בחזרה

ההליכה על סכר קריבה מתחנת הגבול של זימבבואה ועד תחנת הגבול של זמביה נפתח למטיילים

• ההליכה לאורך קיר הסכר של אגם קריבה נפתח לסיורי מטיילים לאורך 617 מטר, ורוחב 24 מטר בבסיס ו-13 מטר בכביש. הטורבינות ההידרואלקטריות שבסכר מייצרות במשותף חשמל למדינות זימבבואה וזמביה וגם למדינות שכנות.

אגם קריבה הוא האגם הגדול ביותר בעולם שנוצר בידי אדם. זהו עמק שנהר הזמבזי הוסט אליו. במבצע עולמי שנקרא "מבצע נוח" פונו כל בעלי החיים שהתאספו במקומות הגבוהים מפחד המים הגואים. כפרים רבים צללו באגם, בחלקם עם תושביהם שסירבו להתפנות. סיפורים ואגדות נרקמו על הנושא. כיום האגם הוא מקום נופש אידיאלי לחובבי מים כולל נופש בבתי סירות צפים. סביב האגם מספר שמורות טבע ידועות. ניתן לשייט בספינת מעבורת מאזור מפלי ויקטוריה עד העיירה קריבה. משך השייט 26 שעות. מסלול "נהיגה עצמית בזימבבואה" עובר שם.

• @cafrica-net

כמה חבל שאתה לא טורח ללמוד את העובדות ומטעה את הקוראים

• @Sailor אמר:

@cafrica-net

כמה חבל שאתה לא טורח ללמוד את העובדות ומטעה את הקוראים

הסבר

• @cafrica-net

את הזמבזי היטו לבנית הסכר באזור הבניה. האגם הציף את קריבה גורג’ של הזמבזי וסביבתו.

כיום חוששים לגורל הסכר כי מי תעלת העודפים חפרו 90 מ’ מתחת לסכר (כמו צניר במפל).

• @Sailor

חוץ מלחזור על מה שכתבתי לא מצאתי סימוכין לטענתך שאני מטעה את הקוראים.

לגבי גורל הסכר יש לי חדשות עבורך :  the popular dam wall visitor’s section in Zimbabwe has reopened after extensive rehabilitation.  

לא נותר לי אלא לחזור על מה שציטטתי לך בעבר :  "גם אוויל מחריש חכם יחשב"

אני סיימתי את הוויכוח.

• @cafrica-net

באמת אין טעם בדיון עם מי שאינו מבין את מה שהוא קורא, כולל מה שהוא עצמו כתב.

ממדריכים כאלה שיספרו סיפור מעניין על חשבון העובדות, אני נזהר מאד.

• @Sailor

לא הבנתי את טענתך. יש צינור ניקוז לעודפים בסכר. כאשר יש סכנת הצפה, פותחים בסכר את שערי ההצפה. (סלוס) איך זה מתנגש עם אפשרות ההליכה על ראש הסכר? 

• @Eytanin

כל עוד הסכר עומד במקומו, אין כל בעיה ללכת, אבל מתחת לסכר יש מערה גדולה, במקום הנפילה של העודפים. את התעלה לא פותחים, מים שמגיעים

למפלס התעלה גולשים בה.

היות שבזמבזי זרימת השיא גדולה פי 4 בערך מהממוצעת, יש בעונה הרטובה גלישה של הרבה מים, מה שמסביר את גודל הבעיה.

• @Sailor

כלומר, לשיטתך, הסכר עומד להתמוטט בכל רגע? 

לפני כמה שנים, המפלס עלה במהירות ושוחררו מים רבים מהסכר שגרמו להצפות ענקיות במוזמביק כולל הרוגים רבים. האם לכך אתה מתכוון? 

• @Eytanin

1. אתה עושה מזה דרמה של צהובון. הסכר לא בסכנת התמוטטות מיידית, אבל כל ארוע חריג, כולל שיטפון גדול בעונה רטובה או ארוע סייסמי קל עלולים לגרום לזרימת מים מתחת לסכר.
    2. זה לא לשיטתי, אתה יכול לקרוא על זה ב BBC ובעוד אתרים מהשורה הראשונה בתקשורת העולמית.
    3. ההצפה היא אחד האירועים ביותר מ 50 שנה שהמים נופלים באותו מקום. כל שנה יש זרימה גדולה ממרץ עד מאי עם שיא באפריל.
    4. אי אפשר לווסת זרימה לחלוטין כאשר זרימת השיא הממוצעת פי 4 מהממוצע השנתי והרבה יותר מזה לעומת השפל בזרימה.
    5. מה שקורה שם זה מה שקרה במערה מתחת למפל ניאגרה, המים חתרו עוד ועוד עד שחלק מהקיר מעל התמוטט. אבל במפל יש הרבה סלע מאחור והוא יכול לסגת אלפי שנים לפני שיהיה שינוי מהותי, סכר מחושב להחזיק את המאגר שהוא יוצר, עם מקדם בטחון גדול, אבל שינוי גדול בתנאים יכול ליצור מצב מסוכן בו הסכר לא יעמוד בלחץ המים, ואם נוצרת זרימה תחתיו זה מצב קריטי.

• @Sailor

עכשיו הבנתי למה אתה מתכוון. 

אני מבין שאתה ממליץ למטיילים לא ללכת על ראש הסכר מצד לצד?

אם זה המצב, יש לפנות בהקדם בערך מחצית מתושבי מוזמביק לשתי הקצוות הרחוקים של מדינתם? 

• @Eytanin

בין מרץ למאי או אחרי ארוע סייסמי באזור (זה על קו שבר גדול) אני לא הייתי הולך על הסכר. אחרים יחליטו בעצמם, ציינתי את העובדות.

לתושבי מוזמביק יש ממשלה שצריכה להחליט איך להגן עליהם.

הסיכון קיים ויכול לגרום אסון בקרוב או בעוד 100 שנים אם לא ימצאו פתרון לבעיה.

יש פתרונות פשוטים ויחסית זולים, למשל להמשיך את תעלת העודפים כמה מאות מטרים במורד הזמבזי ולמנוע כך את המפל שגרם את הבעיה מלכתחילה.

זה לא יפחית את סכנת ההצפות במוזמביק בשנות שיא זרימה.

• @Sailor

חבל שאינך מציין עובדות ישר בפוסט הפתיחה שלך שיהיה מובן על מה שמדובר. בפעם הבאה, בבקשה לעשות זאת. 

• @cafrica-net

חברים, 963 קראו את הפוסט הזה עד עתה. גם אתם.

אם הגעתם עד לכאן כנראה שאתם מתעניינים בנושא : הצעה לטיול על הסכר של אגם קריבה.

החבר Sailor  מתריע לא ללכת על הסכר אחרי ארוע סייסמי (רעידת אדמה {מ.א}) באזור. סיכון קיים (להתמוטטות קיר הסכר {מ.א}) ויכול לגרום אסון בקרוב או בעוד 100 שנים.

החבר צפרירEytanin  הידוע לכל קוראי הפורום כידען בכל הקשור לאפריקה ורזיה שואל/קובע : "אני מבין שאתה ממליץ למטיילים לא ללכת על ראש הסכר מצד לצד?"

שאלה טובה לא ?

בחזרה