בחזרה

סיכום חופשה פאסו טונלה

• אהלן 

חזרנו מפאסו טונלה שבאיטליה ומאוווודדדדד הופתעתי לטובה. 

לאחר 7 שנים של חופשות סנובורד החלטנו שזה הזמן ללמוד סקי ולכן הסיכום הוא מזווית של מתחיל אולם ארחיב קצת גם כמי שמכיר אתרי סקי ואת הצרכים של הגולשים המנוסים יותר.

לוגיסטיקה: 

נחתנו בברגמו – 50 יורו לכרטיס הלוך חזור ועוד 50 למזוודה. מחיר בדיחה לכל הדעות. ההלוך והחזור היו בצהרים, נוח מאוד. מברגמו אפשר לקחת אוטו, מונית או תחבורה ציבורית. לקחנו מונית ופה אולי הטיפ הכי גדול שאני יכול לספר עליו – האתר find transfer. רושמים מאיפה לאיפה ומתי אתה רוצה העברה והמערכת שולחת את הבקשה להרבה נהגים שהם עובדים איתם ואלה פונים אליכם עם הצעות. סגרנו ב160 יורו, שירות מופלא. חיכה לנו ביציאה עם שלט, תוך חמש דקות היינו בדרך במונית מבריקה מנקיון ונוחה במיוחד, שעתיים ועשרה והיינו במלון. בחזור לקחנו אוטובוס וזה סיפור קצת פחות נוח – יציאה מהעיירה הסמוכה פונטה דה לינגו ונסיעה משם של עוד כמעט שלוש שעות, אבל הרבה יותר זול – 9 יורו לאדם. קצת מסובך האוטובוס הזה, יש בזמנים מאוד מסוימים בשבוע וצריך להבין לאן בדיוק להגיע, אבל יש מייל באתר האינטרנט של פאסו טונלה והם מאוד אינפורמטיבים ועונים מהר. אם זמני האוטובוס מסתדרים לכם עם הטיסות – בהחלט שווה. אנחנו חזרנו בסיום יום הסקי האחרון ב16:40 והגענו לשדה התעופה ב20:00. ישנו במלון NH המצוין שצמוד לטרמינל ולקניון ענק שפתוח עד עשר בלילה וגם הספקנו קצת קניות, הלכנו לישון ובשמונה וחצי בבוקר הלכנו (עשר דקות) לטרמינל לקראת הטיסה לארץ, מאוד נוח וכיף לסיים ככה חופשה. 

מלון – ישנו באתר במלון פרסנה, מלון משפחתי חמוד, מתוחזק היטב עם ספא נהדר ב130 יורו ללילה. שווה כל אגורה. בפאסו טונלה שהיא בעצם שני רחובות מקבילים לשורה ארוכה של מעליות כמעט כל המלונות מרחק דקותיים מהאתר (בעצם כל העיירה היא בערך סקי-אין) ורבים מהמלונות לא מופעים בבוקינג. שווה להיכנס למפה וליצור איתם קשר עצמאית. 

סקי פס – 170 יורו לארבעה ימי גלישה. 

השכרת ציוד – 50 יורו לארבעה ימים, יש הרבה חנויות ואין לי מה להרחיב. 

הדרכה – סגרנו בבית ספר evolution עשר שעות הדרכה ב450 יורו, שירות מצויין ונוחים מאוד המיילים, המדריכה היתה נהדרת. 

האתר עצמו – האתר הכי טוב שראיתי בחיי למתחילים. בעצם האתר מחולק ל3. החלק הראשון הוא העיקרי – הר עצום עם כעשר מעליות, מחלקם הגדול מסלולים כחולים שונים שנורא נוח ללמוד עליהם ולתרגל, במקום איזור מתחילים קטן ומוגבל. יש מסלולים אדומים ומ2 מעליות יש עוד מעליות המשך למסלולים אדומים ארוכים. 

ממול החלק הזה יש את קרחון פרסנה – הקרחון הכי גדול באיטליה או הכי גבוה או משהו אחר שהוא הכי באיטליה. 3 מעליות מובילות לקרחון וממנו מסלול ארוך מאוד מחולק ל3 מסלולים ברמות שונות – לא ניסינו.

החלק האחרון זה בעצם פונטה דה לינגו העיירה הסמוכה, שם יש עוד משהו כמו 12 מסלולים ומעליות – כולם אדומים ושחורים. לא עשינו אבל ירדנו לעיירה במסלול כחול ואדום שמחבר מפאסו טונלה לפואנטה דה לינגו – תענוג של מסלול. 

מחוץ למסלולים נצפו גולשי אוף פיסט שונים אבל אני לא יודע כמה האתר טוב לזה ביחס לאחרים. 

לדעתי האתר מתאים מאוד מאוד מאוד למתחילים, למנוסים הוא מושלם לחופשה של 3-4 ימים, ואם רוצים להגיע לשבוע שלם האתר ימצה את עצמו אחרי כשלושה ימים אבל ניתן להרחיב את הסקי פס למדונה דה קמפיו שנמצאת מרחק חצי שעה בסקי בס או רכב. 

הנוף היה מדהים והשלג פשוט נהדר !!!!!

מעבר לזה כל האנשים שפגשנו מרגע הנחיתה היו פשוט נהדרים, שירותיים ועשו הכול כדי למלא אחרי כל בקשותינו הרגילות והמוזרות כאחד. ממש ממש נעים וכיף. בנוסף, האתר פשוט זול. המסעדות זולות, השירותים זולים וכל המחירים שציינתי כפי שראיתם יחסית זולים.

מסעדות – המומלצות הן לפי הסדר – אל פולקלור, לה טורטה, ואלפי לפיצה בלבד. 

אין ספק שאתרי הסקי באיטליה (אותה תחושה היתה לי גם בצ׳רביניה בדיוק) מלאים בעיקר במסעדות תיירותיות לתיירים, וכנראה עקב המיקום הם טובים בטכניקה אבל לא ממש בחומרי הגלם. מי שחולם על פסטות עבודת יד ופרודוקטיים טריים של המסעדות הכפריות של טוסקנה ונאפולי יתאכזב. בכל זאת אפשר להגיד שאכלנו טוב ובמחירים הוגנים. 

סך הכול חופשה מהטובות שהיינו ונשמח לחזור לאתר בתור מתקדמים. ממליץ בחום 

• @עופר21

יופי של סיכום.

מסכים שזה אתר מעולה למתחילים, שבוע ראשון שני בעיקר.

• @עופר21

סיכום מרשים ומועיל

שתי שאלות. המלון – זה 130 יורו לאדם ללילה או לזוג? [ כי כתבת בלשון רבים]

וסתם מהתעניינות- מה הביא אותך אחרי גלישה של כמה שנים ו [מן הסתם] המתקצעות בטכניקה מסויימת להחליט להחליף סגנון ולעבור לסקי? זה לא מבאס להתחיל חזרה מכמעט אפס?  ואיך זה הלך?

• @עופר21

הייתי בפאסו לפני שנים רבות . בחרתי בו אז כי הבת שלי שהיתה אז בת 11 ואחרי חופשת סקי אחת קודמת בצרפת הלכה לקייטנת פורים של סקי דיל עם ילדים ישראלים בגילה ונהנתה מאוד.  האתר אכן חביב מאוד למתחילים . גולשים מנוסים ישתעממו , כי הוא קטן יחסית וגם אין אתגר מיוחד , למעט השחור שיורד מקרחון הפרסנה . אבל כמה פעמים אפשר לרדת אותו . המסלולים לפונטה דה ליניו נחמדים גם הם .

• @ldude

המלון עלה 130 לזוג, לא בדקתי אפשרויות אחרות. אבל הייתי תחת הרושם ש׳מחיר לאדם ללילה׳ זה המצאה ישראלית, ובכל מקום בעולם יש פשוט מחיר ללילה, אבל בהחלט ייתכן ואני טועה. 

עברנו כי לאשתי קצת נמאס מהבורד ואני החלטתי לזרום גם על ללמוד סקי. דווקא האפשרות לשחזר מחדש את החוויה של הלמידה, וסיפוק ההצלחה של המיומנות החדשה ריגשה אותי. למרות שהחופשה הראשונה בקושי עלינו למסלולים, היה בה קסם מיוחד ורציתי לחזור על כך שוב. בנוסף הפעם גם גלשנו הרבה מסלולים ככה שיצא מוצלח. 

באופן עקרוני אחרי שנים בבורד נורא נהננו מההתמקדות בגלישה שיש בסקי לעומת כל ההתחברות וההתנתקות מהבורד והזמן עם הטוסיק על השלג, אבל כאמור, אני ממליץ מאוד לותיקי הסקי להקדיש חופשה ללימוד בורד ולהפך, כי האתגר והסיפוק שבלימוד משהו חדש בחופשת סקי כמו גם בשאר הדברים בחיים עושים נהדר לגוף למוח ולנפש 

• @עופר21

1] שוב תודה.    2] מחיר ללילה זה אכן בד”כ לחדר . אבל אם אתה אדם בודד זה מה שאתה משלם…. המלון היה חצי פנסיון או רק א. בוקר?   פשוט רציתי להעריך / להשווות אם יקר או לא.  בענייני להחליף מבורד לסקי. נראה לי שנשאר חלוקים בעניין זה. אני מעדיף להתמקצע בגלישת סקי ולא להתחיל מאפס משהו חדש.  עד שסוף סווף הגעתי לרמה סבירה  להתחיל מחדש????  לא בגילי!!! :-) 

• @עופר21

ניסיתי ללמוד סנו בורד אבל מה שהפריע לי שתמיד רגל אחת קדימה ואין איזון בין הצדדים אז חזרתי לסקי.

• @ldude

אם תבדוק באתר כמו בוקינג(או בהזמנה באתר מלון), לרוב המחיר לאדם בחדר נמוך יותר מאשר זוג בחדר. 

• @aljaje

המחיר היה כולל ארוחת בוקר. ארוחת ערב לפחןת לפי יום זה 25 יורו לאדם.

אגב להתמקצע במשהו חדש יכול להיות גם סוגי סקי לא.  ? 

אגב עכשיו שאני בעניינים, מה העניין עם במגלשיים הקצרות ? זה שונה ? 

ולמה בכלל צריך מקלות בסקי חוץ מקצת למישורים ? רק ביום האחרון השתמשנו בהם ולא היה כזה הכרחי 

• @עופר21

אכן המקלות משמשים לדחיפה במישור.אבל גם לעוד דברים.שגלשנו בסוצי אחת הבחורות שהיתה איתנו החזיקה את המקלות קצת מאחור.המדריכה הסבירה לה לקחת את המקלות קדימה,כיוון שאם אנו לוקחים את המקלות לאחור אנו עלולים לרדת עם הישבן לאחור.וזה הדבר האחרון שאנו רוצים לעשות.יש עוד כמה תרגילים עם המקלות לשיפור הטכניקה.

• @עופר21

Pole planting.

חפש ביוטיוב. מעבר לאיתות לאלו מאחוריך לאן אתה פונה, זאת דרך מעולה לשמור על איזון וכיון פלג גוף עליון למרכז המסלול. שליטה בטכניקה הזאת ע"ג המסלולים מסייעת בשמירת איזון באוף פיסט

• @ענבל-אין-על-סקי אמר:

@עופר21

אכן המקלות משמשים לדחיפה במישור.אבל גם לעוד דברים.שגלשנו בסוצי אחת הבחורות שהיתה איתנו החזיקה את המקלות קצת מאחור.המדריכה הסבירה לה לקחת את המקלות קדימה,כיוון שאם אנו לוקחים את המקלות לאחור אנו עלולים לרדת עם הישבן לאחור.וזה הדבר האחרון שאנו רוצים לעשות.יש עוד כמה תרגילים עם המקלות לשיפור הטכניקה.

זה לא לקחת את המקלות קדימה אלא את הידיים (הדברים האלה שמחוברים למקלות).

בדרך כלל כשהידיים מאחורי הגוף יש נטייה להשען אחורה. לא קשור לישבן. אפשר לעמוד די זקוף ועדיין להשען לאחור. זו שאלה של כיפוף הקרסוליים. ניתן לגלוש עם הישבן בולט לאחור ועדיין במנח גוף נכון.  

התרגילים עם המקלות לא קשורים לצורך במקלות. בשביל תרגילים בהן מחזיקים מקלות את יכולה לקחת שני מקלות מטאטא מהמלון ולתרגל. משתמשים במקלות סקי כי זה עזר האימנים הזמין.

כפי שכתב הדוקטור – המטרה העיקרית של המקלות היא לצורך “סימון הסיבוב”, בעיקר בסיבובים קצרים.

• @מ-פולני

שאלת תם כי תמיד תהיתי לגבי כמה שימושיים המקלות [ חוץ מהקטע של לדחוף כשאתה באיזור שטוח ….חחחחח].  אם זה כמו שאמרתם -לפניות קצרות, בשביל מה המקצוענים שגם ככה גולשים במהירות לא חוקית משתמשים בהם? רק בשביל ה 2-3 שניות בתחילת המסלול?

• @ldude

ממש לא. כפי שרשמתי, זה מאזן הגוף.

צפה בסרטון של דארן, מאמן בריטי תותח הנשוי לצרפתיה מהסרטים ומהווה סיבה נוספת לחופשת סקי בSerre Chevalier:

https://youtu.be/MC5-gg6FQXU

• @ldude

פעם ראשונה שגלשתי זה היה בבנסקו והמדריך פשוט אמר לנו לזרוק את המקלות הצידה.כי לדעתי באופן טבעי המוח שלנו אומר לתקוע את המקלות בשלג על מנת לעצור וזו טעות גדולה מאד.לכן ביקש המדריך לשים את המקלות בצד.בשלב יותר מתקדם כן היה שימוש למקלות.

בחזרה