בחזרה

אני ועוד ישראלים לא הוכנסנו לקייב תוך יחס מחפיר

• היי חברים,

היה לי סופש פנוי מהעבודה ואחרי שהתלבטתי עם חבר בין כמה יעדים, כמו וינה/פאריס/לונדון בהן הייתי כמה פעמים, החלטנו לבקר בקייב כיוון שמצאנו טיסה במחיר סביר (לא היה קל למצוא ביום העצמאות),  והעיר והטבע מסביב נראים יפים בתמונות. בדקנו לפני שהזמנו והבנו שהבעיות שעשו לישראלים שם לפני חודשיים פסקו – וזהו שממש ממש לא. 

בביקורת הדרכונים נתנו לחבר שלי לעבור ולי אמרו ללכת לצד לביקורת. לשנינו יש את אותו סוג דרכון. קראו לעוד 10 ישראלים מהטיסה לביקורת הזאת. נתנו לנו להמתין 3 שעות, ואז קראו לכל אחד לראיון ארוך שכלל לקיחת טביעות אצבע ותמונות פרופיל. אותי למשל תיחקרו על החברה בה אני עובד – חברת תוכנה שאגב עובדים בה גם כמה אוקראינים שביקרו בארץ (והמליצו לי לבקר שם...). לכולנו היה את כל מה שצריך – אישור הזמנת מלון, כרטיס טיסה חזור, ביטוח רפואי, כסף מזומן שהצגנו בראיון. לאחר עוד שעתיים של המתנה קראו לכל אחד מהמעוכבים ואמרו לו שלא מאמינים לו ומחזירים אותו לארץ! 
    הושיבו אותנו בפינה ליד שער העליה למטוס עד שהטיסה הבאה תצא (8 שעות המתנה) עם 3 חיילים חמושים ששומרים עלינו ואסרו עלינו לזוז ללא אישור.
    מדי פעם הצטרפו עוד ישראלים מטיסות שנחתו ועברו את אותו התהליך.
    את הדרכונים החזירו לנו רק כשנחתנו בארץ.

עכשיו, אם חשבתם שהם עושים את זה לאנשים "בעיתיים" שהתפרעו/לא הביאו מסמכים - ממש לא. אני בן 44, רחוק מלהיות טיפוס רועש או משהו. אני טס 4 פעמים בשנה לטיולים ומעולם לא עיכבו אותי אפילו לשניה. וכל האחרים שסולקו גם חבר'ה טובים. האוקראינים רמזו שבתל אביב עושים משהו דומה וזו הסיבה.

"חוויה" כזאת משפילה לא חוויתי מעולם, ובסה"כ רציתי להגיע לחופשה שם. אז אנשים, אני כותב את כל זה כדי אולי לעזור לאחרים - אל תסעו למקום הזה!!!

• תגובה זו נמחקה!

• הנהלת הפורום

@le_eran

מציעה לך להגיע לאחד מהעיתונאים בארץ -תהיה תפוצה יותר רחבה ציבורית לסיפור שלך.

• @יונית

סיפור מזעזע, חשוב להתלונן, לבדוק איפה, אולי במשרד החוץ וגם כמו שנאמר בתקשורת

• @zvi-k

הבעיה שהשלטונות בארץ מתייחסים באותו אופן כלפי התיירים המגיעים מאוקראינה, זה לא יפסק עד ששני הצדדים יחליטו לעשות "פּוּס", או יחזירו את נוהל הויזות, הנושא די מוכר (לשני הצדדים).

ובינתיים, ניתן למצוא יעדים אחרים לחופשה זולה ונעימה יותר.

• @le_eran

תודה ששיתפת, זה חשוב מאוד. אין מחסור ביעדים ואין סיבה לנסוע לשם. 

• @aljaje

שאלתי בנתב”ג ובדקתי קצת, והם טוענים שיש הרבה מקרים של הברחת נשים כדי לעבוד בארץ אתם יודעים במה, והם מעכבים כאלה שהם חושדים בהם, לא מתוך אינטרס להציק למישהו. אבל בכל מקרה, זה לא אמור להיות קשור. אני לגמרי לא בעד לעכב ולהתנהג לתיירים נכנסים לארץ בצורה מגעילה כמובן, אבל מה זה נותן לאוקראינים להתייחס לאנשים שברור להם לחלוטין שהם תיירים שבאו לכמה ימים בצורה בזויה כזאת ולגרום להם עוגמת נפש ונזק כספי ללא שום סיבה מוצדקת? אם יש להם טענות ליחס לא טוב לאוקראינים שמגיעים לארץ, למה לא לפנות לגורמים רשמיים בצינורות דיפלומטיים ולעשות בלאגן בעניין, מה זה נותן להם להתעמר אישית באנשים פרטיים? הם מפסידים גם תיירות, אבל כנראה שיותר מעניין אותם להתעלל באנשים מלהרוויח כסף.

ואגב כמו שכתבתי בחברה שאני עובד בה מועסקים גם אוקראינים. הם מבקרים בארץ לעיתים תכופות ואמרו שלא עשו להם שום בעיה להיכנס. עם אחד מהם גם טיילתי בסופש בארץ באחד הביקורים. הם היו מנסים לעזור לי אם הייתי פונה אליהם שם, אבל לא רציתי להטריח אותם, וגם ככה התחושה הייתה שלא מעניין את הפקידים כלום, הם החליטו לסלק את כולם בכל מקרה.

• @le_eran

אם יש בעיה כללית כזאת צריך להפסיק לנסוע לשם, לעורר הד מה שיותר גדול כולל באתר הזה, לכתוב למשרד החוץ לעיתונות, חבל שאנשים יפגעו

• @יונית

כתבתי ל ynet, לא ענו, כנראה כי לא צילמתי תמונות או וידאו – לא אני ולא אף אחד מהמסולקים משם רוצה “לככב” בוידאו מסיטואציה כזאת…

כתבתי לשגרירות באוקראינה, וענו שאין בעיה מוכרת. לפני שהזמנו ראינו וידאו מלפני כחודשיים של השגריר שלנו שם שבדק בשדה התעופה לאחר שהנושא עלה לכותרות, והוא טען שמי שסולק הם אנשים שעשו בעיות או היו בלי מסמכים, לכן חשבנו שלא תהיה בעיה למי שמגיע מסודר, אבל מסתבר שזה ממש לא היה המצב, הורחקו אנשים תמימים לשם התעמרות נטו.

כתבתי גם למשרד החוץ שלפחות יתריעו כדי לחסוך לאנשים סיוט כזה – לא מאמין שיתייחסו.

• @le_eran

בנתב"ג, עוצרים גם סתם כדי להתעמר באנשים.

אם אתה רוצה לעשות בלגאן, בבקשה.

כל עוד לא ישנו את הנהלים (החזרת הויזה?!), שני הצדדים ימשיכו במשחקי-הכוחות ויגרשו את מי שמתחשק להם, ללא קשר למצבם האישי, ייחוסם וכו'.

יפה מצידך שאתה דואג לכלכלת אוקראינה, אך עדיף למצוא מקומות בילוי פחות בעייתיים, מעניינים יותר או פחות ובסופו של דבר תשלם פחות על ההרפתקאה (אין סיכוי שתגורש).

* ודיפלומטים, כשמם הם. 

בהצלחה!

• @le_eran

אגב, האם המשמעות של ארוע כזה זה גם שאיבדת את הכסף ששילמת לטיסה \ מלון או כל הוצאה אחרת?

• @aljaje

1. אם מתייחסים ככה בנתבג זה מגעיל, אבל האוקראינים יכולים לפתור את הבעיה בצורה אחרת ולא להתעמר אישית באנשים. לא חושב שבנתבג בכלל מודעים למה שהאוקראינים עושים, זה לא שאנשים שהם עושים להם את זה עובדים בנתבג.
    2. מה זאת אומרת “דואג לכלכלת אוקראינה”? כל מדינה שמתייחסת בצורה גועלית לתיירים מפסידה כך כסף ולא מרוויחה כלום. זו התנהגות אידיוטית לשם שנאה בלבד. אם היה לי ספק שעושים דברים כאלה שם לא הייתי מעלה על דעתי לנסוע לשם, חשבתי שכמו שהשגריר שלנו שם טען שזה היה נקודתי וסילקו אנשים שלא הגיעו עם מה שצריך… ברור שיש מקומות פחות בעייתיים. ועוד אני אישית האחרון שאוהב לנסוע למקומות מפוקפקים ובעיתיים כדי לחסוך כסף,  פשוט נראה לי מעניין 

• @עמיחי13

הם העלו אותנו על טיסה של אל על בלי עלות נוספת. אבל לא קיבלתי החזר על הטיסה אם אתה מתכוון לזה, וגם לא על המלון, הכסף הלך לפח. חבר שלי שאותו כן הכניסו אותו המשיך בחופשה ושילם על החדר במלון בשביל שנינו.

ואגב סילקו אנשים שהגיעו גם עם Aeroflot מהארץ, זה לא היה ספציפי לאל על. הם מסלקים עם החברה שהגעת איתה.

• @le_eran

אין צורך לנהל את הוויכוח על מדיניות שני הצדדים, יש שר-חוץ ומשרד-חוץ, זה עיסוקם.

כבר עניתי לך קודם ואין צורך לחזור ולהאשים את מדיניות האוקראינים(אולי רק את בגרותם), כששתי המדינות עוסקות בגירוש תיירים.

1."...אבל האוקראינים יכולים לפתור את הבעיה בצורה אחרת ולא להתעמר אישית באנשים. לא חושב שבנתבג בכלל מודעים למה שהאוקראינים עושים, זה לא שאנשים שהם עושים להם את זה עובדים בנתבג".

א. גם מדינת-ישראל, יכולה לפתור את הבעיה, להפסיק את ההתעמרות בתיירים המגיעים מאוקראינה.

ב. בנתב"ג, יודעים טוב מאוד מה עושים האוקראינים.

• גם האנשים המגיעים מאוקראינה, אינם עובדים בנמה"ת בקייב.

2. אתה התייחסת לעניין כלכלת אוקראינה:  "...הם מפסידים גם תיירות".

השגריר אמר("האט ער געזאגט").

"...ואני אישית האחרון שאוהב לנסוע למקומות מפוקפקים ובעיתיים כדי לחסוך כסף,  פשוט נראה לי מעניין" - טוב, אז עניין כבר היה לך ובקשר למוניטין של אוקראינה (מכל הבחינות), הוא די מוכר וידוע. 

יש בארץ משרד-חוץ ומשרד-פנים והם אחראים על הנושאים האלה (אין לי קשר אל שניהם). 

• @aljaje

אין לי מושג למה העניין הזה לא נפתר ברמה הדיפלומטית. בשביל מה יש שרי חוץ ושגרירים.

• @anisham12

אין כסף למשרה נוספת, רכישת חותמת, דיו ונייר😁.

• @aljaje

אם מדינה מסויימת מתעללת בתיירים ישראלים, אני מצפה ממשרד החוץ שיוציא אזהרה כך שאנשים יהיו מודעים לכך וישקלו היטב אם להגיע אליה או לא. אם התגובה תהיה התעמרות בתיירים מאותה מדינה – זה אידיוטי לגמרי. כנ”ל לגבי אוקראינה – אם הם חושבים שבנתב”ג מתנהגים לא טוב, שיוציאו אזהרה לאזרחים כך שזה יפגע לנו בתיירות, אבל להתעלל בתיירים תמימים זו נראית לך דרך נורמלית?? לא חושב ששמעתי על מקרה דומה שמדינה מתנהגת זוועה לתיירים ממדינה אחרת רק כדי “להחזיר” לה.

השמועות שהם מחזירים על מה שעושים בנתב”ג הן רק שמועות, למעשה אף אחד לא אמר את זה רשמית. אני מניח שיש פה אלמנט של שנאה ו/או חשד כללי כלשהו.

לגבי ”המוניטין של אוקראינה … מוכר וידוע” – אני מבין אותך, ולא אסע יותר למקומות שיש אפילו צל של ספק לגביהם (לא שעשיתי את זה קודם...). אבל חיפשתי ובדקתי לפני שהזמנתי, ונראה שזה לא קורה יותר והרחיקו אנשים ללא מסמכים או משהו כזה (מה שלא נכון מסתבר), ובאמת שלא תיארתי לעצמי שזה יגיע למצב כזה, הנחנו שבמקרה הכי גרוע ישאלו כמה שאלות ויעכבו קצת, שזה לגיטימי...

• הנהלת הפורום

@le_eran

מה שחשוב שאתה למדת את הלקח- להיזהר ממקומות שיש לגביהם מידע מקדמי על בעיתיות בכניסה.

לא להניח הנחות יסוד (רק צעירים, רק חשודים...יעכבו קצת וכו)

ואחרים-אולי גם ילמדו מהנסיון שלך.

אם אתה פונה לעיתונאי, צפה לכך שיבקשו לראיין אותך (או חבר) בפנים גלויות, גם אם לא צלמתם בעת ההתרחשות.

זה מוסיף אמינות לכתבה, וסביר להניח שעיתונאי יעדיף כתבה עם תמונה (למרות שיש להם שיטות לתמונות אילוסטרציה) מאשר בלי.

מעבר לעיתונות כתובה, יש עיתונות משודרת (גיא לרר, נגה ניר נאמן ואחרים) ויש פייס בוק, ושיטות כדי להעביר מידע לציבור רחב במינימום זמן.

• @יונית אמר:

@le_eran

מה שחשוב שאתה למדת את הלקח- להיזהר ממקומות שיש לגביהם מידע מקדמי על בעיתיות בכניסה.

לא להניח הנחות יסוד (רק צעירים, רק חשודים...יעכבו קצת וכו)

ואחרים-אולי גם ילמדו מהנסיון שלך.

אם אתה פונה לעיתונאי, צפה לכך שיבקשו לראיין אותך (או חבר) בפנים גלויות, גם אם לא צלמתם בעת ההתרחשות.

זה מוסיף אמינות לכתבה, וסביר להניח שעיתונאי יעדיף כתבה עם תמונה (למרות שיש להם שיטות לתמונות אילוסטרציה) מאשר בלי.

מעבר לעיתונות כתובה, יש עיתונות משודרת (גיא לרר, נגה ניר נאמן ואחרים) ויש פייס בוק, ושיטות כדי להעביר מידע לציבור רחב במינימום זמן.

זהו שזה לא שבאמת היה מידע מוקדם שיש בעיות. היה את מה שהיה לפני 3 חודשים, ולא שמעתי על משהו דומה לאחרונה, חיפשנו לפני שהזמנו, וחבר שלי גם התייעץ עם חבר אחר שחזר משם לאחרונה. אבל מסתבר שזה המשיך לקרות, רק כבר לא העלו את זה באף מקום… לדעתי משרד החוץ צריך להזהיר במקרים כאלה, וגם חברות התעופה – אני בטוח שאל על הכי מודעת לבעיה כי הישראלים שהיא מביאה גם מסולקים דרכה. אבל מה אכפת להם, הם מקבלים את הכסף ואולי אפילו יותר.

• @le_eran

תודה על השיתוף,

אני יודע שיש כרגע תחרות מי עושה פ’פ’ יותר רחוק בין האחראים על הבדיקות בנתב”ג לבין האחראים על הבדיקות באוקראינה, כשכרגע אין מנצח ברור, אולי ישראל מובילה בנקודות אחרי שעכבה וכמעט גירשה בני משפחה של חסידי אומות עולם שביקשו להתרשם מישראל.

עד שלא יקום המבוגר האחראי ויפסיק את משחק האגו המטופש הזה על גב התיירים אני כנראה לא אטוס ליעד הזה ואני מניח שאוקראינים רבים לא יטוסו לתל אביב.

צר לי שגם אתה נקלעת לאידיוטיות הזו.

בחזרה