בחזרה

איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן?

•  

חברים יקרים,

חזרתי הערב מהקרנת סרטה הדוקומנטרי של העיתונאית והבלוגרית דבורית שרגל - "איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן?" - סרט המתחקה אחר עקבותיהם של גיבורי ילדותה (ואולי גם ילדותינו ) -  מהספרים בשחור-לבן על ילדי העולם.

הסרט מקסים - אנושי, מרגש, מעשיר את הנפש ומרחיב את הלב. אחריו גם היתה שיחה מרתקת של דבורית עם הקהל.

מומלץ מאד מאד!! 

הן לנוסטלגים שבינינו, הן לאוהבי האדם והן לחובבי המסעות בארצות שונות ורחוקות.

ויש גם אנקדוטה חמודה על נתב"ג של שנות ה-60... 

אפשר לקרוא כאן ולצפות בכתבה של אילן לוקאץ כאן

הסרט מוקרן בסינמטקים ברחבי הארץ וגם בקיבוצים....

שירלי

8000374.jpg

• איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן?

תודה על ההמלצה החמה!

בדיוק היום קראתי כתבה על היוצרת ועל הסרט ושלחתי לאמי.

גם אני אהבתי מאד בילדותי את הספר על אלה-קרי.

הוא עדין בבית הורי מרופט מאד

אמי קיבלה אותו להולדת אחיה כשהיתה בת 9 (עברו מאז כ-57 שנים)

הי שירלי,

ראיתי את הכתבה בטלויזיה והיא עשתה לי חשק לראות את הסרט... גם אני גדלתי עם הילדים האלה, ממש מרגש לפגוש אותם שוב אחרי כל-כך הרבה שנים...

• הנהלת הפורום

איפה אלה קרי ומה קרה לנוריקו-סאן?

אוי שירלי

כמה נוסטלגיה הבאת לי!

אני זוכרת כילדה, ספרים שכבר עברו הרבה ידיים והיו די מרופטים ,

אבל החידוש של ספר שהיו בו תמונות אמיתיות של ילדים אמיתיים-ולא איורים.

ובכלל עולמות רחוקים כל כך.

תודה תודה.

שירלי, תודה על ההמלצה.

גם אני זוכרת מילדותי את הספרים האלו.

לפני כשנה התפרסמה בהארץ כתבה: נוריקו סן ולילבס ילדת הקרקס: איפה הן היום? הכתבה התפרסמה לרגל  תעורכה של צילומי סדרת הספרים "ילדי העולם" במוזאון ישראל.

בכתבה של משה גלעד מוזכר גם הסרט של דבורית (שהיה אז בשלבי הכנה או סיום)  ומתארת גרנות (אוצרת התערוכה) את התפיסה של יוצרות הספרים ""מה שהנחה את ריבקין בריק הוא הרצון ליצור חיבור וקרבה בין ילדים שרחוקים מאוד פיזית", אומרת גרנות. "באירופה שלאחר מלחמת העולם השנייה התחושה היתה שצריך ליצור קרבה, להראות שהעולם למעשה קטן, שוויוני ורב בו הדמיון, למרות המגוון התרבותי הגדול. לאלה נוספו הנגישות הגבוהה של המקומות. העולם נהפך במשך כמה שנים למקום קטן ונגיש יותר".

מעניין מה קרה לילדים הישראלים שהופיעו בסדרה...

שבת שלום

נירית, הזכרת לי עוד תוכנית ילדים נוסטלגית, The Big Blue Marble, שמשקפת בדיוק נמרץ את הערכים שתארת. בכל תוכנית היו מראים 2 או 3 סרטונים קצרים, כל אחד על חייו של ילד בנקודה אחרת על פני הכדור.

אני חושבת שהתוכנית שודרה באמצע או סוף שנות השבעים.

כןןןןן, איזה כיף להיזכר...

נירית וכולן - איך אהבתי את ה- Big Blue Merble ! (שכחתי איך קראו לה בעברית....)

אפילו היתה לי חברה לעט - pen-pal מהתוכנית!!! 

ולגבי הסרט - ממש ממש ממליצה עליו! כדאי להזמין כרטיסים מראש, כי הביקוש עולה על ההיצע.

הסרט גם מספר על הילדים הישראלים שהופיעו באחד מהספרים של אנה ריבקין בריק.... כדאי!

שירלי

big blue marble בעברית-"ילדים בעולם". לדעתי חלק מהכוונה והתפיסה  הולך לאיבוד בתרגום...

תודה רבה שירלי,

כייף להיזכר. קניתי לפני כמה שנים, לביתי, את הספר על נוריקו, אבל אי אפשר להשוות בין העניין המועט שלה בספר לבין העניין הרב שהיה לנו כילדים. עבורה זה עוד ספר בשחור לבן ועבורנו, בשעתו, זה סימל את העולם הגדול.

גם את הסדרה 'ילדים בעולם' מאד אהבתי ובזכותה הייתה לי חברה לעט משוויץ ואף נסעתי, לפני צבא,  לבקרה. היום העולם הוא כבר כפר גלובלי אחד וההתרגשויות שהיו לנו קצת נעלמו לדור הפייסבוק.

ולמרות שהספרים ייצגו תפיסה חדשה ואווירה של עולם קטן - כמה תמימות יש בהם וכמה מרחק מהעולם של ילדינו.

מאוד מפתיע שאנה ריבקין קבורה בחולון. מי משראה את הכתבה בטלוויזיה (גם אני, גם אני) התוודע לידיעה המפתיעה הזאת.

שירלי, תודה. חוות הדעת שלך עזרה חי להחליט. כבר ראיתי פרסומים להקרנות ולא ידעתי אם שווה לראות.

נ.ב. מעניין אותי אם מישהו מהגברים כאן בפורום נרגש מגיבורי הילדות האלה, או שאלה היו "ספרי בנות".

נעול

בחזרה