בחזרה

איסטנבול.16מיליון +ישראלי אחד

•  

לפני שמתחילים, מילה לידידי הטוקבקיסטים – הייתי באיסטנבול, נהניתי באיסטנבול. יש לכם מה להגיד עלי ובכלל? בבקשה, לא כאן. השקעתי מספיק באשכול הזה , פחות מעוניין לשמוע את דעתכם עלי..

באיסטנבול הייתי כבר פעמיים. פעם ראשונה שהייתה בסדר לא יותר, ופעם שניה, בעקבות הגמר של ליברפול קבוצתי בשנת 2005. אותו טיול היה הצלחה גדולה – בצד הספורטיבי זכיתי לראות את נס איסטנבול(חזרה מופלאה מפיגור 3-0 ל 3-3 תוך שש דקות וזכיה בגביע אחרי הכרעה ופנדלים, ובמישור האישי, זה היה טיול הסולו הראשון שלי כנשוי(פרגון אדיר מהאישה, שאף ארגנה לי את החבילה). המשמעות היא שיכולתי לחרוש את העיר באופן שהוותיקים כאן כבר מכירים... התוצאה היא שתיעדתי את כל מקומות החובה. כל ההקדמה הארוכה כדי להסביר שעכשיו הגעתי למקומות פחות מתוירים, לא פחות יפים.

לפני שמתחילים, למי שרוצה לראות את איסטנבול הקלאסית מ2005 אז הנה 

לחובבי הכדורגל שבינינו, הנה התזכורת

• @dke

אז מה מביא אותי פעם שלישית לאיסטנבול, דווקא בימים אלו? שוב כדורגל, שוב ליברפול. גביע הסופר קאפ, המפגש בין זוכת ליגת האלופות לבין מחזיקת "אירופה ליג", המפעל השני בחשיבותו מארח השנה את ליברפול נגד צ'לסי. נכון ש-10 ימים לפני זה ראיתי את ליברפול בוומבלי,אנגליה במסגרת טיול משפחתי , אבל לא יכולתי לוותר על הסופר קאפ...

13.8

טיסת פגאסוס לאיסטנבול. רק מלים טובות. מושבי עור, מרווח סביר לרגליים, הכל מתוקתק, למרות איחור קטן בהגעה. אוטובוס משדה התעופה סביהה במשך שעה וחצי והגענו לאיזור ככר טקסים, הלב של העיר החדשה.

מכיוון שהאוטובוס לא חונה בדיוק בטקסים, אמרתי שאני מתפנק עם מונית למקום שלי.

מילה על מוניות – נוח מאוד, מאוד זול, הנסיעה הכי ארוכה עלתה לי 30לירות(18 שח) וגם זה מכיוון שסגרתי עם הנהג מראש כדי שלא יהיו הפתעות(עם מונה היה עולה 23לירות..)

דווקא המונית הראשונה הייתה קצת עקיצה(פעם ראשונה אבל ממש האחרונה). גם לא הביא אותי למקום אלא בסמוך(לא כל כך סמוך) וגם לקח 20 לירות על פחות מק"מ (נקרא דמי לימוד של היום הראשון)

בהוסטל שלי, ממש קרוב לכיכר טקסים, אני פוגש 2 אוהדי צ'לסי – אדם מקזבלנקה, מרוקו, וחליד משארם א שייך, מצריים.  הראשון איש מימון והשני מעצב גרפי. לוקח לי בדיוק 2 שניות לעכל את ההפתעה ומיד מתחילים לפטפט כאילו אנחנו מכירים שנים. אין כמו כדורגל לאחד  ולקרב בין אנשים.

בהמשך נכנסים לחדר ריג'ול ההודי האינטיליגנט מניו דלהי וחוסיין מאלג'יריה והשמחה רבה – כולם באו למשחק של מחר

• @dke

ההודי כנראה מקושר ולאחר זמן מה אני והאלג'יראי מצטרפים אליו לפאב בו נפגשים אוהדי ליברפול. יש לנו הפתעה נעימה, מי שנמצא כאן הוא ג'ייימי וובסטר אהוב האוהדים שמנצח על הקהל בשירי האוהדים הידועים. חוויה נהדרת לכל אוהד של ליברפול באשר הוא

בתמונה הזו נראה שנפלתי על הראש , אבל לא נעים, זה סתם באג בהעלאת התמונות..כנראה שלא האחרון

-

חוזר לחדר דרך מדרחוב איסתיקלל הידוע, תוך כדי אכילת פידה, מאפה בצורה של סירה מוארכת עם תוספות מגוונות. על המאפה האימתני הזה משלם 15שח ומתחיל להבין שאוכל כאן זול מאוד.

• @dke

14.8

מתחיל את היום בהליכה בין איסתיקלל למגדל גלאטה, כאשר בדרך אני כל הזמן יוצא לעבר הסמטאות שמסביב כדי לחפש כל מיני מקומות מעניינים ששמתי עליהם עין בתכנון

מוצא כל מיני בנינים מעניינים

• @dke

סטריט ארט , כמובן

• @dke

בתי קפה מדליקים

• @dke

ומגדל גלאטה עצמו שהוא אחד מסמלי העיר

• @dke

לוקח מונית לכיוון המסגד הכחול(סולמן אחמט). מחפש את המקום של הסיור המאורגן.

בחור תורכי מסביר לי שהסיור כבר יצא, מראה לי מאיפה ומסביר לי כמה דברים תוך כדי כך שמדגיש שהוא לא לוקח כסף על הטיפים וההסברים.  מפה לשם אני מתלווה אליו לעסק של דודו – שטיחים אלא מה. אומר לו שאין לי בעיה ללכת איתו אבל שיבין שאין לי שום כוונה לקנות, ולראיה אני אפילו בלי תיק.. הוא לא משתכנע. נכנסים לחנות המרווחת, מביאים לי מים ותה תפוחים (אדיר!) וטוחנים לי את המוח. כשאני מנסה להוריד אותם מהלוחמה הפסיכולוגית המתקדמת, אני מספר להם "חברה, אני גר בהוסטל של 10 יורו ללילה" – "מה באמת, זה הוסטל 5 כוכבים, כאן יכולת לגור ב-2 יורו ללילה" ...   רואים ששטיחים לא ילך, עוברים לתכשיטים ואפילו לויאגרה צמחית, אבל בסוף מבינים שאני כנראה באמת אגוז קשה ומניחים לי – כמה דקות משעשעות של מזגן, תה ונודניקים תורכיים

אני משוטט קצת לכיוון האגיה סופיה , כנסיית הענק שהומרה למסגד. דווקא לכאן הייתי נכנס אבל התורים אימתניים וזה לא לעניין. בכלל, כל האזור התיירותי הזה לא בא לי טוב הפעם. הוא אמנם מרשים ביותר אבל כבר לא מרגש.. אני לוקח מונית לא קצרה לאחד היעדים שסימנתי לי – שכונות באלאט ופנר.

• @dke

אני מעוניין להתחיל את הסיור בבית הכנסת. הנהג עוצר די רחוק ומתברר שהוא לא יודע על מה מדובר. אני מתעקש שיתקרב עוד ועוד . יורד ותר אחרי בית הכנסת. רק לפי הקירות עם גדרות התיל עליהן אני מבין שהגעתי. מצליח לראות שער צנוע, אבל בפנים לא היה אף אחד. אולי הוא נטוש או שמא הוא פעיל רק בשישי שבת.

• @dke

המיוחד בשכונת באלאט, שבגינו היא גם מושכת תיירים, הוא המבחר של בתיה הצבעוניים. אז כן, בהחלט אפשר להגיד שמצאתי וצילמתי, אבל לא היה מדובר בצבעים עזים כמו למשל שכונת בו קאפ בקייפטאון. בגוונים זה היה יותר קרוב לנוטינג היל, אבל ברמת תחזוקה נמוכה יותר..

• @dke

מה שכן, למרות שמדובר בשכונה איסלמיסטית, הופתעתי למצוא מספר בתי קפה מאוד כיפים וחמודים.

• @dke

ועוד מספר כתמי צבע מענגים

ותראו איזה מקום מדליק..

• @dke

וגם כמה כנסיות(בולגרית ויוונית), דווקא  באזור איסלמיסטי שכזה..

• @dke

איסטנבול בנויה על גבעות. קשה לי לתאר ולהסביר איזה עליות ומורדות הייתי צריך "לשרוד", זקני חיפה לא מכירים דברים כאלו..

• @dke

האוכלוסיה באיסטנבול מרתקת – מצד אחד כל הנשים עם החיג'אב ומצד שני הבחורות עם ההופעה המערבית שלא לדבר הגופיות החשופות סטייל תל אביב וכולם מסתובבים ביחד ולא נראה שלמישהו זה מפריע

• @dke

חוזר במונית לכיוון מרכז העיר ,למדרחוב איסתיקלל. בתמונות שער האוניברסיטה ואחת האנדרטאות שזכרתי מהגיחה הקודמת

• @dke

נכנס למקום שבו שתיתי אתמול מיץ תפוחים סחוט ב-7שח. מזהים אותי ואני מתחיל בשיחה מעניינת עם הבחורה שבתמונה. הייחוד בבחורה הוא שהיא ...איראנית. אני זורק לה – נראה שאת לא דתיה..מפה לשם היא מספרת שבאיראן לא אוהבים את הממשלה כי היא מחליטה יותר מידי עבור התושבים ובכלל אהבה גדולה לא היתה שם..

• @dke

אני ממשיך לכיוון פוינט הוטל שם אני מושך את הכרטיס שלי להערב. העייפות כבר ניכרת אבל יש לי עוד משימה – לראות את ריינבו סטיירס. לשם כך אני שוב יורד מככר טקסים הגבוהה לעבר קו החוף.

גם כאן הדרך עוברת בירידה  תלולה 

ולא נפקדים גם המסגדים,חלק מה-3000 שקיימים באיסטנבול..

• @dke

בסוף הדרך מתברר שהגעתי

• @dke

עכשיו, לך תטפס את הדרך חזרה וכמובן שאין סיכוי שזה יקרה. מנסה לתפוס מונית, אבל מהנהג מתברר שבגלל המשחק הכבישים סגורים והוא לא יכול לקחת אותי. הוא מדבר על פניקולר בכיוון ההפוך. הולך לחפש אותו, חלק מהשומרים אומרים שהוא סגור בגלל המשחק, מכיוון שבאמת עצרו את כל התנועה. זה לא נראה לי וטוב שכך. מסתבר שיש תחנה בשם "קאבאטאש"(עוד ניתקל בה) שמשם אכן עולה פניקולר. במלים אחרות – הכרמלית של איסטנבול מביאה אותי בשתי דקות למרכז טקסים, איזה שיחוק..

שוארמה והולכים לחדר להתקלח(חם ולח בעיר, אבל אל כמו בארץ), לנוח, לקשקש עם החברה.

בחזרה