בחזרה

קרואטיה ומונטנגרו: חופים ופיתולים, מדרגות והפתעות!

•  

היי לכולם,

זה היה הקיץ שמעליו התנוססה הכותרת המפחידה מכל : אין תוכניות!  sad בעצם, כותרת יותר גרועה: אין תוכניות לחו"ל!!

מסיבות שונות ובמרכזן שני החיילים הטריים שלנו, נבצר מאיתנו לתכנן טיול / נסיעה / נופש... מרוב לחץ, הזמנתי ליתר ביטחון כמה הופעות (למשל - כוורת yes). לאט לאט התפזרו ענני חוסר הידע והקיץ החל להתבהר. לחו"ל לא יוכלו לנסוע השנה (באסה, באסה! ) אבל רגילה הופיעה לאחד הבנים, השני ביקש כמה ימי חופש ואז הזמנתי אילת. שיהיה. 

ואז חיידק נתב"ג החל להציק מאד מאד. הבנו שנוצר לנו חלון הזדמנויות בו בעלי יכול לקבל חופש מהעבודה לזמן קצוב ומאד מסויים והחלטנו לנסות למצוא משהו עם הבן הצעיר (14). התחלתי לחפש דילים של "הרגע האחרון" (אני!!) - ליעדים מכל הבא ליד - כרתים, מלטה, דרום צרפת , אפילו טיסה לשטרסבורג פתאום צצה ב- 280 אירו (ונעלמה מהר ע"י זריזים ממני). בלבלתי במוח לליאור על סלובקיה, ליפה על מלטה, לעפרה'לה על היער השחור, לאורן על כל מה שאפשר...

והנה - הופיע הדיל הבא: טיסה + רכב לשבוע לדוברובניק - 480 $ .  שמענו שדוברובניק יפה מאד, אבל היא תמיד הצטיירה לי כיעד לבני דור הזהב... בקתי ליתר ביטחון לאיזו מדינה היא שייכת - והנה - קרואטיה. בדיוק אחת מחברותי חזרה משם ומאד נהנתה. התחלתי לגשש ולקרוא קצת חומר. מסתבר שלקרואטיה צמודה מדינה עם שם מעט יותר אקזוטי - מונטנגרו. כן, כן, ודאי ששמעתי עליה אבל לא ממש ידעתי איפה זו ואיפה זו על המפה בדיוק.... 

בקיצור - לא תיכננתי בשנים הקרובות לנסוע למדינות אלו שלא תוחקרו על-ידי מספיק זמן מראש.

מספר שיחות טלפון וצורך להחליט החלטה מהירה - והנה - בוצע! הטיסות הוזמנו וגם הרכב - 6 ימים לפני הנסיעה. 

אני!!??!! אמנם לא מהמתכננים הכי כפייתיים כאן בפורום, אבל לנסוע למקום שלא חשבתי עליו לפחות שנה-שנתיים מראש (ראו ערך "אוסטריה", "דרום איטליה", מערב ארה"ב", "אנגליה של ג'יין אוסטין" surprise)

קודם כל פתחתי תיקיה "מדינות אירוויזיון". זה ההקשר המיידי שיש לי ל - Crotia - 12 points  וגם ל Bosnia and Herzegovina - douze points. אחר כך התחלתי לקרוא חומר ולבלבל את המוח לרחל, גליה ויערי.

הו כמה שאתם עזרו לי! אין עליכם, כוכבים  !!!

הדבר שהכי הטריד אותי היה המיפוי - ופתחתי שאילתה בפורום אירופה שם גם עזרו לי רבים וטובים.

הנה התודות של אז 

ועכשיו -  תיכף אפשר לצאת לדרך !

ובעוד אתם אורזים את המזוודות איתנו , הכנסו לאווירה :

Croatia - douze points

שירלי 

מתאבן קטון

• קרואטיה ומונטנגרו: חופים ופיתולים, מדרגות והפתעות!

חיכיתי לך, איזה תמונה למותתתת

שירליייייי!!!!!

איזה כיף שהתחלת לספר, כמה חיכיתי לזה....

והתמונה בדיוק כמו שאיילת כתבה-פשוט למות!!!!

הכנות דחוקות:

בכל זאת צריך לעשות איזשהו תיכנון טיול.

העתקתי בעיקר מגליה שקיבלה השראה מיערי. גם סיפורה של רחל תרם.

גיבשנו החלטה לנסוע לקרואטיה ליומיים-שלושה ואז לעבור למונטנגרו לרוב הימים (יש שבעה ימים מלאים).

הכנתי דף מצ'וקמק שכלל הרבה סימני שאלה. למשל: יום שלישי - שייט??  שמורת טבע?  לינה ??? או - יום חמישי : עוברים למונטנגרו. קוטור, בודווה, סבטי-סטפן ????? 

החלטנו לא להזמין יותר מדי לינות, בעיקר כי לא ידענו בדיוק איפה נהיה (blush).

אז הוזמנה לינה ללילה הראשון אצל פיטר (הנפלא! איך הוא הכתיב לי את האותיות של הצימר שלו ("e" like europe   ) - התפוצצתי מצחוק בטלפון!) במקום שנקרא זאטו ויילקי (כ-10 ק"מ צפונית לדוברובניק) וללילה האחרון - בהרצי-נובי - עיירת חוף במונטנגרו.

אח"כ הזמנתי עוד שני מקומות - עוד יסופר (הבטחתי הרפתקאות!)

הזמנתי מפות להשכרה בג'יפיאס - אפשר להטעין דרך האינטרנט, מסתבר.

זכרתי יום קודם לעשות ביטוח רפואי.

לא שמנו לב שאין רכבות(התקלה!) אז הזמנו ברגע האחרון טקסי ספיישל מהבית cool

קניתי מזוודה חדשה וחתיכית (ב"למטייל" עם נקודות. למה לא לפרגן ותודה).

ארזתי. התרגשתי. התבאסתי שהגדולים לא באים איתנו. frown

קניתי ספר של לונלי פלנט על מונטנגרו . הדפסתי סיפורי טיול של יערי, גליה ורחל.

קראתי קצת. התרגשתי עוד יותר.

עדיין לא ממש הרגשתי מוכנה. 

אבל הנה - יוצאים לטיול ההפתעה שלנו!

הנוסעים : אמא, אבא ובן. כן, כן, גם סאבטקסט הגיעה. אל דאגה...

מטלות הנוסעים :

אמא - מתכננת הטיול שכרגיל תחטוף גם נזיפות . מנווטת, בעלת רעיונות מקוריים והזויים לעיתים.

אבא - נהיגה. בלעדיות שלו. מבצע לעיתים קרובות את הרעיונות ההזויים של אשתו.

בן - עוזר בנשיאת המטלטלין. חמוד . פתאום בן יחיד בטיול! לא עניין של מה בכך.

הנה המונית צופרת למטה  ואני אורזת כרגיל עד הרגע האחרון....

התענוג

היי מרינה ואיילת יקרות - חיים רק פעם אחת! לא למות לי עכשיו!

חכו, תהיינה עוד תמונות מהממות.

למי שלא יכול להתאפק כבר נתתי מתאבנים. 

הי שירלי,

איזה מתאבן טעים! העלת בי זכרונות רחוקים- גם אנחנו ישנו בזמנו בזטון וליקי החמודה, אבל משם המשכנו צפונה.

ממתינה לקורותיכם בנסיעה דרומה, ואל תחסכי גם בסאבטקסט של הנסיעה עם הבן הצעיר בלבד- נושא מאוד מסקרן ורלוונטי לי.

18.8 Zaton Veliki.jpg18.8 Zaton view from Apt. Zanetic.jpg

הגענו למקום הכי יפה בארץ (או ע"פ אורנה "שערי גן-עדן").

הטיסה אמורה לצאת ב- 17:00 ויש עיכוב של שעה וחצי. לא אכפת לנו בכלל כי מרגישים כבר בחו"ל ועושים קצת שופינג. מה רע?!?

* הערת-אגב לגבי שעת הטיסה : הגעתי למסקנה סופית שאני אוהבת טיסות אחה"צ במילא אני אורזת עד הרג האחרון ומעבירה את הזמן. נוחתים בערב / לילה, הולכים לישון וקמים כמו בני-אדם לתחילת טיול מוצלח. שונאת לצאת ב- 4 בבוקר מהבית לטיסת בוקר ש"אמורה לתת לי עוד יום בטיול" ובסופו של דבר היום הזה כולם עייפים ועצבנים וזקוקים לשנ"צ ובמילא לא רואים יותר מדי). זו דעתי.

בקיצור - הטיסה בישראייר (שבדיעבד קיבלתי אזהרות חמורות על החברה מרובי, אבל זה היה אחרי שחזרתי ומזל שלא ידעתי). היה בסדר גמור, קיבלנו רוגעלה ומיץ. 

נחתנו בדוברובניק - שדה תעפה קטן וידידותי. יוצאים מהשער הראשי, חוצים מגרש חנייה לא גדול והגענו לעמדת השכרת הרכב. חיכינו עם כל הישראלים בתור של חברת x  ולבסוף שהגיע תורנו הסתבר שאנחנו צריכים את חברת Fleet  - שני משרדים ליד. שם לפחות לא היה תור.

התקלה א' : קיבלנו רכב קטן מאד - סוזוקי ספלאש (קטגוריה B , היה כתוב שנקבל פולו או משהו דומה. קיבלנו משהו דומה). המכונית מאד נחמדה וכמעט אין לה בגאז'. איכשהו דחפנו בו שתי מזוודות ואת השלישית הקטנה יותר, ליד הבן (שקצת קיטר) - יש יתרונות בילד אחד...

התקלה ב' : עלינו לשלם דמי איחור כי הגענו אחרי 8 בערב לסוכנות הרכב. לא אשמתנו, הטיסה איחרה, אבל מה, נתווכח? יש ברירה?! התחייבנו לשלם 35 אירו באשראי. cool

זהו. העמסנו, התארגנו, חיברנו את הג'יפיאס  ועכשיו - רגע האמת !!  האם יעבוד ? האם יפשל ? האם המפות בכלל נטענו? 

תשובות : עבד, יש מפות , אין כזה דבר אצלו Zaton Veilki . כמובן. 

מהר רצנו בחזרה לסוכנות הרכב וביקשנו מפה של קרואטיה ושאלנו מה הכיוון הכללי.

(שכחתי לספר שקניתי לקראת הנסיעה מפה טובה רק של מונטנגרו כי בקרואטיה יש למעשה שני כבישים עיקריים לאורך החוף. היתר פחות משמעותי).

התחלנו בנסיעה לכיוון דוברובניק ולאחריה, מחוז זאטון - בו נמצא היישוב שלנו.

אבא: כמובן שצריך להתחיל ברגל שמאל. איך נמצא את הצימר? ככה את מתכוננת?

אמא: יהיה בסדר, עוד מעט אתקשר אליו.

סאבטקסט (כבר!) : על ההתחלה תלונות!

בן: תראו איזה יופי! 

מרחוק אנחנו רואים בחושך חומות מוארות. זוהי דוברובניק. 

נרגענו וממשיכים בדרך אל הלא-נודע.

המזרקה הכי יפה בארץ

הי ג'ני, ברוכה הבאה!

מבטיחה לספר על הטיול עם ילד אחד לעומת שלושה - אבל חייבת לציין כבר מעכשיו שהיה מאד מוצלח איתו הוא המשיך להיות "ילד זהב של אמא שלו" כפי שכבר צויין פה בשנה שעברה. מה שכן -האחים שלו היו קצת חסרים לו (וגם לנו ההורים כמובן).

איזה יופי שגם אתם הייתם בזאטון וליקי. אני ניסיתי קודם למצוא משהו בזאטון מאלי (או משהו כזה...) ולא היה שום מקום. זו באמת ההזדמנות לספר קוריוז משעשע : התקשרתי לאחד הצימרים שהומלצו כאן ב"למטייל" -  לא היה מקום. שלחתי כמה מיילים לאחרים - לא היה מקום. התחלתי להלחץ (זה היה כיומיים לפני שנסענו...). התקשרתי לעוד צימר וגם שלא היה מקום - ואז עלה בי רעיון  : אולי יש לך שכן או חבר שיש לו צימר? שאלתי. נתנו לי שם + טלפון. התקשרתי ושוב חזר הסיפור... 

בקיצור - דיברתי עם כמה וכמה קרואטים חביבים באותו ערב שהעבירו אותי מאחד לשני, ואז הגעתי לפיטר החביב - יש מקום אצלו! הוא דיבר איתי שיחה ארוכה בטלפון וניסה להסביר לי מה שם הצימר שלו כדי שאוכל לראות באינטרנט. בסוף הצלחתי למצוא את האתר שלו ולדעת שלא הזמנתי "חתול בשק". סיכמנו שאני אתקשר אליו כשנגיע והזהרתי אותו שזה יכול להיות מאוחר...

נוסעים בכביש החשוך קמעה, עוברים את דוברובניק (נראית מבטיחה ממה שהספקנו לראות במבט חטוף מהמכונית) ומנסים לראות שלטים על זאטון. זהו למעשה מחוז ובו כמה יישובים.

מכיוום שהג'יפי לא מתפקד אנחנו תלויים לחלוטין בשלטים ובטלפון לפיטר....

וההנה - שלט "זאטון וליקי". המקום קיים

עוצרים את המכונית ואני מתקשרת לפיטר בטלפון שיש ברשותי עם הסים האנגלי (היה כבר בכמה מדינות ותיפקד יפה. לאחרונה נלקח ע"י אמא שלי לצרפת והיא לא הצליחה להשתמש בו. מקווה שלנו לא ייפשל עכשיו).

מצלצל! פיטר עונה! יש!! 

אומר לנו היכן לחכות עם המכונית. אני שולח לכם את הנכדה שלי, היא תגיע למכונית ותראה לכם לאן לנסוע - הוא אומר.

מחכים ומחכים ואז מופיעה נערה יפה וחמודה, נכנסת למכונית שלנו בין המזוודה לבן ומנחה אותנו לנסיעה מתפתלת לצימר....

הגענו לצימר, פגשנו את פיטר. הוא דיבר הרבה. קיבלנו דירה נחמדה, מרווחת ונקייה.

הוא נתן לנו חלב כדי שהבן הרעב יוכל לאכול קורנפלקס (שהבאנו מבעוד מועד) לארוחת לילה. 

סיכמנו על ארוחת בוקר למחרת.

לילה טוב.... 

הצימר של פיטר  + קצת תמונות

P1100620 - עותק.JPGP1100619 - עותק.JPGP1100622 - עותק.JPG

הנה עוד פעם שוב זה מתחיל...wink

איזה כיף!!!

פורום מטיילי משפחות עובר למצב הכנה להמראה!

אני פה, חוגר ומהדק חגורות כמו נוסע ממושמע, כבר סגרתי את התאים שמעל לראש, יישרתי המושב וקיפלתי המגש!

מה נשאר לי לאחל לי ולכולם? טיסה נעימה 

תודה על הכל yes

היי שירלי,

איזה כיף שהתחלת לכתוב, אני תופס מקומות בשורות הראשונות!!!  אוהב מאוד מאוד את אופן הכתיבה no

כחובב אירוויזיון הצלחת להכניס אותי לאווירה כבר מההודעה הראשונה.  אם צירפת כבר שיר של קרואטיה למה נקפח את מונטנגרו?? אני מצרף שיר, שלדעתי הינו אחד מהשירים היותר טובים שהיו בתחרות ולמי הוא שייך?? למונטנגרו  (עוד בימים שהייתה מאוחדת עם סרביה).

מונטנגרו - אירוויזיון 2004

מחכה להמשך...

רובי

שירלי 

יש לי לילה לבן , אבל בזכותך לא משעמם 

איזה כיף לטייל איתך - כמו תמיד !

אירית

שירלי,

איזו כתיבה נפלאה! תענוג!!

אני הייתי מתה מלהזמין כרטיסים שישה ימים לפני הטיסה, ליעד שלא היה לי בתכנון 5000 שנה... surprise

אורנה

שירלי,

גם אני כאן בסקרנים.

בינתיים נראה כמו douze points.

no

שירלי

הסיפור מותח.

יאללה תמשיכי כבר.

שירלי - גם אני פה, מוכנה לסיפור שלך,

אהבת מאוד תמונות - אנה לא לחסוך בפרטים, כבר הכנסתי למגירת חלומות

היינו בסלובניה לפני שנתיים, אף לא הצלחנו לשלב עם קרואטיה - אהבנו מאוד, אז הבטחנו לחזור ,בלי נדר no

שירלי, איזו מלכה! כל הכבוד על הספונטניות!

מצטרפת לאמא, לאבא, לבן-זהב ולסאבטקסט - איזה כיף מחכה לנו Smile

מירה

וואו, איזה מתח

כל הכבוד על הספונטניות

שירלי,

גם אני פה. הפעם אחרי שכבר הכרתי את ה"שכנה" שלכם ומבינה מקרוב על מה מדובר....

כמו בטיול הקודם גם הפעם אני מזדהה עם דברייך (מדינות אירוווזיון למשל - אנחנו ניסינו לזהות בסלובניה מדינות יוגוסלביות לשעבר על פי האותיות שעל המכניות והידע הכללי שלנו ששאוב מהאירוויזיון כמו גם הבחירה לטוס אחה"צ).

מחכה בציפייה להמשך....

שירלי היקרה

נפלתי שדודה על התמונה הראשונה שלך כאן.

זו תמונה אליפות!!!

את עושה לי חשק לחזור לקרואטיה

ממתינה לשמוע על ההרפתקאות שלך

ודעי לך תמיד שכל תקלה שקורית בטיול

גם אצלי רפי מאשים אותי,

אבל זה  שבסופו של דבר הטיול יוצא מוצלח

לא שומעים מחמאות.

כנראה שירלי שגם את "המחמאות" שלי על ישראייר לא קראת כי אחרת כבר היית מבטלת

את הטיול. אני נסעתי איתם פעם ראשונה ואחרונה בטיול זה.

אגב, שמחתי שיכולתי לעזור לך.

תמשיכי בבקשה.

רחל  לבון

נעול

בחזרה