בחזרה

פורטוגל - סתיו 2019 - דיווח מהשטח • שלום לכולם,

   

  אני מתכבד לפתוח כאן אשכול לדיווח מהשטח של טיולנו שמתואר בכותרת בצורה כללית.

  זו נסיעתנו הראשונה לפורטוגל. נתמקד באיזור שמצפון לקו של ליסבון, כולל ליסבון. אחרי לילה ראשון לא רחוק משדה התעופה של ליסבון, נעלה על החוף צפונה (כולל 5 לילות בפורטו), כשהנקודה הצפונית ביותר אליה נגיע היא Viana do Castelo. משם נשבור דרומה בחלק הפנימי של פורטוגל עד Elvas ומערבה דרך Evora. נסיים ב- 4 לילות בליסבון.

  טיולנו מבוסס על כתבות, תגובות בלוגים ותיאורי טיולים מאתר למטייל, ועל כך תודה לכל המטיילים הקודמים באיזור, שטרחו והעלו את חוויותיהם. השתמשנו בתיאוריהם לתכנון טיולנו בהתאמות הנדרשות. בנוסף, חיפשנו מידע באינטרנט, הוספנו וגרענו אטרקציות בהתאם לחוות הדעת עליהן, טעמינו האישיים ומגבלותינו.

  אעלה על אשכול זה כל יום, במגבלות העייפות וה- Wi-Fi כדי לדווח באופן ישיר על חוויותינו, כדי שתהיינה טריות ומשמעותיות למטיילים שיבואו בעקבותינו.

  אנו זוג, בני 65 פלוס/מינוס. מאחורינו עשרות נסיעות לאירופה (במיוחד המערבית) וגם 11 נסיעות בנות כחודש כל אחת לצפון אמריקה. חובבי נופים, תצפיות מעניינות, כפרונים ועיירות קטנות, מוזיאונים במינון סביר (במיוחד קטנים ומיוחדים), גשרים, סכרים, חופים, נמלים, אטרקציות יוצאות דופן, שווקים, אוכל מקומי טוב ויין טוב. משתדלים לא לנסוע הרבה כל יום, ואם אפשר, גם לא להחליף מגורים כל יום. בטיול זה מתוך עשרת מקומות המגורים שכולם הוזמנו דרך בוקינג, רק ב-2 נשהה לילה אחד בלבד.

  משתדלים מאד להמנע מ- "לילה לבן" לפני טיסת ההלוך ומשתדלים גם להגיע בנחת לטיסת החזור, כולל החזרה נינוחה של הרכב השכור למניעת "הפתעות". 

   בחרנו והזמנו מגורים מראש לכל הטיול מכיון שיש לנו דרישות ספציפיות, שדי קשה למלא את כולן ביחד:

  1. ביקורות טובות בטריפ אדויזור ובבוקינג, והצלבתן מול אינפורמציה נוספת דרך אתר מקום המגורים.

  2. מחיר "סביר" בהתחשב בהיצע המגורים בסביבה הספציפית והתאמתם לצרכינו.

  3. חדר בקומת קרקע או מגורים עם מעלית. אגב, בפועל מה שמוגדר קומת קרקע מתגלה לפעמים עם מספר מדרגות.

  4.  חניה קרובה לחדר (יחסית) ללא תוספת תשלום שמייקרת את המחיר ללילה מעבר לרף הכולל שהצבנו לעצמנו.

  5. מקלחון מסוג Walk-In Shower  - רצוי מאד/הכרחי, ועדיף על מקלחת מעל האמבטיה.

  6. חדר אמבטיה/שרותים – En-Suite – בתוך החדר, וללא צורך לצאת אליו. בודאי לא חדר אמבטיה/שרותים משותפים.

  7. ארוחת בוקר – רצוי מאד.

  8.  Wi-Fi בחדר /בדירה (לא רק בחלקים הציבוריים), שכלול במחיר.

  9.  מיטה שרוחבה לפחות 1.60 מ'.

  10. טלביזיה בחדר/בדירה.

  11. מיקום שישתלב בצורה סבירה עם המסלול.

  12. איפה שרק אפשר, דירת נופש עם מטבח/ון כולל מדיח שתאפשר לנו גמישות בנושא ארוחות בוקר וערב וניצול מירבי של שעות האור (בתקופה זו ובאיזור זה השמש שוקעת בסביבות 19:15), מבלי שצריך לקום מוקדם במיוחד, כי ממילא שום דבר מעניין לא נפתח לפני 9-10 בבוקר. דירה עם מכונת כביסה זוכה ליתרון, כי מקטינה את כמות הבגדים שנביא מהבית ומגדילה את המקום הפנוי לשופינג.

  הזמנו רכב מסיקסט – רנו מגאן סטיישן או דומה (קבוצת CWMR) במחיר של 1117 אירו ל-23 יום כולל ביטול השתתפות עצמית ונהג נוסף. יש למלא דלק לפני ההחזרה. ההזמנה בוצעה ושולמה חצי שנה לפני הנסיעה. 15 אירו דמי ביטול אחרי חיוב והנפקת שובר.

  נטוס אל/מ ליסבון ב-468$ לאדם עם אל על. כרטיסי הטיסה נרכשו בינואר 2019 דרך אתר אלעל. כרטיס קלאסיק שכולל מזוודה ובחירת מושב (מוגבלת).

   לא נוותר גם על ביקורים מתוכננים מראש במרכזי קניות שבמסלול. אנחנו קניינים ממוקדים ולכן גם ביקורים אלה הם יעילים ואינם נמרחים.   

   האטרקציות בהן נבקר נבחרו בהתבסס על העדפותינו וגם על מגבלות הנגישות שלנו (נמנעים משיפועים וממדרגות). טיולנו מבוסס על נסיעות וטיולים קצרים וקלים ברגל, ללא טרקים. אנחנו מטיילים איטיים, ואין לנו בעיה עם שינוי ו/או ויתור על אטרקציה מתוכננת ו/או עצירה ספונטנית במקום שיהיה לטעמנו מחוץ לתכנית. 

  מראש אבהיר: איננו נכנסים לכנסיות ומנזרים שדורשים תשלום, איננו מטפסים במדרגות רבות ולא עולים עליות ארוכות, לכן אנחנו נמנעים מארמונות/טירות/מנזרים/מגדלים שבהם יש צורך לעלות לחומות או למרפסות תצפית ללא מעלית. בגלל הטופוגרפיה המיוחדת של פורטוגל, ובמיוחד של ליסבון ופורטו, הקדשנו זמן רב מאד לתכנון מסלולי ההליכה, כך שנמזער את השיפועים ונמנע ממדרגות. באמצעות Street View ו- Google Earthתכננו בקפידה את מסלולי הנסיעה ונקודות החניה כדי להגיע מה שיותר קרוב לנקודה המבוקשת. נשתמש ברכב השכור בכל מקום, כולל בתוך ליסבון ופורטו, ולצורך כך הכינונו מראש חניונים נוחים לאיזור הטיול. מצאנו תוך כדי ההכנה אטרקציות רבות שאינן מוזכרות על ידי מטיילים אחרים – מוזיאונים מיוחדים, תצפיות מיוחדות, שווקים מיוחדים, גשרים מיוחדים ועוד. על בסיס הנסיון שצברנו מטיולינו הקודמים שכללנו עוד יותר את תכנון הטיול. על כן, ההכנה לטיול זה היתה הארוכה והמושקעת ביותר מבחינתנו אי פעם, וארכה מאות שעות של קריאה, מיון ועריכה. בסופו של דבר, נצא עם "ספר טיול" שכולל תדפיס אטרקציות יומי עם מסלולי הליכה ונסיעה על מפות גוגל, בהיקף כולל של כ-70 עמודים. דרך אגב, גילינו שחלק מהתצפיות המפורסמות בליסבון נמצאות בתהליך של שיפוץ שמפריע או מונע גישה לתצפית. בליסבון נהיה בסוף טיולנו, ואם העבודות בהן לא יסתיימו עד אז, נוותר עליהן. חבל שמעט מאד מטיילים מציינים עובדות חשובות אלה. בניגוד למקובל אצל רוב הגולשים שמתארים את טיוליהם , שאצלם "הכל נהדר, קסום, מופלא ומשגע", אנחנו נתאר גם את הצדדים הפחות מוצלחים של הטיול, לטובת הנוסעים הבאים.

  הנוסעת המתמידה השקיעה עשרות שעות בבחירת מסעדות/בתי קפה/קונדיטוריות/גלידריות ללא ביקורות שליליות שיתאימו למסלולי הטיול, כך שלא נאלץ להכנס למסעדות באופן אקראי. נבחרו מספר אופציות בכל מקום. היא גילתה שתרבות האוכל מאד חשובה בפורטוגל, והפורטוגזים מרבים לכתוב ביקורות על המסעדות שלהם, וזה עוזר מאד בחיפוש. גם בנושא זה ברור לנו מנסיוננו, שאין בכך הצלחה מוחלטת, אבל לפחות נצמצם את אי הודאות.

  אנחנו נוהגים להשתמש לרוב בקואורדינאטות ולא בכתובות פיסיות כדי לציין יעדים – מנסיוננו, זה הרבה יותר מדוייק.

  לשמחתנו, תקופת הטיול שלנו איננה נופלת על חגים דתיים/לאומיים או חופשות כלליות. כן, בדקנו גם את זה.

  נעקוב כמובן באופן רציף אחרי מזג האוויר, ונתאים במידת האפשר את המסלולים היומיים למזג האוויר. 

   בלי "אלקטרוניקה" אי אפשר, ולכן:

  1. יש ברשותנו סים של SweetWorld עם מספר בריטי קבוע שלנו שמותקן בנייד נוסף ישן שלנו ומשמש רק למטרה זו. הוא ישמש אותנו לשיחות הכרחיות בפורטוגל או לשיחות הכרחיות לישראל. רוב התקשורת עם ישראל תהיה בשיחות וואטסאפ או על בסיס החבילות שיש לבני משפחתנו בארץ. העודף שישאר בסים ישמש אותנו לנסיעות הבאות. סים זה הוא בינלאומי, ויתרונו הגדול הוא בכך שאין צורך להחליף סים בין מדינות. אנחנו צורכים פחות מ-10$ לשיחות בתוך מדינת היעד בנסיעה ממוצעת.
  2. אנחנו נוסעים עם מכשיר GPS ייעודי וותיק. משתדלים להצטייד במפות נייר לגיבוי.
  3. לאחר נסיון טוב מאד בעבר שכרנו שוב נתב סלולארי מחברת WEBBING, שאליו יוכלו להתחבר ב- WiFi שלושת המכשירים שלנו (טאבלט ושני סמארטפונים). אמצעי זה אמין ונוח, ומקטין את תלותנו ברשת WiFi מקומית, אשר לעתים קרובות איננה קיימת או איננה מספקת למרות ההבטחות. בחרנו בחבילת 5GB ב-414 ₪ לשלושת המכשירים שלנו, שיהיו במצב טיסה מעלייתנו למטוס ביציאה מהארץ ועד לנחיתה חזרה בארץ, בלי התעסקות בכלל עם כרטיסי סים. הנתב הגיע אלינו לפני הנסיעה לנקודת איסוף בסביבת מקום מגורינו, ויוחזר אחרי הנסיעה לנקודת איסוף אחרת שתואמה איתנו מראש (עם הנתב קבלנו גם מעטפת החזרה). בכל מקרה נשתדל לגלוש בסמארטפונים ובטאבלט שאיתנו ב- WiFi מקומי איפה שאפשר.
  4. נצלם כמנהגנו בסמארטפון, ונדווח בטאבלט. אנסה להעלות תמונות מהסמארטפון כדי שהדיווח לא יהיה "יבש".  

  בתקוה שתהנו ושיהיה לכם לתועלת. • @נוסע-מתמיד

  כרגיל פירוט מפורט ותכנון קפדני

  תהנו ובטוח שיהי לתועלת למטיילים הבאים • @דור-ד

  תודה רבה!

  תכנון קפדני ומפורט מהווה תמיד תשתית אופטימלית לספונטניות…

  גמר חתימה טובה וחג סוכות שמח! • @נוסע-מתמיד

  שתהיה לכם טיסה נעימה וטיול מוצלח.

  מתי אתם נוסעים?

    • @yo533

  תודה על האיחולים.

  נוסעים בקרוב, ועל כן העליתי את פוסט הפתיחה. • @נוסע-מתמיד

  שיהיה לכם טיול כייפי. מקוה לעקוב אחרי הדיווחים מהשטח.

  בהצלחה עם מזג האויר. • @ח-ג

  תודה רבה. אכן נקווה למזג אוויר נוח.

  בהזדמנות זו שוב תודה לך על תאור טיולכם לפורטוגל באביב, שתרם רבות לתכנון טיולנו,

  וגם על תאור טיולכם לצפון איטליה, שגם אחריו עקבתי.

  חתימה טובה וחג סוכות שמח! • @נוסע-מתמיד

  מחכה בקוצר רוח

  אנחנו מתכננים טיול לפורטוגל בסתיו בשנה הבאה

  תודה רבה על השיתוף • @צחצח-המטייל

  משתף בשמחה! • יום 1 – יום שני – 7.10.19

   

  אתמול עשינו כמובן צ’ק אין באינטרנט לטיסה. מקומות הישיבה נבחרו מראש כך שהתהליך היה קצר מאד.

   

  בהתאם להמלצות ולאחר שלמדנו את הנושא, נשכור בדלפק סיקסט בליסבון Via Verde Transponder. זהו המכשיר הקטן שיש להדביק על השמשה הקדמית מאחורי המראה הפנימית ובאמצעותו אפשר לעבור בכבישי אגרה כשהתשלום מתבצע אוטומטית. כפי שקראנו יש פקדון של כ-27 אירו על המכשיר, ושכירתו עולה 6 אירו לשבוע הראשון ועוד 1.5 אירו לכל שבוע נוסף עד למכסימום של 18 אירו. עקרונית, אין לנו בכלל כוונה לעבור בכבישי אגרה, כי באנו לטייל ולא לדהור, אבל שיהיה בכל מקרה. גם למקרה של עליה בטעות על כביש אגרה.

  עוד למדנו וקראנו בנוגע לסידור זה ש-:

  א. בחניונים סגורים מסויימים אפשר לשלם באמצעות המכשיר. לפני המחסום, בקופסה הגדולה שממנה מוציאים את כרטיס החניה, יש כפתור, שעליו לוחצים ואז המצלמה בחניון מזהה את הרכב, והמחסום נפתח. ביציאה כשמתקרבים למחסום, הרכב מזוהה אוטומטית, המחסום נפתח, ועל הצג של הקופסה הגדולה מופיע סכום החיוב עבור החניה. התשלום בפועל, כמו גם התשלום עבור הנסיעה בכבישי האגרה, יוריד ישירות מכרטיס האשראי, שפרטיו נמסרו לאיש חברת ההשכרה בדלפק בשדה התעופה.

  ב. הסדר זה משותף לספרד ולפורטוגל, כך שניתן עם אותו מכשיר לנסוע בין המדינות.

   

  מזג האוויר, כמובן שנתפלל לטוב. צפויות לנו 19-20 מעלות בנחיתה, וכך גם בבוקר של מחר. מחר טמפרטורת המכסימום כ-22 מעלות. לא צפוי גשם היום או מחר. הימים הבאים דומים, ונקווה שהתחזית תתגשם. מה בסך הכל בקשנו, טמפרטורות נוחות, ואם “מוכרח” לרדת גשם, אז שירד בלילה. • @נוסע-מתמיד

  איזה כייף שאתם נוסעים לפנינו ויהיה לנו את הסיכום הנפלא שמצפה לנו פה…

  אנחנו מתוכננים ל3 שבועות ביוני (מתוכם שבוע עם סירה בנהיגה עצמית על נהר הדורו).

  שיהיה לכם טיול מופלא • @yaffabe

  יפה תודה על האיחולים, 

  אשמח כמובן אם הדיווח שלי יעזור לכם, כמו גם לאחרים. 

  חתימה טובה וחג שמח!  • @נוסע-מתמיד

  נסיעה חלקה מביתנו לשדה התעופה עם נהג המונית הקבוע שלנו. כרגיל קצת פקקים באיילון, שלא גרמו לעיכוב דרמטי.

  השדה עמוס, אבל יש מספר גדול של עובדי בטחון וגם דלפקי צ'ק אין רבים מאוישים, והתהליך עובר מהר, יחסית. 45 דקות מהתחלת העמידה בתור הראשון ועד הגעתנו לאיזור הדיוטי פרי. 

  שימו לב, המכונות לזיהוי כף היד הוסרו לחלוטין ויש לעבור בקורת דרכונים אוטומטית עם הדרכונים הביומטרים.  • @נוסע-מתמיד

  דרך צלחה  • @ח-ג

  תודה רבה. • @נוסע-מתמיד

   תכננתי להמשיך הבוקר לכתוב את הבלוג שלי על הטיול שלנו, (הגעתי כמעט לאמצע ומאז הפסקה ארוכה) ורק עכשיו התפניתי. החיים מלאי הפתעות.

  צריכה למהר... מקוה שגם בימים הקרובים אתפנה . אין תורנויות סבא סבתא .

   מחכה בקוצר רוח לקרוא חויותיכם. • @נוסע-מתמיד

   

  כמובן שגם אני הצטרפתי. אני מעריצה אותך שאתה מצליח לכתוב תוך כדי טיול. 

  אנחנו חושבים על סופש בליסבון במאי , ואני אשמח להמלצות שלכם וכמובן למסעדות/קונדיטוריות המנצחות.

   מאחלת לכם טיול מוצלח שעליו תגידו שהכל היה נהדר!

   

   

  חתימה טובה

  עדי 

    • @adivelednizki

  תודה רבה. 

  אנחנו כבר בפורטוגל. 

  כבר מאוחר ולכן אתחיל לדווח מחר.  • @נוסע-מתמיד

  השלמת הדיווח על אתמול:

  טיסת אלעל של אחה"צ היתה מוכנה בזמן להמראה, אבל המראנו בפועל רק אחרי חצי שעה, ולמרות זאת נחתנו בדיוק בזמן. 

  הטיסה עצמה היתה בסדר, עם קצת טלטול במהלכה, לא משהו חמור ולא ארוך, בגלל מזג אוויר לא יציב.

  המטוס היה מלא ובו הרבה משפחות צעירות עם ילדים קטנים, שבאופן מפתיע לא הרעישו במיוחד. בכל מקרה שעות הטיסה לא היו שעות שינה שגרתיות  והנוסעים כולם היו ערים.

  הטיסה עברה בנוח ובמהלכה שוחחתי עם ישראלי כבן ארבעים, שהוא ואשתו ושלושה ילדים ממש קטנים חזרו מביקור משפחה בישראל. הם גרים בפורטוגל, בעיירת חוף מדרום לליסבון והיה מעניין לשמוע מדוע עברו ואיך חייהם בפורטוגל. 

  הגענו לנחיתה בזמן, אבל היה תור ארוך בביקורת הדרכונים, וגם המתנה ארוכה למזוודות. 

  היה כבר 23:30 כשהגענו למגורים, אבל זה במסגרת שעת הכניסה למגורים, והמארחים קיבלו אותנו בחביבות רבה.

  עד שהתארגנו, אכלנו כריכים שהבאנו מהבית והתקלחנו כבר היה 1 לפנות בוקר, ואז הלכנו לישון. 

  תמונות בבוקר וארוחת בוקר על מרפסת קטנה בכניסה לחדר. • @נוסע-מתמיד

  אני לא נוהגת להפריע לך בדיווחים הישירים אבל האם אני מבינה  נכון שיצאתם לדרך ברכב שכור, איך עבר התהליך? והיכן לנתם טרום יציאה צפונה?

   בצילומך, נוף כפרי. טוב לראות שמיים כחולים.

  גמר חתימה טובה.


 

בחזרה