בחזרה

איסלנד - 25 יום בעולם אחר לגמרי

• בוקר היום ה 12 לטיול ומזג האוויר מסביר לנו פנים. היום מתוכננת גיחה נוספת אל פנים האי, בדיעבד ניתן לומר שימי הגיחות פנימה היו בין המוצלחים ביותר בטיול, למרות שבאמת הכל כל כך יפה וקשה ממש לבחור. אבל בפנים האי יש הרבה פחות מטיילים, וזה חלק מהקסם.

נוסעים לכיוון מפל הנגיפוס. אנחנו רואים יפה את המפל מהכביש וגם את המסלול העמוס באנשים המטפס לאורכו. המפל נראה יפה ומרשים, אבל אני שמתי את עיני על מסלול אחר נידח שמצאתי במקרה…

ממשיכים לטפס בכביש 910 אל הרמה. זהו כביש סלול לכל אורכו, המוביל לסכר עצום. אנו מתקדמים לאורכו, עד שמגיעים לבקתה קטנה בלב הרמה האיסלנדית בשם LAUGARFELL. חונים במגרש החנייה של הבקתה ומכאן יוצאים למסלול הליכה הלוך ושוב לאורך שורת מפלים עד למפל האחרון בשורה, וחזרה. ישנה אופציה למסלול מעגלי אבל ארוך הרבה יותר, אבל החלטנו להסתפק בגרסה המקוצרת. בטוחה שגם הארוכה מדהימה…

את הדרך עשינו לבד. ממש לבד. מתחילים לאורך הנחל, יש מספר מפלים שהולכים וגדלים, הנוף מסביב מדהים, פשוט מדהים. השמש זורחת, הילדים בקצר, והשביל קליל ונעים. איזה יופי של מסלול. לקראת סופו המסלול מתחיל לרדת בירידה תלולה למדי אבל אין כאן קטעים מסוכנים או מפחידים. על אף המחשבה שצריך לעלות את כל מה שיורדים חובה!!! לרדת עד למפל הענק. בשום אופן לא להחמיץ!!. אנו יורדים עד למקום בו השביל מתפצל שמאלה ועובר בגשר מעל הזרם שהגענו לאורכו. משם הליכה קצרה מובילה לתצפית על המפל שנופל בעוצמה מהנהר שמגיע מהכיוון השני. יש קשת מהממת מעל המים, והעוצמה של הזרימה מטורפת. חוזרים מעל הגשר ומכאן ממשיכים עוד קצת למטה לתצפית מעל המפל הגדול. בשלב הזה הגיעו עוד כמה מטיילים. היינו 10 כ-  מטיילים סה”כ במקום. לאחר שעברנו על כל התצפיות מתחיל הטיפוס המפרך בחזרה למעלה ( כאן ניתן להמשיך במעגלי לאורך הנהר הרחב, אבל זה כרוך בעוד ירידה, מה שאומר גם עוד עלייה לבסוף...) אנו מטפסים בחזרה וחוזרים לרכב. המטיילים שהיו איתנו יצאו לפנינו כך שגם את כל הדרך חזרה אנו עושים לגמרי לבד.

המסלול הזה היה אחד משיאי הטיול ללא ספק. חוזרים לרכב ומכאן ממשיכים אל הסכר. מעלינו נישא מרהיב ביופיו הר snaefell המושלג. ברבורים מעטים רוחצים באגמונים הקטנים שעל הרמה, והכל כל כך מדהים. דרך יפהפיה. פשוט יפהפיה.  מגיעים לסכר הגדול והמרשים, כשחוצים על דופן הסכר יש מבט לקניון היפה שמנקז את המים לכיוון צפון. (אל המשכו הרחוק של הקניון הזה נגיע למחרת). כאן בעצם נגמר הכביש והדרך הופכת לדרך עפר. בשלב ההכנות סימנתי 2 נקודות בדרך העפר הזו- האחת תצפית לקניון, והשניה המפל החם – זרם חם של מים שיורד במפל לתוך בריכה. לא הצלחתי להוציא מספיק אינפורמציה לגבי מצב הדרך. החלטנו להתקדם בזהירות ומקסימום אם תהיה קשה מדי לחזור. נוסעים ראשית לנקודת התצפית. מסתבר שבשביל תצפית על הקניון צריך ללכת ברגל ולא ברור כל כך כמה… מחליטים לאור השעה המאוחרת כבר לוותר על התצפית (זהו אותו קניון שראינו מהסכר, למרות שהתמונות שראיתי בגוגל מפס מהנקודה הזו יפות יותר...) ומחליטים לנסוע אל המפל החם (LAUGARVELLIR ) בדיוק בנקודת הפיצול אנו רואים רכב. עוצרים אותו ושואלים למצב הדרך. הוא מאשר שהדרך בסדר לגמרי בלי בעיות עבירות מיוחדות ומתאימה ל 4X4 קטן כמו שלנו.  אנו ממשיכים שמחים אל מגרש החנייה. ממגרש החניייה יש לחצות את הנהר, בדיוק אנו רואים עובדים מקומיים מסדרים גשר יפה להולכי רגל. חצינו על הגשר שטרם הושלמה בנייתו אבל היה במצב כמעט גמור, וממשיכים בהליכה קצרה אל המפל החם.

מגיעים לבריכה. איזה תענוג……….. אנחנו כאן לבד. נכנסים למים. יש כמה בריכות עד שהמים מגיעים לנהר הקר. אני עברתי מהבריכה העליונה לזו שתחתיה וחזרה, כמובן שהאחרים בדקו את כל מנעד הטמפרטורות כולל זו של הנהר ⛄

בין לבין מגיעים זוג איסלנדים מבוגר. אנו מנצלים את ההזדמנות לשוחח איתם מעט על החיים באיסלנד. היה מעניין. במהלך השיחה הם שואלים איפה ביקרנו אז אני מספרת להם בהתלהבות שהלכנו לראות אתמול את הפאפינים בבורגרפיורדור. הגבר מסתכל עלי במבט לא ברור – מה הלכתם לראות? את הפאפינים? הוא שואל בטון מגחך… אוקי מסתבר שעבור האיסלנדים הפאפין הוא בערך כמו תרנגולת אצלנו (הם אוכלים אותם 🤨 ) הוא ממש צחק שנסענו במיוחד לראות אותם.

• הנגיפוס

-נוסעים ברמה

-תחילת המסלול

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-הקניון מהסכר

-

-

-

• לאחר טבילה ארוכה במים החמים והמרגיעים, הגיע הזמן לצאת ולחזור. אפילו לא היה קר להתלבש. פשוט יום מושלם. משם נסיעה ארוכה בחזרה למקום הלינה שלנו, נסיעה מדהימה בשעה הכי נכונה של היום. השמש נמוכה והצבעים, אוי הצבעים, תאווה לעיניים. כמה יופי ורוגע ושלווה ונוף מדהים מסביבנו, וכל זה שלנו לבד או כמעט לבד. אחחחח איזה יום מושלם. אנחנו נוסעים ונהנים מהנוף, עוצרים לצלם מדי פעם , ופתאום אני קוראת לבעלי, עצור עצור אני חייבת לצלם. הוא כבר דרוך – מה ראית? אני עונה – תמונה, תמונה שאני חייבת לצלם – הוא – מה תמונה? מה ראית ?(שועל, אייל, ברבור…?) אני – פשוט ראיתי את התמונה הזאת חייבת לצלם. חוזרים רברס, מכוונת אותו לנקודה, עוצר ואני מצלמת את התמונה שמשקפת הכי טוב את היופי של המקום הזה. זהו, אפשר להמשיך…….תודו שזו תמונה שחייבים לצלם ……...

עוד קצת מהנופים באור המדהים

-

-

-

-

-

• @הזברה

תמונות אליפות של היום ה-12!

באמת יום מושלם!!!

כול הכבוד למלאכת התכנון שלך, ולביצוע המשפחתי.

נילי

• @הזברה

טוב, התמונות שלך זה קסם.

בחזרה