בחזרה

EBC + אגם גוקיו לפחות - מסגרת זמן

• הי לכולם, 

מתחיל להתגבש רעיון לצאת בעוד חצי שנה לעשות את ה-EBC וחלק מהטרק הנוסף של 3 הפאסים, הבעיה היא מסגרת הזמן – סה”כ כשבועיים וחצי ברוטו, אז יום התארגנות בקטמנדו + יום בחזור לפני הטיסה חזרה ונותרו לנו גג שבועיים. מעונינים לעשות את כל הדרך לEBC ולחזור בעיקוף עם אגם גוקיו לפחות ואולי עוד פאס, תלוי למה יספיק הזמן. כמה זה ריאלי?

כמובן שנתחיל את הטרק ונסיים בטיסה ללוקלה וחזרה. על מה לא כדאי לוותר ? מה הכי מרשים מנסיונכם אחרי הEBC?

ושאלה אחרונה – טיסות? עדיין טורקיש דרך איסטנבול היא האופציה השפויה מבחינת שעות ועלות ומינימום עצירות או שאייר אינדיה שהצטרפה גם שווה בדיקה?

תודה מראש

• @יויו

הי יויו

14 יום נטו מאוד תלוי במזל אפילו רק EBC

אתה צריך לרוץ וזה חבל מהרבה בחינות

תוסיף זמן לדעתי. חבל

• הנהלת הפורום

@יויו

אהלן,
    מצטרף לדעתו של דרור, מאוד לחוץ...
    אני בטיול של 17 ימים מספיק לעשות רק את EBC…
    חייבים לקחת בחשבון יום-יומיים רזרבה בשל ביטול/דחיית טיסות אל ומ-לוקלה (בשנים האחרונות נתקלתי בכל פעם בדחיות טיסות בשל מזג אויר גרוע).

מציע לכם לתכנן רק על טרק EBC  – שניים עשר-אחד עשר ימי הליכה (לא מצליח לכתוב מספרים :-))

טיול מהנה,

• @תאי

הי תאי ודרור, תודה על המידע אבל ממה שאני קורא ה-EBC לבד הלוך חזור באותו מסלול לוקח בסביבות 8-9 ימים ורק בשילוב גוקיו ופאס נוסף מגיע ל 12-14 יום כולל התאקלמויות גובה,לדוגמא כאןאו כאן באתר אחר. שבועיים ויומיים בערך יהיו לנו או שסה”כ 3 שבועות ברוטו כולל קטמנדו, יש לחץ מהשנים לקצר מעט

• @יויו

יויו 

בסיפור דרך זו ריצה מטורפת כל הדרך. 

זה אפשרי אם ורק אם אתה מגיע מסובב האנאפורנה או צפון הודו/לדאק. לא למי שמגיע בטיסה וקח בחשבון שלוקלה כבר הייתה סגורה ליותר מיומיים וכולל עד שבוע. 

גם אם ה״סיפור דרך״ נעשה עי אנשים שכבר סיימו קודם הסתגלות לגובה במקום אחר, אני מוצא שזו ריצה. ז״א דילוג על ״מנוחות״ וימי הסתגלות במקומות יפים. 

אין קיצורי דרך ואל תיפול לפיתוי לרוץ. ראיתי אנשים סובלים ומפונים במסוקים וראיתי אנשים צעירים וחזקים על סף מוות

• הנהלת הפורום

@יויו

החיפזון הוא מן השטן…

אני לא יודע אם אתה מכיר את כללי ההליכה בגבהים., אבל לא כדאי לזלזל בכללים אלו (לא לישון בגובה שמעל 300 מ' מהלילה הקודם, ימי התאקלמות כל 1000 מ' ועוד הם חלק מהכללים), לא מציע לקצר, או לוותר על ימי התאקלמות (נאמצ'ה באזאר ובדינגבוצ'ה/ או פריצ'ה). אפשר לטייל בימי התאקלמות (ולדרור יש מה לספר...).

אפשרות אחרת שניתן לעשות - לצאת מלוקלה, להגיע לגוראק שפ (ebc) דרך שלושת הפאסים ולחזור בטיסה (הליקופטר) ללוקלה ומשם לחזור בטיסה לקטמנדו.

• @תאי

שני “אגבים”:

1.קיבלתי עכשיו וואטסאפ מאישתי עם תמונה מתאונה בין מטוס למסוק שקרתה לאחרונה (אולי היום) בלוקלה. השדה היה סגור לא מעט בשבועות האחרונים למרות שאנחנו בתוך העונה

1. התחלתי לחשוב על כתיבת “הסיפור” של הטרק האחרון שלנו באוורסט

יש לי בינתיים טיוטה של שני פרקים מהסיפור:

הראשון נקרא “ מחלת גבהים”(של הפורטר שלנו) והשני נקרא “עלילות הטיסה ללוקלה” 😉

• הנהלת הפורום

@dregev03

התאונה בלוקלה התרחשה אתמול בין מטוס נוסעים להליקופטר –

שני הרוגים וחמישה פצועים.

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3DbP0ZpHtgVGU&ved=2ahUKEwjavOj088_hAhXwShUIHV7VA8QQwqsBMAF6BAgIEAg&usg=AOvVaw2teQXfAYWccLiQXTMahJPc

• @יויו

מצטרפת לדעתם של דרור ותאי.

גם לטעמי התכנית שלך גבולית.

אסור לתכנן טרק בנפאל, בגבהים, ברזולוציה של שעות או ימים בודדים. אסור להגיע למצב של לחץ זמן, גם בתת-מודע. אם אתה יכול להוסיף ימים – מה טוב! תמיד תמצא מה לעשות בזמן פנוי אם יהיה לך. אם אין לך את האפשרות – תכנן למינימום ולכל היותר תופתע לטובה ותספיק יותר.

שים לב במיוחד לא להתייחס לתכנית ההליכה של אנשים שבאו לטרק מטרק אחר. הם כבר מאוקלמים לגובה (וגם ״trail broken״, אבל זה פחות קריטי בנפאל). וגם אם אתה קורא סיפור דרך של מישהו שזה עתה הגיע מגובה פני הים – כפי שנוכחתי אני – לכל אחד קצב התאקלמות אחר.

אישית יכולה להעיד שלא הייתי עומדת בתכנית שלך!

אני בריאה ויצאתי לנפאל בכושר טוב ואני הלכית יחסית חזקה בדכ. בנפאל – אלו פשוט לא באו לידי ביטוי! לקח לי המון זמן להתרגל לגובה ונזקקתי ליותר ימי התאקלמות ממה שקראתי לפני כן בכל מיני סיפורי מסע (אגב, מבחינתי – זה רווח נקי! אבל כמובן שזה לא פייר – היה לי די זמן עודף). כבר בנמצ׳ה הרגשתי מאוד חזק את השפעת הגובה ונשארתי ליומיים מלאים של התאקלמות! (לא כולל יום ההגעה) ועדיין ממש זחלתי על השביל כאשר המשכתי סוף סוף לטפס ונשארתי ליום התאקלמות גם במצ׳רמו – לפני שהמשכתי לגוקיו.

שוב – אני בדכ הולכת מהר יחסית, זה לא ענין של כושר, בריאות או קצב הליכה – זו נפאל! 

לגוקיו הגעתי רק ביום ה- 8 למסע ואת צ׳ולה פס (בדרך ל- EBC) חציתי רק ביום ה- 11 (כך של גורק שפ הגעתי רק ביום ה 12 ול EBC רק למחרת). תוסיף לזה יום וחצי שהמתנתי לטיסה בקטמנדו… ולמרות שבחזור זה כבר הלך חלק מבחינת הליכה וטיסות – אתה יכול להבין ש- 14 ימים לא היו מספיקים לי לסיבוב שאתה מתכנן וגם לא הייתי רוצה ללכת עם הלחץ הזה על הגב! (אגב, לי היו עוד ימים אז אחרי EBC עוד המשכתי לצ׳וקהונג, אבל אם אני גוזרת מתוך המסע שלי את הימים שהיו נדרשים לי לסיבוב שלך – זה לא היה מספיק לי).

מקווה שלא ביאסתי… :-)

• תודה רבה לכולם,

לא ביאסתם אותי בכלל, אני פשוט מדבר גם ממעט נסיון, לפני שנה וחצי עשינו סובב אנאפורנה כולל ICE LAKE ביום הסתגלות במאננג – כשכולם נחו אנחנו טיפסנו לגובה 4600 וחזרנו לישון במאנאנג, וזה עזר לנו מאוד בהסתגלות בהמשך בגבהי 4000 ומעלה ( כן גם שברנו לאגם טיליצ’ו לטיול יום (גובה 5000), כך שאני מודע לכל מה שכרוך בהסתגלות לגבהים ולא זילזלתי בכלל אז וגם לא עכשיו. מכל הסיפור בטרק הקודם לקחנו 3 שבועות ברוטו וסיימנו את הטרק עצמו בערך ב-11- יום כולל מה שפירטתי קודם, ואז נתקענו בפוקהרה לכמעט שבוע לפני שחזרנו לקטמנדו, ודי נמרחנו שם, ואני פשוט לא רוצה שזה יקרה שוב.(פוקהרה נחמדה ליומיים לא לשבוע) בכל מקרה כנראה שנחליט בסוף  על 3 שבועות ברוטו כולל הכל, בעיקר בגלל סיפור הטיסות אל ומ לוקלה (המפחידה הזו – כן קראתי על התאונה אתמול גם כן- פחדדד). אנחנו גם כן לא ילדים כבר ולא בקטע של לרוץ ולהספיק ולתקוע דגלים, אבל גם לא להתמרח סתם כשהנשים שלנו מחכות בארץ...

• @יויו

יויו כמה נקודות:

א. באנאפורנה עולים עד למאנאנג בצורה יחסית בטוחה ואחר כך יש 2-3 לילות מעל 4000 מטר כולל טיליצ’ו כאשר חוץ מהי קמפ(ישנתם שם?) שום לילה לא מתקרב ל5000 מטר גובה. באוורסט ובמיוחד אם אתה רוצה לחצות את צ’ולה לגוקיו. זה במינימום ובשיא הריצה 4 לילות באיזור ה5000 מטר וגורק שפ אפילו מעל כך שזה לא אותו פרופיל גובה. אנשים חולים ממש ראיתי רק מעל 4000 והרבה יותר כשמתקרבים ל5000. אפילו את טרק ה-EBC שעושות קבוצות כמו של תאי משלימים בערך 80%מהאנשים  כי גם הוא לא עם פרופיל הסתגלות שמתאים לכול.  תאי שהוא רציני ואחראי לוקח איתו חמצן ל-EBC.

ב. חבל שסיימתם את האנאפורנה במוקטינאת אם היה לכם זמן!. יכולתם להמשיך עוד חודש בלי הגזמה אילו רציתם ויש שם אין סוף אפשרויות. אבל גם שבוע בפוקרה אם כבר ההליכה מיצתה את עצמה זה לא רע. על אותו המשקל אני ממליץ לך להקציב לפחות 3 שבועות נטו ל3 הפאסים ולראות מה תספיקו לפי היציאה ללוקלה ומזג האוויר בסוף הטיול. לקצר תמיד אפשר וגם בקטמנדו כבר יצא לי להעביר שבוע בלי אשתי בכייף.

ג. יצא לי גם לקצר שהות בקטמנדו בחזרה מהלאנגטאנג אחרי שוויתרנו על האגמים ולהקדים טיסה בתשלום של 150$ לכרטיס (על ארבעה כרטיסים). כנראה שאשתך תיתן לך אור ירוק לשלם קנס ולהקדים חזרה😉

קיצר.ממליץ  לך על 3 הפאסים כמסגרת ומשם תזרום

• @dregev03

תודה דרור, כפי שכתבתי בעבר היו לנו תוכניות ל-3 ימים לפחות אחרי מוקטינאת אבל היה איזה פורקן אחרי הפאס והשיא כבר היה מאחורינו. ואכן כן ישנו בהיי קמפ והיה בסדר גמור מבחינת הגובה. אפילו בפוקהרה בלית ברירה מצאנו מה לעשות , יש את האגם הקסום הזה ששכחתי את שמו וההוסטל של שריתה עם אחלה אוכל ואווירה , וגם בפוקהרה עלינו להר ההוא של כל המצנחים , רע ממש לא היה ,אבל עדיין היה מרוח.

אנחנו נקצה 3 שבועות כי זה מה שיש לנו מבחינת זמנים ועבודה ומה שצריך נקצר בהתאם אם יהיו בעיות גובה או מזג אוויר או הסתגלות יתר אם נצטרך, הכל בסדר, לרוץ לא נרוץ , באים להינות. אישתי נותנת אור ירוק וחבל ארוך יחסית  😉 הכל בסדר, ניקח את הEBC וננסה לפחות את גוקיו לעשות , נזרום עם המסלול ונראה מה יילד יום.

כמה באמת קר שם יחסית לאנאפורנה בתחילת אוקטובר?

• הנהלת הפורום

@יויו

כמה קר?  עניין של מזל. בימים הראשונים של הטרק, נעים, חולצות קצרות, לאחר מכן, בגוד ארוך וחם. היו לי מקרים של ימי שלג בגוראק שפ, עניין של מזל…

טיול מהנה,

• @תאי

לגבי האנאפורנה אני בגדול עובד עליך כי לא עשיתי את הסובב ואני מדבר רק מנתונים תיאורטיים שלמדתי בכל מיני הזדמנויות כשהתכוונתי לצאת ואני עוד מתכנן. חשבתי לחזור לחלק של האנאפורנה  באיזור המערבי לפאס באוקטובר אבל זה בסבירות גבוה יחכה שוב כי אני כנראה משנה ללאדק וצפון הודו. 

בגוראק שפ במיוחד מאוד מאוד מאוד קר בלילה בחוץ. גם בחדרים אבל אתה בכל זאת ישן בחדר על מיטה. בהוארז פרו באוהל לפני כמה חודשים היה יותר קשה. 

תכננו לכם על מסלול מקסימאלי של 18-19 יום על השביל. אני לא הייתי מוותר על גוקיו וצ׳ולה אבל גם לא על פאס הקונגמה שהוא היפה והקשה ביותר וזה הדבר הקרוב ביותר לטיפוס על האוורסט שאדם שאינו מטפס יכול לעשות לדעתי בשכונה של האוורסט

• @dregev03

בהוארז בפרו ישנתי גם לפני כ-30 שנה באוהל וירד לנו שלג בלילה, אבל אז הייתי צעיר יותר ועמיד יותר 😀, טוב הבנתי כבר שכנראה יהיה קר יותר מהסובב אנאפורנה, נתארגן בהתאם. אגב לפני שנה וחצי בהיי קמפ באנאפורנה גם כן ירד שלג בלילה שלפני הטיפוס לפאס והיו שם די הרבה שישנו באוהלים כי הגיעו יחסית מאוחר להיי קמפ, מקווה שיהיו מספיק מיטות בEBC כי הבנתי שהוא אפילו עמוס יותר מהאנפורנה.ואני זוכר שלא עשית אנפורנה, רק שאלת שאלות ועשית משהו אחר בכלל באיזור.

• @תאי

טוב הרעיון הופך למציאות כבר… 

שאלה נוספת לגבי שק”ש הפעם, איזה טמפרטורת נוחות כדאי? והאם כדאי להביא מהארץ או להשכיר בקטמנדו ?

• הנהלת הפורום

@יויו

אהלן,

בכדי לחסוך בנפח ובמשקל אני שוכר קבוע שק”ש בקטמנדו.

מכיוון שהשקשי”ם בקטמנדו הם מקומיים ולא מותגיים, אין שום ערך לסימון עליהם…

אני לוקח שק”ש כגיבוי , כי ברוב הגסט האוסים יש שמיכות (אבל לא מספיק לכל האורחים, לכן כדאי להזמין שמיכה ברגע שתגיעו לגסט האוס ולא לחכות לשעת ההליכה לישון….)

טיול מהנה,

• @תאי

תודה תאי

בחזרה