בחזרה

להישאר עוד קצת בשפרייוואלד, ואפילו לאכול מלפפונים

• בדרכים של ברנדנבורג וסקסוניה
    ההליכה לאורסאו לא ארוכה אבל בעלייה. הדרך מסודרת ורחבה בתוך יער יפה. אפשר לטייל שם גם עם עגלות ילדים. יש גם דרך לירידה ברגל עד לנהר, אבל המוטיבציה אצלנו לא היתה משהו. הבת עברה את היום הזה עם טי-שו ואקמול. עשינו רק מסלולים קצרים והרבה עיירות-גלידה-קפה.

Bad Schandau
    orsau הטבע משתולל.jpg בתי מידות בכפר אורסאו.jpg
    orsau הטבע משתולל.jpg(גודל:36.50KB)בתי מידות בכפר אורסאו.jpg(גודל:34.92KB)

orsau הטבע משתולל.jpgבתי מידות בכפר אורסאו.jpg

• באד שנדאו

ראשית, תיקון טעות:
    לכפר שבמרומי המעלית קוראים Ostrau ולא אורסאו.

עכשיו אפשר להמשיך:
    העיירה באד שנדאו יושבת במפגש של הקירניץ (Kirnitzsch) עם האלבה. ממרכז העיירה יוצאת חשמלית היסטורית בנסיעה לאורך הערוץ הזה, עד למפלונצ'יק בשם Lichtenhainer. משם יוצאים למסלולי ההליכה. אפשר לנסוע בנתיב של החשמלית גם ברכב ואף להמשיך הלאה. הכפר שבקצה המסלול הוא Hinterhermsdorf.

רצינו להגיע אל הכפר הזה כדי לשוט בערוץ קניוני שנראה בתמונות מרשים למדי. כשהגענו התברר שיש ללכת כארבעים דקות עד לתחילת השייט. היות שאצלנו היה יום של טישו ואקמול - ויתרנו בצער על החוויה.

אוברה צ'לסה - obere-schleuse (עד היום לא הבנתי איך מבטאים את החיה הזאת):
    http://www.hinterhermsdorf.de/obere-schleuse.html

כך או כך, הנסיעה לאורך הקירניץ יפה מאוד. היא עוברת ביער (שוב יער) ולאורכה צצים מדי פעם מלונות במבנים היסטוריים.

לפרדה מבאד שנדאו אציין שלא עצרנו בה לקפה, אבל במבט מחלון המכונית נראה שיש לה מרכז נחמד. בעיירה הזאת נמצא גם מרכז מבקרים המכיל תצוגות שונות על האזור, וניתן בו מידע לתיירים. ממה שלמדתי זוהי לשכת התיירות הפעילה ביותר של האזור. הצטערנו קצת שלא ניצלנו. מי שבא לאזור לכמה ימים זקוק לפחות למפה רצינית יותר מזו של מפת הכבישים.
    החשמלית של באד שנדאו - קירניצטל.jpg
    החשמלית של באד שנדאו - קירניצטל.jpg(גודל:30.04KB)

החשמלית של באד שנדאו - קירניצטל.jpg

• סבניץ
    נסענו לאכול בעיירה סבניץ (Sebnitz) הסמוכה. לא ציפינו והופתענו לגלות מרכז נאה מאוד.

ביציאה מהעיירה התגלה בית מצויר כולו, מכף רגל ועד ראש. משהו מאוד עליז ויפה. לא עצרנו לצלם.

זו לא עיירת חובה אבל נעים לעצור בה. עברנו דרך כפרים שבהם בתים בעלי חזות המיוחדת לאזור. לפי מה שקראתי זו מסורת של בנייה האופיינית למשולש הגבולות גרמניה-צ'כיה-פולין. סבניץ יושבת ממש על גבול צ'כיה. מתנצלת שלא צילמתי.

הבת שלנו עקבה אחר תלמידי בית הספר בדרכם הביתה ובחנה היטב את בגדיהם. היא מחתה נמרצות על חולצת ביה"ס אשר הונהגה אצלנו והדגישה שאפילו בגרמניה אין תלבושת אחידה.
    ועוד סבניץ.jpg סבניץ.jpg
    ועוד סבניץ.jpg(גודל:29.72KB)סבניץ.jpg(גודל:30.37KB)

סבניץ.jpgועוד סבניץ.jpg

• סבניץ
    זיוה

העלת כאן כמה תמונות שמאד עשו לי את זה. הצוקים של בסטאי , הרי השולחן , המעלית. מודה שלא הכרתי את האזור בכלל.

נראה שהיה לכם טיול מאד מגוון. אני רואה שיש המון אפשרויות לטיול שמתחיל בברלין מלבד העיר עצמה.

מחכה להמשך הדיווח שלך Smile

איריס

• ברוכה הבאה
    וואי זיוה איך פיספסתי אותך אתמול. רק עכשיו נכנסתי לטשכול וכרגיל כיף לטייל איתך. מחכה בקוצר רוח להמשך. תוכלי קצת לפרט על שלד המסלול והאיזור מבחינה גיאוגרפית?
    אלון.

• ברוכה הבאה
    הי זיוה

בטח אהבתי!

אבל האמת שגשר האבן יפה בעיניי הרבה יותר מגשרי המתכת הקרים...
    הנוף באמת מדהים, ונראה לי שגם אני מתחילה לפזול לכוון...

רבקה

• ברוכה הבאה
    בוקר טוב זיוה,
    אני כאן מהחתלה רק בשקט,ממתינה לכול החוויה.
    למרות השיט הרטוב וחוויה מפוקפקת,שמחה שלקחתם את הרוב בהומר.
    הנופים מקסימים,הירוק והמיים תמיד תמיד מרגיעים וממלאים אנרגיות,לטעמי.אהבתי את השילוב של עיר גדולה ומיוחדת כמו ברלין עם הטבע.רעיון מאוד מוצלח.ברלין של רבקה ושל הבן שלי,עכשיו ברנדי,נילי ואת-בהחלט רואה פוטנציאל לחופשה נעימה.ואולי אפילו ביקור משפחתי על הדרך.
    תודה על השיתוף,
    אמה

• ברוכה הבאה
    בוקר טוב זיוה
    רציתי לשאול אם גם באזור הכפרי של גרמניה יש את ההרגשה של "לא מגדלים פה ילדים"?
    אלעד

• ברוכה הבאה
    לא זיוה, אבל יש לי שאלה - מאיפה התחושה הזו?

בברלין - בעיקר בשכונת פרנצלאואר ברג מתרכזות משפחות של ילדים קטנים, ברחובות ובתחתית ראיתי כל הזמן כיתות, בכל הגילאים (צילמתי אותם ללא הרף, אני מוקסמת מההתנהלות שלהם), כשיצאנו לפרברי ברלין נדמה שהרחובות מותאמים רק לילדים...

רבקה

• ברוכה הבאה
    כשהייתי בחורף בפרנקפורט ובסאארברוקן, לא ראיתי ילדים.

• תודה לכולכם
    אלעד, אלון, אמה, איריס ורבקה,

אלעד,
    בפרנצלאואר ברג בהחלט מגדלים ילדים.

מחוץ לברלין ראינו טיולים שנתיים. בגרמניה יוצאים לחופש באמצע יולי, וראינו הרבה כיתות מטיילות באזור סקסוניה השוויצרית. מסלול מקובל לטיולים שנתיים הוא כנראה השייט שאנחנו ויתרנו עליו בגלל ההליכה. ראינו אותם חוזרים מהשייט ואחר כך בעיירה סבניץ הסמוכה. לא יכולה להגיד שראיתי הרבה ילדים קטנים, אבל אם יש כיתות בי"ס, הם נולדים מתישהו, לא? חוץ מזה, היינו מעט ימים, חופשה לא ארוכה.

אלון, לדעתי אזור סקסוניה השוויצרית עשוי להתאים לכם כחובבי טבע. יש שם מסלולים בדרגות אתגר שונות. היות שהילדה שלי היתה קצת חולה, היו ויתורים (לא נורא, אולי עוד אחזור לאזור). מאוד רציתי לעשות מסלול בצ'כיה, ממש קרוב לגבול, שנראה לי אטרקטיבי. בדקתי השבוע את העניין בביה"ס לתיירות ומישהו שאני מאוד סומכת עליו (המדריך של הטיול לאיטליה) אמר שהמקום ההוא בצ'כיה אכן שווה מאוד. הוא פחות מפורסם (בישראל) מבסטאי, אולי בגלל שצריך ללכת אליו כמה ק"מ. לפתיחת התיאבון אני מצרפת לך קצת קישורים:

בוהמיה השוויצרית, צ'כיה
    http://www.cztour.cz/en/bohemian-switzerland.php

Pravčická Brána, צ'כיה
    http://www.pbrana.cz/en/

הקניונים של הרנסקו, צ'כיה
    http://www.soutesky-hrensko.cz/en/

רבקה, אמה וגם איריס,
    כשהתחלתי לתכנן יונית אמרה שמסגרת הזמן שלנו תפורה לביקור בברלין בלבד ושהחלוקה תייצר מסלול מקוצץ כנפיים בברלין ומחוצה לה. ידעתי שהיא צודקת, אבל הפסקתי לחשוב במונחים של פעם אחת ויחידה, ואני באמת מאמינה שעוד נחזור גם לברלין וגם לאזורים בגרמניה, במיוחד לאור העלויות הנמוכות בגרמניה.

מקווה לחזור יותר מאוחר.

• תודה לכולכם
    הי זיוה,

ברוכה הבאה!

גם אני פה עם כולם, עוקבת בסקרנות גדולה.

מאוד אוהבת את היעד שבחרת - התפעלתי עוד בשלבי התכנון, ונראה לי שממש הדלקת אותי עם השילוב הצ'כי, כפי שהתרשמתי במספר הקישורים היפים שצירפת.

אני גם מרגישה ממך איזה סוג של שחרור לחץ או תחושת משימה שאולי היו יותר בטיולים הקודמים וזה כיף לראות שאת (ושותפייך!) לא מתרגשים משינויים ותקלות בלתי צפויות, ושתחושת הביטחון בטיולים עתידיים מתעצמת לה באופן טבעי.
    אני מקווה ליישם את זה קצת בעצמי גם כן... Smile

ממתינה להמשך,
    אוסי

• תודה לכולכם
    זיוה יקרה-ברוכים השבים!! איזה יופי שאת כן יושבת וכותבת לפרטי פרטים למרות מחסור בזמן!
    אחרי שהייתם,אשמח לשמוע את דעתך מזוית הראייה שלך לגבי התכנון שלי-אחרי ברלין נהיה 2 לילות באיים הטרופיים ומשם תכננתי לנסוע לדרזדן ולבסטאי אבל זה נופל בדיוק על 'יום איחוד גרמניה' והבנתי שהכל סגור.ומכאן צצה התלבטות חדשה-האם לנסוע לבסטאי ומשם לפראג או להתחיל בצ'כיה מצפון ולרדת לפראג ומשם לחזור דרך בסטאי ודרזדן.
    אשמח לשמוע פרטים על מה שציינת כמומלץ בצ'כיה לפי מה ששמעת.
    הילדים שלנו בני 16,14,10-לא מתאים מסלולים למיטיבי לכת אבל רק מתוך עצלנות ולא מתוך אי-יכולת-האם להגיע לבסטאי כמו שציינת ושם פשוט בוחרים מסלול??
    זה מגניב-הרגע חזרתם ואפשר ממש להתייעץ על דברים ספציפיים,זה מה שחיפשתי בפורום,ואודה על עזרתך.

תמיד כשאנחנו חוזרים אני מבטיחה לעצמי שנחזור לאותו אזור בשביל מה שלא הספקנו..אבל האמת היא שכשכבר מתארגנים על נסיעה נוספת אז איכשהו אצלי צצה סקרנות למקום אחר.
    בברלין נהיה פעם שלישית-שנייה עם הילדים,אבל הפעם הזו שונה לגמרי כי נטייל מחוץ לעיר בצורה עצמאית.ההתארגנות כ'כ שונה-יש ימים מתישה..אבל התחלתי מבעוד מועד ויש לי זמן רב.
    אשמח לתשובתך,תודה,סיגל

• תודה לכולכם
    היי סיגל,

אני מקווה לזכור הכול.

אין לי מושג מה קורה ביום איחוד גרמניה. אני לא כל כך רואה איך אתר כמו בסטאי יכול להיות סגור. זה אתר בטבע. התשלום הוא רק על החניה (3 אירו). גובים סכום כניסה נמוך מאוד על הכניסה לקטע של המבצר. האמת, זה קטע שווה לא בגלל השרידים המעטים של המבצר אלא מפני ששם נמצאים גשרי הפלדה המקשרים בין כמה צוקים. אולי עדיף לבוא ביום בטוח.

אני מתייחסת גם קצת לדברים שהעלית בהתכתבויות קודמות. אנחנו נסענו יום אחד לעיירה באוצן וסביבתה בשביל להשתעשע באטרקציות שנמצאות שם (מבוך, פארק מיניאטורות, פארק דינוזאורים). המבוך נחמד. פארק המיניאטורות מקסים. על הדינוזאורים פסחנו. אני חוששת שהאטרציות האלה עלולות להיות קצת קטנות עליכם וכבר פחות מתאימות לגיל של הילדים הגדולים שלכם. אנסה להרחיב עליהן בהמשך ותתרשמי.

אני חושבת שדווקא לבני נוער האטרקציות עשויות להימצא בקרבת בסטאי. למשל בשטאדט ויילן, העיירה שהתגוררנו בסמוך אליה, יש חברה שמפעילה סוגי שייט שונים על הנהר ובינהם powerboot שעשוי אולי להתאים. יש להם גם טיולי אופניים משולבים בהסעה באוטובוס.
    http://www.elbe-erleben.de/
    כמו כן, ראיתי עכשיו שבקבוצת המצוקים של לילינשטיין (מה שקראתי לו "הר שולחן") יש חברה שמלמדת לטפס על צוקים, כולל ילדים.
    http://www.kletterschule-lilienstein.de/index.htm

בקטע של צ'כיה תבדקי את הקניונים ששטים בהם. ההליכה קצרה ולא קשה לפי מה שקראתי בהסברים, וזה צריך להיות מאוד יפה. אתפלא אם לא.

גם אנחנו בדרך כלל בסופו של דבר נוסעים ליעד חדש בכל שנה, אבל אני לפחות חושבת במושגים של "לא פעם אחרונה" (רציתי לשים רגשון צוחק. לא הולך לי עכשיו טוב עם האתר).

• תודה לכולכם

אוסי,
    יש לך עין חדה. התהליך שאת מתארת די קולע. גם אני עובדת על זה. את יודעת, אפילו לא סיפרתי על כך, שהיום של שפריוואלד כוון לשבת (הרי היינו יכולים להיות שם גם בין ברלין לסקסוניה ולא כפי שעשינו - בסוף הטיול). השיקול היה שבאותו תאריך היה פסטיבל כפרי באחד הכפרים הפחות תיירותיים באזור, ובלילה היה פסטיבל של גשרים מוארים בלובנאו. ראינו את ההכנות, ואני חושבת שהשמחה במסעדות (השירה והאקורדיון) היתה אולי קשורה לזה. אבל בעצם לא היינו באף לא אחד מהפסטיבלים האלה. בבוקר מיד נפסלה האפשרות של הנסיעה לפסטיבל הכפרי, כי כשהגענו לאזור לבת שלי נמאס לנסוע והכפר ההוא דרש עוד קצת נסיעה. בערב הפרטנרים העצלנים שלי היו חושבים רק על המסעדה שלהם ועל המנוחה בדירה או בפנסיון. יש הרבה דברים שקשה לעשות עם הצמד הזה. ואמרתי לעצמי: "נו, שוין. גם כן פסטיבל". הרי אחרת היינו רבים, ומה היה יוצא מזה? חוץ מזה, אולי הם צודקים. אולי אלה בסה"כ פרופורציות בריאות.

אוף, יצא נאום.

• עיירות ששוות קפה
    בזמן שהותנו באזור ביקרנו בכמה עיירות. כולן דומות אבל גם שונות בניואנסים.

Hohnstein יושבת במקום גבוה. מגיעם אליה אחרי כמה פיתולי כביש, שמזכירים לרגע מעבר הרים. יש בה מבצר נעים לביקור, ללא דמי כניסה, שאינו גדול מדי ואינו מאיים. הוא יושב על מצוק בגובה 140 מ' מעל ערוץ עמוק ומיוער, אחד מיובלי האלבה.
    Hohnstein.jpg המבצר של הוהנשטיין.jpg
    Hohnstein.jpg(גודל:29.79KB)המבצר של הוהנשטיין.jpg(גודל:28.84KB)

Hohnstein.jpgהמבצר של הוהנשטיין.jpg

• עיירות ששוות קפה
    שטאדט ויילן (Stadt Wehlen) יושבת על קו המים, בשתי גדות האלבה. העברנו שם טיול ערב מקסים לאורך הנהר וישבנו במסעדה בכיכר המרכזית רגע לפני הסגירה (בערך שעה 21.00). אם רוצים לאכול מאוחר יותר - רק במסעדות של המלונות.

תוך כדי סקירת העיירות הזאת אספר שבתכנית המקורית קיוויתי להקדיש ערב לעיירת המחוז Pirna. אני מניחה שיש לה מרכז חמוד, אבל כשנוכחנו שכל העיירות בסביבה יפות וראויות לביקור, החלטנו מיד ברצון ובהסכמה מלאה שנשים את הקלפים שלנו עליהן.
    שטאדט ויילדן המקסימה.jpg שטאדט ויילן, עיירת נהר טיפוסית.jpg
    שטאדט ויילדן המקסימה.jpg(גודל:27.45KB)שטאדט ויילן, עיירת נהר טיפוסית.jpg(גודל:31.50KB)

שטאדט ויילדן המקסימה.jpgשטאדט ויילן, עיירת נהר טיפוסית.jpg

• עיירות ששוות קפה
    השגתי דירה לשלושה לילות. בדיעבד, אני חושבת שבאזור הזול הזה לא כל כך משנה בשביל משפחה בהרכב שלנו אם זו דירה או חדר במלון משפחתי קטן. ממילא השקענו בהכנת ארוחות בוקר בלבד, ואת יתר הארוחות אכלנו במסעדות, דבר שמעולם לא קרה לנו כמותו בטיולים קודמים.

בכל אופן, הדירה היתה בכפר Dorf Wehlen, כשלושה ק"מ מהעיירה שטאדט ויילן.

שני ערבים רצוף אכלנו במסעדת המלון שליד פארק המיניאטורות. בכפר הזה יש פארק מיניאטורות קטן שממחיש את פני השטח של האזור. סירות ורכבות קטנות מטיילות בו. יש גם רכבת אחת קצת יותר גדולה אשר עליה יכולים להתיישב ילדים והורים כדי לעשות סיבוב בפארק. לא נכנסנו לפארק הזה. למשפחות עם ילדים קטנים - אולי נחמד.
    http://www.kleine-saechsische-schweiz.de/

אהבנו את המסעדה, את האוכל ואת בעלת המקום שהגישה בחן ללא מילה לתקשר איתנו. נתנו לה טיפ יפה בסיום הערב השני.

הכפר נחמד מאוד, נאה, נקי ומצוחצח כמו שיכול להיות רק בתרבות הגרמנית. מה שרציתי להראות בכפר הזה, הוא את הכתובת שבחזית הכנסיה.

המשך סקירת העיירות ועל היום שלנו באזור באוצן - מחר.
    חצר הבית שלנו.jpg כנסיית הכפר. מה פתאום כתובת כזאת במקום כזה.jpg
    חצר הבית שלנו.jpg(גודל:35.29KB)כנסיית הכפר. מה פתאום כתובת כזאת במקום כזה.jpg(גודל:23.51KB)

חצר הבית שלנו.jpgכנסיית הכפר. מה פתאום כתובת כזאת במקום כזה.jpg

• עיירות ששוות קפה
    זיוה,
    איך קיבלה אתכם ברלין? לא היינו באף אחד מהמקומות (היפים!) שסקרת כאן, ויש לי תחושה שאם נהייה - אז רק בחלקים הצ'כים. אבל ברלין זה משהו אחר. מאד הייתי רוצה לקרוא על ברלין שלכם....

• על צ'כיה, גרמניה, ברלין ועוד
    בוקר טוב,

אורנה, אם לטייל בחלקים הצ'כיים אז אולי כדאי להגיע מפראג. ואם כבר טיול בצ'כיה, אני מניחה שיהיו הרבה התלבטויות באשר למסלול. באזור הזה אנשים מטיילים הרבה פעמים כשהם על הקו שבין פראג לדרזדן או לברלין. ראי את טיוליה של גלי או את אלה של משפחות שנוסעות הקיץ. המרחק דומה ואפשר להגיע מכאן ומכאן, אבל כשכבר מגיעים לאזור, ההפרדה היא די אבסורד. אני מבינה את השיקולים. הייתי במקום הזה הרבה שנים ואני לא שופטת. אבל חושבת שכדאי לבחון מחדש את העמדה, במצב שבו ממילא עושים פה ושם הנחות ("רק פארק אירופה", "רק ברלין"). יש כאן בפורום מישהי שבאמת עושה חרם על כל התרבות הגרמנית, אפילו על שוויץ, כי השפה עושה לה חידודים-חידודים. את זה אני יכולה להבין, אף על פי שעם הזמן נוצרה אצלי סקרנות להכיר גם את גרמניה על תרבותה המאוד מורכבת ועשירה.

על ברלין אני מאוד רוצה לספר. חשבתי שאדחה ומצאתי את עצמי כבר בתוך "הסיפור". אז זה יהיה השלב הבא, באשכול נפרד. ברלין מעניינת. מצאתי בה יותר משמץ דמיון לת אביב, במובן הזה שזו עיר שנאלצה להמציא את עצמה אחרי החורבן שעברה (לא שתל אביב עברה חורבן אבל נאלצה לבנות את הדימוי שלה, את "העיר שצמחה מהחולות" ולהצמיח יש מאין). יש בברלין הרבה הבלחות של יופי בתוך הכיעור הרב. הרגשתי איזו שניות בחלקים ההיסטוריים וה"מרתקים" כביכול של הטיול, שבדרך כלל אנחנו מאוד נמשכים אליהם. הטראומות של העיר, החומה והשואה, שכל כך מרתקות אותנו, הן גם מהקלפים התיירותיים הבולטים שלה, וכיום ברלין נבנית עליהם במידה רבה. מצד אחד - תרבות הזיכרון מעוררת הערכה, ומצד שני - יש כאן איזו בעיה. העיר נבנית כמובן גם מחיי תרבות, ואולי בעיקר מזה. בביקור הקצר שלנו לא הספקנו כמעט לחוש את הצד הזה.

נעול

בחזרה