בחזרה

מחשובת וטיפים להערכות לביטול חופשה

• למי מאיתנו שיש חופשה מתוכננת שבסכנת ביטול (עוד לא ביטלתם אבל זה נראה שזה הולך לשם)  כמה מחשבות שחשבתי:

כדאי לבדוק משמעויות כלכליות שונות.

איזה ביטוח להפעיל – אם יש לנו ביטוח ביטול, הרי שהוא תקף רק אם אנחנו מבטלים ולא חברת התעופה. אם יש לנו דברים שביטחנו (כמו קרוז, כרטיסים להופעות וכדומה) שלא כלולים בביטוח נסיעות רגיל, או שבכלל לא עשינו ביטוח נסיעות רגיל עם הרחה לקיצור/ביטול (ואולי כבר אי אפשר לעשות) – אולי עדיף לנו לבטל עכשיו מיוזמתנו למרות ההשתתפות העצמית, ולא לחכות שחברת התעופה תבטל

מתי לבטל – כדאי לבדוק את כל תנאי הביטול והתשלומים שאליהם התחייבנו להבין מה המשמעות של ביטול היום, מחר או עוד חודש. ואז לסמן בגדול ביומן מתי כדאי מאד לקבל החלטה לפני שנפסיד עוד כסף. למשל אם התשלום הבא על הצימר הוא בעוד שבוע, או שאפשרות הביטול נגמרת עוד חודש. למשל אם מבטלים עכשיו ומפעילים ביטוח ביטול, הרי שאפשר אולי לבטל את ביטוח הנסיעות הרגיל ולקבל את הכסף שלו חזרה.

חשוב לברר תנאי ביטול עדכניים. יש מקומות/אירועים שמוכנים להחזיר כסף (מלא או חלקי) בשל המצב.

שווה גם לנסות לנבא האם מדיניות הביטול שתשנה לטובתי או לרעתי. למשל אם קניתי כרטיסים להופעה והם מבוטחים – האם שווה לבטל עכשיו ולקבל את רוב הכסף, או לקוות שההופעה תובטל ואקבל חזרה את הכסף. והאם בכזה מקרה אקבל חזרה את הכסף?

אבל זה לא רק עניין של כסף. יש גם עניינים נוספים

קודם כל כמובן שהערכות נפשית לנושא הביטול והשינויים בתוכניות

תיאום עם מקום העבודה שיתכן שלא נרצה חופש. לא בכל מקום עבודה יסכימו לביטול החופש (כי נערכו לזה)

אם מדובר על פסח הקרוב למשל – להערך לנושא קייטנות ופעילויות אחרות לילדים

אם מדובר על פסח (או כל אירוע אחר) להתחיל להכין תוכניות חלופיות לליל הסדר

יש לכם מחשבות / טיפים נוספים בנושא?

כמובן שבקצב התפתחות האירועים יתכן שעד פסח למשל כולנו נהיה בעוצר וכדומה. אבל בואו נשים את זה בצד ונתמקד בטיפים מעשיים למה שיש לנו שליטה עליו

• @אנשיםטובים

זה לא רק העניינים הפיננסיים אלא גם למשל תוכניות לטיול. כמו לרבים כאן בפורום, יש לנו כרטיסי טיסה לקיץ ותוכנית טיול כללית. קשה כמובן להתנבא, אבל תחושת הבטן אומרת שאנחנו הולכים לכיוון של עוצר טיסות לתקופה ארוכה. אז באופן טבעי עצרנו את כל ההכנות האחרות לטיול – לא מבצעים הזמנות נוספות (כמו רכב), וגם לא משקיעים זמן בהכנת תוכנית הטיול (ברמה יותר מדוייקת כולל אטרקציות משנה). הנושא ירד מבחינת רמת החשיבות והמוטיבציה. כך שגם אם המצב ישתנה, אבל רק זמן קצר לפני הטיול, יכול להיות שהטיול לא יצא לפועל בגלל חוסר ההכנה לטיול.

• @אנשיםטובים

אני חושב שצריך לשאול מהן האלטרנטיבות.

אם האלטרנטיבה היא נניח אילת, כשלא ברור אם בכלל מחליפים את המצעים בין אורח לאורח, אולי כדאי לא לבטל את הטיסה לחו”ל.

• @עמיחי13

גם אני בתחושות אלו. אמנם קנינו כרטיסי טיסה (לארה”ב), יש תוכנית כללית, אך בענייני לינות אני ממש לא שם… לא בא לי להזמין דבר. לא נראה לי שייצא לפועל הקיץ. 

אמן, שיבואו עלינו ימים טובים ושקטים.

אורנה

• @אנשיםטובים

הפגיעה מקורונה, ובמיוחד איך שנוהל המשבר, תהיה גדולה מבחינה כלכלית למשק בישראל. זה אומר שלא בטוח שיהיו ימי חופשה לקחת בשפע בקיץ, ואולי גם לא עבודה לקחת חופש ממנה לחלק מהאנשים… מי יודע גם אם כל חברות התעופה/תיירות/מלונות ישרדו את המשבר. אז הטיפ הכי גדול: לא להזמין כלום, ואם ממש חייבים אז עם ביטול ללא קנס וללא תשלום מראש. 

• עם כל יום שעובר, המצב נראה עגום יותר, הטיולים מתרחקים והחלומות מתנפצים😢

למי שיש טיול לקיץ או לסתיו, אני חושבת שכדאי להמשיך לתכנן, ולו כדי להתעודד קצת, אבל כמובן בלי להכנס לשום התחייבות נוספת, למשל להזמין לינות שהתשלום עליהן הוא רק במועד ההגעה, ועם אפשרות ביטול בחינם עד לרגע האחרון.

למי שיש טיול לפסח או לתחילת הקיץ, לשבת עם דף וניר (או גיליון אקסל), לרשום את כל האופציות הכלכליות (ביטול, הפעלת ביטוח, מועדי קנסות וכו’), כדי למזער נזקים.

והטיפ הכי חשוב, אותו אני משננת גם לעצמי:

לא לבכות על חלב שנשפך. ולא להלקות את עצמנו על טעויות (למה הזמנתי מלון בלי ביטול כדי לחסוך כמה גרושים, למה לא עשיתי ביטוח ביטול טיסה). טיילנו הרבה, חסכנו הרבה, הוצאנו הרבה, נהננו הרבה, היו גם טעויות ובלת”מים.

לקחת את המצב בפרופורציות.

עוד נחזור לטייל.

העיקר שנהיה בריאים, שהמצב הכלכלי לא יקרוס גם ברמה העולמית, גם בארצית וגם באישית.

ושנדע ימים טוב יותר במהרה. אמן🙏

• @יונה-וקשת אמר:

אפשרות ביטול בחינם

לגבי ביטול חינם – לשים לב שיש חשש לא זניח שחלק מספקי / מתווכי התיירות יפשטו רגל ואז לא בהכרח נראה את הכסף חזרה.

• @אנשיםטובים

בדיוק בגלל זה ציינתי גם שכדאי להזמין רק מקומות לינה שהתשלום עבורם הוא במועד הלינה ולא לפני כן. עכשיו זה בפירוש לא הזמן להוציא כסף, ולא רק בגלל שעלולים לא להחזיר לנו אותו...

• @יונה-וקשת

אם אכן חברה קורסת/ פושטת רגל- חברת האשראי לא חייבת להחזיר את הכסף בגלל כשל עסקה?

הזמנתי ב airbnb, אמנם עם אפשרות החזר מלא, אבל גובים חצי מהסכום מראש, ומחזירים במקרה ביטול..

• @שמחת-הפרטים-הקטנים

אני לא יודע אם חברת האשראי חייבת אבל אם תחפש אחורנית בפורום תראה שבמקרה שחברות תעופה פשטו את הרגל במידה והלקוח רכש את הכרטיס באופן ישיר (לא דרך סוכן) חברות האשראי החזירו את הכסף בזמן סביר ועם בירוקרטיה מאוד מינימלית.

כך שאני לא יודע עם חברת האשראי חייבת, אבל הנסיון היה חיובי

בחזרה