בחזרה

התייעצות לגבי החזר בספרד

• שלום חברים, 

בסוף מרץ היינו אמורים לנסוע לחופשה בספרד. הכל היה מוזמן חודשים מראש. הדירה שהזמנו שולמה מראש  עם אפשרות ביטול עד חודש וחצי או חודשיים מראש. (היינו מבוטחים בביטוח קיצור/ ביטול דרך הראל רק מסיבה רפואית. מי העלה על דעתו תסריט כמו הקורונה ...).  טרם ימי הקורונה לא ביטלנו . מיד כשהודיעו על מגבלות הבידוד בחזרה יצרנו קשר עם בעל הדירה והודענו שלא נוכל להגיע. בעל הדירה הודיע שאין החזרים. ניסינו לבקש את התערבות בוקינג. עשו זאת וסירב פעם נוספת להחזר מלא/ חלקי או תאריך חופשה חלופי. שבועיים אחכ ספרד נכנסה לסגר וגם בעל הדירה לא יכול היה לקבל אותנו. עדיין סירב לשום הסדר. הביטוח שלנו כאמור מכסה רק בעייה בריאותית. למישהו יש רעיון יצירתי? נראה לא הוגן שנישא בעלות המלאה … תודה והרבה בריאות לכולם. מיקי 

• @דורי3

אולי לא הוגן, אבל מבחינת תנאי עסקה, אתם בחרתם להזמין בתנאי הביטול הללו וביטלתם פחות מחודש וחצי מראש. נכון שבתיאוריה שבועיים אחר כך אם לא הייתם מבטלים כנראה שבעל הדירה היה מבטל ואז כנראה כשזה מצדו הכסף היה מוחזר (אולי, כי אין לי באמת ידע מה תנאי הביטול מצדו בעסקה שלכם), אבל כאמור, מי העלה על דעתו. בסופו של דבר, לפי התנאים שקיבלתם טרום ההזמנה, מבחינת החוק היבש לא מגיע לכם החזר, למרבה הצער. 

• תודה לך על התגובה. לא ביטלנו. ביקשנו ממנו לבטל אבל רשמית לא ביטלנו כלל. עקרונית, אם לא סיפק לנו את הסחורה, האם יכול לגבות מאיתנו את מלוא התשלום? מה לגבי בוקינג שדרכם הזמנו את הדירה? מה דעתכם?

• לא ביטלתם ולא הגעתם, להערכתי מבחינת booking זה יותר גרוע, חיכה לכם עם הדירה ו- no show

צר לי שאין לי בשורות, חוץ מביקורת שמסבירה לכו-לם איך עשק אתכם אני לא רואה מה תוכלו לעשות.

אולי יבוא מישהו עם רעיון מקורי

• @דורי3

ברור שהוא יכול לגבות.

התנאים של ההזמנה היו כאלו שיכול היה לגבות תשלום מלא.

לא ברור לי למה לא ביטלתם בעיתוי הרלוונטי (מרץ) – ואיך הכסף עדיין לא ירד מחשבונכם.

מה שניתן לעשות הוא לפנות בכתב למחלקת יחסי הציבור או שירות הלקוחות של בוקינג .קום- ולנסות לקבל מהם התערבות מול בעל הדירה עצמה (זה המקסימום שהם יכולים לעשות) המצב שלכם של NO SHOW לא לטובתכם כאן. 

• @דורי3 אמר:

שבועיים אחכ ספרד נכנסה לסגר וגם בעל הדירה לא יכול היה לקבל אותנו.

אני לא יודע מה היו החוקים בספרד, אבל הממשלה אסרה עליו לארח? או שאתם לא יכולתם להגיע בגלל הסגר?

אם אתם לא יכולים לטוס או להכנס לספרד זו בעיה שלכם ולא שלו. כמו שתגיד שבעל דירה בארה”ב צריך להסכים לבטל כי אין לכם ויזה לארה”ב, או יותר גרוע להסכים לבטל כי פתאום מסתבר שהטיסה מאד יקרה ואין לכם כסף.

• @אנשיםטובים אמר:

טוס או להכנס לספרד זו בעיה שלכם ולא שלו. כמו שתגיד שבעל דירה בארה”ב צריך להסכים לבטל כי אין לכם ויזה לארה”ב, או יותר גרוע להסכים לבטל כי פתאום מסתבר שהטיסה מאד יקרה ואין לכם כסף.

הקורונה הזה זה מצב לא רגיל והחוזים בדר”כ לא תקפים למצב כזה או דורשים התאמות

אתם יודעים שחלק גדול משוכרי החנויות/משרדים לא משלמים כיום דמי שכירות למשכירים על אף שחוזה השכירות לא מאפשר זאת?

זה המצב בפועל אני מתעסק בזה

דווקא לי יש נסיון טוב עם BOOKING היו לי כמה הזמנות למלונות ללא ביטול ואחרי התעקשות שלי הם פנו אליהם שוב ושוב עד שקיבלתי ביטולים.

נכון זה מלונות עם מוניטין וכו’ והם אולי יותר פוחדים מ BOOKING אבל עדיין יש סיכוי

אם עוד לא חוייבת תמשיך להתעקש מול BOOKING יש להם שירות לקוחות מעולה 

• תודה רבה לכל העונים. כבר פנינו גם לבוקינג. הסכימו איתנו שנדרש הסדר כלשהוא ואמרו שידברו איתו,  אבל הוא סירב לכל הסדר. תודה בכל מקרה ןבריאות לכולם

• @צחצח-המטייל

החוזים לגמרי תקפים. מי מגדיר מה זה “מצב רגיל” או לא רגיל במקרה כזה שמאפשר שבירת חוזה? יש משכירים שמחליטים ללכת לקראת השוכרים מלפנים שורת הדין, אבל חוקית, אין להם מחויבות לעשות זאת. 

• @keves160

החוזים לא תקפים באופן אוטומטי בנסיבות כאלה

יש בחוזים לפעמים סעיפי “כח עליון” ויש הוראות מיוחדות ברגולציה כמו “סיכול”

יש גם תום לב בקיום חוזה וכו’

לשכת עוה”ד פרסמה חוו”ד ארוכה ממנה עולה כי שוכרים של חנויות שהיו מחוייבים לסגור בהוראת החוק פטורים מדמי שכירות בתקופה זו. 

המצב לא טרייואילי ולא צפוי וזה בכלל לא ברור מאיליו.

• חוזים תקפים עד שלא יקבע אחרת ע”י גורם מוסמך – בית משפט או חוק רטרואקטיבי של המדינה הרלוונטית. גם ההגדרות של כח עליון הן לא ברורות ולרוב בית המשפט הוא זה שנדרש לנושא

כמובן ששני הצדדים יכולים להגיע להסכמה בינהם בלי לערב בית משפט. הסכמה הדדית לא בהכרח נוגעת לחוק ואפילו לא לצדק אלא נגזרת גם מיחסי הכוחות בין הצדדים (לחלש יש נטייה גדולה יותר להתפשר)

הנסיבות אכן מיוחדות, וכדאי מאד מצד כל הצדדים להסכים להתפשר

גם בתחום ה”צדק” לא ברור למה בעל העסק צריך לספוג את כל הנזק. אם נציג את זה בצורה קיצונית יחסית (לא בהכרח במקרה הזה) – אם הזמנתי מלון ללא אפשרות ביטול אחרי שכבר היה ידוע שיש קורונה אבל לפני שנסגרו הגבולות – האם אין לי אחריות מסויימת?

נציג רגע אפשרות קיצונית אחרת – נניח שבצוק איתן תכננתי חופשה בחו”ל אבל לאור ביטולי הטיסות של חברות התעופה הזרות נבצר ממני לטוס לחו”ל. האם בעל המלון צריך לאפשר לי לבטל? הרי צוק איתן זו בעיה שלי בישראל ולא של בעל המלון בספרד. יותר מזה, כישראלי אני לא רוצה שאירוע כמו צוק איתן יהיה תירוץ לביטול כי התוצאה תהיה שלא ירצו לקבל אותנו בחו”ל כי אנחנו תיירים מסוכנים.

הניסוח של פותח השרשור היה “מיד כשהודיעו על מגבלות הבידוד בחזרה יצרנו קשר עם בעל הדירה והודענו שלא נוכל להגיע“. בשלב הזה לא היתה שום מניעה להגיע לחופשה. פותח השרשור לא רצה להכנס לבידוד ולכן רצה לבטל מיוזמתו. בעיניי הלא משפטיות זה לא סיבה לגיטימית לביטול. הבידוד היה בעיה ישראלית. וגם אם הייתה חובת בידוד בספרד למגעים מישראל היא לא הייתה רלוונטית לספרדים, כלומר אם היה מדובר על תיירות פנים ספרדית בעל הדירה לא היה נדפק. כלומר באופן כללי פותח השרשור מבקש התחשבות כי הוא ישראלי ולא ספרדי, וזה מקביל בעיניי לטיעון של צוק איתן.

אם הרשויות בספרד אוסרות על אירוח בדירות נופש, הרי שפה כבר הסיפור הוא אחר. בעל הדירה לא יכול לספק אותה מהצד שלו, ולכן יש הגיון שבעל הדירה יצטרך לפצות את השוכר. אני לא יודע איפה בדיוק צריכה לעבור הפשרה בין הצדדים, אבל הצדק (לא החוק) בעיניי הוא איפשהו באמצע.

ולטעמי העובדה שהיה no show זה חסרון גדול מצד השוכר כי זה לא מעיד על תום לב או נסיון כן למצוא פשרה ולצמצם נזקים לצד השני. הדירה עמדה זמינה לטובת השוכר, כולל נקיון, תקינות מערכות וכדומה וזה עולה כסף. למשל אם היה ביטול מסודר המשכיר יכל היה לנסות לבקש הנחה בארנונה, ועד בית, או שכר דירה (במקרה שהוא בעצמו שוכר) כי הדירה ריקה. הוא יכל היה לנתק את המקרר מהחשמל, להקפיא את המינוי לטלביזיה בכבלים, לא לנקות או לחטא את הדירה לקראת האורחים החדשים, להוציא את אנשי הנקיון והתחזוקה לחל”ת, או כל הוצאה אחרת שיש לו.

בחזרה