בחזרה

סיורים מודרכים בעברית בערים בטיול עם ילדים

• בערים רבות בעולם מוצעים סיורים מודרכים (לפעמים גם נקראים סיורים “בחינם”). בטיולים ללא ילדים אני מוצא את האפשרות הזו כמוצלחת, אבל בטיול עם ילדים אני פחות מתעניין באפשרות הזו בגלל מחסום השפה (אנגלית) אצל הילדים. יש כמה ערים באירופה שמציעים שם אפשרות של סיורים מודרכים בעברית. אין הכוונה למדריך פרטי (שגם דורש סכום גבוה מאוד עבור ההדרכה) אלא טיול בקבוצה. למיטב הבנתי מדובר בקבוצות שלא מכוונות דווקא לילדים.

פונה לניסיון שלכם – עד כמה זה מוצלח להצטרף לקבוצה מודרכת בעברית בעיר גדולה (למשל: ברלין) עם ילדים? האם זה “מקלקל” לשאר חברי הקבוצה? האם ההסברים והקצב יכולים להתאים גם לילדים? כמה מכם מטיילים בקבוצה מודרכת בעברית בעיר גדולה ומתויירת כמו ברלין \ פריז \ לונדון \ פראג, וכמה נמנעים מזה?

• @עמיחי13

הפעם הראשונה שלקחנו סיור כזה היה בקיץ האחרון בברלין.  הסיבה העיקרית היתה שקיבלתי המלצות חמות מכמה חברות שהיו לפני לסיורים בעברית עם חברה מסוימת ואכן הנסיון שלנו היה מאוד מוצלח. 

היינו עם ה”ילדים” שלנו רק שהם היו בני 19 ו-15… עם זאת בן 15 עדיין יכול להפגין בצורה מאוד קולנית חוסר שביעות רצון אבל אני יודעת שהוא מוכן לספוג למעני סיור אחד מודרך ויודע להתנהג בצורה מכבדת.  אני מניחה שכל הורה מכיר את הסחורה שלו ויודע האם יהיו סבלניים יותר או פחות.  זה בוודאי לא מתאים אם הילדים בני 5.  הסיור בברלין היה בעיני כולנו מרתק.

• @עמיחי13

לא טיילתי עם ילדים בסיור “רחוב” מודרך בשום מקום.  כן טיילתי איתם בסיור מודרך באתר (מוזיאון, פרלמנט וכדומה).

בבודפשט היינו בסיורים בעברית (בית הכנסת והפרלמנט) ובהחלט היה סבבה איתם. במקומות אחרים זה היה באנגלית ונאלצתי לתרגם לקטנים כל הזמן, אבל גם פה לא נרשם קושי מיוחד. כמעט אף פעם לא יצא לי להצטרף לסיור שמוכוון לילדים. תמיד זה סיור “כללי”

אז סיור בעברית הוא בוודאי עדיף.

• היינו בסיור בעברית בשורדיץ’ בלונדון, והיה די מוצלח. הילדים היו אז בני 10 ו 12.

למעשה הם מתנהגים יותר טוב בסיור כזה, כי לא נעים להם מהרבה אנשים זרים מסביב שלשם שינוי מבינים עברית.

הקבוצה הייתה כ 10-12 אנשים. זה אופטימלי לילדים בעיתיים כי למדריך יש זמן גם בשבילם וזה גם לא נותן להם להשתולל מאחורי הגב של הרבה מבוגרים.

• @עמיחי13

אנחנו היינו פעמיים:

סיור בבודפשט בעברית. הסיור היה סיור רגלי בחינם(כלומר על בסיס טיפים) כשהמחשבה הייתה שאם לא יהיה מוצלח נוכל לחתוך. בפועל היה מוצלח. הגדול, בן 11.5, התעניין ו והקטנים אומנם לא התעניינו בהסברים אבל גם לא הפריעו לאחרים (הלכו לצד לשחק בכל עצירה), עזרו למדריך להחזיק את המוט שלו ובפועל היה מוצלח מאוד.

היינו גם בטיול אופניים בפריז שגם היה מוצלח בגדול כי הילדים היו מרוצים שאנחנו מרכיבים אותם. 

בגדול סיורים מודרכים זו דרך נוחה מאוד לסייר באופן בסיסי בעיר ואני ממליץ.

• תודה לכולם

• @עמיחי13

אנחנו ניסינו להצטרף עם בת 10 לסיור באנגלית בוילנה, אבל חתכנו תוך כמה דקות, למרות שהיו עוד שני ילדים שנראו בגילה, כי ראינו שאין לה סבלנות.

אני מניחה שזה מאוד תלוי בטמפרמנט של הילד.

בלונדון הייתי בסיור אופניים שהיו בו גם ילדים ולי הפריע שלא חילקו את הקבוצה למבוגרים לחוד ולמשפחות לחוד (בכל מקרה חילקו אותנו במקום לשתי קבוצות), כי אחת המשפחות השתרכה מאחורה בגלל הילדה ולי זה הפריע שהיינו צריכים כל פעם לחכות להם. לולא היתה חלוקה לשתי קבוצות הייתי מקבלת את זה יותר בהבנה.

• @עמיחי13

היינו פעם אחת בסיור בעברית, היא היתה בברלין, וזו היתה פעם אחת יותר מידי.

בפארפרזה על דוד גרוסמן, 3 סיורים בעברית, הראשון האחרון והיחידי.

לא בגלל הילדים, הם התנהגו למופת, בגלל המבוגרים בקבוצה שההתנהגות שלהם אם אני רוצה להיות חיובי היתה בינונית מינוס.

פעם ראשונה שכשהמדריכה הסבירה במקום שאנשים יצרו כמקובל קשת מסביבה כדי שכולם יוכלו להאזין מבוגרים גבוהים נעמדו חצי מטר ממנה ולא נתנו לאחרים לשמוע. בסופו של דבר הילדים החליטו לותר על ההסברים ולעמוד בצד, הילדים מבינים עברית טוב יותר מאנגלית רק אם הם שומעים אותה.

פעם ראשונה שבגלל דחיפות  של חברי הקבוצה גרמו להפרדה ביני לבין הילדים בתחבורה הציבורית. בחיים כולל בטיוב בלונדון בשעות העומס זה לא קרה לנו ואנחנו משפחה שנוסעת הרבה. לא מוכן לעבור את רגעי החרדה הבטחונית הוז יותר.

והיו נושאים פחות קשים אבל בכל זאת מעיקים כמו טיפים מבישים עד לא קיימים למדריכה.

בקיצור, הניסיון שלי אומר שלא כדאי

• @הדרקון-עם-קעקוע-הנערה

אני אשמח אם למישהו יש המלצה על אחת מהחברות שמציעות טיולים בעברית בברלין. מחפש משהו שמתאים לילדים, וגם רצוי שלא יהיו תופעות כמו שהדרקון מתאר.

• @עמיחי13 אמר:

@הדרקון-עם-קעקוע-הנערה

אני אשמח אם למישהו יש המלצה על אחת מהחברות שמציעות טיולים בעברית בברלין. מחפש משהו שמתאים לילדים, וגם רצוי שלא יהיו תופעות כמו שהדרקון מתאר.

התופעות האלו לא היו תלויות חו”ח במדריכה, היא עשתה כמיטב יכולתה, היתה מדריכה בסדר גמור. אין לי שום תלונה אליה. שלא ישתמע אחרת – לא רוצה להוציא דיבתה רעה.

התופעות היו בגלל המשתתפים האחרים בקבוצה.

• @עמיחי13

כדי למנוע מקרים כאלה, לוקחים סיור פרטי וכך אתה יודע מי ישתתף בסיור.

יש המלצות על המדריך אביחי בקר (גם באתר תוכל למצוא)

• עמיחי,

הורי השתתפו בשני סיורים שונים של נדב בברלין ומאד התלהבו ממנו ומהדרך בה הציג את הדברים.
    הם היו בסיור עם מספר מצומצם מאד של משתתפים.
    כדאי לברר עם נדב.
    הסיורים הללו אינם “חינמיים” ואולי כך מונעים תופעה בדומה למה שתיאר הדרקון.

בהצלחה!
    סמדר

• @עמיחי13

לא מניסיון אישי, אבל יש את זה

• @yaffabe

עמיחי – אני חושבת שהשאלה שלך היא קצת כללית, ואתה צריך קודם להתמקד בסיור שאתה רוצה לעשות עם הילדים … 

למשל, המשפחה שלי לא ממש אוהבת סיורים מודרכים. הם מעדיפים שאמא לומדת ומתכננת את הנושא מא’-ת’ ואז מדריכה אותם גם בחו”ל. למרות זאת כשהיינו בפריז בקיץ עשינו סיור מאורגן של מונטמארטר. למרות ההתנגדות הראשונית, שני הגדולים (אז 16 ו-12) נהנו. הקטנה (בת 7) קצת השתעממה כי הסיור עסק בעיקר באמנות ובסרט אמלי, וזה לא ממש התאים לגילה [ואני גם הייתי עסוקה בטלפון בכיבוי שריפה בעבודה 😅 אז לא יכולתי מספיק לתווך לה]. בשקלול סופי זה היה יותר טוב משוטטות סתמית בשכונה שאני מעולם לא הייתי בה. לעומת זאת, לא הייתי משתתפת בסיור היילייטס במרכז פריז עם הילדים כי אין בזה מספיק ערך מוסף.

באופן אישי, דווקא בברלין עם המטען הרגשי הגדול שלה, לא הייתי הולכת על סיור מדף חינמי אלא אם בכלל הייתי לוקחת הדרכה, הייתי בוררת סיור שמתאים בדיוק למידות של המשפחה שלי.

• @סמדרולה אמר:

עמיחי,

הורי השתתפו בשני סיורים שונים של נדב בברלין ומאד התלהבו ממנו ומהדרך בה הציג את הדברים.
    כדאי לברר עם נדב.

בהצלחה!
    סמדר

מובן מאיליו שבסיור מצומצם, נניח 10 אנשים ולא 35, התופעות האלו לא יצופו על פני השטח.

עוד מובן שמבוגרים לא נתקלים בבעיות שילדים נתקלים בהן. למשל ילדים קומתם נמוכה ואם לא מאפשרים להם להיות בקדמת הקהל בזמן הסבר הם פשוט לא ישמעו את ההסבר. אז מה יועיל הסבר בעברית במקום אנגלית אם ממילא הילד לא שומע אותו?

פעם אחת הצליחו לגרום לנו לפיצול (די משמעותי) בין הילדים והמבוגרים בירידה מאוטובוס, פעם ראשונה בה הילדים נאלצו להפעיל את הנוהל בו אם הם נעלמים להורים הם מחכים יפה בתחנה עד שנמצא אותם. לא קרה לנו אפילו בבנגקוק.

בפעמים הבאות הפעלתי נוהל בו מבוגר הראשון במשפחה הולך ראשון, אחריו הילדים, המבוגר השני סוגר את הקבוצה ולא נותנים לאף אחד להיכנס באמצע הקבוצה. היו לחלק מאנשי הקבוצה תלונות שאני מונע מהם את זכות פיצול המשפחה בכמעט אלימות (אני בד”כ סגרתי את הקבוצה),  אחי הישראלים נאלצו להבין שהם יכולים בכייף לעלות ולרדת מהתחבורה הציבורית לפני המשפחה שלי או אחרי המשפחה שלי, לא באמצע, גם אם אני אצטרך להפעיל כוח נגדי לכוח שהם מפעילים. אין מצב בו מישהו נדחף לפני הילד שלי, מישהו אחרי, ואז הם מתחילים להכניס איתם עוד חברים וידידים וכו’ ואני רואה שביני לבין הילד יש 10 אנשים ויותר. 

ברור שזוג מבוגרים לא נתקלו בבעיה כל כך משפחתית.

אגב האנשים בקבוצה לא נראו רעים אלימים או לא נורמטיביים, מבחוץ האנשים בקבוצה נראו מאוד חביבים, אבל לעם שלנו יש כנראה בעיה עם תור מסודר.

הסיור שאני דיברתי עליו לא היה חינמי, 

אנחנו עושים המון סיורים בערים שונות, מעולם לא נתקלנו בסיורים “חינמיים” בעברית.

אז אני קצת קרוע, לא רוצה לקפח את פרנסתם של מדריכים שבאמת מנסים לתת הדרכה טובה ותמורה ראויה לכסף. מצד שני אני לא יכול לתת המלצה חיובית לסיורים קבוצתיים כאלה למשפחה עם ילדים.

אגב גם הסיורים החינמיים הם אף פעם לא חינמיים,

ולא רק שהם לא חינמיים יש מי שגובה כסף מהמדריך על עצם זכות ההדרכה.

בסוף ההדרכה המדריך מצלם תמונה קבוצתית עם המודרכים. הוא לא מצלם בגלל שהוא כל כך הוקסם מהקבוצה והוא רוצה לשמור את תמונת כל המשתתפים למזכרת, התמונה נועדה להעיד על מספר המשתתפים בקבוצה כדי לקבוע כמה המדריך צריך לשלם.

לא נכון לכל הדרכה בכל מקום בעולם, אבל לפי הרושם שלי זהו הנוהג בהרבה ערים בעולם.

• @עמיחי13

תלוי מאד בגיל ואופי הילדים. 

בטיולים בהרכב משפחתי מלא לא יצא לנו לעשות סיורים כאלו.

בברלין יש לא מעט ישראלים שמעבירים סיורים בעברית, בני כשהיה בן 16 נסע עם חבר לברלין והצטרפו לסיורים כאלו והיה מוצלח לדבריהם.  

בהרכב זוגי בדכ נעשה סיורים יותר ספציפיים (אמנות רחוב בשורדיץ,  סיור מודרך בותיקן) או כיפיים (סגוואי, אופניים).

בטיול ״זוגי״ עם בן 17 עשינו גם טיול אופניים בלונדון אבל הוא היה באנגלית ולדעתי צריך רמת אנגלית גבוהה כדי להנות ממנו מה שפחות רלוונטי לילדים קטנים יוותר.

• @הדרקון-עם-קעקוע-הנערה

בבודפשט יש סיורים בעברית  על בסיס טיפים. לא משתמשים בתחבורה ציבורית. 

• @סמדרולה אמר:

עמיחי,

כדאי לברר עם נדב.

בהצלחה!
    סמדר

גם אנחנו היינו עם נדב ובאחד הסיורים הדריך אורן שלהבנתי פרש כנפיים ועכשיו הוא עצמאי. אבל בברלין היינו בלי ילדים 

• @הדרקון-עם-קעקוע-הנערה

צודק. 
    זה באמת סיטואציה אחרת זוג לעומת משפחה עם ילדים.
    ואכן כל הסיורים בעברית הם לא חינמיים.
    הייתי עם בנותיי בסיור באנגלית בשורדיץ בלונדון , סיור “חינמי” שמקובל לשלם למדריך בסוף הסיור.
    המדריך לא צילם אותנו, אך ראיתי שהיה מאוכזב ממשתתפים שנתנו לו סכום זעום של פאונדים בודדים.

• @עמיחי13

הייתי לאחרונה ללא ילדים בסיורים של נדב. הדגש בסיורים הוא בעיקר על ההסטוריה של העיר ולכן צריך לראות שיש רצון ועניין מצד הילדים. בכל אופן באחד הסיורים התרכזה קבוצה גדולה מאוד (זה לא מחייב הרשמה מראש) והמדריך הגיב במהירות והתקשר לנדב, שהגיע ופיצל את הקבוצה כדי שתהיה כמות סבירה של אנשים. אני התרשמתי מזה וגם נהניתי מאוד מהסיור עם נדב.

בחזרה