בחזרה

ביטוח נסיעות לענייני קורונה - מישהו חקר?

• אני תוהה האם צריך לשקול ביטוח נסיעות מיוחד בשל מצב הקורונה.

ספציפית אנחנו מתוכננים לטוס בפסח לארה”ב, ובינתיים זה לא נראה מסוכן. אבל עד עוד חודשיים הרבה יכול להשתנות. אז אני תוהה מה לעשות.

בינתיים שילמתי רק על טיסות (וביטחתי עם טריפ גרנטי). אבל עכשיו אני רוצה להכנס להזמנות של מלונות, הופעות וכדומה. חלקם ללא אפשרות ביטול.

בנוסף זה גם הזמן הנכון לעשות ביטוח נסיעות. אז הכל מתחבר לי ביחד.

אני חושש ממצב שבו:

1. הטיסות יבוטלו לגמרי
    2. תהיה אזהרת מסע קונקרטית כזו או אחרת
    3. אני אחליט לבטל כי זה נראה לי לא לעניין, בלי אזהרה קונרקטית (כמו שקורה כרגע להרבה נוסעים למזרח)

ביטוח ביטול של הפניקס (שיש לי) כולל אפשרות הרחבה לסידורי קרקע, כולל למשל כרטיסים להופעות או אטרקציות (כמובן שצריך לעשות את ההרחבה בזמן).

הוא כמובן כולל השתתפות עצמית ניכרת, וגם דמי הפוליסה לסידורי קרקע הם גבוהים למדי (8%).

בכל מקרה ביטוח ביטול נסיעה מכסה רק ביטולים של כל הטיסה וביוזמתי. אז אם יש אזהרה קונקרטית והחלטתי לבטל – אקבל את הכסף (בניכוי השתתפות עצמית). אבל אם זה מגיע למצב שחברת התעופה ביטלה את הטיסה (כמו שקרה עכשיו עם סין) – זה לא יכסה.

לגבי ביטוח נסיעות רגיל – בחנתי עכשיו את הפוליסה של הפניקס סמארט לגבי קיצור/ביטול נסיעה:

הביטוח לא מכסה הופעות או אטרקציות. רק מקומות לינה ותחבורה.

הוא כן מכסה ביטול ביוזמת חברת התעופה במקרה של מגיפה

אבל הוא לא מכסה מקרה שבו הטיסה מתקיימת אבל אני מוותר אפילו בגלל אזהרת מסע (זה כתוב במפורש).

האם מישהו בחן את הנושא? מצא חברות / פוליסות יותר מעניינות?

• @אנשיםטובים

לפני כמה ימים נאמר לי ע"י ביטוח כלל של קופח מכבי שרכיב ביטול טיסה בביטוח מכסה גם מקרים שחברת התעופה ביטלה את הטיסה בגלל קורונה. כאמור חשש שלך או אזהרת מסע לא מספיקים, צריך שהטיסה תבוטל כי חברת התעופה ואז הביטוח כולל גם לינה. לא יודעת לגבי הופעות. יש כמובן גם תקרה

• @אביבית555

תודה

אז בדקתי עוד כמה פוליסות – גם כלל שהוזכרה פה, AIG, ופספטורט קארד.

בכולן אותו קונספט שאם חברת התעופה ביטלה את הטיסה בגלל מגיפה אז יש כיסוי, אבל אם יש רק אזהרת מסע אז איו כיסוי

ברובן כתוב במפורש שיש החזר על לינה, טיסה ותחבורה בלבד

אגב, כשאני בוחן את הנושא אני רואה שאם למשל שירות הטיסות יופסק לפני שאני טס אני אקבל פיצוי. אבל אם השירות מופסק כשאני בחו”ל – להבנתי אני לא מקבל שום פיצוי, וכל הוצאות השהייה (לתקופה בלתי מוגבלת) עלי!

• אני ממשיך ללמוד ולחשוב והגעתי למסקנה בעייתית יותר:

נניח שחלילה בזמן שאנחנו בחו”ל נבצר מאיתנו לחזור לארץ. למשל כי כל הטיסות בוטלו, למשל כי אנחנו בעוצר באוניה שלא נותנים לה לעגון ו/או לנוסעים לרדת.

לא רק שחברת הביטוח לא תשלם לי על הוצאות השהיה, זה עוד (באופן יחסי) הכסף הקטן.

בעצם ביטוח הנסיעות שלי יגמר ביום שתכננתי לחזור לארץ. אני כמובן אוכל לצלצל לחברת הביטוח ולבקש להאריך, אבל מן הסתם אם אני נעול בספינת הקורונה הם לא ממש ירצו להאריך לי את הפוליסה.

כלומר אני עשוי להיות במצב שבו לא רק שהוצאות השהייה עלי, אלא שיש סיכון בריאותי חמור, והוצאות הבריאות עלי (וזה כבר כסף גדול מאד).

• שכנעת אותי לא לטוס :-(

• @אנשיםטובים

לא נראה לי הגיוני שאי יכול לחסור עקב אסון/ כוח עליון ישאיר אותך בלי ביטוח.

הייתי מבררת את הנקודה

• @ayeletback

לא מצחיק, אני בהחלט שוקל כרגע ביטול של הנסיעה. ברור שהאתגר הביטוחי הוא לא הסיבה היחידה, אבל הוא בהחלט תורם לנושא

• @אביבית555

בפוליסה של הפניקס למשל נכתב שאפשר להאריך את הביטוח. אבל במקרה כזה “למבוטח תופק פוליסה חדשה בתנאים ובתעריפים שיהיו תקפים אצל המבטח במועד תחילת הביטוח בפוליסה החדש”.

כלומר אם הקורונה תשתולל יותר יכולה חברת הביטוח להחליט שמחיר הפוליסה עולה ל-50000 דולר ליום, ו/או היא לא מכסה קורונה ו/או שהיא פשוט מספיקה למכור ביטוח נסיעות.

אגב, בכל מקרה מוגדרת תקופת ביטוח מקסימלית שמעבר אליה לא ניתן להאריך. אני רואה שונות בין החברות, ובכל מקרה יש שונות בגילאים.

למשל בהפניקס עד גיל 60 תקופת ביטוח מקסימלית של שנה שלמה. לפספורטקארד מגיל 18 עד 64 זה 180 ימים, אבל מתחת לגיל 18 למשל זה רק 90 יום. מדובר על אדם בריא, ולא בהרחבות לש מצב רפואי קיים.

כמובן שאני יכול מראש לעשות ביטוח לתקופה המקסימלית. אבל לשלם דולר שניים לאדם ליום למשך כמה חודשים זה לא נראה ריאלי.

• @אנשיםטובים

אני לא צוחקת.
    בדיוק חשבתי לקנות כרטיסים לפסח לגיחה קצרה לאירופה.
    וכרגע שמתי את התוכנית הזאת ON HOLD 
    לא בטוחה שארצה לעלות על מטוס עוד חודשיים.

הקייץ רחוק, למזלי קניתי ביטוח ביטול ( לראשונה בחיים) בגלל העלות המאוד גבוהה של הקרוז

• ואכן חברות הביטוח מתחילות להגיב במגבלות:

https://www.themarker.com/markets/1.8526112

אז למשל אם חברת הביטוח לא מוכרת ביטוחים חדשים לסין, יתכן שהיא תסרב למכור הארכה של ביטוח כזה לסין.

• כרגע קראתי שהראל הפסיקה למכור ביטח ביטול טיסה , בלי קשר לייעד.
    והפיניקס לא מוכרים למזרח

• @אנשיםטובים

שאלה שאולי תשמע קצת קלולס…

אם חברת תעופה מבטלת טיסה...אז היא לא אמורה להחזיר לפחות את הכסף ששילמת על הכרטיס? (לא מדברת על פיצוי...)?

• @אנשיםטובים

* לא קשור לטיסות לארה"ב(אולי ירחיבו)- אבל קרא כאן.

• @hadas2308

אני תמיד קיבלתי טיסה חלופית במקרה של ביטול, לעתים גם מלון אם הטיסה החלופית היתה רק למחרת או יותר (כבר נתקעתי ככה כמה ימים בחו”ל). אבל זה תלוי גם בסיבת הביטול ובעוד מלא משתנים לדעתי. 

• @hadas2308 אמר:

אם חברת תעופה מבטלת טיסה...אז היא לא אמורה להחזיר לפחות את הכסף ששילמת על הכרטיס?

נשמע הגיוני לא? אבל אולי אם מדובר על כח עליון, או הוראה חוקית הם פטורים?

בכל מקרה הם כמובן לא יפצו אותי על הוצאות אחרות שהיו לי שלא ניתן לבטל (כמו מלון)

ואם היא מבטלת רק את החזור?

• @ayeletback

למה לא לארופה ? :(

גם אנחנו חושבים על גיחה קצרה עוד חודשיים ונראה שהמצב שם מאד יציב כרגע. הלואי שישאר ככה.

או שהחשש שלך זה לאו דווקא ארופה אלא עצם הישיבה במטוס צפוף?

• @dinz

אני מודה שהחשש האישי שלי הוא להתרחק מהמגרש הבייתי

אין לי מושג אם ולאן תגיע הקורונה. זה יכול להיות אירופה, ארה”ב, או אפילו ישראל. אז אני לא פוחד מיעד כזה או אחר (למעט כמובן סין).

אבל התחושה שלי היא שאם וכשהקורונה תגיע, תיירים יסבלו הרבה יותר. הן בגלל דברים מעשיים כמו הפסקת טיסות, הן בגלל “פחת מזרים”, וגם בכלל יחס של השלטונות

אני מניח שיפנים שהיו על ספינת הקורונה זכו ליחס שונה מזרים…

כשרואים את התמונות מסין של רחובות ריקים מאדם – מה עושה תייר שבמקרה נתקע במקום הזה? הוא תקוע בחדר המלון, דואג לחייו, דואג לנושאי ביטוח וכמובן לא יכול לטייל.

אני עוד לא מבטל את הטיסה לפסח, אבל אם לא הייתה לי טיסה ביד, לא הייתי מזמין לחודשיים הקרובים, ואם הייתי מזמין לקיץ הייתי בודק לעומק את תנאי הביטול

• אם אני מבינה נכוןטרם הזמנת את המלונות. במצב כזה לא הייתי חושבת להזמין מלונות ללא ביטול חינם. גם לנו טיסה מתוכננת לפסח, הכל מוזמןעם ביטול חינם מקסימום שבוע לפני, הרוב יום יומיים לפני.

• @אנשיםטובים

אנחנו גם טסים בעוד שלושה שבועות (ללונדון – ששם התגלה כבר מקרה של קורונה) ואני בהחלט חוששת ובהתלבטות...כי אנחנו גם משאירים את הילדים עם סבא וסבתא- ומלחיצה אותי המחשבה שניתקע באיזשהו מקום- ואני חושבת ברצינות על ביטול- יש לנו ביטוח. אבל אם הזמנתם כבר טיסה לפסח- זה עדיין רחוק הייתי מחכה עוד קצת כדי לדעת מה המצב...ומזמינה מלונות עם ביטול חינם בכדי להמנע מהנזק של ביטול. ובכל מקרה- לא הייתי עולה על קרוז במצב הנוכחי...

• @אנשיםטובים

אשמח לדעתך המלומדת.

אני עשיתי ביטוח ביטול טיסה לפני חודשיים ל6 כרטיסי טיסה לארהב ( ביטוח און ליין ולא דרך סוכן- הראל). בינתיים בחלטנו להוסיף קרוז הבעיה שסערת הקורונה עצרה את נושא הביטוחים ומצד שני אני לא יכולה לבטח בשום חברה אחרת רק את הקרוז כי הטיסות שלי מבוטחות בהראל.

מסתבר שאם הייתי מבטחת את הקרוז ללא קשר לקורונה והייתי רוצה לבטל , הייתי מקבלת את ההחזר על הקרוז רק אם אני מבטלת את הטיסות. כלומר אם טסתי לארה"ב ופתאום החלטתי שאני רוצה לבטל את הקרוז ולקבל את ההחזר זה בלתי אפשרי.

ובנוסף ,אם אבטל את הפוליסה בהראל בשום חברה אחרת לא יבטחו את הכל כי הזמנת הטיסות הייתה לפני חודשיים.

הצעות?

בחזרה