בחזרה

פסק דין לגבי ביטול טיסה עקב קריסת חברת תעופה

• לכל ה”חוסכים” בעלויות ומעדיפים לטוס בחברות שכר, מוצע לקרוא פסק דין של בית המשפט בהרצליה בתביעות קטנות  41415-04-19 אריה שניר נ' איסתא ישראל בע”מ.

הזמינו דרך איסתא כרטיסי טיסה בחברת שכר איסלנדית. עשו ביטוח ביטול טיסה.

לא טרחו לקרוא את האותיות הקטנות.

התביעה נגד איסתא נדחתה, כי לא הוכיחו, שאיסתא ידעה בפועל על מצבה הקשה של חברת התעופה (כתבות בעיתונות אינן ראיה בבית משפט...)

התביעה נגד חברת הביטוח נדחתה, כי באותיות הקטנות כתוב, שהביטוח לא מכסה:

"המבטחת לא תהיה אחראית לשיפוי המבוטח במקרים הבאים:

.5.6: ביטול טיסה/חבילת תיור מכל סיבה שהיא, לרבות עקב כח עליון, שהינו ביוזמת ספק שירותי התיירות, חברת התעופה, שירותי הקרקע בשדה התעופה בישראל או בחו"ל או ביטול ע"י כל גורם אחר שאינו המבוטח. סייג זה לא יחול אם מועד הודעת ביטול מקטע הטיסה הראשון שניתנה ע"י המבוטח, קדם למועד פרסום דבר הביטול ע"י ספק שירותי התעופה/התיירות בעיתונות, באינטרנט או בכל אמצעי תקשורת אחר".

• @מ-פולני

בכל המקרים האחרונים של פשיטות רגל של חברות תעופה (מונרך, אייר ברלין, גרמניה איירליינס, WOW וכו) – מי שהזמין ישירות מאתר החברה עם כרטיס אשראי קיבל החזר מלא מחברת האשראי תוך 2-3 ימים. מי שהזמין דרך סוכן עדיין לא קיבל החזר. לכן תמיד כדאי להזמין טיסה ישירות באתר החברה.

לגבי טיסות שכר – לא זכור לי אף מקרה של פשיטת רגל של חברת שכר בשנים האחרונות. כל החברות שפשטו רגל (שהזכרתי קודם) הן חברות סדירות בלבד. דווקא לחברות השכר הגדולות יש מידע רב יותר לגבי המצב של חברות התעופה. ולעניין ה”חוסכים”: פעם, לפני המון שנים, טיסות שכר היו זולות יחסית לטיסות הסדירות. אבל היום, מאז שיש טיסות לואו קוסט סדירות, שהן לרוב הרבה יותר זולות מטיסות שכר, דווקא החיסכון הוא לטוס בטיסה סדירה לואו קוסט ולא טיסת שכר.

ביטוח ביטול טיסה תקף רק למקרה שביטול הטיסה הוא ביוזמת המבוטח. זה כתוב באופן ברור בפוליסה. 

• @מ-פולני

הכל היה ידוע ואין פה שום הפתעה...

• @מ-פולני

לכל ה”מומחים”,

אני מציע לאנשים ללמוד את הנושאים עליהם הם מדברים ולא להיגרר אחרי סיסמאות. לא חברת צ’ארטר אלא חברה סדירה, ביטוח “מכל סיבה שהיא” לא מבטח מכל סיבה שהיא, ו”כשיש לך סוכן יש מי שידאג לך” – המציאות מדברת בעד עצמה.

א. אני מניח שבפסק הדין מדובר על חברת WOW שהיא לא היתה חברת שכר אלא חברת סדירה LOW COST.

אגב גם חברות מחיר מלא כמו מאלב קרסו.

אישית לא זוכר בשנים האחרונות קריסה של חברת שכר ואם אני כן זוכר נכון – חברות שכר (בניגוד לסדירות) משאירות בישראל סכום מאוד גבוה של ערבות כך שדווקא במקרה שלהן הסיכוי לקבל כסף בחזרה גדול יותר.

ב. לא צריך לקרוא את האותיות הקטנות, צריך להכיר את העובדות.

גם באתר האינטרנט הזה שאנחנו משתתפים בו כבר נכתב עשרות פעמים שמי שרוכש את הכרטיס ישירות מחברת התעופה (עם כרטיס אשראי) במקרה כזה של כשל תמורה מלא קיבל תמיד את מלוא כספו בחזרה, 

מי שרכש דרך סוכן? פסק הדין מדבר בעד עצמו

ג. גם לגבי הביטוח אני אישית כתבתי כאן באתר כמה וכמה פעמים שיש בו מגבלות רבות שהחשובה בינן שביטול הכרטיס חייב להיות ביוזמת הרוכש.

העובדה שיש אנשים הרוכשים את הביטוח ממשיכים לקרוא לביטוח “ביטול מכל סיבה” ולהטעות את עצמם – זבש”ם

אגב בדקתי, התנאי כתוב באותיות רגילות ולא קטנות וכחסכן בדקתי את הכדאיות הכלכלית והגעתי למסקנה שבד”כ לא כדאי (וגם על כך נכתב רבות בפורומים).

• @הדרקון-עם-קעקוע-הנערה

היי

זה נחמד שמדברים על “אותיות קטנות” אבל היום מכיוון שרבים עושים ביטוח או און ליין או בטלפון לך תקרא את האותיות הקטנות. הרי את הפוליסה מקבלים אחרי שהזמנו אותה.      

אני אשמח להבהרה כי תמיד הסוכנים אומרים “ביטוח ביטול טיסה” ואני הנחתי שאם קרה משהו והמטוס לא יכול/ טיסה בוטלה לצאת אז אני מבוטח. ממה שקראתי עכשיו אני מבין שהביטוח תקף רק אם א נ י  מבטל את הטיסה?   תודה למבינים שעונים

• @ldude

אני לא ממליץ להסתמך על הנחות, ועוד לא ממליץ להסתמך על ניחושים של חברי פורום למה התכוון סוכן כשאמר לך משהו.

הסוכן ממליץ לך לרכוש ביטוח? תבקש לקרוא את הפוליסה.

• @הדרקון-עם-קעקוע-הנערה

התנסחתי לא טוב….. אז ככה. כשאני יוצא לחו”ל אני מרים טלפון לאחת משתי החברות שאני בד”כ נוסע איתן ומבקש לקנות ביטוח [ מהגדולול והידדועות]  אחרי בירור סוג הטיוך והתאריכים שואלים אם אני רוצה ביטוח על סלולארי/ מחשב וכו’  ואז מדקלמים שהביטוח כולל הטסה, טחפולים עד… מזוודה עד…. וביטול טיסה.  על זה שאלתי.  בתמימות  מחוסר יידע.  אני הינחתי שביטול טיסה זה גם אם חברת הטיסה נסגרה או שהמטוס נפל איפשהן [חס וחלילה] ממה שקראתי היום אתם אומרים שזה כולל רק את הביטול שלי. אז רק רציתי בהברה בנידון.  ותודה מראש

• @ldude

אתה מתכוון ל"ביטוח נסיעות" (לחו"ל), שם מציעים לך אפשרות לקבלת החזר אם חלית, נפצעת (או מישהו מקרבה ראשונה במשפחתך- גם על סעיף זה לא תמיד מקבלים החזר בלי להגיש תביעה). 

• התביעה כנראה מדברת על "פטנט" חדש שנקרא 

'ביטוח ביטול טיסה' (מכל סיבה), ראה כאן וכאן, אפשר לבטל את הטיסה ולקבל החזר (בתנאים מסויימים).

בקיצור, שני ביטוחים שונים.

• @ldude

עדיין אתה מנחש מה החברה ענתה לך ואתה מבקש מאנשי הפורום לנחש מה ענו לך, לכן מספר התשובות שתקבל עלול להיות כמספר העונים בפורום ויש סיכוי שאף אחד מהניחושים לא יהיה נכון או מדוייק.

למשל הניחוש שלי שכשמציעים לך ביטול טיסה הכוונה לחלק מפוליסת הבריאות, ביטול טיסה בגלל מקרה בריאותי, כמו שמציעים לך ביטוח מטען דרך פוליסת הבריאות.

אני צודק? זאת שענתה מעלי צודקת? תזרוק מטבע ותבחר או שתשאל את הנציג של חברת הביטוח מה בדיוק הוא מוכר לך.

אגב אני מעדיף לעשות את הביטוח דרך האינטרנט כך שיש את כל המידע מולי, לפעמים בצורה קצת מסורבלת אבל יש.

• @הדרקון-עם-קעקוע-הנערה

אולי כדאי לנשום עמוק ולא לתקוף מגיבים בכל פורום?!

• @aljaje אמר:

@הדרקון-עם-קעקוע-הנערה

אולי כדאי לנשום עמוק ולא לתקוף מגיבים בכל פורום?!

החלטת לכתוב notes to yourself בפורום ציבורי?

לי אין בעיה, לא צריך אישור ממני.

בחזרה