בחזרה

וייל- האתר הטוב בעולם ?

• @ענבל-אין-על-סקי

גלשתי בהרבה אתרים בקולורדו: ביבר קריק, ברקנרידג’, קיסטון, קופר מאונטיין, אספן וכמובן, וייל. מתוכם, וייל היא הפייבוריטית by far, ואחריה ברקנרידג’. גלשתי גם באתרי לייק טאהו ואיזור יוטה ואפילו בממות’ לייקס בקליפורניה וויסלר בלקומב בקנדה. כך שיש לי הכרות עם לא מעט מאתרי צפון אמריקה.  מכולם, השלג של קולורדו הוא המוצלח והאיכותי ביותר לדעתי האישית. 

אני עושה בד”כ חופשה של שבוע לגלישה ועוד 3 ימים של כייף- הופעות, שופינג ומסעדות טובות בסוף החופשה. 

• @DoronM

היכן יש חופשות בשבוע ראשון של מרץ?

כמובן מעניין על איזה אתרים זה משפיע בעיקר,

(בשאלדמינג חביבתך עמוס  בשבוע זה?)

• @rozmar

קודם כל, לא מכיר את וייל (היו שנתיים שגרתי בארה”ב, אבל ב- mid-west, אז גלשתי באיזה אתר קטנטנן שעתיים נסיעה מהבית עם שלג באיכות של ה- east coast...). היום בהרבה אתרים באירופה יש די הרבה מסלולים לא מוחלקים, ויש גם גלישה בין עצים.

לדוגמה, הייתי בלז-ארק בשבוע שעבר. יש די הרבה מסלולים שמסומנים על המפה כ- natur, בהם החתולים לא עוברים. בכלל על רוב המסלולים השחורים באתר החתולים לא עוברים כל יום. בנוסף יש שם די הרבה גלישה בין עצים. 

• @דורון1

זה נכון. 

אנחנו נמנעים ככל הניתן מלצאת לסקי בפברואר. 

לרוב עושים דצמבר, ינואר פעמיים, ואם מסתדר, אז גם גיחה במרץ. 

• @מטייל_3937334 אמר:

@DoronM

היכן יש חופשות בשבוע ראשון של מרץ?

כמובן מעניין על איזה אתרים זה משפיע בעיקר,

(בשאלדמינג חביבתך עמוס  בשבוע זה?)

שלדמינג עמוס השנה עד ה 4/3,דומני. אחר כך משתחרר. 

אפשר למצוא גם במרץ תנאים חלומיים, אבל רק אד הוק, מבלי להתחייב מראש. 

אני מתכנן לצאת לסרפאוס לקראת ה 9/3, אם התנאים יהיו טובים. האתר נמצא בגב של אישגיל, ומתנשא לגובה של כ 2,900 מטר. 

• @dnh

לא כ”כ נוסעת לצרפת אלא גולשת בעיקר באיטליה וגם באוסטריה, לכן הייתי צריכה לסייג את דבריי לגבי אתרים שאני מכירה. לא פגשתי אתרי natur באתרים שגלשתי בהם עד כה, פרט לאוף פיסט בסן אנטון שנראה די פשוט, אבל להרשם אליו נראה לי מבאס בשביל מסלול כה קצר וכה פשוט עם מוגולים קטנים. גלישת עצים לא פגשתי גם כן, כך שתמיד יש דברים חדשים להכיר.

• @rozmar

את כל פעם מציינת את המסלול ההוא. מניח שהכוונה לski route שמתחיל מValluga2 ונחשב לבעיתי בכל קנה מידה.

גרהם בל עשה אותו עבור הtelegraph הבריטי בסדרה בה הוא סימן v על הswiss wall באבוריאז, grand couloir. ב3V והשטרייף הידוע לשמצה. לא סתם הוא דורש מלווה.

אגב לפני שנה 4 גרמנים נהרגו בלנגרצוג, עוד מסלול ידוע לשמצה בארלברג. הוא היה סגור כשהם גלשו בו. מקסים שלנו עשה אותו השנה

בכל המרחב של ארלברג יש לך כ200 ק"מ של ski routes וfreeride שלא צריך להרשם אליהם. טרנסיבר, דוקרן ועת חפירה חובה למרות שהski routes הם avalanche checked

מתוך ה9 מטר שלג שיורד באזור בכל עונה, לא תהיה לך בעיה למצוא מוגולים בכל מסלול אדום ושחור כשיורד שלג. הרוב הגדול של הski routes לא מוחלקים ומהווים אתגר לא קל.

בחיים לא אשכח את Osthang(אדום 51) ומלכודות הפילים שבו. השנה היינו בשבוע של שמש כשהכל היה קפוא, כך שלי אישית לא היה מה לחפש שם. אבל לאחר ירידת שלגים (כעת למשל) המסלול הזה מפרק ברכיים וירכיים. מצפה לו בשנה הבאה

• @drporat

בארהב לא צריך שום ציוד לכל האקסטרים הזה.... פשוט גולשים. לי זה נשמע מתיש. 

ואכן, המסלול הזה בסן אנטון הוא היחידי שראיתי שהוא אוף פיסט מוסדר. 

לסוגיית וייל מול ארלברג ואירופה בכלל, כמו שציינת, נסכים שלא להסכים. 

• הנה גם סרטון:

https://youtu.be/03oI6A-u1uk

אנשים חיכו שם שעתיים...

• הגישה לסקי בארה”ב מאוד פטרנליסטית.  הם מסמנים/מגדירים לגולש אזור גלישה ושם בטוח לגלוש לא משנה אם זה GROOMED או UNGROOMED.  בנוסף יש גם שטחים של BACKCOUNTRY: צריכים לעבור דרך שער (לידו יש שלט גדול עם אותיות גדולות באדום).  באירופה הגישה ANYTHING GOES הגולש יכול להסתובב על כל ההר.  זה הטבע ולא מגבילים את הגישה אליו בקיץ או בחורף.  מצפים מהגולש שהוא לוקח אחריות לא להסתכן.  אני מעדיף את הגישה האירופאית.  גלשתי  בלא מעט אתרים בארה”ב ואני לא חושב שזה שווה את הטרחה של הטיסה והעלות.  מה שכן הרבה יותר טוב שם זה השרות והאנשים הרבה יותר נחמדים ...קל מאוד להתחיל שיחה איתם בתור למעלית (בד”כ מאוד קצר) או בכל מקום אחר.

• @markus

שהיינו בסוצי כל השבוע לא היו תורים כלל למעליות למעט יום אחד שפשוט הגיעו מלא גולשים לאתר. התור נמשך גם לצהריים.מה עשיתי חיכיתי שכולם יילכו לאכול צהריים ואז עליתי לגלוש כך שגם המסלולים היו יחסית ריקים.

אני יודעת שלא חידשתי פה שום דבר אבל בכל זאת זה מאד נחמד.

• @rozmar

לאה – את עושה הכללות לא מדוייקות . לא חסרים אופפיסטים טובים באירופה . תלוי כמובן באיזה אתרים . גם גלישות בין עצים יש לא מעט .  וגם מוגולים יש . מעולם לא גלשתי בארה”ב ולכן אני לא מתווכח בכלל על היותו של ווייל אתר איכותי מאוד . אני תמיד נהנה לקרוא על חוויות הגלישה שלך. אבל לנסוע לקולורדו לחופשת גלישה , שזה אומר לבזבז כסף רב על טיסות יקרות ועל עלות החופשה באתר הסקי עצמו שהרבה יותר יקרה מאירופה , ועוד לא דיברתי על זמן הטיסה והעייפות מהטיסות  – נראה לי מאוד לא מציאותי . ובפרט כשבאלפים יש לא מעט אתרים שנחשבים בטופ העולמי.

• @DoronM

לא יודע לגבי אוסטריה , שאני לא גולש שם אף פעם . אבל אני גולש הרבה באיטליה וצרפת , וגם בפברואר אני לא זוכר תורים במעליות כבר שנים רבות מאוד. האתרים התרחבו במסלולים ומעליות , וההיצע עצום .  אולי באתרים קטנים יש בעיה, אבל לא במגה-אתרים .  אם כבר יש משהו שמצריך קצת עמידה סבלנית , זה במקום שיש גונדולה ענקית שמכניסה  100 – 200 איש במכה ומגיעה כל מספר דקות , כמו במעבר מלז’ארק ללה-פלאן  או בעליה לפלאטו רוסה בין צרוויניה לצרמט. אבל זה לא קשור לפברואר. 

• @יאיר17

לכן שאלתי אותה אם היא משלבת עוד דברים בנסיעה לארה”ב כמו טיול,עבודה.

• @יאיר17

האם לאוף פיסטים הטובים באירופה ניתן לצאת ללא ציוד? אם כן, אשמח מאד לדעת באיזה אתרים, כי אין לי בעיה לגוון את מבחר האתרים שאני נוסעת אליהם באירופה באתרים כאלה. בקולורדו פשוט יוצאים לאוף פיסט שהוא פיסט. וזה בעיניי עוד אחד מהדברים שמייחד את האתרים שם ובמיוחד וייל. 

אשמח גם להכיר את האתרים עם העצים- אני לא פגשתי כאלה, מנגד, אני גם לא אומרת שהייתי בכל האתרים באירופה… באתרי עמק אאוסטה, צילרטל ארנה, והדולומיטים לא זכור לי שפגשתי, אבל תמיד אשמח להכיר. זה הרבה יותר קרוב ונגיש כמובן. 

כל עניין עלויות הזמן והכסף עם קולורדו זה שיקולים שלי אישיים לחלוטין. אני יכולה להסביר למה, לנסות לשכנע, אבל כל איש זכאי לדעה משלו. הבנתי שלא מעט מחברי הפורום לא היו נוסעים לקולורדו, אבל זו העדפה שלהם. אני יודעת מה אני אוהבת. ומבחינתי זה מאד מציאותי. 

אני כן חושבת שדעתו של מי שהיה גם באירופה וגם בקולורדו ובפרט וייל, יותר מהותית ממי שהיה רק באירופה. אם התנסית בשני המקומות, ללא ספק יש לך מה להוסיף יותר ממי שמניח איך שם. ואם אחרי הכל אתה מעדיף אירופה- אחלה. שיהיה בכייף. 

• אני רואה שהרימו להנחתה…..

בסופו של דבר יש כמה פקטורים שצריך להסתכל עליהם:

- תקציב כסף

- תקציב זמן

- האתר עצמו.

וצריך למקסם את כולם.

הבעיה עם וייל שהוא דורש הרבה מ-2 הגורמים הראשונים.

הוא יקר:

• בזמן – מאחר שלוקח יום לשם ובפועל יומיים חזרה, ואילו באירופה – גולשים ניתן לגלוש חצי יום ביום ההגעה, ואת יום החזרה הבודד, כלומר יש יתרון של 2.5 ימים בזמן גלישה לטובת אירופה (ולארובנו המוחלט, זה פקטור משמעותי)
    • בכסף – טיסה עם עצירה יקרה בכאלף $ לעומת טיסה לאירופה שלפעמים במחיר אפסי. סקיר פס פי 3-4 במחיר.

האתר עצמו – באמת הטוב ביותר שפגשתי, אשמח לחזור אליו, אבל……. בראש ובראשונה אין לי את הימים העודפים לחופשה…

יונתן

•  

• @jisaacs

אני לא מבין למה כסף זה שיקול, כמו שהיא אומרת מבחינתה זה מאוד מציאותי. אני מכיר אנשים גם פה בפורום שלוקחים מלונות באירופה שעולים פי ארבעה ממלונות פשוטים שאני לוקח וטיסות של מאות דולרים כשבמקום כמה עשרות יורו, ובכלל, כל אחד והאופן בו הוא מנהל את כספו בחייו. 

זה לא יכול להיות בסיס להשוואה. 

גם הזמן הוא עניין של עוד שתי יממות. בהסתכלות שנתית זה כמעט זניח. ושוב – כל אחד ושיקוליו שלו. 

אני למשל לא אסע לסקי בארהב בעיקר בעיקר כי בטיסות כאלה ארוכות משעמם לי שאני יכול להשתגע. 

אגב, לא הבנתי איך במערב אירופה אפשר לגלוש חצי יום ביום ההגעה וביום החזרה, מלבד סוצ׳י 

• @עופר21

לגבי איך גולשים ביום ההגעה, פשוט:

טיסת סוויס ב- 05:20 נוחתת בציריך 08:40, רכב שכור אתה זז בערך 9:30.

דוגמאות

דבוס/קלוסטרס – 11:30

סנט אנטון – 12:00

אוכלים צוהרים על השלג --- חצי יום.

טיסת סוויס חזרה 22:40, צק אין 20:40

זזים מהאתר (אפילו מסולדן הרחוקה יחסית) – 17:00

מסקנה – סופ”ש ארוך מחמישי בבוקר עד וכולל ראשון = 3.5 ימי גלישה, ואם זזים ברביעי = 4.5 ימי גלישה

אם אני משווה , מה יוצא משבוע “חופש” (5 ימי עבודה)

אופציית ארה”ב

• המראה שישי בוקר דרך פרנקפורט לדנבר (או חמישי בלילה דרך ניו-יורק לדנבר) + נהיגה שעתיים – מגיעים בערב לוייל.
    • גולשים שבת-חמישי (6 ימים)
    • שישי נהיגה לטיסת צהריים לפרנקופרט/ומשם לישראל או לטיסה לניו-יורק ומשם לישראל --- הגעה מתי שהוא בשבת לישראל.

אופציית סנט אנטון

• המראה שישי בוקר לציריך= מגיעים 11:00 לסנט אנטון (או הרבה אתרים אחרים).
    • גולשים שיש צהריים – שבת (8.5 ימים)
    • שבת בערב – נהיגה לציריך הגעה לישראל 04:30

​​​​​​​

• @עופר21

לדעתי זה תלוי מתי אתה מגיע לאתר ואם יש לך ציוד משלך.כלומר אם אתה מגיע לאתר לדוגמא ב 10.00 אחרי הצ’ק אין מה הבעיה לצאת לגלוש כמה שעות.אפילו אם תגיע ב 12.00 (אני מודה שאין לי כל כך מושג בשעות שמגיעים לאתרים) אבל נראה לי שהבנת.

חוץ מזה גם בצרפת שהיינו וגם בסוצי היה סקי לילה לפחות עד 22.00. בטוחה שבעוד אתרים יש את זה.

• @jisaacs

תיקון לגבי אופציית וייל, אני משתדלת לטוס בלילה ביונייטד : ת”א– ניוארק- דנבר ולא בטיסת פרנקפורט דנבר.  נחיתה לרוב בין 9 ל 10 בבוקר. הגעה לברקנרידג’ ב 13:00-14:00, גלישה של שעתיים לרוב ביום הראשון. אני משתדלת לישון בטיסה לניוארק ותמיד עייפה בהלוך, אבל מעבירה חלק מהג’ט לג ביום הראשון והשני בשינה מוקדמת (צונחת כמו זלזל בשמונה-תשע בערב). גלישה גם מעוררת את הגוף בגלל הקור ואני מרגישה ערנית על המדרונות. 

בחזור, אני חוזרת לרוב לא מדנבר אלא מהחוף המערבי אחרי בילוי של יומיים- שלושה בשופינג, הופעות, ספא וקניות. טיסת הבוקר יוצאת בשש, עם חניית ביניים בניוארק, נחיתה בישראל בשמונה/תשע בבוקר, ומשם אחרי מקלחת רענון ישר לעבודה. אני ישנה את 2 הטיסות בד”כ ומגיעה לישראל קצת עקומה אבל כשירה. 

בחזרה