל לא נראה לי חשוב עבורי – נדבר הכי הרבה באמצעות WhatsApp עם המשפחה באמצעות חבילת הגלישה ו/או באמצעות WIFI כשיהיה זמין.

הטלפון שלי יהיה העיקרי ואלי הבת שלי תרצה להיות בקשר גם ב- WhatApp ולזה יתכן ואני אאפשר לה להתחבר דרך Hot-Spot של הטלפון שלי.

מפות הורדתי כבר באמצעות תוכנת הניווט Sygic וכנראה שאוריד גם של Google Maps בנוסף. (האם ניתן להוריד מראש גם ל- Waze ?)

תודה,

• @avi_ei

אם חשוב מאד שהטלפון ו/או הגלישה יהיו זמינים מיד ביציאה מהשדה אני ממליץ ללכת על סים שנקנה בישראל (בין אם מדובר על סים ישראלי, זר, דיל וכדומה). אחרי טיסה ארוכה, זה לא כיף להתחיל להתרוצץ אחרי סימים. בנוסף כמובן שצריך לשים לב לשעת הנחיתה המשוערת וליום בשבוע. דוכני סימים (אפילו בשדה) לא פתוחים 24/7. וכמובן לשים לב שלא בהכרח החנויות בשדה מחזיקות את הסימים הזולים.

אם הרצון לזמינות כבר בשדה הוא רק שאיפה ולא קריטי – אז זה שיקול אחר

• @אנשיםטובים

תודה,

הנחיתה בשעה 16:15 (יום שלישי) במיאמי, מאחר ואין לי הרבה נסיעה באותו יום אלא רק למלון שנמצא לא רחוק משדה התעופה, בהחלט אוכל להשתמש במפות לא מקוונות כפי שכתב לי עמיחי (היה כדאי שאמצא בשדה SIM כדי שאוכל ליצור קשר עם משרד השכרת הרכב במידת הצורך להודיע למשל על איחור)

למחרת היום אני מטייל במיאמי ואז אוכל לרכוש SIM בעיר, שוב עם מפות לא מקוונות עד הקניה.

אגב, איזו חברה מומלצת ? AT&T או T-Mobile ?

תודה

• @avi_ei

זה כמו שתשאל מי מומלצת יותר – סלקום או פרטנר ויש עוד. כולן חברות כלל אמריקאיות, לכולם דור 4.

ולכולן יש דילים משתנים מעת לעת ממש כמו אצלנו. 

אתה יכול לבדוק תוך כדי הליכה ברחובות העיר או אונליין ולבחור את העיסקה המתאימה.

• @רוני-סופר

אני פחות מודע מה המצב היום אבל לפני מספר שנים הכיסוי של at&t היה משמעותית יותר טוב מזה של tomible בחוף המערבי בדגש על הפארקים וכביש 1

• @avi_ei

בשנים האחרונות גיליתי שמאד נוח לי אישית לקחת את הסים הישראלי עם חבילה כזו או אחרת. שומר על המספר שלי, פשוט ונוח. לא תמיד זה הכי זול, אבל לרוב זה גם לא מאד יקר. לפעמים עשיתי חבילה אצל המפעיל שלי, לפעמים החלפתי תוכנית, ולפעמים החלפתי ספק לכמה חודשים.

אני מעריך שתשלמו סדר גודל של 40 דולר לכל חבילה בארה”ב. בארץ יש חבילות ב 150-250 ש”ח. בין יותר זול לטיפה יותר יקר.

היתרון של סים ישראלי מעבר לשמירת המספר הוא שהוא זמין מהשניה הראשונה, כולל בחניית ביניים באירופה אם יש. בלי לבזבז זמן בטיול על רכישת סים.

ויש פתרונות פשוטים כמו סקייפ אאוט ואחרים לשיחות בתוך ארה”ב.

אגב, אם אין לך התנגדות עקרונית – הייתי משקיע עוד 200 ש”ח שגם לבת תהיה חבילה משלה בלי “טובות”. יתכן שבכוונה אתם לא רוצים כדי שלא תהיה בטלפון כל הזמן. זה שיקול אחר. אבל אם זה כן מתאים לכם, לא הייתי מגביל אותה בשביל 200 ש”ח.

• @אנשיםטובים

למה צריך חבילה?

גלובל סים עולה כולל טעינה בין 100-150 ש”ח לגלישה וקצת יותר עם שילוב שיחות. והוא טוב גם לנסיעות הבאות בתוספת טעינה לפי הצורך.

ככל הידוע לי סים בארה”ב מתחיל מ-$10, אז אין סיבה ל-2 חבילות וכדאי אף לשקול לקנות בארץ את החבילה הזולה ביותר ולקנות סים מקומי בלי לחץ.

• @Sailor

ברור שלכל אחד מתאים פתרון אחר.

החבילה נוחה לי כי היא שומרת על המספר שלי. אומנם נדיר שאני צריך את המספר הזה, אבל קרו מקרים. סתם לדוגמא בטיול האחרון תפסו אותי מהמרפאה שהיה לי אליה תור ביום שחזרתי להודיע לי שיש שינוי בתור, בפעם אחרת זו הייתה המורה של הילדה שעלתה לכיתה א לתאם איתה מפגש אישי, ועוד ועוד ועוד. צריך לזכור שאומנם עם החברים אנחנו יודעים לדבר בווטסאפ, אבל עם מי שהקשר הוא עסקי יותר (כולל מורים) אז טלפון עדיין כלי נפוץ. ברור לי שלאנשים אחרים החשיבות של מספר הטלפון זניחה יותר.

לגולן יש עדיין את ה”דיל” של הכל כללול גם בחו”ל ב-100 ש”ח לחודש. הם בנו את זה ככה שחייבים לשלם על חודשיים וגם אולי דמי מעבר לתוכנית אחרת בסוף התקופה, אבל עדיין במחיר של 250 ש”ח לכל היותר יש לכם חבילה של 6 גיגה + שיחות. להוט יש דילים טיפונת יותר זולים שמתאימים ל-3 גיגה. ואם מסתפקים בפחות אז יש גם חבילות זולות יותר לכולם.

גלובל סים עולה 100-200 כפונקציה של גודל החבילה, אבל לא שומר על המספר ולא כולל שיחות. שיחות ייקרו בכמה גרושים.

שים מקומי של טי מובייל למשל יעלה 45-55 דולר לחודש כולל 6 גיגה או יותר (כולל עלות הסים), שהם 150-200 ש”ח בערך. וצריך לקנות אותו במקום (גוזל זמן). ואם גם רוצים עוד חבילה קטנה מישראל ליום הראשון אז זה כבר אותו מחיר כמו חבילה ישראלית בקירוב.

אם מסתפקים בחבילות מאד קטנות (מסדר גודל של גיגה) אז לגולבל סים יש פתרונות בפחות מ-100, וכך גם לסימים המקומיים.

בסופו של דבר – ההבדלים לא דרמטיים!

לגבי הסים הנוסף לילדה – זה קודם כל עניין של צרכים, ואולי גם סוג של חינוך.אני יכול להעיד על עצמי שאנחנו לא קונים חבילות/סימים לילדים. אבל כבר קרה שרצינו להתפצל טיפה ואז פשוט נתנו להם אחד הטלפונים שלנו מה שסירבל (כי אנחנו היינו צרכים להצמד, או שאחד מאיתנו לא זז מהמקום). הם עוד לא מספיק גדולים ללכת לבד, אבל כן מספיק גדולים להיות לבד בצד השני של החנות, או אפילו בחנות אחרת בקניון, או ללכת לבד לקנות משהו לאכול. עד כמה שאני זוכר הבת של פותח השרשור כבר בת 13. אם היא שולטת מספיק באנגלית אז זה כבר יכול להיות גיל מתאים לפיצולים קצרים.

• @אנשיםטובים

מסכים לחלוטין עם אנשים טובים , הטיול עולה לא מעט , ולחסוך כמה שקלים על סעיף תקשורת זה מצחיק , באחד הטיולים רכשתי סים מקומי + גלישה , זה לא היה זול וגם לא עבד ואילץ אותי לחזור פעמיים לחנות להסדיר את הגלישה . בנסיעות האחרונות אני חייב להישאר עם המספר הישראלי ואני עושה חבילת דיבור + גלישה , וזה הרבה יותר קל וגם עוזר להיות בקשר במהלך הקונקשיין באירופה (אם יש) .

גם מבחינת רכב אני מוסיף עוד כמה דולרים ושוכר רכב מסוג SUV גדול , כי הוא נוח יותר בנהיגה ואנחנו לא באים לסבול .

• @אנשיםטובים

אגב, סתם הערה טכנית לגבי העלויות – אם רוצים להיות קטנוניים ברמה של שקלים – החבילה של גולן ב-100 ש”ח לחודש חוסכת את העלות החודשית של 20-40 ש”ח לחודש שאנחנו משלמים גם ככה. כלומר בפועל המחיר לחודשיים הוא בערך 180 ש”ח (100 ש”ח לחודש כפול חודשיים + עלות סים/מעבר תוכנית פחות חודשיים בתוכנית הרגילה שלכם) שהם כ-50 דולר.

אין לי מניות של גולן :)

• @אנשיםטובים לגבי גולן טלקום החישוב נכוןאבל החבילה לא כוללת שיחות פנים בתוך ארה”ב וזה מה שפותח השרשור רצה. לא שהעלות בארה”ב היא ככ גבוהה (כשקל לדקה אאלט) אבל זה מתווסף על החבילה). במקומותאחרים – לא ארה”ב  זה משמעותית יקר יותר. מניחה שאם רוצים גלישה מוגבלת ושיחות פנים עדיף לקנות סים מקומי.

• @ramiav1 אמר:

@אנשיםטובים

מסכים לחלוטין עם אנשים טובים , הטיול עולה לא מעט , ולחסוך כמה שקלים על סעיף תקשורת זה מצחיק , באחד הטיולים רכשתי סים מקומי + גלישה , זה לא היה זול וגם לא עבד ואילץ אותי לחזור פעמיים לחנות להסדיר את הגלישה . בנסיעות האחרונות אני חייב להישאר עם המספר הישראלי ואני עושה חבילת דיבור + גלישה , וזה הרבה יותר קל וגם עוזר להיות בקשר במהלך הקונקשיין באירופה (אם יש) .

גם מבחינת רכב אני מוסיף עוד כמה דולרים ושוכר רכב מסוג SUV גדול , כי הוא נוח יותר בנהיגה ואנחנו לא באים לסבול .

פרופ’ דן אריאלי מסביר גם בספרו “לא רציונלי ולא במקרה” וגם בהרצאות מדוע הגישה שאתה מציג היא לא רציונלית,

וגם את הסיבה שהאנשים חוזרים על ההחלטה הלא רציונלית, זה לא במקרה.

ה 100-200 שקלים הם 100-200 שקלים בלי קשר לשום הוצאה אחרת. כדי להרוויח אותם אתה משקיע בדיוק אותו מאמץ בלי קשר אם הם חלק מהוצאה גדולה או קטנה, אם חסכת או בזבזת אותם אתה יכול או נמנע ממך להנות מהם בלי קשר לאם ההוצאה או החסכון היו חלק מהוצאה גדולה או קטנה.

פתרון חלקי לקושי שהעלאת:

חלק מחברות הסלולר מאפשרות לעשות “עקוב אחרי” למספר אחר, כך שאתה מקבל את השיחות (לא SMS) גם במספר החדש.

הבעיה הגדולה בפתרונות תקשורת ישראלים היא שיחות מקומיות בחו”ל. עד היום בכל חיפושי, וחיפשתי הרבה, מצאתי שרק עובדי וקרובי אל על מקבלים חבילה מאחת החברות הסלולריות שכוללת גם שיחות מקומיות.

• @הדרקון-עם-קעקוע-הנערה אמר:

ה 100-200 שקלים הם 100-200 שקלים בלי קשר לשום הוצאה אחרת

זהירות – התפלספות לפניך:

לא, 100 ש”ח זה לא מספר אבסולוטי. כי הוא המחיר שמשלמים על זמן והתעסקות. כלומר האם אני מוכן לשלם עוד 100 ש”ח כדי לחסוך לעצמי זמן של ללכת לקנות סים, או לנסוע לקנות לפטופ בעיר רחוקה (מהדודגמא בספר שהוזכר) ועוד.

לכאורה – השאלה היא האם שווה לי לשלם 100 ש”ח כדי לחסוך חצי שעה זמן. והשאלה הזו היא לכאורה אבסולוטית במובן זה שלא משנה מה אני קונה (סים לסלולרי, כרטיס טיסה, עט טו לפטופ).  100 ש”ח מול חצי שעה.

אבל זה נכון רק כשמודבר על אותה חצי שעה. אבל ה”שווי” של הזמן שלי משתנה. הוא לא אותו זמן 24/7/365.

כמו שיודע כל מי שהתחיל עכשיו לעשות קניות לקראת החג – עכשיו שבועיים וחצי לפני פסח יש לי זמן לעבור בין סופרים שונים ולנצל לכל אחד את המבצעים שלו על מנת לחסוך כסף בסל הכולל של מוצרי החג שלי. אבל בליל הסדר בבוקר, כשיהיה חסר לי מצרכים (וברור שיהיה חסר לי) אני ארוץ לסופר (היקר מאד) ליד הבית כדי לקנות. כי ביום של ליל הסדר – חצי שעה שלי שווה לי הרבה.

אם נחזור לענייני טיולים – אני מכיר אנשים שמטילים וטו על הטיסות של 5 בבוקר. כי הם רוצים לישון בלילה. 3 שעות השינה הנוספות בלילה שוות להם לא מעט כסף כדי לא להתחיל את הטיול עייפים.

ובעניין סים – חצי שעה שבזבזתי בארץ כדי לקנות סים / להחליף תוכנית לא שקולים לחצי שעה בזבזתי ביום הראשון בטיול. אפילו לפי השיקול הפשוט שהמחייה בחו”ל (מלון/אוטו/אוכל) עולים לי 200-300 דולר יותר ליום מאשר בישראל שהם כ-20 דולר לכל שעה שאני פעיל בה (לפי 12 שעות ביום) שהם 10 דולר לפי חצי שעה. כלומר חצי שעה בטיול שווה לי 10 דולר יותר מחצי שעה בארץ. אז זה חישוב מאד פשטני ומאד לא מדוייק. אבל הוא לא תלוש לחלוטין מהמציאות.

• @אנשיםטובים

אם ההנחה הסמויה שלך האומרת שתוכנית זולה יותר גוזלת זמן נכונה אתה צודק, אבל מה אם ההנחה שלך לא תמיד נכונה?

למשל במקרה של גלובל SIM, לפני כמה שנים קניתי כמה סימים כאלה והם משמשים את בני המשפחה, אחת לכמה נסיעות אני צריך לטעון אותם.

במקרה כזה כשאני לא צריך לטעון את ה SIM התוכנית הזולה לא עולה לי בכלל בזמן בטלפון דאבל SIM, עולה דקה-שתיים החלפת SIM בטלפון עם SIM בודד.

אם אני צריך לטעון את ה SIM אז יש לי תוספת זמן של אולי עוד 5 דקות.

בתוכנית היקרה כמה זמן לוקח לך לרכוש חבילה לחו”ל בחברה הסלולרית? מניסיון עם טלפון העבודה שלי (לטלפון שלי העבודה רוכשת את חבילות חו”ל) למזכירה לוקח הרבה יותר מ 5 דקות לרכוש את החבילה היקרה.

קצת כמו כרטיסי טיסה או השכרת רכב, פעמים רבות האופציה הזולה היא גם היותר מהירה (בשבילי).

• @הדרקון-עם-קעקוע-הנערה

לדעתי גלובל סים (או אחר) שנקנה מהארץ כולל את כל היתרונות שדובר עליהם לעומת סים מחו”ל, אולי חוץ משמירת המספר (בהשוואה לחבילה בחברת הסלולר).
    אגב זה כולל יתרון של לא לשלם על חסימת שיחות נכנסות עם קוד למספר הקיים למי שמעוניין בזה.
    (אני חסכתי פעם את תשלום החסימה, והייתי עם חבילת גלישה בלבד,  לכן כשעניתי בטעות לשיחת ספאם כי חשבתי שזה ווצאפ והלכו לי 10ש”ח מהחיסכון).

בגדול די שוכנעתי כאן פעם נוספת שכדאי לצאת עם חבילה (חבילות) מהארץ.
    יש להן גם יתרון שנרשם כאן לא מזמן, שהוא חיבור לכל רשת זמינה בארה”ב ואילו סים של חברה מסויית בארה”ב לא יכול לנדוד ביניהן ע”פ איכות הקליטה.
    נרשם כאן בעניני גלישה (או יותר נכון בנוגע לתוכנות ניווט) שאין קליטה בכלל בכל מיני מקומות ויש לקחת זאת בחשבון.

שאלתי חבר שנמצא כרגע בארה”ב והוא גם אמר לי שסלולר די יקר שם, והמליץ לקחת חבילה מהארץ.
    לכן אני מסכים עם הנ”ל כי בתוך טיול של עשרות אלפי ש”ח, להתעסק מדי בניסיון לחסוך בתחום הזה לא שווה לי, בטח לא לרוץ לחפש סים עם הנחיתה לעומת הנוחות של סים מהארץ עם תקשורת מיידית גם בקונקשן וגם מיד בנחיתה.
    עם זאת אני לא פוסל גישות אחרות, כולל לחסוך כל אגורה שאפשר,  כ”א יעשה את מה שמתאים לו.

אגב יצאה חבילה חדשה של אינטרנשיונל קונקט ב-100ש”ח,  10G גלישה + 100ד שיחה לכל יעד מקומי או לכל ארץ, תקף לחודש.
    אבל זה תקף רק לראשון באפריל ;-) 

• @אלי-רון אמר:

מה זה אינטרנשיונל קונקט? איך רואים את זה?

• @Sailor אמר:

מה זה אינטרנשיונל קונקט? איך רואים את זה?

1 באפריל !!! 🤣
    אבל הגיע הזמן שאלו יהיו העלויות, טוחנים אותנו, הצביעו נכון.

בחזרה