בחזרה

...אתמול לפני 97 שנים – התעלומה שאופפת את פסגת האוורסט • היום לפני 97 שנים – התעלומה שאופפת את פסגת האוורסט...

  האם יכול להיות שמטפסי הרים הגיעו לפסגת האוורסט 29 שנים לפני שאדמונד הילרי וטנזינג נורגיי כבשו את האוורסט?

  התעלומה שאופפת את פסגת האוורסט...

  בשבוע שעבר ציינו את כיבוש האוורסט לפני 68 שנים (ב- 29/5/1953) ע"י הילרי ונורגיי, אבל ישנם רבים שחושבים ומאמינים כי מטפסי ההרים ג'ורג' מאלוריי ואנדרו אירווין הבריטיים הגיעו לפסגה 29 שנים קודם לכן,  ב- 8 ליוני 1924

  ג'ורג' מאלוריי היה שותף למשלחת הבריטית הראשונה לאוורסט (1921) ולמשלחת השנייה (1922) שניסו לכבוש את האוורסט וכשלו. כל נסיונות הטיפוס הראשונים לאוורסט היו דרך המפנה הצפוני של האוורסט, מצדו הטיבטי של ההר (שמו של ההר בטיבטית הוא צ'ומולונגמה שמשמעותו: "משכנה של האלה אם העולם").

  במסע הרצאות בארה"ב, כשנשאל מאלוריי ע"י עיתונאים  מדוע הוא רוצה לטפס על האוורסט, השיב בפשטות את המשפט האלמותי: "כי הוא שם..." (Because it is there…)

  ג'ורג' מאלורי, היה בן 38 מטפס מנוסה. לאחר שהשתתף כבר בשתי משלחות קודמות לאוורסט, הגיע מאלוריי למסקנה שללא חמצן, הסיכויים להצליח לאוורסט קלושים מאוד. הוא צירף אליו את אנדרו אירווין, בחור בן 22, תלמיד מוכשר להנדסה באוניברסיטת ספיצברגן, אך ללא ניסיון בטיפוס לגבהים כאלו. במהלך המשלחת שיפר אירווין במידה רבה את מערכות החמצן שהיו למטפסים והפך מומחה לציוד נשימה.

  בבוקר ה- 6 ביוני יצאו מאלוריי ואירווין מן האוכף הצפוני, בגובה של 7050 מ'. הם תכננו לטפס עוד שלושה ימים עד לפסגת האוורסט. מאלורי ואירווין נראו בפעם האחרונה ב- 8 ביוני בשעה 12:50 ע"י אודל, ראש משלחת הטיפוס וצלמי המשלחת שהתמקמו בדרך ועקבו אחריהם.  הם נראו במרחק של כ- 225 מ' בלבד מהפסגה. אך לפתע כיסו אותם עננים ויותר הם לא נראו... בשל העובדה שהם נראו כל כך קרוב לפסגה, רבים חושבים שהם הצליחו להגיע ולדרוך על הפסגה.

  בשנת 1999 יצאה משלחת בריטית בכדי לשפוך מעט אור על התעלומה. המשלחת מצאה גופה והתברר שזוהי גופתו של מאלוריי. מאלורי נמצא עם רגל שבורה, פגיעות בגולגולת, וידיים פרושות לרווחה, כאילו ניסה לבלום נפילה.

  שתי ראיות נסיבתיות מחזקות את ההשערה שהם אכן הגיעו לפסגה:

  1.
  בתו של מאלוריי טענה שהוא תמיד נשא בארנקו תמונה של אשתו (רות), והתכוון להשאיר את התמונה על פסגת האוורסט. התמונה לא נמצאה בארנק. מכיוון שהגופה, הבגדים והציוד השתמרו במצב מצויין, העדר התמונה מרמז שאולי מאלוריי היה על הפסגה והשאיר אותה שם?

  2. משקפי השלג של מאלוריי נמצאו בכיס המעיל שלו, כשנמצא. עובדה זו מסבירה שהוא נהרג בשעות הערב, או הלילה. הפרש השעות מרמז על כך שהוא ואירווין פנו בדרך למטה בשעת יום מאוחרת מאד, אולי אפילו בערב. אילו לא היו על פסגה. האוורסט, לא סביר שהיו נמצאים בדרכם למטה בשעת לילה.

  המצלמה שמאלוריי נשא עימו בטיפוס, לא נמצאה עד היום, לו היתה נמצאת, היה סיכוי לחלץ ולפתח ממנה תמונות ואז התעלומה היתה נפתרת....

  ב- 14 במאי 1995 טיפס נכדו של מאלוריי לפסגת האוורסט, הניח את תמונות סבתו (רות) ואת תמונת סבו (מאלוריי) וסגר מעגל.

  סוף דבר: כיבוש פסגה מוצלח, נחשב רק אם הצלחת לרדת בשלום מהפסגה, מה שלא קרה, כך, מי שכבשו לראשונה את האוורסט הם הילרי ונורגיי ב- 1953.

   

   

   

   


   

   


   

   

   

   

   

   

   


   

   


 

בחזרה