בחזרה

הכוונה בתכנון טיול לקוסטה ריקה וגואטמלה

• אינני יודע לאן הקורונה תוביל אותנו אבל לתכנן טיולים ולחלום זה מותר גם בתקופת הקורונה וללא מסכה אפילו במקום סגור.

בתחילה אציין מה איננו עושים אטרקציות אקסטרים כגון: גלישה, רפטינג, רכיבה על סוסים, סנפליג, בנג’י, אומגה, שנורקלינג, צלילות (אינני יודע לשחות)טיול של בטן גב על החוף.

אנחנו מעוניינים בעיקר מקומות של טבע ונופים.

על מנת שתוכלו לתת לנו הכוונה מדויקת יותר אציין שאנחנו זוג שבמועד הטיול נהייה בני 70 דתיים לאומיים כך שבשבתות איננו נוסעים ברכב אלא רק מטיילים רגלית. הטיול שעליו אנו חושבים הינו טיול זוגי (לא טיול מאורגן) בעונה היבשה מקסימום ימי טיול 23-25 ימים כאשר קחו בחשבון שזה כולל ימי שבתות שבהם איננו נוסעים אלא מטיילים רגלית כולל ימי הטיסה הלוך וחזור ושוקלים לקיחת נהג/מדריך לביצוע הטיול. כמוכן אם ההמלצות תהיינה שניתן לעשות טיול כזה בפחות ימים אז נוריד את כמות הימים  בהתאם להמלצתכם.

קראתי בלוגים של מטיילים שטיילו אך המקומות שבהם טיילו לא אמרו לי כלום לגבי האם זה מתאים לנו או לא לגבי מה שאנו מחפשים בטיולינו ולגבי הדברים שציינתי שאותם לא נרצה לעשות ולכן החלטתי לפנות בפורום לגבי קבלת הכוונה בתכנון הטיול

אלה רשימת המקומות שקראתי עליהם בבלוגים שבהם מטיילים טיילו בקוסטה ריקה:

מנואל אנטוניו

קורקובדו

drake bay

montaverde

שמורת סנטה הלנה

selvatura adventure park

frog pond ranario

rio celeste

arenal

lands in love

הר הגעש פואס

טבקון או באלדי מעיינות חמים

סאמרה

לה פורטונה מפלי פורטונה

חאקו

שמורת אוביטה סיור לווייתנים

סן חוזה

nosara

אוסטינל

mountazuma

la paz

פוארטו וויאחו וקאויטה

מפל catarata del toro

ricon de la vieja

פארק curi chanca

פארק טורטוגרו

שמורת קניון נגרו

מפלי לה טורוס

porto viejo

באחוס דל טורו

טמרינדו

ריו פרדידו

סן חררדו דה דוטה

הר הגעש אירזו ועמק אורוסי

גואנקסטה

המפרץ המתוק

איסלה ציקיטה

פונטה איסיליטה

בוקה טפאדה

אלה רשימת המקומות שקראתי עליהם בבלוגים שבהם מטיילים טיילו בגואטמלה: 

פלורס

טיקאל

גואטמלה סיטי

אגם אטיטלן

סולולה

צ’יצ’יקסטננגו

פאנאחצ’ל

אנטיגואה 

סן פדרו

לנקין

קובן

פטן

אלטה ורפז- semuc champey

קווצלטננגו

איזבל

סן חואן

סן מרקוס

סנטיאגו דה אטיטלאן

ריו דולצ’ה

קיריגאווה

ג’קשה

צ’אחול

סן מרטין

לוינגסטון

הר הגעש פקאייה

לגונה ציקאבל

קוצ’אל

פינקה אל פראיסו

ביוטופ

מצודת סאן פיליפה

פסקואל אבאח

אישיל

nebaj

סאן אנדרס

almo longa

סנטה קטרינה פלופו

זוניל   

המקומות שציינתי אינם מסודרים לפי הסדר על המפות אלא לפי סדר הזכרתם בבלוגים

שאלתי שאינה קלה הינה אלה מהמקומות שציינתי אני צריך למחוק מכיוון שאינם מתאימים לאופי הטיול שאנחנו מבקשים לעשות או אינם מתאימים לכמות הזמן שאנו רוצים להקדיש בטיולנו לשני המדינות או לחלופין איזה מהמקומות עלי לכלול בטיולינו מהרשימות שציינתי שהינם תואמים לאופי הטיול שאנחנו מבקשים לעשות ולזמן הטיול שאנו מעוניינים להקדיש  ולציין את כמות הזמן המומלץ לכל מקום שאותו הנכם מציינים

תודה  

• @doitchmoti

לפני שמוחקים ( ואני לא חושב שזה יהיה קשה). אני בכלל הייתי  מכין מסלול שכולל מקומות שכן יש לכם מה לראות בהם ולא מתחיל עם מחיקות.

אבל כמה שאלות- האם כל מדינה בנפרד  או שתיהן יחד באותו טיול?

מה לגבי הליכות? האם יש מגבלת זמן/ מרחק /קושי

איך חושבים לנוע במדינה - רכב? תחב"צ? שאטלים? רכב עם נהג?  ומדובר בשתי מדינות שונות מאוד מבחינת ההמלצות בעניין.

• @גדליהו-מהגרעין

שני המדינות באותו טיול

לגבי הליכות אין מגבלות מיוחדות אבל לא מדובר על טרקים של ימים או על טיפוס רגלי בעליות חדות או עליות על סלעים גבוהים אגדיר זאת כך הליכה במסלול של מאמץ קל עד בינוני 

לגבי ההגעה ממקום למקום כפי שציינתי רכב עם נהג וזאת בשני המדינות

תודה

• @doitchmoti

במקרה כזה הייתי הולך על מה שהגיוני לעשות בתור ההייליטס של המדינות  ב-12 יום כל אחת.

אפשר יהיה לשחק עם כל מיני אופציות- אבל נניח התחלה בקוסטה ריקה- לילה ראשון ליד השדה.

ביום השני סיור קפה באזור אלחאולה ומשם המשך ללה פורטונה- מעיינות חמים בלילה

יום 3- מפל לה פורטונה, מסלול בארנל או/ו  אחת השמורות המקומיות

יום 4- נסיעה ארוכה למונטה ורדה- סיור לילה באחת השמורות

יום 5- סיור לראות קטצל ( אם מצליחים), יער העננים, מה שעוד מעניין ורוצים להספיק ( חוות עטלפים/פרפרים וכו’)

יום 6- ירידה לאזור החוף- קאפוס

יום 7- שמורת מנואל אנטוניו

יום 8- אם העונה – שייט ליויתנים מאוויטה ( או מקום אחר)

מכאן שתי אופציות- יום 9-12 לרדת לדרייק ביי ולעשות יום בקורקובדו ( הגעה בשייט לתחנת לה סירנה)

או לחזור חזרה לסן חוזה ולהמשיך לכיוון שמורת טורטוגרו ( בעיקר אם זו עונת הטלה של צבות)

יום 12/13 טיסה לגווטמאלה- נחיתה והגעה לאנטיגואה גווטמאלה

יום 13- סיור בכנסיות ועתיקות הישוב ובשוק

יום 14- סיור כפרים/הרי געש בסביבה

יום 15נסיעה לפנחצ’ל התמקמות באזור אגם אטיטלן

יום 16- כפרים ולפי היום בשבוע – שוק באזור צ’יציקסטננגו/סולולה/אחר – כדאי לכוון את כל המסלול ליום שוק שרוצים

יום 17- נסיעה ארוכה לקובן

יום 18- סמוק שמפיי

יום 19- נסיעה לפלורס, סיור בישוב ואולי שייט על האגם

יום 20- ביקור בטיקל

יום 21- נסיעה לריו דולסה, ביקור במפל המים החמים ובמבצר סן פליפה

יום 22- שייט לליוינגסטון על אגם איזבל וביקור במקום

יום 23- חזרה לגווטמאלה סיטי ללפני טיסה.

*** הייתי אומר שזה מסלול בין ההייילייטס של המדינות שלא מתבסס על הרבה הליכות, ואינו כולל בילוי חוף ( למעט לצפות בו או שמורות בסמוך)

כמובן שאפשר לעשות החלפות למקומות אחרים- זה תלוי עניין ובחירות.

• @גדליהו-מהגרעין

תודה

רציתי לשאול עוד 2 שאלות

1. שוק באזור צ’יציקסטנננגו באיזה ימים הוא פועל על מנת שאוכל לכוון את תחילת הטיול שיתאים ליום השוק על פי המסלול שציינת.
    2. מכיוון שבכמות ימים זאת יש לי בנוסף 3 ימי שבת שבהן איני נוסע אלא רק מטייל רגלית היכן היית מציע לי למקם כל אחת משלש השבתות במסלול זה
    3. תודה

• @doitchmoti

השוק בצ’יציקסטננגו פועל בימי ראשון וחמישי, זה של סולולה ( פחות תיירותי) פועל בשישי ( ונדמה לי שגם שלישי)

לגבי השבתות- במקרה הזה יהיה חשוב לדעת תאריכים מדויקים ולעשות התאמות כי לא בטוח שתתחיל ביום ראשון ואז יום 7 הוא השבת

אבל מבחינת ימים ללא נסיעה- יום 7 אם לנים קרוב לשמורה, יום 13. את יום 5 אפשר להפוך לכזה תלוי איפה מתמקמים ומה בוחרים ( וזיור הלילה שכאילו יפול בשישי- יכול לעבור למוצ”ש). אפשר גם לדחוס יותר נסיעה ביום מסוים כדי להגיע ליום רגוע בשבת. ואם צריך משנים קצת תוכניות- למשל אם יום 16 הוא יום ראשון ( בשביל השוק)יום 14 יהיה יום שיהיה נסיעה לאזור אגם אטיטלן ואז שהות שבת באחד מישובי האגם.

אפשר גם בגווטמאלה להתחיל עם אטיטלן ואז לעבור לאנטיגואה- זה ישנה את דינמיקת הנסיעות, אבל יכול להתאים טוב יותר לשבתות.

בדרייק ביי גם אפשר להתארגן שיום אחד יהיה מנוחה של שבת ואותו דבר גם לגבי טורטוגרו.

• @גדליהו-מהגרעין

אני רוצה להביא את הצעתך מהתאוריה אל המעשה ואשמח לשמוע את חוות דעתך האם אני צריך לשנות משהו ומה השנוי שעלי לעשות.

12/12/21 יום ראשון טיסה לקוסטה ריקה

13/12/21 יום שני נחיתה באלחאולה סיור קפה באזור ומשם המשך ללה פורטונה – מעיינות חמים בלילה

14/12/21 יום שלישי מפל לה פורטונה מסלול בארנל

15/12/21 יום רביעי נסיעה ארוכה למונטה ורדה – סיור לילה בשמורה

16/12/21 יום חמישי סיור לראות קטצל, יער העננים, חוות עטלפים/פרפרים

17/12/21 יום שישי ירידה לאזור החוף קאפוס לאחר מכן נסיעה לשמורת מנואל אנטוניו (שאלתי הינה האם  אני מסתכן מבחינת זמן הנסיעה שאגיע לשמורה לאחר כניסת שבת)

18/12/21 יום שבת יום מנוחה בשמורת מנואל אנטוניו 

19/12/21 יום ראשון שמורת מנואל אנטוניו

20/12/21 יום שני נסיעה לדרייק ביי 

21/12/21 יום שלישי שמורת קורקובדו (הגעה בשייט לתחמת לה סירנה)

22/12/21 יום רביעי חזרה לסן חוזה וטיסה לגווטמאלה נחיתה והגעה לאנטיגואה גווטמלה

23/12/21 יום חמישי סיור בכנסיות ועתיקות הישוב ובשוק

24/12/21 יום שישי סיור כפרים /הרי געש בסביבה

25/12/21 יום שבת יום מנוחה באנטגואה גווטמאלה

26/12/21 יום ראשון נסיעה לשוק באזור צ’יציקסטננגו ובקור בכפרים

27/12/21 יום שני נסיעה לפנחצ’ל התמקמות באזור אגם אטיטלן

28/12/21 יום שלישי נסיעה ארוכה לקובן

29/12/21 יום רביעי סמוק שמפיי

30/12/21יום חמישי נסיעה לפלורס סיור בישוב ושייט על האגם

31/12/21 יום שישי ביקור בטיקל

01/01/22 יום שבת יום מנוחה בטיקל

02/01/22 יום ראשון נסיעה לריו דולסה ביקור במפל המים החמים ובמבצר סן פליפה

03/01/22 יום שני שייט לליוינגסטון על אגם איזבל וביקור במקום

04/01/22 יום שלישי חזרה לגווטמלה סיטי וטיסה חזרה לישראל

מה דעתך האם אתה ממליץ משהו לשנות כדי ליישם תכנית זו באיזה שעה הכי מאוחרת צריכה להגיע הטיסה לקוסטה ריקה ובאיזה שעה הכי מוקדמת צריכה לצאת הטיסה מגווטאמלה חזרה לישראל  בהתחשב שצריך נסיעה ליווינגסטון לגווטמלה סיטי

תודה

/

• @doitchmoti אמר:

@גדליהו-מהגרעין

אני רוצה להביא את הצעתך מהתאוריה אל המעשה ואשמח לשמוע את חוות דעתך האם אני צריך לשנות משהו ומה השנוי שעלי לעשות.

12/12/21 יום ראשון טיסה לקוסטה ריקה

13/12/21 יום שני נחיתה באלחאולה סיור קפה באזור ומשם המשך ללה פורטונה – מעיינות חמים בלילה

14/12/21 יום שלישי מפל לה פורטונה מסלול בארנל

15/12/21 יום רביעי נסיעה ארוכה למונטה ורדה – סיור לילה בשמורה

16/12/21 יום חמישי סיור לראות קטצל, יער העננים, חוות עטלפים/פרפרים

17/12/21 יום שישי ירידה לאזור החוף קאפוס לאחר מכן נסיעה לשמורת מנואל אנטוניו (שאלתי הינה האם  אני מסתכן מבחינת זמן הנסיעה שאגיע לשמורה לאחר כניסת שבת)

18/12/21 יום שבת יום מנוחה בשמורת מנואל אנטוניו 

19/12/21 יום ראשון שמורת מנואל אנטוניו

20/12/21 יום שני נסיעה לדרייק ביי 

21/12/21 יום שלישי שמורת קורקובדו (הגעה בשייט לתחמת לה סירנה)

22/12/21 יום רביעי חזרה לסן חוזה וטיסה לגווטמאלה נחיתה והגעה לאנטיגואה גווטמלה

23/12/21 יום חמישי סיור בכנסיות ועתיקות הישוב ובשוק

24/12/21 יום שישי סיור כפרים /הרי געש בסביבה

25/12/21 יום שבת יום מנוחה באנטגואה גווטמאלה

26/12/21 יום ראשון נסיעה לשוק באזור צ’יציקסטננגו ובקור בכפרים

27/12/21 יום שני נסיעה לפנחצ’ל התמקמות באזור אגם אטיטלן

28/12/21 יום שלישי נסיעה ארוכה לקובן

29/12/21 יום רביעי סמוק שמפיי

30/12/21יום חמישי נסיעה לפלורס סיור בישוב ושייט על האגם

31/12/21 יום שישי ביקור בטיקל

01/01/22 יום שבת יום מנוחה בטיקל

02/01/22 יום ראשון נסיעה לריו דולסה ביקור במפל המים החמים ובמבצר סן פליפה

03/01/22 יום שני שייט לליוינגסטון על אגם איזבל וביקור במקום

04/01/22 יום שלישי חזרה לגווטמלה סיטי וטיסה חזרה לישראל

מה דעתך האם אתה ממליץ משהו לשנות כדי ליישם תכנית זו באיזה שעה הכי מאוחרת צריכה להגיע הטיסה לקוסטה ריקה ובאיזה שעה הכי מוקדמת צריכה לצאת הטיסה מגווטאמלה חזרה לישראל  בהתחשב שצריך נסיעה ליווינגסטון לגווטמלה סיטי

תודה

/

ההערות שלי – 13.12- התעלמת לחלוטין מג’ט לג. בהנחה שהטיסה נחתה בבוקר- הייתי מקסימום דוחס סיור קפה ( אם בכלל מתאים בזמנים) וישן באזור אלחואלה ( שדה התעופה) אולי אפילו באחת החוות בסביבה ( יש לכם רכב צמוד, אז הכל אפשרי). את המעיינות החמים אפשר לעשות גם בסוף היום למחרת באלחאולה.. הם פתוחים גם בערב-לילה.

ימי נסיעה- אתם צריכים לצאת ממש מוקדם, כדי להספיק פעילויות שאתה מתכנן לאותו יום. המדינה נכנסת לפעילות יחסית מוקדם ( כל מרכז אמריקה) וכבר אחה”צ הפעילות יורדת משמעותית. מה שאומר עדיף ארוחות בוקר כבר לעצור בדרך. בכל אופן, לדעתי האישית

17.12- לדעתי אין סכנה להיכנס לשבת. אבל כמו שאמרתי יציאה מוקדמת חשובה. אנחנו עשינו את זה בתחב”צ ולקחנו אוטובוס של 6 בבוקר ממונטה ורדה כדי לתפוס אוטובוס בדרך אוטובוס לקאפוס, למיטב זכרוני הגענו הרבה לפני החשיכה. ואתם עם נהג-ביציאה מוקדמת אם תראו שעברתם את פונטה ארנס מוקדם יחסית, תוכלו לבקש עצירות בחאקו/תנינים בטרקולס/שמורת קררה בדרך כדוגמאות ועדיין להגיע לפני כניסת השבת למנואל אנטוניו

22.12- לדעתי יום לא הגיוני- הדרך מדרייק ביי לסן חוזה מאוד ארוכה. בנוסף- בעונה הרטובה בכלל לא ניתן להגיע לדרייק ביי ברכב, ודצמבר הוא רק תחילת עונת התיירות ( וגם ככה עם ההתחממות הגלובלית הכל יכול לקרות)- ככה שמבחינת הגעה ויציאה משם הכל יכול להיות. לתכנן טיסה מסן חוזה לאותו יום משאיר הכל ליותר מדי דיוק מירבי.. אני הייתי מגיע ללינה ליד השדה ואת הטיסה לגווטמאלה מחפש ליום למחרת – הכי מוקדם שאפשר. את הסיור שתוכנן באנטיגואה גווטמאלה תוכלו לבצע בחלק השני של היום- אחרי ההגעה לישוב ומקסימום בהשלמות הליכה בשבת.

שימו לב 24-25 זה קריסטמס לא הכל פתוח. ב-24 בבוקר תוכלו עדיין, לדעתי, למצוא מישהו שיכול לעשות לכם סיור בכפרים ובאזור, אבל יש מצב שהמבחר יהיה מצומצם יותר ושבכפרים יהיו יותר עסוקים בהכנות לחג. מצד שני באנטיגואה אולי יש פעילות מיוחדת ( מצעד וכו’) שתוכלו לראות.

26.12- יציאה מוקדמת לשוק. הוא מתחיל ממש מוקדם בבוקר  ונגמר לקראת הצהריים ויש לכם פה 3-4 שעות נסיעה. אחרי השוק הייתי כבר יורד לישון בפנחצ’ל. ככה שב-27 תוכלו לעשות שייט רגוע בין כפרי האגם ולסייר באלו שבחרתם.

1.1- מניח שביום לפני עשיתם סיור בוקר בטיקל ( ושוב- זהו ערב השנה האזרחית, יתכן שההיצע יהיה יותר מוגבל מבחינת מדריכים, אלא אם מי שמסיע אתכם הוא גם מדריך)- הלינה הייתי חוזר לפלורס/סנטה הלנה  ולא נשאר בטיקל. שוב – יתכן שיש משהו מיוחד שקורה לשנה האזרחית החדשה, וגם הייתי מעדיף להיות בישוב יותר גדול מבסמוך לאתר עתיקות. ( אבל זו בחירה אישית שלי)

4.1- הטיסה חייבת להיות ערב, והיציאה מוקדמת. את הדרך הזאת עשינו לפני כמה שנים- והפקקים בגלל עבודות בכביש ( שאני חושב שראיתי את אותו כביש בעבודות גם לפני 20 שנה...) היו מאוד ארוכים והגענו הרבה יותר מאוחר ממה שהתכוונו- אז שוב- יציאה מוקדמת כדי לא להסתכן, והטיסה חייבת להיות מאוחרת ככל שניתן.

• @גדליהו-מהגרעין

טיפ שלי: בסן פדרו באגם אטיטלן היה בית חבד – כדאי לבדוק האם עדיין קיים ולתכנן להיות שם בשישי שבת.

חוץ מזה הטיול דחוס מאוד. תקרא על המקומות ותמיין קצת.

• @גדליהו-מהגרעין

תודה 

קיבלתי את הערותיך ויש צדק בדבריך לגבי דצמבר שחל קריסמס וינואר שחל השנה החדשה כבר נתקעתי פעם בתאריכים אלה ברומא ומקומות היו סגורים והתחבורה בקושי עבדה. לכן הימים בשבוע לא ישתנו אבל אטייל בחודש מרץ. 

• @nzvia1

כאשר קראתי על המקומות בבלוגים של למטייל קראתי שמנואל אנטוניו שמורה הטיול הינו של שעתיים שלש במונטה וורדה 3 שעות מספיקות בשמורה וכך בכל שמורה להקדיש 2-3 שעות לכן איני מצליח לרדת לסוף דעתך היכן הדחיסות. אל תשכח כפי שציינתי אנחנו רק מטיילים בשמורות ללא עשיית אקסטרים. אשמח עם תפרט היכו ומה היית מוריד

תודה 

• @doitchmoti

מוטי

מציע שתקרא לא רק על כמה זמן להקדיש לכל שמורה אלא גם על תנאי דרך, מרחקים גיאוגרפים וכן הלאה במיוחד לאור מגבלות השבת שאתה מציין.

לדעתי לנסוע את כל הדרך למנואל אנטוניו בשביל שעתיים שלוש ביקור זה לא לעניין.

מציע שתעלה את הנקודות שהכי מעניינות אותך על מפה שמציינת גם את תנאי הדרך (ב2002 אי אפשר היה להגיע למנואל אנטוניו ללא 4X4) ותבנה תוכנית ראשונית.

משם כבר כנראה שתוכל לקבל עזרה יותר ממוקדת מהמומחים כאן……...

• האם יש הבדל בשמורות בקוסטה ריקה בין שמורה לשמורה לא מבחינת האקסטרים שיש לעשות בכל שמורה אלא מבחינת הנוף החי הצומח וכו’ או שראית שמורה אחת או שניים ראית הכל. מכיוון שהם חוזרים על עצמם מבחינת הנופים החי והצומח אני מדבר על השמורות המופיעים בתכנית

תודה

• @doitchmoti

השמורות של מונטה וורדה ומנואל אנטוניו שונות לחלוטין. אין שום דמיון בין יער עננים לחוף טרופי מדהים

גם ארנל שאני לא זוכר אם ציינת הוא תופעה בפני עצמו וגם החוות או מוזיאוני הטבע בהם רואים את מיני הצפרדעים הצבעוניות המדהימות הן אטרקציה בפני עצמה וגם התנינים העצומים של קוסטה ריקה עומדים בפני עצמם

• @doitchmoti

אני חושב שה-4  שמורות בתוכנית שלך נותנות מגוון נופים . מנואל אנטוניו על החוף. ארנל זה הר געש. מונטה ורדה יער עננים וקורקובדו מבחינתך תהיה חוף עם נגיעה בג'ונגל. ואם יש לך ממש מזל תתקל בחיות הגדולות יותר שם.

בחזרה