בחזרה

מידע ותובנות מטיול אביב בריביירה הצרפתית

• מתנצלת על פתיחת הכותרות המרובות. מצאתי לנכון להעלות את המידע הפרקטי בנפרד.

ותחילה טיפה מידע וכמה תובנות:

טיילנו באזור מצומצם מאוד, מהמצומצמים שטיילנו בהם אי פעם. כל מרחקי הנסיעה ליעדים שהזכרתי באשכולות הקודמים - קצרים מאוד. כשנוסעים באוטובוסים הזמן קצת מתארך בשל העצירות המרובות. יש המון מה לעשות באזור. די אם אגיד שהיו לנו תשעה ימי טיול מלאים  והרצונות היו להרבה יותר מזה. לקניונים המרובים של האזור לא הגענו. במסלולים של שתי רכבות הנוף לא נסענו.

הריביירה מתפרשת על פני שני מחוזות (departments) של צרפת: Alps Maritimes ו-Var. אנחנו טיילנו אך ורק באלפ מריטים (האלפים הימיים). לפי השם ניתן להבין שמדובר באזור עם נוף דרמטי, ואכן זה יעד גם של נוף. הוא נעשה עוד יותר דרמטי כשמעמיקים אל תוך ההרים (שעדיין נמצאים באותו מחוז). אנחנו לא ממש העמקנו ועדיין גם אנחנו זכינו לחוויות של נוף מרשים למדי.

האזור מאוד מתאים לטיולי משפחות, ויש הרבה אפשרויות בילוי בפארקים למינהם ובאטרקציות. בנוסף לאטרקציות הקלאסיות יש המון פעילויות של ספורט אתגרי בקניונים ובנהרות: רפטינג, קניונינג, ויה פרטה... גם בחופי הים יש פעילויות ספורט, שייט לאיי לרין או לאורך המצוקים האדומים של המאסיף אסטרל, שייט בים התיכון לראות דולפינים ועוד.

אבל זו שאלה גדולה בעיני מתי לנסוע. בקיץ יש אינסוף פעילויות וגם פסטיבלים (לוונדר, ימי ביניים ועוד), אבל הוא עמוס, החום עלול להיות כבד. לדעתי, טיול של קיץ צריך להתרכז לפחות בחלקו באזור ההררי.

כמה קישורים על האפשרויות עם ילדים: בלוג של משפחהאתר אנגלו-אינפו היסודי והמקיףהצעות מהאתר של האזורהצעות מאחד המדריכים לאזורבלי סוף אפשרויות סביב העיירה וילנוב לובהמרינלנדמה לעשות באנטיב

• מידע ותובנות מטיול אביב בריביירה הצרפתית

זה אזור מאוד עשיר, במובן המוכר של המילה. יש שנדחים ממה שהוא מציע ויש שבאים בשביל לראות בדיוק את זה. אני באתי בשביל לראות אסתטיקה, והיא אכן נמצאת בכל פינה. אפשר לבוא לאזור בשביל הנוף. לעניות דעתי, להגיע לריביירה ולא לטעום טיפה אמנות - זו החמצה. הייתי מאוד רוצה להגיע לטייל בעתיד גם במקומות שבהם הכסף שאני משלמת כתיירת יועיל לאנשים שזקוקים לזה. אבל מה לעשות שתרבויות צומחות דווקא היכן שישנו עושר, עד כמה שידוע לי.

חואן מירו בפונדסיון מאג, ליד סט פול

• מידע ותובנות מטיול אביב בריביירה הצרפתית

תחבורה

טיולים בתחבורה ציבורית באזור הזה מקובלים מאוד. לדעתי הפרטית: למשפחה של אבא-אמא וכמה ילדים - לא, לא, לא מתאים. וזה למרות שציידת הערפדים עשתה את זה, וזה כנראה כן התאים למשפחה שלה.

אני טיילתי עם בת מתבגרת, שעמדה בזה יפה. היא קיטרה נורא באוטובוס העמוס שחזר ממונקו. נסענו בקו הזה שלוש פעמים (פעם אחת לוילה קרילוס שבדרך) ורק פעם אחת זכינו לשבת. בשאר הקווים ישבנו, כי יצאנו מתחנת המוצא בניס. אחרים שעלו בדרך עמדו באחדות מהנסיעות (לא בכולן). הקוו שבו נסענו לטייל בקורניש העליון היה ריק, עלו עליו רק כמה מטיילים, חלקם עם מקלות הליכה. חוויה נחמדה מאוד.

תחבורת האוטובוסים זולה מאוד ויחסית אטית. כדאי לדעת שתחבורת הרכבות, היכן שהיא נמצאת, כי לרוב המקומות היפים היא לא מגיעה, אמנם מקצרת מאוד זמנים (אפילו ביחס לנסיעה ברכב) - אבל היא לא עוברת בדרכים היפות. נסענו פעם אחת ברכבת למונקו, ואין השוואה כלל בין המסלול היפה של האוטובוס למסלול הסתמי של הרכבת.

אפשר בהחלט לשלב בטיול כמה ימים בקו הרכבת של החוף (עם שיחות קצרות באוטובוסים לכפרים קרובים), וימים נוספים ברכב במקומות יפים שהאזור מציע. אולי זה פתרון מוצלח. כי התחבורה הציבורית חוסכת את בעיות החניה, והרכבת עוקפת פקקי תנועה. באפריל לא נתקלנו בפקקים היכן שנסענו, פרט לעומס שראינו בתוך מונקו בשעות הערב. אבל עונת הרחצה טרם התחילה, ולמרות העומס היחסי של האיסטר, זו כנראה לא תיירות החופים ההמונית של הקיץ.

לטובת התחבורה הציבורית יש לומר שהיא מוזילה את הטיול. סיפרתי כבר ששילמנו בעבור שלוש נוסעות 240 אירו ל-11 ימים. רוב הכסף ברח בסעיף המוניות: מונית משדה התעופה, מונית ממונקו לניס בלילה, מוניות פה ושם כי החשמלית התקלקלה או כדי להגיע למקום שהאוטובוס אליו פחות זמין. תחבורת האוטובוסים עולה גרושים. תחבורת הרכבות - יותר. שילבנו.

ביום הטיול הראשון קנינו כרטיס לאוטובוסים ולחשמלית לשבוע ב-15 אירו. בדיעבד כנראה יותר משתלם לקנות חבילות של 10 כרטיסים. הפסדנו (בקטנה), כי בכל מיני מקומות נהגים טענו שהכרטיס לא תקף ונאלצתי לשלם במקום, אירו וחצי לכרטיס (העשיריות מצמצמות את המחיר לאירו לנסיעה).

בנוסף, בתחבורה הציבורית יש יותר מפגש עם האוכלוסייה המקומית וזה נחמד. טיול בתחבורה ציבורית מאוד מחבר לדעתי למקום. הוא קצת פחות מנוכר.

אם לומדים היטב על הקווים המיוחדים, אפשר לטייל לא רע גם בהבט של הנוף. אבל זה טיול מאוד איטי ולא גמיש. יש באזור גם שני מסלולים של רכבות נוף. לא רוצה להעמיס עכשיו מידע אז אני מדלגת. רק אומר שהחלטתי לוותר לאחר הרבה התלבטויות.

יונית אמרה פעם שבטיוליה לאזור ראתה את כל התיירים שעומדים ומחכים בתחנות האוטובוס. מניסיוני, הטענה הזאת אינה נכונה. ברור שלאוטובוס ש לחכות, אבל כשמצוידים בלוחות זמנים ההמתנה המרובה מיותרת. נתקלנו בקושי עם קו בעייתי רק במונקו.

טיסות

בטיול לריביירה כדאי לטוס לניס. טיסות אייר פראנס יוצאות מישראל בערב ומגיעות בלילה. בעיני סידור נוח. הגענו לעיר במונית שעלתה 35 אירו לשלוש נוסעות. בשעות היום יש גם תחבורת אוטובוסים נוחה. חזרנו לשדה התעופה מהעיירה ואנס, ועשינו את זה באוטובוס. ירדנו בטיילת האנגלים בתחנת Areport, והלכנו ברגל אל טרמינל 1 בשדה, מרחק שהוא קטן בהרבה מהמרחקים שבתוך "בן גוריון". בין טרמינל 1 ל-2 (הטיסות לישראל הן ב-2) יש שאטל חינם. הטיסה יוצאת בשעה 14.00.

על המחיר אני לא מדברת, כי זה תלוי מתי, כמה ולמה. זה לא לואו קוסט. לפי הבנתי היה מחיר פיצוץ לפני שנתיים כשהקו נפתח. אם רוצים, אפשר להשוות למחירי הטיסות של אלעל או של אייר פראנס למרסיי ולבחור. יכולה להגיד שכבר יש לי כרטיס טיסה למרסיי בספטמבר באלעל במחיר לא רע.

• התכנית שעשינו בפועל

וזה מה שעשינו:

שבת בלילה, 12.04

הגעה לשדה התעופה בניס (הטיסה היתה אמורה לצאת מישראל ב-20.20 ויצאה בפועל ב-21.00). לקחנו מונית למלון דירות בניס ביציאה מהטרמינל. המונית עלתה 35 אירו. הדירה הקטנה והלא הכי מאובזרת בעולם אך נחמדה דיה, במקום הכי טוב בניס, עלתה 812 אירו לשבוע. כאן יש לציין, שהזמנה ארוכת טווח (למעלה משלושה חודשים מראש) והזמנה דרך המלון עצמו – שני אלה קצת מוזילים ביחס להזמנה ספונטנית דרך "בוקינג".

יום ראשון

טיול בקפ פרה: וילה קרילוס, וילה אפרוסי דה רוטשילד (55 אירו לשלשתינו בעבור כרטיס משולב לשני האתרים), מסעדה בנמל של סט ז'אן קפ פרה, טיול לאורך קו החוף של אצבע סט הוספיס וסיור גם במרכז "האצבע".

יום שני

-יעדי התיירות של העיירה Cagnes sur Mer: מוזיאון רנואר, הכפר העתיק Haut de Cagnes ושאטו גרימלדי

-קניות במרכז הקניות של הריביירה Cap3000 (ביקור קצר ולא מוצלח במיוחד בגלל עייפות)

-בילוי ערב בעיר העתיקה של ניס + מסעדה (כך חגגנו את ליל הסדר הפרטי שלנו)

יום שלישי

מונקו: המוזיאון האוקיאנוגרפי, העיר העתיקה, הגן האקזוטי + מערת הנטיפים, הקזינו (מבחוץ בלבד) וסביבתו.

יום רביעי

-בוקר ארוך בניס: גבעת המצודה (מוקדם בבוקר, רק ה"גדולות"), חזרה לדירה לארוחת בוקר, העיר העתיקה, המוזיאון לאמנות בת זמננו (רק כמה אולמות, ביקור קצר), השלמת קניות בשדרות Jean Medecin, השדרה המרכזית של ניס ובה כל חנויות הרשת הגדולות.

-מנוחה בת שעתיים וחצי בדירה

-יציאה ברכבת למונקו למופע בלט. כרטיסים: 28 אירו לכרטיס, חזרה במונית: 90 אירו

יום חמישי

טיול ברגל בפארק הקורניש העליון, מהעיירה La Turbie עד הכפר Eze, כולל בילוי בעיירה ובכפר.

יום שישי

-סדנה ליצירת בושם במפעל Galimard בגראס: 45 אירו למשתתף + 12 אירו לבקבוק (לא חובה). יצאנו מהדירה ב-7.15 כדי לנסוע בשני אוטובוסים ולהתחיל את הסדנה ב-10.00. הגענו כבר ב-9.30.

-קאן (קו אוטובוס ישיר בין סדנת הבושם לקאן)

-שייט לאי סט מרגריט (38 אירו לשלשתינו)

-חזרה מקאן לניס ברכבת

יום שבת

-פינוי הדירה ואפסון המזוודות בשמירת החפצים של המלון

-בוקר ברובע Cimiez בניס: מוזיאון מטיס (כניסה חופשית), המנזר הפרנציסקאני הסמוך וגניו

-חזרה למלון לאיסוף המזוודות ומעבר לואנס באטובוס (קל ופשוט, לא מסע מפרך, תחנת האוטובוס בניס קרובה לדירה וגם התחנה בואנס קרובה למלון שבחרנו).

-ביקור בקפלה של מטיס בואנס (דמי כניסה בסדר גודל של 5 אירו למבוגר. לא זוכרת בדיוק). הביקור בקפלה באותו יום שבו ביקרנו גם במוזיאון מטיס בניס – היה חוויה. הצירוף מאוד מוצלח

-מנוחה במלון ובילוי ערב בעיר העתיקה של ואנס

יום ראשון של חג הפסחא

-פסטיבל בעיר העתיקה של ואנס מ-10.00 עד 11.00 בערך.

-טיול ברגל מואנס לכפר סט פול. בדרך, ביקור במוזיאון לאמנות Foundation Maeght (כניסה יקרה: 15 אירו למבוגר). אחר הצהריים בסט פול. הכל פתוח, אין זכר לחג.  חזרה לואנס באוטובוס.

מלון נחמד בואנס

יום שני של חג הפסחא

כל היום בואנס. רוב העסקים פתוחים. קשה לנחש שזה יום חג לאומי - "בנק הולידיי": עד שעות אחר הצהריים – פסטיבל. אחר הצהריים טיול ברגל לתצפית גבוהה מעל לעיירה.

• התכנית המקורית

למעוניינים, כך נראתה התכנית במקור. הרוב דומה אבל יש כמה שינויים. כתמיד, אני נוכחת שהכנת תכנית עוזרת לנצל זמן ביעילות, גם אם בשטח עורכים שינויים. 

יום שבת, 12.04, הגעה לניס בלילה

יום א, 13.04

-התארגנות בדירה (הצטיידות במצרכים בסופרמרקט)

-קפ פרה: וילה קרילוס, מסלול הליכה הקפי סביב חצי האי, העיירה וילפראנש סור מר

יום ב, 14.04

-הכפר העתיק Haut de Cagnes כולל שאטו גרימלדי והליכה (או נסיעה) אל מוזיאון רנואר

-קניות ב-Cap3000

-ליל סדר "משלנו" בניס

יום ג, 15.04

-מונקו: המוזיאון האוקיאנוגרפי והעיר העתיקה

-לה טורבי (הגעה באוטובוס 114 היוצא ב-14.00 ממונקו) + מסלול הליכה ל-Eze

יום ד, 16.04

-ניס – עד הצהריים: העיר העתיקה ומה שנספיק (אפשרויות: המוזיאון לאמנות בת זמננו, גבעת המצודה, הטיילת, הנמל)

-מנוחת צהריים בדירה ויציאה אחר הצהריים למונטה קרלו: הקזינו, הגן היפני, מופע בלט (20.30, הוזמן מראש) בפורום גרימלדי. חזרה ברכבת אחרונה או במונית (מקווה שלא נזדקק).

יום ה, 17.04 (יום של רכבת)

-קאן

-טיול ברגל ב-Cap Dramont

יום ו, 18.04 (יום שישי הטוב)

גראס: סדנת בושם במפעל גלימאר, העיר העתיקה, מוזיאון הבושם? + נסיעה ל-Jardins du Mip מחוץ לעיר

יום שבת, 19.04

-פינוי הדירה והפקדת המזוודות בקבלה.

-רובע סימייה בניס

-חזרה למלון לאיסוף המזוודות ומעבר לואנס, בתקווה להספיק לראות את הקפלה של מטיס שפתוחה עד 17.30 ובהמשך החג סגורה.

-רעיון: להעביר ערב בכפר הסמוך Tourrettes sur Loup. נזדקק למונית כדי לחזור.

יום ראשון, 20.04 (איסטר)

-נישאר בבוקר בואנס לראות משהו מאירועי הפסטיבל בעיירה עד 11.00 – 12.00 (הכתרת המלכה ואיזו תהלוכה)

-טיול ברגל ל-Foundation Maeght ולסט פול. חזרה באוטובוס.

יום שני, 21.04 (איסטר)

-נסיעה ל-St Jeannet. אם נהיה חרוצות נטפס למצוק שמעל לעיירה. אם לא נסתפק ב"קומה הנמוכה" של הכפר.

-חזרה לואנס. ב-14.00 - התהלוכה של פסטיבל הפרחים

יום שלישי, 22.04

ארוחת צהריים של "אייר פראנס" וחזרה הביתה

• שאלות, השגות, בקשות?

אולי שכחתי משהו?

אשתדל להתייחס לכל שאלה.

• שאלות, השגות, בקשות?

זיוה

תודה גדולה על הפרוט . באופן אישי שומרת . 😍

כדאי אולי לאסוף את שלשת האשכולות לבלוג . חבל שהמידע יאבד בין דפי הפורום .

שבת נעימה

איריס

• שאלות, השגות, בקשות?

זיוה. אני בטוחה שמי מתכנן נסיעה לאזור יראה באשכולות שלך תיבות אוצר. אצלי זה לא על הפרק נכון לעכשיו ובכל זאת נהנתי הנאה גדולה מהכתיבה, מהסיפורים ומהתמונות. תודה!

• טיסות לניס

זיוה שלום

לטיסות לניס זמני המראות התלויים ביום. יש ימים בהם הטיסות בערב כמו שאת מצינת ויש ימים בהם הטיסות בבוקר והנחיתה בשעות הצהרים. צריך לבדוק באתר איירפרנס ולהזמין אם זה מתאים בזמנים לפי מה שנוח .אני טסתי בקיץ בבוקר והיה לי חצי יום ארוך (יוני) לטייל.

EZE  מקום מדהים בתנאי שמגיעים מוקדם בבוקר (8-10). שלוה וקסם שקשה לתאר. בערך ב10 בבוקר מגיע אוטובוס התיירים הראשון ואחריו ברצף המבול. זה הזמן לעוף משם. לסט. פול נסעתי מיד לאחר הנחיתה .חלק ניכר מיפי המקום התמסמס ברעש והצפיפות של המוני התיירים.

רנצי

• טיסות לניס

זיוה - המון המון תודה אישית על כל התיאור המאוד חושני שלך - התכנון המקורי שלי לטיול הקרוב השתנה תוך כדי תיאור הטיול שלך, מלונות הוחלפו, ונראה לי שאזור הריביירה (לפחות החלק ההררי) ייכנס בגדול לתכנון.

גם אני כמו איריס מציעה בחום לאגוד הכל לבלוג אחד למען הדורות הבאים - מאוד קשה למצוא כעבור שנים את הפוסטים השונים והמידע שלך לא יסולא בפז!

רבקה

• טיסות לניס

זיוה,

הפירוט והתובנות שלך הם באמת אוצר, כמו שאמרו לפניי, נשמר לסיבוב נוסף, מתישהו...

מירה

• טיסות לניס

זיוה,

כל כך חשוב!!

אורנה

• טיסות לניס

ראנצ'י,

בקשר לטיסות: אם אתה אומר אתה יודע. תודה על התיקון.

בקשר לכפרים אז וסט פול: ידעתי שהם מאוד תיירותיים. לא הרגשתי צפיפות. לאז הגענו אחר הצהריים בסביבות 16.30, ובילינו שם למעלה משעתיים. מסתובבים שם אנשים. אין מה לומר. אבל זה לא היה צפוף כמו שחשבתי.

בסט פול היינו באיסטר, ואני מניחה שזה יום עמוס. גם שם היתה לי הפתעה לטובה. מה שכן, ניכר שהחנויות והכל פונה לתיירים. אני חושבת שגם גרים בכפרים האלה די מעט תושבים, בוודאי ביחס לגודל שלהם. כמעט מאחורי כל דלת - חנות, ביחס לא פרופורציונלי לגודל האוכלוסייה. ובכל זאת אלה מקומות היסטוריים שיש בהם עניין וגם נוף יפה. באופן אישי היה לי קל יותר לבלוע את הגלולה המרה של המסחור והתיירות בזכות העובדה שהגענו אל שני הכפרים בטיול יפה ברגל. הביקור בכפרים היה סיום לטיול שהוא זה שהיה העניין המרכזי.

שוב תודה לכל בנות המלוות בנאמנות.

רבקה, את יודעת להגיד מהם גבולות הגזרה שלכם באזור המשותף שלנו? האם תגיעו גם לאז? לדרך הנוף שעשינו מעל לכפר יש אפשרות הגעה גם ברכב. נזכרתי בזה פתאום. כלומר לא לדרך עצמה, המיועדת באמת רק להולכי רגל, אלא לפורט דה לה רוור. יש גישה גם מכיוון אז וגם מכיוון לה טורבי. ואם כבר מגיעים לשם - אני חושבת שכדאי לבקר גם בכפרים פיי ופיון. לפחות באחרון (Pheillon)

• טיסות לניס

זיוה - קודם כל תודה שנזכרת, ותיכף מציינת לי גם על המפה.

אני לא יודעת להגיד איפה נהיה, מלבד העובדה ששכרנו חדר במלון לשלושה ימים בונס, והשארנו את היומיים האחרונים של הטיול פתוחים להחלטה במקום.

ככל שאני יותר מעמיקה וקוראת סיפורים של אחרים, גם שלך - כולם מגיעים עם בנק אתרים גדול, בעיקר כי על המפה הכל נראה קרוב ונגיש, ונוכחים לדעת שאי אפשר להספיק הכל. אז גם אני מכינה בנק אתרים....

ואם כבר התערבתי, אז טיפ קטן למכינים טיול:

התחלתי להכין את הטיול לפני ארבעה חודשים. התחושה היתה שכמעט כל החדרים בככככלל פרובנאס תפוסים. הזמנו חדרים תוך כדי שאנחנו מתפשרים על מיקום ומחיר. 

בחודש האחרון כולם הוחלפו כמה פעמים!!! הסתבר שהרבה חדרים שלא היו פנויים התפנו מסיבה כלשהי. כך שלא ממש צריך להלחץ....

רבקה

• טיסות לניס

אז נשאר רק לאחל שתיהנו.

• טיסות לניס

זיוה יקרה תודה רבה!!! טיול מקסים שנכנס למגרת החלומןת..וחלומות צריך להגשים...

• טיסות לניס

תודה על שלל המידע!

נעול

בחזרה