בחזרה

הירושימה - כן או לא?

• ביקור ראשון ביפן (שבועיים), האם לכלול את הירושימה?

• @שוקי3

כל אחד ומה שמעניין אותו. לטעמי האישי הירושימה מרתקת בהיסטוריה שלה עם המוזיאון המצוין, ועל הדרך כיף לבקר במיאג’ימה. 

• @שוקי3

מאוד נהנתי מהירושימה ובעיקר ממיאג’ימה.

לביקור של שבועיים אני חושב שקיוטו-טוקיו-הירושימה זה אחלה בשביל לקבל רושם ראשוני מיפן.

• @שוקי3

השאלה היא אם הירושימה היא must. חשבנו לעשות סיבוב טוקיו(כולל טיול יום להאקונה ו/או ניקו)-קיוטו-קנאזווה-טוקיו, האם הייתם מתעקשים לכלול גם את הירושימה (על חשבון יום באחד מהיעדים הנ”ל)?

אציין שאנחנו מטיילים “נינוחים”, כאלה שמעדיפים כמה שפחות פיצולי לינה.

• @שוקי3 

חובות זה לבנק. בטיול תבחר מה אתה רוצה לעשות ולא לפי “חובות”. 

• @keves160

אני אחדד.

בדיון אחר בפורום נאמר שקשה ואולי אף בלתי אפשרי “להבין” את יפן של היום בלי להיות בהירושימה. אני מנסה להבין עד כמה זה אכן כך וכיצד זה בא לידי ביטוי במהלך טיול ביפן.

• @keves160

מבחינתי, אשתדל להכניס את הירושימה לטיול ביפן, אפילו אם רק בגלל המשמעות ההיסטורית, שמשפיעה ברמת העל על החיים כיום. 

אולי נשמע 'פלצני', אבל זאת דעתי, ומבחינתי עיר חובה. אבל כמו שאמרו קודמי רק אתם מחליטים ים שווה לכם.

• @שוקי3

תחשוב שרק בשנים האחרונות שינו את החוקה ביפן, בצורה שתאפשר להם לשלוח כח צבאי למשימות שמירת שלום. אולי האיסור על צבא נכנס לחוקה היפנית בכפיה,אבל מצדם הם לא פעלו לשינוי, עד לאחרונה.

בראשי פרקים- הם התחילו במלחמה חזיתית נגד ארה"ב (פרל הארבור) לא כדי לנצח, אלא לא להיות מושפלים בהפסד ללא קרב, הם ידעו שאין להם סיכוי אבל כבוד עצמי חייב אותם להלחם להפסד.

ארה"ה הפציצו הירושימה הגברי בגלל חישובי עלות של חיי חיילים, אזרחים ותשתיות (נשמע מוזר אבל הועדף על פני פלישה יבשתית)

כתוצאה מזה היפנים שמעו בפעם הראשונה (מעולם) את הקיסר מדבר בקולו (ברדיו), ולא דרך מתווכים. וזה היה נאום כניעה.

רק לחשוב שהיה צריך פצצה גרעינית, כדי שמדינה תשקיע בכלכלה ולא בצבא זה חתיכת דבר

• @תומר

ההיסטוריה מוכרת, אבל איך הביקור במקום הפיזי משפיע על החוויה של טיול בשאר היעדים ביפן?

• @שוקי3

אנחנו פגשנו ניצולה שסיפרה לנו, אישית, על קורותיה. אני לא חושב שזה היה מקרי.

לראות את התמונות של 'לפני' ו'אחרי' ולעבור בשביל לאורך הנחל עד לשרוד האחרון של העיר הקודמת.

כל אלה תורמים ל''חוויית יפן'' מעבר למקדשים ולסושי.

• שהסתבבנו בפארק השלום פגשנו בחור מבוגר שניצל מהתופת, רוב בני משפחתו נהרגו, הוא לימד אותנו לעשות אוריגמי והשאיר לנו כמה למזכרת בחינם.

אני מאוד אהבתי את הביקור בהירושימה, חוץ מהעובדה שהיא עיר מאוד נחמדה ונעימה לשוטטות, מיאג’ימה הייתה אחת מההילייטים ביפן לטעמי. 

• @שוקי3

לפני 36 שנים, השתתפתי בקונפראנס גדול בבודפשט. פגשתי שם פרופסור יפני שנתן הרצאה על האנדרטה  המקורית שהיפנים העמידו הפארק השלום שהייתה עשוייה מבטון ואת  צורת המדידה המדוייקת שפתחו, על מנת לסתת את אותה האנדרטה בדיוק באותם הממדים (אז לא היו עדיין מדידות בלייזר) על מנת שלא לפגוע ברגשות הניספים.  האנדרטה  היום עשוייה מאבן והיא העתק מדוייק  של האנדרטה המקורית שהייתה עשויה בטון שהחל להתפורר.  אז התחלתי להבין את החשיבות של ההסטוריה החברתית ההסטורית ואת יחסי הגומלין עם החברה היפנית של היום. שנים אחר כך, פגשתי בפרופסור  זה הירושימה וחזרנו לדבר על יפן 'ההסטורית' ויפן המודרנית. הכל, ליד אותה האנדרטה. מבחינתי זה היה 'גילוי' מרתק. איני יכול להכריח מישהו לבקר איפה שהוא אבל אני בדעה שלמבקר ביפן, זה חייב להיות יעד חשוב לביקור 

• @Aviv3152857

טוב, כדי ללמוד איך לעשות אוריגמי "עגור" וקווה-קווה, לא חייבים להרחיק עד לשם, גם תמונות וסרטים, אפשר לראות בעודך שוכב מתחת לפיקה (אפשר גם להתחבא, כשהתמונות יותר מדי "גרפיות").   

ו- eytanin - לא הבנתי את מקרה ה"קונפראנס" והעמוד מבטון שהתפורר וכיצד הוא השפיע על "חוויותיך" בעיר. 

*גם לא חובה לבקר בכותל, במוזיאון השואה או באוושוויץ. 

• @שוקי3

חברים וחברות,

הטיול שלנו קצר (שבועיים) ולא השתכנעתי שכדאי לוותר על משהו במסלול הטנטטיבי שהכנתי לטובת הירושימה.

תודה רבה לכל המשתתפים/ות בדיון.

• @שוקי3

הזכרת גם את ניקו – בתור מטייל שלא מושפע יותר מדי ממה ש״חייבים״ לעשות (גישה נכונה לדעתי), כדאי לך לשקול את הכדאיות גם במקרה של ניקו.

זה מקום קטן, מפוצץ בתיירים, ואותי הוא מאוד איכזב יחסית לווליום של הדיבור עליו. כן, קומפלקס המקדשים יפה אבל קשה לראות את היופי כשאתה עומד בתור לכל דבר ומסביבך אנשים מצלמים בהמוניהם. מקדשים הם מעניינים קודם כל בגלל האווירה ולא בגלל בניין כזה או אחר – ובניקו יש אווירה של לונה פארק עם תורים למתקנים, ולא של מקום קדוש.

מאחר שהדרך לשם מטוקיו לוקחת משהו כמו שעתיים, זה אומר להשקיע יום שלם באתר ממוסחר ותיירותי רק כדי להגיד שהיינו שם. מי שמטייל גם בקיוטו יכול בשקט לוותר על ניקו.

(ולמי שמרגיש צורך להגן על כבודה של ניקו – נא לא להזדעזע ולצאת חוצץ. הודעה זו מיועדת לחתרנים שמעדיפים ליהנות בטיול ולא רק לסמן וי).

• @aljaje

אפשר לראות את כל העולם מתחת לפיקה, ואפילו מזוויות מאד מעניינות. אז לא צריך פורום אסיה בכלל אלא שלט טוב.

דן –

מסכים לכל מילה לגבי ניקו. Over rated ומתאימה למי שבאמת מתעניין בכל סמל ובכל סממן במקדשים.

מצד שני הטבע סביב העיר מדהים ושווה להגיע אל העיר ובזמן השלכת במיוחד.

• @aljaje

אז בוא נשלם להוט על ערוץ הטיולים ונסגור את אתר למטייל מה דעתך?

• @רוני-סופר אמר:

@aljaje

אפשר לראות את כל העולם מתחת לפיקה, ואפילו מזוויות מאד מעניינות. אז לא צריך פורום אסיה בכלל אלא שלט טוב.

תודה על ההערה! 

ניסיתם לשווק את הירושימה (לא את כל יבשת אסיה!), כמקום שבלעדיו אי-אפשר להבין את יפן ותרבותה (ציטוט לא מדוייק), חלק המגיבים סיפר אנקדוטה קצרצרה, שלפי דעתו גרמה לו להבין את האירוע.

יש אנשים שתמונות וסרטי סנאף על אירועים מזוויעים, מצליחים לעורר את רגש ה"אמפתיה"/ להעביר להם מסר כלשהו. 

אז, לא כולם כמו חלק מהכותבים, ראשית אפשר להבין את יפן טוב יותר, אם קוראים בצורה מעמיקה על ההיסטוריה והתרבות, גם ביקור במדינה, יוסיף לידע ולהבנה, אך ביקור במוזיאון וצפיה בתמונות, יכולה להוסיף למי שאינו מכיר את הנושא וצריך עוד אפקט קטן של "סנאף", כדי להזדעזע באמת - זו הבעיה של העשור האחרון, שום דיווח כבר לא מרגש את העולם יותר, אלא אם יצפה בלופּ בצילומים מזוויעים (ראה מקרה סוריה ושתיקת העולם). 

מצטערת שאיני חושבת ששוטטות בעיר ובמוזיאון, יצליחו להעביר לי את החוויה של ההפצצה(כן צפיתי בסרטים(בכמה קטעים רק הקשבתי), גם על הילדים ש"ניצלו" מההפצצה, אני משערת שגם קריאה מעמיקה בנושאי התרבות וההיסטוריה, הצליחו לתרום לי קצת יותר להבנה. 

​​​​​​סליחה שנפגעתם מההערות על נסיונות ה"שיווק". 

יום טוב!

• @Aviv3152857

אתה מוזמן לעשות באנדל הוט+אוריגמי.

• @aljaje

סוריה פשוט לא מעניינת אף אחד נקודה.

אם היו שם אינטרסים אימפראליים, חוץ מרוסיה, כנראה משהו היה קורה.

וייטנאם עצבנה אותי בגלל נטייה חזקה ל'סנאף' למלחמות.

אוריגמי+הוט זה שווה, כי לא תמיד התוכניות מעניינות באמת.

בחזרה