בחזרה

גם אנחנו סקוטלנדופילים!! סקוטלנד משפחתי בסתיו (וסופיה גם)

•  

חזרנו לא מזמן מטיול משפחתי סתווי ומשגע בסקוטלנד! 😊

כמה תמונות להיכנס לאווירה ואתחיל לספר.…

• @pninit1234

דיייי !!! איזה כיף סיפור שלך פנינית !!!!

כיף לכתוב פה  בפורום במקביל ( אם כי אני פוזלת לסיפורי האחרים במקום להתקדם בסיפור שלי... ) 

• @pninit1234

מה פתאום סקוטלנד?

סקוטלנד לא היתה על הפרק מבחינתי במשך שנים רבות.

ביקרתי בה כנערה עם ההורים, והיא היתה זכורה לי כאפורה וגשומה. 

למה לנסוע לכזה מקום? 😳

נכון שבשנים האחרונות הצטברו בפורום עוד ועוד סיפורי סקוטלנד אופטימיים,

אבל מי שגרמה לי להגיד – עכשיו סקוטלנד -  הייתה לא אחרת מאשר שרה, בסיפור סקוטלנד הסתווי שלה, ממש לפני שנה.

ראיתי את התמונות, רצתי להראות לבן הזוג, ושנינו הסכמנו – חייבים להגיע לפה, ודווקא בסתיו!  

אבל איך זה יקרה? 🤨

היו לנו כבר טיסות לסופיה לסתיו, ופה נכנס לתמונה הבכור צייד הטיסות שארגן לנו קונקשן עצמאי מסופיה לחופשה סקוטית.

הקומבינציה בכללותה עלתה כ 200 דולר לאדם וכללה חמישה אנשים – אני, בן הזוג ושלושת הבנים (11,19,22 )

קונקשן עצמאי כזה לא מתאים לכל אחד, אבל לנו התאים (גם בתוכנית וגם לאחר מעשה).

שהינו כיממה בסופיה, לאחר מכן התלבטנו בין טיסה לאנגליה ונהיגה צפונה מיידית לאחר יום בסופיה,  לבין טיסה ישירות לאדינבורו יום לאחר מכן.

החלטנו ללכת על הטיסה לאנגליה ולהכניס על הדרך צ'ופר לאמצעי (בתקווה שיוכל להשתחרר מהצבא לחופשה) – ביקור באצטדיון מנצ'סטר יונייטד.

תודה רבה  כמובן לשרה על ההשראה, וגם לשלל כותבי הסיפורים פה בפורום.

אזכיר חלקית את סמדרולה (שעזרה לי גם בתיכנון), שירלי, אוליב, מיקה, דיאנה, טלי, כמי, אלון, ציקי, נילי....

מזמן כבר לא היה לי כל כך קל לתכנן!

ותודה גם לקבוצת הפייסבוק סקוטלנד למטיילים  - ממליצה לנוסעים להצטרף.

כמה נקודות -

טיילנו בסקוטלנד עצמה כשבוע נטו – טיול קצרצר שאינו מתיימר להיות מקיף (אבל בהחלט נתן לנו טעם מופלא של סקוטלנד!)

ולכן  -

– המסלול אינו כולל את האי סקאי שיחכה לעיתוי אחר 😎

כמו כן –

– בסתיו אין פאפינים לצערנו (סיבה חשובה לחזור)

– כמעט ולא עסקתי ברקע ההיסטורי של סקוטלנד או בביקורים בטירות (או במעקב אחר הסידרה זרה 😏)

– השתדלתי למעט בנסיעות לאחר שהגענו לסקוטלנד עצמה (זו גם הסיבה שלא רציתי לדחוס ביקור חטוף בסקאי).

ואחרי כל ההקדמות וההסברים הגיע הזמן שאתחיל לספר… 😁

• @pninit1234

וואו איזה תמונות

לא ראיתי חלק מהן בכלל

שווה

• @pninit1234

ימים 1-2 : סופיה ב 24 שעות – חלק א’

ובכן מתחילים בסופיה, (למתענייני סקוטלנד בלבד – קפצו קדימה).

הגענו לסופיה בטיסת וויז בשעות הצהריים.

ציפיות גבוהות – לא היו לנו… 😀

כמעט כל מי ששמע שנעבור בסופיה סיפר שלא ממש אהב את העיר.

אבל.. לא נמצא מה לעשות 24 שעות?

בטח שנמצא!

לא השקעתי יותר מדי בתיכנון (וגם לא היה לנו זמן לטיולי יום מחוץ לסופיה),  אבל נעזרתי גם במדריך של האתר IN YOUR POCKET  , שם נמצאת בין השאר גם מפת המטרו. ממליצה (באנגלית).

(לינקים נוספים – בסוף החלק של סופיה).

הגענו לשדה באותה שעה עם כמה טיסות נוספות, מה שגרם לעומס עצום ובלאגן בביקורת הדרכונים. 

אבל שרדנו.

ידעתי שיש מטרו שמגיע עד שדה התעופה.

מסתכלת ימינה ושמאלה על השלטים...

שום שלט.  רק שלטים למוניות.

יוצאים החוצה, אין מונית גדולה באופק.

הנהגים ממש לא נחמדים ומתעלמים משאלות.

לעומת זאת חאפר נצמד אלינו, מנסה לשכנע שניסע איתו.

אבל טרם התייאשתי, אני ממשיכה לחפש את המטרו..

רואה תור אנשים שמחכים לאוטובוס, בעזרת האנשים בתור שמדברים אנגלית מבינה שזהו שאטל מטרמינל 1 (של וויז) לטרמינל 2 בו נמצאת תחנת המטרו.

מעולה. 

השאטל חינמי ומגיע לעיתים מזומנות (שימו לב – הוא לא פועל בשעות הלילה המאוחרות/בוקר מוקדמות, למיטב זכרוני בין 11 בלילה ל 5 בבוקר לא פעיל כלל).

אנחנו מגיעים לתחנת המטרו, קונים כרטיסים (1.60 לבה לאדם, לבה היא כ 2 ₪ כרגע), ויוצאים לדרך לנסיעה למרכז העיר, לתחנת Serdika (תחנה בה עוברים שני קווי המטרו).

שימו לב שיש להשתמש בכרטיסים תוך חצי שעה מזמן קנייתם (כרטיס פשוט, אולי יש אופציות יותר משוכללות. אפשר במכונה ואפשר בקופה).

יוצאים מהמטרו , כמה דקות הליכה ונגיע לדירה שלנו.

הדירה מאוד מומלצת, חדשה לחלוטין, שירות יוצא מן הכלל של המשכירה, מיקום פנטסטי – אבל היא בקומה רביעית ללא מעלית.

אנחנו לא התקשינו לעלות עם טרולי ותיק גב לכל אחד אבל זה בהחלט אישי. (דרך אגב הם מקדמים בבנין בניית מעלית.. אז היא תהפוך להיות מושלמת).

בדרך לדירה, עוברים ליד אחד מציורי הרחוב המפורסמים של סופיה, של האמן Bozko.

הציור גדול, קצת מתחיל להתקלף.. מה כוונת המשורר?  קטונתי.. 😗

הוא נמצא בחניון פתוח, על קיר נוסף אני מוצאת הפתעה – ציורים נוספים שלא קראתי עליהם מראש באינטרנט…

למתעניינים – יש בסופיה הרבה מאוד ציורי קיר, רובם לא היו ממש במרכז ולכן לא הגעתי אליהם אבל הם נגישים ומי שמעוניין לסייר בעצמו ביניהם יכול למצוא מידע רב ומפה מפורטת פה,  וגם מפה פה

אפשר גם להצטרף ל FREE TOUR בנושא גרפיטי (לא היה זמין בשעות בהן היינו בעיר..)

אנחנו מגיעים לדירה, קצת מתמקמים, ויוצאים לכבוש את העיר.. 😀

בדרך עוברים ליד פסלה של הקדושה סופיה.  מה יותר מתאים מזה לסיפתח של הביקור.

הפסל מתנשא לגובה רב בצומת ליד תחנת Serdika . גובהו 8 מטר והוא עומד על עמוד בגובה 16 מטר.

מעניין להבין שהוא הוקם לא כ"כ מזמן.. בשנת 2001, ולפני זה עמד בצומת פסלו של לנין.

אם מסתכלים קצת יותר בפירוט בפסל, נראה שהקדושה סופיה לא ממש מתלבשת כיאה לקדושה…

ואכן הפסל ספג ביקורת בתור פסל אירוטי מדי מכדי לייצג את סופיה הקדושה, אבל עיניכם הרואות שהוא עדיין עומד על תילו ובמרכז העיר.

סופיה צוידה בשלושה פריטים סמליים – כתר כסמל לעוצמה, זר כסמל לתהילה, וינשוף כסמל לחוכמה.

פסל סופיה נמצא סמוך לאתר מאוד אהוב על הישראלים, מסעדת HAPPY  (מדובר בסניף שקרוב למדרחוב ויטושה).

HAPPY היא רשת מסעדות בולגרית, המחירים – זולים מאוד כמו בכל בולגריה, והתפריט (שכולל גם אופציות יווניות וגם המבורגר/סושי ועוד) – מתאים מאוד לחיך הישראלי.

כמובן שאנחנו מזהים במסעדה חלק מהנוסעים במטוס שלנו (אתר ישראלי או לא?).

גם אנחנו אוכלים בכיף ונהנים, אבל צריך לזכור שעדיין מדובר ברשת, לא במטבח מיוחד או אותנטי.

חלקנו מאוד רצו לחזור לאכול שם, חלקנו העדיפו לחפש הרפתקאות חדשות.

לאחר הארוחה אנחנו בדרכנו לאתר הידוע ביותר בסופיה – קתדרלת אלכסנדר נבסקי – אבל בדרך נטייל ברגל במרכז סופיה ונחלוף על פני אתרים נוספים.

מול המסעדה נמצאת כנסיית ג'ורג' הקדוש  St. George Rotunda , שידועה כמבנה העתיק ביותר בסופיה.

הכנסיה נבנתה בשנות ה -300 (קשה להאמין!) , עגולה ובנויה מלבנים.

במבנה העגול שלה עם הכיפה היא הזכירה לי כנסיה עתיקה שראיתי באתונה –Church of Panaghia Kapnikarea

היא אומנם עתיקה אבל  עברה תלאות עם הכיבוש העותומני והפכה למסגד בשנים מסויימות.

בפנים נמצאים ציורי קיר שלאחר שנצבעו ונהרסו על ידי העותומנים שוחזרו לא כל כך מזמן... ב 1990... והם אכן נראים חדשים לגמרי.

אנחנו ממשיכים בטיול רגלי, עוברים ליד בית הנשיאות בו ניצבים שני שומרים (בגוגל מפס President of Republic of Bulgaria).

קיים גם טקס חילופי משמר מדי שעה עגולה אבל הבנתי שאינו מרשים במיוחד.

ממשיכים וחולפים ליד גלריית האומנות הלאומית,  לידו ריאה ירוקה בה פסלים שונים, שנקראת Royal Park.

יפה פה, אפילו צילומי חתן-כלה עורכים במקום…

עוד כמה צעדים, ופתאום ללא תיכנון מוקדם מנצנצת לי כנסיה עם כיפות מוזהבות...

אני מחליטה לסטות טיפה ולראות אותה, זוהי הכנסיה הרוסית סנט ניקולאס .

בעיני – מרהיבה!!!

• @pninit1234

איזה כיף שהתחלת לספר!

התמונות נהדרות והתיאורים קולחים.
    שמחה שהצטרפת לאנגלופילים / סקוטלנדופילים של הפורום.
    מחכה כבר לדירוגים של בני המשפחה

• @pninit1234

איזה כייף! סיפור סקוטלמד סתוי :) תמונות מהממות!

התחלתי כבר להתגעגע ולהשתעשע עם המחשבה לחזור לגיחה קצרה באביב או בסתיו, אבל לא מצליחה למצא מחירים סבירים.

אשמח שתספרי עם איזה חברות עשית את הקונקשיינים? מחפשת משהו כזה..

• גם אני כאן בשורה הראשונה – כמו שאת כבר יודעת, סקוטלנד אצלי חזק על הכוונת לשנה הבאה. לא לחסוך בפרטים בבקשה

נראה ששמח פה בפורום עכשיו, איזה כיף לכתוב במקביל מרחבי תבל. המזרח הרחוק, דרום איטליה, האלפים הצרפתיים (ודרום אפריקה שלי) – מבטיחה להגיע לכולם.

נשיבוקים

לימור

• @pninit1234

איזה כיף!

גם אני פה כמובן. כבר מזהה חלק מהתמונות ורוצה שוב...

• @pninit1234

היי פנינית,

תמונות נהדרות כדרכך!

איזה כיף שיהיה כאן אשכול סקוטי נוסף! ובנוסף לכך כוכבים!⭐⭐⭐⭐⭐

אפילו סופיה התקשטה לכבוד בואכם במזג אוויר נפלא, פרחים וציורים.אמנם היינו בה רק יום וקצת בתום טיול בבולגריה, אבל בעיניי היא כלל לא היתה משעממת….

נילי

• @nilih

הי פנינית,

ראיתי סיפור טיול שלך ומיד מצטרפת!

סקוטלנד אצלנו לא על הכוונת בגלל הנהיגה בצד הלא נכון של הכביש. אז לפחות ליהנות מטיול יחד איתך.

תמשיכי ואל תחסכי בתמונות,

דבורה

• @דבורה-פ

עדי החלוצה – יופי שקפצת אלי מהמזרח 😎

איילת – שמחה שאת פה כמו תמיד!   😘

סמדרולה – ברוכה הבאה לשמוע את כל הפרטים והדירוגים... עוד יגיעו...

כן בהחלט אפשר לומר שהצטרפנו בענק למשפחת האנגלופילים בפורום!

דיאנה – אני בטוחה שתוכלי למצוא אפשרות טיסה במחיר סביר עם קונקשן עצמאי ואז נהנה כולנו מעוד סיפור שלך! 

אנחנו טסנו עם וויז לסופיה, ומסופיה אפשר לטוס עם ראינאייר לאדינבורו או לבירמינגהם (ימים שונים). מניחה שיש עוד אפשרויות כאלה...

לימור – הכל רשום ומפורט במיוחד בשבילך, אל דאגה! 

אבל בטוחה שאת עוד תגיעי ותעשי את הדוקטורט שלך כמו שרק את יודעת!

אוליב  - ברוכה הבאה, חשבתי במהלך הטיול על כל הטירות שביקרתם בהן בסקוטלנד (ואנחנו לא כל כך) והיו רשומות לי כאופציה לימים גשומים.

לשמחתי לא היה הרבה גשם והתרכזנו במסלולים. 

מבינה אותך שמתחשק לחזור.. גם לי כבר מתחשק שוב...

נילי – נהדר שהצטרפת!  אכן סופיה קיבלה את פנינו במזג אוויר נהדר! 🌞  גם סקוטלנד היתה מאוד נדיבה אלינו במזג האוויר.

דבורה – שמחה שבאת!  קטונתי מלדבר על הנהיגה בצד שמאל...

כל הנהיגה התבצעה על ידי בן הזוג (כמו תמיד), זה נושא קצת מאתגר עבורי גם בלי צד שמאל (ובשקט אגלה לך שהוא מאתגר אותי גם כשאני יושבת ליד הנהג.. אבל מתגברת!)

כבר ממשיכה...

• @pninit1234

ימים 1-2 : סופיה ב 24 שעות – חלק ב'

עוד כמה צעדים והנה נשקפת מרחוק קתדרלת אלכסנדר נבסקי - St. Alexander Nevski Cathedral, ללא ספק סמלה של סופיה…

הקתדרלה משנת 1880 גדולה מאוד (גירסאות שונות גורסות בין 5000 ל 10,000 איש), ונבנתה בהקדשה לרוסים ששיחררו את בולגריה מידי העותומנים, ובפרט לקיסר אלכסנדר השני.  

כמו שניתן לראות – גם היא מעוצבת בסגנון רוסי, ונבנתה ע"פ תוכניות של ארכיטקט רוסי.

אבל – ממתי הגודל הוא זה שקובע? 😏

קצת התאכזבתי להגיע לקתדרלה לאחר שראיתי את כנסיית סנט ניקולאס, בעיני סנט ניקולאס עולה עליה בהרבה!

ועכשיו לנקודה קצת פחות נעימה.

ליד הקתדרלה נמצא גן סביב אנדרטה ל(חייל) המתנדב.

בגן היו דוכנים שונים של שוק פשפשים, מזכרות ואומנויות.

והנה על אחד השולחנות , לא מתביישים למכור את הספל הזה… 😲

היתה עוד סחורה בשוק עם צלבי קרס, וגם ליד הדירה ראינו צלב קרס מרוסס על אחד הקירות.

אני נזכרת בשוק של קרקוב, בו גם מכרו סחורה מימי הנאצים, אבל הקפידו לכסות במדבקה את צלב הקרס עצמו וגם אמרו לנו "היטלר קאפוט".

פה – נראה שהמצב שונה. 

אנחנו מתחילים לחזור לכיוון הדירה, בדרך עוברים ליד התיאטרון הלאומי ע"ש Ivan Vasov, לידו פארק יפה.

עוד קצת ואנחנו מגיעים למדרחוב המפורסם של סופיה – מדרחוב ויטושה (Vitosha Boulevard).

הוא נקרא כך על שם הר ויטושה שנשקף מצידו האחד.

מצידו השני נשקפת מוארת בלילה כנסיית ג'ורג' הקדוש

ובתווך – הרבה חנויות (פתוחות עד מאוחר בחלקן), בתי קפה ומסעדות..

מדרחוב מאוד נעים. אהבתי. 

גם אנחנו אכלנו באחת המסעדות, אחר כך המשכנו ברגל לדירה, כבר לא היה צורך אפילו להפעיל את הגוגל מפס.… ותיקים פה כבר 😀

• @pninit1234

ימים 1-2 : סופיה ב 24 שעות – חלק ג'

למחרת -  יש לנו כמה שעות עד טיסת ההמשך לאנגליה.

אנחנו הולכים לשוק הנשים - Zhenski Pasar.

אל דאגה, לא מוכרים פה נשים.. 😉

פעם בעלות הדוכנים במקום היו נשים בלבד וזה מקור שמו.

במקום גם מזכרות (לא הרבה) וצרכי בית, אבל מהר מאוד אנחנו מגיעים לאיזור הירקות והפירות.

הכל טרי-טרי וזול בצורה שלא תיאמן.

עגבניות ב 1 לבה (כ 2 ₪) לקילו

תאנים מדהימות

רימונים אדומים בוהקים

אני מתה על שווקים כאלה! 

אחד המעדנים המקומיים הוא אגוזים משומרים בדבש.. שווה לנסות.

ומה עוד?

סוף סוף אנחנו מוצאים מאפיה שמוכרת באניצה, שהוא למעשה בורקס.

הבולגרים הם הרי אלופי הבורקס!

באופן לא מפתיע – טעים מאוד… 😋

בשולי השוק, אולי מכיוון שסופ"ש, יושבות נשים שאינן סוחרות מקצועיות בעלות דוכנים, מוכרות מעט סחורה משלהן...

אולי זה דומה יותר לשוק הנשים כפי שהיה פעם?

בשלב זה נזכרים חובבי הקפה של המשפחה שטרם שתו את הקפה שלהם.

אנחנו מחפשים להם קפה הפוך.. "קפוצ'ינו"... מסתבר שזו לא משימה טריביאלית.

פתאום אני מוצאת בוטקה קטן, מבעדו נשקפת אשה שכל מה שיש לידה אלה מכונות קפה.

סוף סוף מקום שמתמחה בקפה!

משלמים על כמה קפוצ'ינו , ושוקו, והנה מה שהגיע.… 😀

מילא שהתפוצצנו מצחוק, גם הטעם היה בעיקרו מים דלוחים. 🙄

המשכנו עוד קצת בשוק, מצאנו קצת מזכרות, ואפילו קפוצ'ינו שענה על הציפיות (לא להתייאש!), ובזאת סיימנו את הביקור בשוק.

חלפנו על פני בית הכנסת הגדול והמרשים של סופיה, אבל הוא היה סגור לצערנו.  מבינה שהוא מומלץ מאוד.

למי שמעוניין – יש FREE TOUR ממוקד בנושא היהודי

ואם כבר מדברים על סיורים – פה הסיור ה"רגיל" FREE TOUR 

ויש גם סיור טעימות שכזה.

לא רחוק מבית הכנסת נמצא מסגד באניה באשי Banya Bashi Mosque.

הסמיכות הגיאוגרפית של בתי התפילה של הדתות השונות (בית הכנסת, המסגד, כנסיות שונות) מוגדרת באתר THE CULTURE TRIP כ"כיכר הסובלנות הדתית של בולגריה". במציאות לא ממש מדובר בכיכר אחת אבל בהחלט מדובר בקירבה של דקות הליכה בין בתי התפילה השונים.

ליד המסגד עומד בנין יפה ששימש כחמאם בימי העותומנים, ולאחר מכן נקרא Central Mineral Baths. כיום נמצא בו מוזיאון -  Regional History Museum.

אנחנו חוטפים משהו זריז לצהריים, אוספים את המטען מהדירה ונוסעים במטרו לשדה התעופה – הפעם לטרמינל 2 בו משתמשת ראינאייר בטיסה לאנגליה.

בזאת מסתיים הביקור הקצר בסופיה. 🙂

אז איך היה?

דווקא נהניתי… 😏

אולי כי היו לי ציפיות כל כך נמוכות מהעיר היא הפתיעה אותי לטובה.

מצד שני צריך לזכור שאני הקדשתי לה זמן מועט מאוד.

היו כמה מקומות שלא הספקתי לבקר בהם (או שלא יכולתי כי השעות והימים לא התאימו) אבל הם לא היו רבים.

כמו כן בדרך כלל מומלץ לצאת מהעיר לטיולי יום – הר ויטושה, שבעת האגמים, שלא לדבר על יציאה ברכב למרחבי בולגריה בה כלל לא ביקרתי.

בהשוואה ליעדים זולים אחרים – אני חושבת שסופיה לא מובילה עבור מטיילים שאינם מרוכזים בשופינג ובקזינו.

אבל - מחירי המסעדות בהחלט אטרקטיביים מאוד, יותר מכל מקום אחר בו ביקרנו.

חדי העין שמכירים אותי שמו לב אולי שאין מדד כוכבים לכל אתר ואתר. 

מאחר שהביקור היה בעיקרו שוטטות במרכז העיר, הרגשתי שיהיה יותר מתאים הפעם לדרג את הביקור בסופיה בכללותו.

מדד הכוכבים לביקור בסופיה

אני  4  בן הזוג  3.75 ("בסה"כ בסדר") בכור 3.5 ("סתמית, זולה"),  אמצעי 3.75 ("לא יותר מיום"),  פיקאצ'ו 3 ("מכוערת אבל לא כמו אתונה").

האמצעי ופיקאצ'ו גרסו שיש לדרג גם אתרים בודדים, נתתי להם את הכבוד...

זו גם ההזדמנות לראות שפיקאצ'ו דווקא אהב לא מעט מקומות בסופיה...😉

מסעדת HAPPY   : אמצעי 3  ("OVERRATED"),  פיקאצ'ו 4

הפסלים ליד גלריית האומנות הלאומית : אמצעי 4 , פיקאצ'ו 5

כנסיית סנט ניקולאס : אמצעי 4, פיקאצ'ו  5

קתדרלת אלכסנדר נבסקי : אמצעי 3.5,  פיקאצ'ו 5

מדרחוב ויטושה  : אמצעי 4 (ממליץ על גלידת עוגת גבינה ב RAFFY), פיקאצ'ו  5 ("מדרחוב יפה")

שוק הנשים : אמצעי 3.5,  פיקאצ'ו  5 ("שוק יפה")

מסגד באניה באשי : אמצעי 3.5

• @pninit1234

סופיה – רעיונות נוספים ולינקים

כפי שציינתי התיכנון שלי מראש הותאם לזמן מועט בעיר, ולכן אין פה אפשרויות רבות, אבל בכל זאת היו כמה תוכניות מגירה נוספות שאציין.

בנוסף יש גן חיות ומוזיאונים רבים ושונים (כדאי לדעתי לוודא התאמה לדוברי אנגלית).

• פארק ירוק עצום בגודלו - Borisova Garden. אפשר לטייל, לשכור אופניים (אין לי פרטים) או לשוט באגם שבמקום Lake Ariana. יש בפארק גם מוזיאון ספורט ואצטדיון Vasil Levski (ניתן להגיע לתחנת מטרו בשם זה).
    • בפארק  Borisova Garden  נמצא גם פארק חבלים (בעיקר לקטנים) – Kokolandia.
    • קניונים – RING, Paradise
    • מוזיאונים לילדים – MUZEIKO מוזיאון מדעי חדיש,  מוזיאון הטבע, מוזיאון המלחמה

לינקים:

בלוג בעברית – CHECK IN/OUT

בלוג – מטיילת מחוץ לקופסה

בלוג "חלומות שמורים" של אורה (כולל טרקים בבולגריה)

מסלולי הליכה לסופיה ומחולל מסלולים אישי לפי בחירה

המלצת מסעדות טובות לסופיה – THE CULTURE TRIP

סופיה ב 24 שעות  -  THE CULTURE TRIP

הצעות לו"ז לסופיה – 1-3 ימים

בלוג   - סופיה off-the-beaten path

סופיה עם ילדים

15 הגדולים של סופיה – THE CRAZY TOURIST

• @pninit1234

הי, מצטרפת בול בסוף-סופיה (הצלחנו לפספס אותה אפילו כשהיינו בבולגריה...).
    סקוטלנד מאד קורצת לי, אבל תמיד חשבתי שמחייבת גיחה די ארוכה ורצוי בפורמט בוגר. מאד אוהבת את הטיולים שלכם אז בהחלט בונה עליך שתוכיחי את ההיפך. 

• @TAGA

הי טאגה!

בהחלט אני אוכיח ההיפך!!

בעיקר לחובבי טבע כמוכם….

כבר מתקדמת לימי הטבע.. 

• @pninit1234

טוב, יש לי שורשים בולגריים ועשית לי חשק לבניצה, אבל מעבר לזה , מחכה שתגיעו כבר לסקוטלנד.

מסכימה שהאשכול של שרה מהסתו שעבר הוא אשכול מיתולוגי ומהווה טריגר רציני להגיע גם , אז קדימה תחזקי.

• @pninit1234

יום 3 – נוסעים צפונה וטעימונת מגלזאגו – חלק א’

ובכן יום קודם נחתנו בערב בבירמינגהם, בטיסת ראינאייר מסופיה.

את פנינו כמו תמיד קיבלה בדרכונים חלוקה בין EU  לשאר העולם, אלא שלא כמו תמיד הפעם החלוקה הזו היתה לטובתנו...

נפש חיה לא עמדה בתור הזה וכך עקפנו את כולם. 😀

(בתמורה כמובן זכינו לתיחקור דקדקני  יותר אבל מה אכפת לי?)

אחחח.... נהנינו מהמבטא הבריטי! 😎

שכרנו רכב ביורופקאר (לא ממש מה שהזמנו אבל נניח לזה), קר פה!

והתקדמנו צפונה לאיזור מנצ'סטר, עם לינת לילה במלון דרכים על האוטוסטרדה,

Lymm Services ibis Budget Warrington

המלון היה מעולה ליעודו בחיים (לילה בדרך) ולידו איזור מזון עם כמה מסעדות ו M&S Food   שלמדנו לחבב.

למחרת התארגנו ונסענו לאצטדיון מנצ'סטר יונייטד  - Old Trafford .

כרטיסים הוזמנו מראש לסיור עבור האמצעי ועבור הבכור (שנבחר כמלווה למרות שאיננו אוהד בעצמו)

(סיורים אינם נערכים ביום משחק).

מה אפשר לעשות בזמן שממתינים להם?

די קרוב (ברכב) יש מרכז קניות עצום שמקושר גם למרכז לגו לצעירים Legoland Discovery Centre ולאקווריום Sea life  (קיימת אופציה לכרטיס משולב לשניהם).

אני בן הזוג ופיקאצ'ו - החלטנו לא להיכנס למרכז הלגו, שקצת קטן על פיקאצ'ו, אבל ביקרנו בחנות הלגו המרשימה הצמודה אליו. 

לחובבי הלגו ביקור אטרקטיבי בחנות כזו והזדמנות גם להחתמת "דרכון לגו".

לאחר מכן נכנסנו מעט למרכז הקניות, בעיקר לנשנוש.

ובכן מה היה בסיור באצטדיון?

מניחה שהקונספט די אוניברסלי, סיור באצטדיון עצמו, חדר תקשורת, חדר VIP, חדר הלבשה…

הבכור והאמצעי התרשמו ממגוון הגביעים במוזיאון וממגוון הסחורה הממותגת בחנות!  (מכונת גילוח מנצ'סטר יונייטד למישהו?😀  מונופול מנצ'סטר יונייטד? 😀)

מדד הכוכבים לסיור באצטדיון ובמוזיאון מנצ'סטר יונייטד – אולד טרפורד

בכור 3 ("מדרג כלא-אוהד"),  אמצעי 4 ("הורדתי כי לא נתנו להתקרב ממש למגרש והיה מאוד קשה להבין את המדריך")

ממנצ'סטר לגלאזגו כמה שעות נסיעה...

מאחר וישראלים רבים נוחתים במנצ'סטר עם איזי ג'ט, היו לי הרבה אפשרויות לעצירה בדרך מסיפורי מטיילים, אבל מצד שני אנחנו התחלנו לנוע צפונה לא בבוקר אלא רק בצהריים המאוחרים, ומצד שלישי בעונת הסתיו מחשיך מוקדם כך שלא יכולתי להספיק שום מסלול באיזור האגמים.

כך שבעיקר נסענו לנו באוטוסטרדה... 🙄

עם עצירה באאוטלט Gretna Gateway להצטיידות – נעלי הרים לבן הזוג ומקל הליכה עבורי. קנינו ברשת TRESPASS – מאוד ממליצה עליהם.   

התלבטתי בין כניסה לתוך גלאזגו לערב אחד בלבד לבין לינה מחוץ לעיר, והחלטתי שעדיף להיכנס ולבלות בערב בעיר (לפחות את זה נוכל להספיק היום).

רוב המטיילים לא טורחים להיכנס כלל לגלאזגו, לי זה התאים לטעימונת.

המלון שנבחר במרכז העיר – Jurys Inn Glasgow – מלון לא יקר, שוכן צמוד לתחנת הרכבת אבל ללא רעש כלל, ענה על הציפיות.

החניה בחניון סמוך NCP Central Station.

היום הזה שרובו היה נסיעות, היה גם היום הגשום ביותר בטיול, מה שגרם לנו לוותר על הרעיון לטייל רק ברגל, ולמעשה הצלחנו לחנות ממש ליד

הכיכר המרכזית – כיכר ג'ורג' George Square.

חומר רקע טוב על העיר ניתן למצוא פה בכתבה של נעה שוורץ

ובכן נחזור לכיכר ג'ורג'.

הכיכר גדולה, אנחנו קראנו לה "כיכר רבין של גלאזגו" משום שהיא משמשת גם להפגנות במקרה הצורך.

אבל היא היתה שוממת למדי כשאנחנו הגענו, כנראה עקב הגשם...

בכיכר נמצא גם בית העיריה ופסלי אישים שונים.

הנה איזכור בשטח לפעילות הפוליטית/חברתית שכנראה אכן מתמקדת פה בכיכר…

ועוד זוית לכיכר

מטרתנו הראשונה היתה כמובן ארוחת ערב ראויה.

גלאזגו בולטת לטובה כך אומרים בתחום הקולינרי (ראו כתבה בהארץכך שהכנתי לעצמי כמה אופציות, חלקן היו מאוד מרכזיות וחלקן הצריכו נסיעה קצרה או כחצי שעה הליכה מהמלון.

בסופו של דבר מאילוצי זמן וגשם בחרנו במסעדה קרובה מרשת ההמבורגרים הסקוטית Bread meats bread

אומנם רשת אבל כזו שנהנית מאיכות הבשר הסקוטי המשובח...  היה מעולה!

בדרך חלפנו על פני כנסיה - St George's Tron, Church of Scotland

וגם עברנו ברחובות שופינג אלגנטיים, שנראו כיפיים, למשל רחוב Buchanan...

• @pninit1234

יום 3 – נוסעים צפונה וטעימונת מגלזאגו – חלק ב’

על בטן מלאה נותר לנו עוד זמן להתרשם מכמה עבודות של מסלול אומנות הרחוב הידוע בגלאזגו.

אתר רשמי, מפה והסברים ניתן למצוא פה , ואפשר לקרוא עוד קצת גם פה ופה.

אז הנה כמה דוגמאות, שהיו די קרובות ונוחות להגעה –

אתחיל בזה ששבה את ליבי ונקרא - THE WORLD'S MOST ECONOMICAL TAXI של האמן Rogue-One

אנקדוטה מעניינת היא ההצהרה של האמן עצמו –

“!Can’t believe I painted a wall to look like a brick wall just because I wanted a brick wall” 

מקסים!

(למי שיגיע לגלאזגו - ליד העבודה הזו נמצא ציור בשם המפתיע – !Honey.. I shrunk the kids, לצערי תאורת פנס רחוב לא אפשרה לצלם אותו בצורה סבירה).

הציור הבא נמצא די בסמוך גם הוא – ונקרא Wind Power, של אותו אמן Rogue-one  בשיתוף פעולה עם Art Pistol

מטרת הציור לחגוג את גיוון מקורות האנרגיה בגלאזגו ובכלל בסקוטלנד.. לא פחות! 😉

ברכב חלפנו ליד ציור נוסף – ענק - שנקרא St Enoch and Child וצוייר על ידי האמן Smug.

הסצנה המצויירת מתייחסת לסיפור הקמתה של גלאזגו. סיינט מנגו  Saint Mungo הוא הקדוש המגן על העיר, מצוייר פה כתינוק מעורסל על ידי אמו St Thenue/Enoch.

איך נסכם? 😉

יש עוד הרבה ציורי קיר מהממים בעיר, שווה!

ובכלל.. גלאזגו הותירה בי רושם של עיר נעימה. 😊

אפשרויות נוספות שרשמתי לעצמי, ותודה לנירית מקבוצת סקוטלנד למטיילים, היו

מוזיאון התחבורה Riverside Museum

והספינה שלידו  -שניתן לבקר בה ללא תשלום

יש כמובן קתדרלה, ובית קברות מומלץ (כן!), ומוזיאון אומנות, אבל זה קצת גדול על ערב אחד שלנו בגלאזגו –לא? 😉

בתחום הקולינרי רשמתי לי את מסעדת הבשר Tiffney's Steakhouse

ואת המסעדה ההודית הידועה Shish Mahal (גלאזגו ידועה במגוון ההודיות שלה)

וגם את בתי התה The Willow Tea Rooms.

סיפור קטן על בית התה הזה :

בהכנה לטיול התעמקתי בתפריט בית התה ופינטזתי על ארוחת בוקר של afternoon tea (כן זה מוגש כל היום!). 😀

זה לא קרה (בכל זאת העדפתי לצאת לדרך על הבוקר, כבר אגיע לזה)

אבל אחרי שהבנתי שהתפריט כולל את אותן לחמניות בריטיות SCONES יחד עם ריבה ועם מה שנקרא CLOTTED CREAM   ("שמנת קרושה" – משהו שבין חמאה לשמנת),

ברגע שנכנסתי לסופר וראיתי על המדפים CLOTTED CREAM מיד קניתי,

ומאותו רגע עשיתי לי ארוחות בוקר משובחות של afternoon tea כל יום במהלך הטיול! 🙂

חלום!! 😋😋😋

בחזרה