בחזרה

איסלנד - 25 יום בעולם אחר לגמרי

• אז חוץ מנילי, גם אנחנו חזרנו מהמדינה המטורפת הזאת שנקראת איסלנד. מצאנו מדינה של טבע בראשיתי, נקי, לא נגוע, עוצמתי ופוטגני להפליא. טיול של טבע טהור ומרשים, ובעיקר מאוד מגוון. אז איך בעצם התגלגלנו לטיול הזה? אחרי ששנה שעברה העזנו לבצע טיול טבע נטו של שבועיים בנורבגיה עם ילדים קטנים ולצלוח אותו בהצלחה, ואחרי שהבנו ששבועיים היו קצרים לנו מדי, החלטנו לקפוץ לליגת העל ולהמר על 25 יום באיסלנד. 25 יום כי השבועיים בנורבגיה נגמרו לנו מהר מדי, וכי אנחנו חובבים של שיטת הטיול המעמיק, להשאר באיזור ולחקור אותו לעומק ולא לקפוץ מאתר מפורסם אחד למשנהו. כבר גילינו שבמקומות הכי פחות מטויילים אנחנו הכי נהנים. אז איך שורדים 25 יום בטיול טבע עם ילדים? כאן נורבגיה נתנה לנו הכנה טובה. מצאנו אטרקציות אחרות לילדים – מגרשי כדורגל (יש בכל חור באיסלנד),מגרשי משחקים (יש טרמפולינות מדהימות בהרבה מקומות וזה ציבורי וחינם), ובעיקר –בריכות עירוניות, שיש ברובן 2-3 מגלשות שסיפקו את האדרנלין הנדרש. שילבתי את הבריכות במסלול, כמו גם עצירות פעילות, וזה עבד מצוין. בנוסף יש שפע אתרי טבילה במים חמים בטבע ששווקו גם הם כאטרקציה לילדים. על האטרקציות המסורתיות (אופנועי שלג, מערות לבה, הליכה על קרחון וכו) ויתרנו בשל עלותן הגבוהה וגם מכיוון שכבר עשינו דברים דומים בטיולינו הקודמים. שייט לוויתנים דווקא כן הכנסתי לתוכניות – עלותו לא גבוהה במיוחד, אבל דווקא בסוף לא עלה בידינו לבצע אותו (אבל זכינו מן ההפקר… על כך בהמשך).

אז אחרי שקבענו את מסגרת הזמן ומצאנו די עוגנים מעניינים לילדים – פניתי לתכנון עצמו. בחרתי להתחיל בדרום מערב באתרים הידועים והיפים, ולא להשאירם לסוף, כדי להתחיל רעננים ומלאי כח בהליכות היומיות. זה היה מאוד נכון עבורנו. הקפנו את האי נגד כיוון השעון,  כך שמניחה שיהיה כאן מעניין יותר עם שני שרשורי איסלנד בכיוון ההפוך… עד שנפגש באמצע.

נילי – מזמינה אותך להצטרף להגיב ולהוסיף תובנות גם בשרשור שלי, שיהיה מעניין.

אז…… נצא לדרך.

• יצאנו בטיסת פינאייר דרך הלסינקי – טיסת לילה נוחה למדי, שנחתה באיסלנד בבוקר ונתנה לנו למעשה יום טיול עד להגעה למקום הלינה. לאחר איסוף הרכב (דצ’יה דסטר מסוכנות גייזר) ועצירה בסופר הקרוב להצטיידות ראשונית, פנינו אל חצי האי רייקיאנס. השמש זרחה והשמ ים היו בהירים (מה שהתברר אח”כ כמאורע די נדיר בטיולנו) ולמעשה כבר מהמטוס ראינו את אדי הקיטור עולים מן האדמה הבוערת. רבים מוותרים על חצי האי אבל הוא הקדמה טובה למה שנראה במהלך הטיול באי, ובהחלט לא כדאי לפסוח עליו. התחלנו בחימום בגשר שבין שתי היבשות – גשר המחבר בין 2 הלוחות הטקטוניים של אירופה ואמריקה. מכאן המשכנו לאיזור הגאוטרמי –Gunnuhver Hot Springs שם יש מסלול מסודר על דק לצפייה במים המבעבעים ובקיטור . מרשים  מאוד. מכאן התקדמנו לעבר Valahnúkamöl ועצרנו בחוף היפה. במים סלעים יפים והחוף מומלץ מאוד לעצירה והליכה קלה. בדרך לחוף עוברים דרך מגדלור בסמוך אליו מקננות שחפיות ארקטיות והמהומה רבה. עצרנו והבטנו מהופנטים בציפורים היפות עפות וצורחות. מחזה מקסים. מכאן המשכנו לנקודת תצפית קצרה בחוף ומשם ללגונה הכחולה אבל לא בכדי להכנס למרחצאות. משמאל לכניסה יש שביל הליכה המוביל בינות לבריכות התכולות המנקזות את המים. הבריכות אינן לרחצה אבל הצבע שלהן מהמם והמסלול ממש קצר וקליל. שווה. אנחנו אמנם עייפים מטיסת הלילה אבל היום הזה ממש קל – אין הליכות מרובות הכל נסיעות קצרות והליכות קצרות וזה בדיוק מתאים ליום נחיתה. מכאן ממשיכים לאיזור גאוטרמי נוסף הנקרא KRYSUVIK שם יש הליכה קצרה ומאוד יפה. קצת לפני האיזור יש אגם יפה בשם GRAENVATN בו אנו עוצרים לרגע לצלם, וממשיכים להליכה בקריסוביק. אנחנו מסיימים אותה ומעבר לכביש יש לוע בוץ אפור מבעבע כמו מרק רותח. האדמה באיסלנד בוערת, פשוט בוערת. מרתק. ממשיכים הלאה אל אגם יפה וגדול בשם KLEIFARVATN שם אנו פוגשים כמה צוללים שיוצאים רועדים מצלילה באגם. קורס חליפה יבשה, החליפות שלהם לא נראות יבשות במיוחד והם מודים שקפאו .…… לפני הטיול התכתבתי עם חברה המוציאה שנירקול עם לוויתנים בחליפה יבשה. טמפ' המים כך נמסר לי – 8 מעלות. אם היו לי אי אלו ספקות אם לבצע את השנירקול הזה, הן נמוגו ברגע זה 🤣

מכאן נסיעה רצופה אל מקום הלינה שלנו לחמשת הלילות הקרובים – SOUTH CENTRAL MOTEL. מספר חדרים באמצע השומקום, אבל החדר היה מעולה – דירת סטודיו למשפחה עם מטבחון. אמנם קצת קטן אבל נקי נעים ונוח.

נפלנו למיטות עייפים בציפייה נרגשת למחר.

• תמונות מהיום הראשון-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

•  

ואחרונה מהיום הראשון.

מוזמנים להגיב במהלך הסיפור.

• @הזברה

היי זברה,

תמונות מקסימות, מקסימות מחצי האי רייקנאס.🏆

זו הייתה גם התכנית הראשונית שלנו, אבל מחמת העייפות והחשש שלא נספיק בהמשך, ויתרתי עליה. היינו עייפים מידי ביום האחרון כדי להשלימה.

נהדר שהתחלת לספר ולהעלות תמונות.

לפי החשבון שלי יצאתם מספר ימים  לפנינו וזכיתם למזג אוויר נפלא!!!

נילי

• הי זברה!

כמובן שהתייצבתי מיד, סקרנית לראות איך טיול איסלנד שלך ייראה עם ילדים.

וגם איך לא פושטים את הרגל באיסלנד תוך כדי...

בינתיים מבטיח מאוד והתמונות מדהימות!

• @הזברה

איזה כייף שהתחלת לספר! מסקרן לראות את איסלנד שלך, אני אוהבת את הטיולים שלך. תמיד יש גם כמה מקומות מחוץ למסלול הרגיל, שכולם עושים.. בנוסף, אתם גם מוצאים דרך לא לרוץ את הטיול ולבלות יותר מלילה במקום, אז מעניין לראות איך תעשו את זה באיסלנד. 

חייבת להגיד שכרגע מתלבטים על יעד לשנה הבאה, ואיסלנד די עומד לרדת מהפרק בידיוק בגלל שזה טיול מתגלגל, וזה משהו שקשה לנו, למרות שהילדים כבר לא קטנים.. 

• @nilih אמר:

לפי החשבון שלי יצאתם מספר ימים  לפנינו וזכיתם למזג אוויר נפלא!!!

יצאנו יומיים לפניכם, ב 22.7 וביומיים האלו אכן היה מזג אוויר טוב.

• @eden24h אמר:

חייבת להגיד שכרגע מתלבטים על יעד לשנה הבאה, ואיסלנד די עומד לרדת מהפרק בידיוק בגלל שזה טיול מתגלגל, וזה משהו שקשה לנו, למרות שהילדים כבר לא קטנים.. 

בקצרה, ברגע שלא עוברים כל לילה ממקום למקום זה נהיה יותר קל, וכבר הגענו למצב שזה הולך לנו יחסית מהר ההתארגנות בבוקר. כמובן שכשלוקחים דירה עם מטבח זה מאריך את זמן ההתארגנות והאריזה בבוקר העזיבה, אבל הנוחות בכך מפצה. אנחנו משתדלים לשמור על תמהיל נכון בו מעט לילות בודדים בטיול. אחרי ארה”ב נוכחתי שההתארגנות הופכת לנו לקלה יותר וישבתי שוב על המסלול ופיצלתי עוד 2 לינות כדי שהטיול יזרום יותר. היו לנו מתוך 25 לילות 5 לילות בודדים.

• @pninit1234 אמר:

וגם איך לא פושטים את הרגל באיסלנד תוך כדי...

לגבי איך לא פושטים את הרגל, פירטתי את ההתנהלות שלנו בעניין האטרקציות, את הטיסות הזמנו כ 10 חודשים מראש במחיר של 2500 דולר ל 5 כרטיסים. לינות סגרנו גם מוקדם ולמעט איזורים נקודתיים בהם המחירים היו בשמיים (האיזור הדרום מזרחי) הצלחנו למצוא לינות בטווח של 120-150 יורו ללילה. חלקן לינות בהוסטלים. מבחינת אוכל לא ראינו מסעדה אחת מבפנים. אנחנו חסידי ההכנה העצמית (אוהבים להכין לבד – יותר בריא יותר טעים, הילדים בררנים). באיסלנד נוסף שיקול של עלויות גבוהות במסעדות. ככלל האוכל בסופר היה לא זול (דומה לנורבגיה) אבל סביר. למעשה ראינו את הארנק פעם ביומיים שלושה בכניסה לסופר או לתחנת דלק.

• @הזברה

תודה על הדיווח!
    האמת? נראה מדינה קשה, ואמנם מעט מאד אנשים גרים בה.

אני אסתפק בתמונות… :-)

• יום חדש הגיע. בשונה מנורבגיה, כאן היו לנו וילונות מחשיכים כמעט בכל מקומות הלינה. איזה שדרוג. השמש שקעה בסביבות 22:30 וזרחה בערך ב 04:00, אבל מכיוון שלא ירדה מספיק מתחת לקו האופק לא היה בכלל חושך. רק דמדומים.

בוקר שמשי. אנו מתחילים את היום במקום אולי המפורסם ביותר באיסלנד – גייזר. אתר חובה על אף העומס הרב שבו. אנחנו מחנים את הרכב ועולים לכיוון הגייזרים בשביל מסודר. יש כאן 3 גייזרים (אולי יותר) – גייזר המפורסם שעל שמו נקראים כל הגייזרים בעולם, אבל הוא לא מתפרץ. גייזר סמוך אליו בשם סטרוקור שהוא הגייזר הפעיל שכולם מגיעים לראות, ועוד גייזר קטן – ליטלי גייזר. למרבה המזל סטרוקור מתפרץ כל כמה דקות, כך שהציפיה קצרה. לפני היציאה מהרכב הילדים שואלים כמה זמן צפוי לנו במקום. אני עונה שאיני יודעת כי ההליכה קצרה אבל לפי מה שקראתי המבט מהפנט וקשה לעזוב כך שבפועל כנראה נשאר לא מעט. הקטנה נחרדת – אמא, אני לא רוצה שהגייזר יהפנט אותך…. אני צוחקת ומסבירה לה שזה רק ביטוי, אף אחד לא הולך להתהפנט באמת פה 🤣

טוב, אז הגייזר בהחלט מהפנט ! מעבר לכך מעט לפני ההתפרצות עולה בועה תכולה מדהימה וזה כבר אתגר צילומי לא קל (בעיקר אחרי שויתרתי על מצלמת הרפלקס הטובה והמהירה לטובת מצלמה פשוטה בשביל הנוחות...) לאחר כמה מחזורי התפרצות הסבלנות כבר פוקעת (לא שלי, כן? אני יכולתי להשאר שם שעות….) ואנחנו חוזרים לרכב (אני נשארת לעוד סיבוב קצר...) אני מחליטה שבחזור אם יהיה זמן וכח נכנס שוב לעוד תמונה או שתיים 😀

• -

-

-

-

-

• מגייזר ממשיכים לאורך כביש 35. היום יום ארוך. היעד להיום הוא kerlingarfjoll שגם הומלץ לי ע”י חבר וגם זכה להתנוסס על עטיפת הלונלי פלנט – ועם תמונה כזאת היה לי ברור שלשם אנחנו הולכים (למרות שיש מצב שהתמונה עברה עיבוד כלשהו כי הצבעים בה קצת מוגזמים לדעתי).

אז אקדים ואומר שהמקום היה אחד משיאי הטיול אם לא המקום הכי יפה בכל הטיול (איך אפשר בכלל לבחור מה הכי יפה כשהכל כ”כ יפה?). בכל אופן ללא ספק זהו מקום עם נוף לחלוטין לא מכדור הארץ!!! אתר חובה לטעמי. מזל שלא היו הרבה שחשבו כמוני כך שהאתר לא היה ממש עמוס.

אנו נוסעים לאורך כביש 35 שהופך ל F35 (הדרכים בפנים האי המסומנות ב F הינן דרכי שטח לא סלולות המיועדות לרכבי 4X4). הדרך יפהפיה.

לפני הנסיעה לאיסלנד עמדנו גם אנו בפני הדילמה הראשונית העומדת בפני כל מטייל באיסלנד – רכב שטח כן או לא? אז אני יכולה להגיד בפה מלא שלמרות שלא חובה לקחת רכב שטח ויש המון אתרים מקסימים ומרהיבים סביב כביש הטבעת, הרי שהדרכים בפנים האי היוו עבורנו את שיאי הטיול. אולי גם בגלל שאנחנו חובבי הטבע הבלתי מופרע, בלתי נגוע, וריק ממטיילים כמה שיותר…

באיזשהו שלב מגיעים למפל מרהיב, לידו כמה ג’יפים עוצרים. אנחנו נעצרים במקום לארוחת צהריים בשטח. בערכה שלנו גזיה שטוחה נוחה לבישול, מחבת, סיר, והשדרוג האחרון מהטיול לארה”ב – כלים אמיתיים מזכוכית ולא מפלסטיק. בהתחלה לקחנו בסופר סוגים שונים של בשר, חזיר ועוף,אבל לקראת אמצע הטיול אחרי נפילה עם סטייקים נוראיים (עד היום לא ברור לי מה היה שם, לא רוצה לחשוב מה זה היה יכול להיות)  הבנו שבאיסלנד צריך לאכול מה שיש הכי הרבה – כבשים. מאז הקפדנו לקחת רק סטייקים של כבש שהיו משובחים – והמחיר – זול יותר מבארץ.

אז אחרי ארוחת צהריים בשטח כפי שאנו אוהבים והליכה קלה ליהנות מיופי המפל המשכנו אל מגרש החנייה. בדרך עברנו ליד בקתת מטיילים. ממנה יוצא שביל הליכה אל מעיין חם, אותו השארנו לאח”כ. אחרי הבקתה הדרך ממשיכה עוד מספר קילומטרים עד למגרש חנייה באמצע השום מקום. הדרך לשם מטריפה. לקראת החנייה אנו מבחינים בהר מושלג ועליו קרחון. אנו מביטים בקרח וקולטים שם רוח רפאים…… צילמנו כמובן את רוח הרפאים, והגענו למגרש החנייה. בשלב זה כבר עלינו בגובה וגם נכנסנו פנימה אל לב האי. היה קר. ממש קר. התעטפנו בשכבות ויצאנו לדרך.

• @הזברה

תמונות נהדרות! שמחה שהעלית אותן. 

התמקדתי כאן בצילום סרטונים, שאין לי מושג כיצד להעלותם לאתר…

כבר הבנת שלאור כיוון הטיול שלנו עם מחוגי השעון, הגענו לכאן ביום ה-15 של הטיול☺

נילי

• זברה – אני כאן . כי איסלנד עומדת בראש מגירת החלומות .
    וכי אני ממש אוהבת לקרוא את סיפורי הטיולים שלך.

איזה באסה שאין לי ילדים קטנים שאפשר לשווק להם בריכה+מגלשה כאטרקציה.
    אחכה שהם יהיו גדולים יותר ( או אסע בלעדיהם – מה שיבוא קודם)

• מנפלאות הדרך

-עצירה לצהריים

-

-

-

-

- רוח הרפאים

-

• @nilih אמר:

התמקדתי כאן בצילום סרטונים, שאין לי מושג כיצד להעלותם לאתר…

גם אני לא ראיתי אופציה, מניחה שהדרך היחידה היא להעלותם ליוטיוב ואז כקישור

• @שוקי3 אמר:

@הזברה

תודה על הדיווח!
    האמת? נראה מדינה קשה, ואמנם מעט מאד אנשים גרים בה.

אני אסתפק בתמונות… :-)

האמת היא שהטיול לא היה ממש קל, בעיקר בגלל מזג האוויר. אם נופלים על מזג אוויר מלבב זו מדינה כל כך קלה לטיול, ממש טיול פנסיונרים. רוב האתרים הם בהליכה קצרה. אבל ברגע שמתחילה הרוח האיסלנדית……..לא קל 😀

• @ayeletback אמר:

איזה באסה שאין לי ילדים קטנים שאפשר לשווק להם בריכה+מגלשה כאטרקציה. אחכה שהם יהיו גדולים יותר ( או אסע בלעדיהם – מה שיבוא קודם)

בגדול לא נזקקנו לעבודת שיווק… הם חולים על מגלשות מים ולא צריכים דווקא את הגדולות והמפחידות. הכל הולך. אשרינו 😂

בחזרה