בחזרה

התייעצות בעניין תחשיב כלכלי לטיול-בר-מצווה

• שלום לכל

אנו יוצאים לטיול בר-מצווה (אחרון. בשעה-טובה), בסוף אוגוסט למדריד.

ההרכב הוא:

זוג הורים + בת, בת 18, בת בת 15 וחתן השמחה.

בהינתן שהדירה, הטיסה, כרטיסי-המטרו וכרטיסי הכניסה למשחק של ריאל כבר נרכשו,

ושתהיה ארוחה אחת “גדולה” בצהריים או בערב “בחוץ”.

כמה כסף צריך לבנאדם לטובת קצת שופינג/מוזיאונים, בלי להתפרע ולבלי להיות לחוץ?

רוב תודות

ותבואו על הברכה.

דן

• @cristal1

(כרטיס אשראי) אחד (ועוד אחד רזרבי).

• @שוקי3

שוקי – תודה.

אנחנו מנסים לצמצם את השימוש באשראי.

תודה בכל מקרה על ההתייחסות.

• @cristal1

הטווח בין אנשים שונים יותר גדול מהטווח בין מדינות שונות. בואו נניח שהמחירים במדריד דומים לישראל – כמה הייתם מוציאים בתל אביב?

ארוחה גדולה בצהריים במונחי תל אביב בשבילי זה 50 ש”ח לאדם כולל טיפ. זה מספיק לעסקית עם כוס מים במסעדות פועלים לסוגיהן, וזה הרבה יותר מארוחה “קטנה” של פלאפל וכדומה. אבל אולי אצלכם ארוחה גדולה זה 150 ש”ח לאדם?

קצת שופינג יכול להיות תקציב של 5 אירו לאדם ליום למזכרות, ויכול להיות 250  אירו ליום לבגדים ונעליים. זה עדיין קצת כי לא דיברתי על 1000 אירו ליום שגם את זה ראיתי…

אתם שואלים כדי להעריך עלות או כדי לדעת בכמה מזומן להצטייד?

כי נראה לי ששכחתם לא מעט סעיפים:

מונית לעיר, ואולי גם בארץ

מעבר לארוחה הגדולה יש עוד ארוחות, יש קפה ועוגה/גלידה ועוד. 10 אירו לקפה ועוגה לאדם כפול פעמיים ליום זה כבר 100 אירו ליום למשפחה, ויש גם תקציב סופר

כמובן ביטוח, סלולרי, הצטיידות ושאר שטויות שמוציאים בארץ אבל עושות חור בכיס באותה מידה.

ועוד כל מיני סעיפים קטנים שמצטברים

• @אנשיםטובים

ראשית – תודה על התשובה המאירה והמפורטת.

מסכים איתך שהטווחים משתנים. 

השאלה היא כדי להצטייד במזומן, ולאפשר לבלות בלי להיות כל הזמן “עם האצבע על הדופק”, וכן לאפשר לילדים חוויה של בילוי ולא שסופרים להם כל הזמן כל סנט.

כפי שכתבתי – הגעה מהשדה לעיר – במטרו, וכבר לקחנו בחשבון את הכרטיס.

לא מתכוונים להתפרע ב-1000 יורו קניות ביום, וגם לא ברבע מזה. 

גילוי נאות: אני הייתי במדריד לפני כשנתיים וחצי עם חבר, נסענו למשחק במסגרת “חבילה מוכנה”, ונדמה לי שהוצאנו בסביבות ה-200 יורו.

וזה היה רק על ארוחות טובות בבתי-קפה ומסעדות, סיור תיירותי בסאגווי ונסיעות. בלי שופינג וכאלה. 

מצד שני ברור לי שגם אופי הנסיעה והשותפים לה משפיעים גם על כמות הכסף שיוצאת.

אז אולי זה איזהשו אינדיקטור, ואולי לא.

נשאל את זה אחרת:

האם תקציב של 60-70 יורו לאדם מספיק?

• @cristal1

טיפ קטן על טיפים במדריד:

אתה לא צריך להשאיר טיפ! המקומיים לא עושים זאת ונותני השירות לא מצפים לזה, מובן שאם תיתן אף אחד לא יכעס עליך אבל גם אם לא תיתן זה לגמרי בסדר.

אם בכל זאת החלטת להשאיר משהו במסעדה, וודא קודם שהשירות לא כלול כבר בחשבון (לא זוכר כרגע איך זה נקרא בספרדית).

• @שוקי3

ידוע. 

תודה

Servicio

הטיפ עצמו

Propina

• @cristal1 אמר:

השאלה היא כדי להצטייד במזומן,

אז השאלה שלי היא למה להצטייד במזומן?

בהנחה שיש לכם מסגרת אשראי בבנק ואתם לא חסומים או משהו בסגנון כמובן.

האם זה משיקולי עמלות? אם כן, כדאי שתעשו חישוב כלכלי כמה בסופו של דבר משלמים על העמלות בשקלים עם כרטיס אשראי וכמה עם מזומן. יתכן שתראו שההפרש לא כזה דרמטי. בוא נגיד את זה ככה – על 60 אירו לאדם (300 למשפחה) תשלמו עמלה של 10 עד 30 שקלים ליום כתלות בפתרון הנבחר ובסוג ההטבות שיש לכם בחברת האשראי. לא מעט, אבל לא מאות רבות של שקלים. כך שההפרש בין מזומן (10 שקלים אם השגתם צ’יינג’ טוב) מול אשראי (עד 30 שקלים אם אין לכם אף הטבה) הוא 20 ש”ח ליום לכל היותר.

אם זה משיקולי “הכסף בורח” ומעדיפים מזומן – אז דווקא נראה לי שאתם מעדיפים להיות עם האצבע על הדופק. בכל מקרה, אפשר למשוך מזומן מכספומט בחו”ל כל פעם שנגמר. זה לא מונע מלהיות עם האצבע על הדופק על פי הצורך.

אז ברור שצריך קצת מזומן בכל מקרה, אבל לא חייבים להצטייד בהון מהבית.

• @אנשיםטובים

תודה.

בדיוק היתה על זה כתבה מפורטת היום בדה-מרקר.

“השורה התחתונה” – כסף מזומן.

נכון אפשר (וכבר עשינו זאת) לבוא עם כרטיס-אשראי-טעון של הדואר.

מומלץ עוזר “לשלוט על ההוצאות” וזה חשוב.

כ.א הרגילים יהיו “לגיבוי” אבל לא לשימוש.

ושב ושואל – על הסכום הנדרש.

• @cristal1

אתה צריך לחלק את התקציב שלכם לשלושה חלקים.

1. דמי כיס – תקציב ביזבוזים לכל משתתף כולל קניות – תלוי בנדיבות בעל הארנק. לקבוע מראש ולהודיע לכולם.
    2. תקציב תרבות – כניסה לאתרים ואטרקציות שונות  (מעבר לכדורגל)– אפשר לתכנן מראש ולקבל מחירים מדוייקים ולתקצב בהתאם.
    3. תקציב מזון ותחבורה – משותף בשליטה מרכזית , אני מניח שכ- 35-40 יורו לאדם ליום יהוו בסיס סביר ובסיסי.

אחרי שתסכם הכל קנה יורו בהתאם + 20% כמקדם ביטחון, ורצוי לקחת כרטיס אשראי לגיבוי.

• @יוסי-ל

תודה

• @cristal1 אמר:

@אנשיםטובים

תודה.

“השורה התחתונה” – כסף מזומן.

נכון אפשר (וכבר עשינו זאת) לבוא עם כרטיס-אשראי-טעון של הדואר.

מומלץ עוזר “לשלוט על ההוצאות” וזה חשוב.

כ.א הרגילים יהיו “לגיבוי” אבל לא לשימוש.

ושב ושואל – על הסכום הנדרש.

אחרי השורה התחתונה הם הוסיפו עוד שורה תחתונה תחתונה וגם המסקנות היו כבר אחרות, כרטיס אשראי זהה בעמלות למזומן ואם היו עוד קצת חופרים היו מגיעים למסקנה שכרטיס אשראי יותר זול ממזומן.

והצורה היקרה ביותר היא באמת הכרטיסים הנטענים.

אבל כל אחד וההעדפות שלו

• תודה

שוב – מעדיף מזומן או כרטיס-נטען, כדי לשלוט על ההוצאות.

זו הסיבה העיקרית.

• @cristal1

אם חשוב לך לשלוט בהוצאות אז תחשב ברצינות מה צפויות להיות ההוצאות שלך. תבנה קודם כל מפרט של הוצאות שאתה מתכנן, ואז בעזרת גוגל וגם בעזרת הפורום תוכל לנסות לתת להם מספרים. אבל אתה צריך להחליט קודם מה ההוצאה.

יש הוצאות שאתה סופר לפי אופי ההוצאה – אני רוצה מוזיאון X. כרטיס עולה כך וכך אירו. ארוחת צהריים כוללת מבחינתך XYZ, אז מה מחיר טפוסי של כזו ארוחה

ויש הוצאות שאתה פשוט מגביל בסכום – אני מפרגן 2 עצירות גלידה ביום בתקציב של עד 5 אירו לאדם. אם ב-5 אירו נכנסים 3 כדורי גלידה הם יקבלו 3 כדורים. אבל אם גביע של 3 כדורים עולה יותר אז הם יקבלו רק 2 כדורים.

בכל מקרה – אתה צריך לקבוע מה ההוצאות.

אם תיקח מספרים של מישהו אחר – איך זה יעזור לך לשלוט בהוצאות שלך? זה אולי נותן מדד כללי, אבל שום דבר מעבר לזה.

• @cristal1 אמר:

תודה

שוב – מעדיף מזומן או כרטיס-נטען, כדי לשלוט על ההוצאות.

זו הסיבה העיקרית.

סבבה, לי קשה להתחבר לשיטה של אלון גל גוזר-כרטיסי-אשראי אבל אם עובד לך – עובד לך. לא מתווכח.

בגלל השונות הגדולה בין מטייל למטייל לצערי לא אוכל לעזור לך בהערכת ההוצאות.

• @cristal1 אמר:

אל תקנה עיתונים, אם מציעים לך עיתון בחינם אל תיקח, אם הצליחו לדחוף לך עיתון למרות סירובך אל תקרא, אם לא עמדת בפיתוי ובכל זאת קראת אל תאמין למה שכתוב שם.

אם מציעים לך עיתון בחינם ואתה צריך במקרה לעטוף דגים, קח ותגיד “תביאו עוד אחד”...

:-)

• @cristal1

"שוב – מעדיף מזומן או כרטיס-נטען, כדי לשלוט על ההוצאות".

אז גם אני אדחף, גם בכרטיס נטען לא תוכל לשלוט על ההוצאות, הוא רק מוגבל בסכום כלשהו ואם לא תבדוק כל יום כמה הוצאת, גם עם הכרטיס הנ"ל, אתה עלול להתקע בלי כסף, אם תחשב כל יום את ההוצאות, כרטיס אשראי רגיל עדיף (לא נתקעים בלי כסף, אם יש מקרה חירום), לחשב אפשר גם במהלך היום (אפשר לעשות גם חישוב "בראש", כדי לדעת מה הנזק).

גם לא נח ולא בטוח להסתובב עם סכום גדול של מזומן.

אם עדיין לא השתכנעת, עשה חישוב כמו שאנשים טובים ייעץ לך. 

60 יורו ליום(לאדם/לכולם?) לא יספיקו אם תאכלו ותקנו כל מיני דברים (תלוי מה קונים) במהלך היום. 

בחזרה