בחזרה

בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי • במה מדובר כאן? שוב טיול 'שונה' למקום 'אחר' בפלנטה שהיא עדיין 'שלנו'

  אז מהו 'המועד הנכון'? המועד הנכון הוא 16 בדצמבר שהוא 'יום השבועה' של האפריקאנרים הדרום אפריקאים.

  והמקום? האנדרטה לזכר משתתפי 'הצעדה החלוצית הגדולה' (או יותר נכון לאמר 'ההגירה הגדולה') ממושבות הקייפ, אל תוך היבשת הלא נודעת.

  ומה רציתי ומה 'לא זכיתי' לראות?

  קרן שמש !

  כן, רק קרן שמש, שבשעה 12 בדיוק, הייתה אמורה 'לפרוץ' מבעד חור בתקרת האנדרטה ולהאיר מצבה סימלית שנמצאת במרתף האנדרטה.

  החור בתקרה, בנוי כך שרק ביום המסויים הזה בשנה ובדיוק בחצות היום, מצליחה השמש להאיר דרכו את המצבה המיוחדת ההיא.

  אוסיף וארחיב הרבה בהמשך. היום לא הצלחתי לראות את קרן השמש הפורצת דרך התקרה מכוון שהיום היה מעונן כולו ומדי פעם ירדו ממטרים. הפעם הבאה שהתופעה תתממש. תקרה בדיוק בעוד שנה. בחצות היום של 16 בדצמבר 2015

  בנתיים תמונה או שתיים לחימום.

  הסבר ממצה ולא בשפת הקודשבין העצים הירקרקים....בראשו של תל-המנשר


 • בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי

  צפריר,

   

  כמו תמיד עומד להיות מעניין איתך. 

  ממתין בסבלנות. 

   

  שמוליק • בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי

   תודה שמוליק. כרגיל, הכל יתברר בהמשך....

   

  אז דברנו כאן על קרן-שמש. כן, קרן אור סתמית כזו. ומדוע היא כה חשובה לי?

  הרבה מהמטיילים לאפריקה שואלים אותי בפרטי הרבה שאלות על 'שבטים'. זה משהו אקזוטי בעיניהם, זה מעורר סקרנות ורצון לראות משהו 'אחר' ויוצא דופן. האם אי פעם חשב מישהו על 'שבט האנשים הלבנים' של אפריקה? אני בטוח שלא!

  לא אלאה אתכם יותר מדי ואפרוש בקצרה ממש את סיפורו של 'שבט האנשים הלבנים' באפריקה. בני השבט הראשונים הגיעו לאפריקה (נדדו לאפריקה מהולנד, שרובכם כל כך אוהבים), כבר החל משנת 1650. אלו היו ברובם המכריע חקלאים, לא עשירים שחלמו על אדמה משל עצמם ורצון להשתחרר ממעמד הצמיתים הארופאי. הם החלו ליישב את מחוז הכף המערבי שהיה אז החלק הידוע של היבשת השחורה, בעוד כל השאר היה רק 'חור שחור' או 'מפה לבנה' (ללא פרטים) של היבשת.

  כמו שהגלגל מסתובב, מצאו עצמם האכרים הללו, שהשלטון 'במדינת החופש' שלהם השתנה בין לילה ומאותו הזמן, הם נתיני המלך האנגלי ולא המלך ההולנדי. לאנשים תאבי החופש הללו, זה לא עלה בקנה אחד עם רצונותיהם והם החליטו לנטוש את איזור הכף ולחפש לעצמם 'עצמאות' (אישית וקולקטיבית) בתוך 'החור השחור' של היבשת. כאן החלה סאגה גדולה שבה עשרות אלפי אכרים עזבו מרצונם את מקומות המחייה שלהם ונדדו צפונה אל הבלתי ידוע והבלתי מוכר. נקודה חשובה נוספת: אלו היו 'אנשי הספר'. דתיים מאוד ואדוקים באמונתם בבורא העולם. הם גם השוו את עצמם 'לבני ישראל המודרניים' והאמינו בלב שלם שאלוהים שלח אותם לרשת את הארץ העצומה הזו וכי הם האדונים ואילו המקומיים הם חוטבי העצים ושואבי המים שלהם!

  עוד מילון מושגים קצרצר:

  'בור' (שורוק בוו) – 'איכר' בהולנדית. בורים- אכרים

  אפריקאנר- בן השבט הלבן האפריקאי. איכר, שכבר הפך לאפריקאי.

  פורטקר- 'חלוץ' ההולך לפני המחנה.

  איכר מכניע שור.jpgברור מה זה אפריקאנר.jpgהטרק הגדול. חציית הרי הדרקנסברג.jpgהבורים, מתפללים ואוהבים מוסיקה.jpgבין שבילי האנדרטה.jpg


 • בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי

  תיקון קטן למילון המושגים: נפלה 'טעות סופר' במושג האחרון. צ"ל 'פורטרקר' ולא מה שכתוב.

  ובכן עזבתי אתכם עם המידע (המצומצם) שהאיכרים ממוצא הולנדי (שדברו בינם לבן   עצמם הולנדית) החליטו לנטוש את 'מושבת הכף' שבמקורה הייתה הולנדית ונמסרה ללא התראה למלך האנגלי וללכת למצוא לעצמם 'בית-לאומי' שבו יוכלו לחיות כרצונם תחת שלטון עצמי. לדרך יצאו עשרות אלפים אכרים על משפחותיהם, עדריהם ומעט הרכוש שברשותם שיכלה עגלת המסע שלהם לשאת. אתם זוכרים בוודאי שהם היו אנשים אדוקים באמונתם (הדתית והאזרחית) שהם האמינו שהארץ נתנה להם על ידי האל וכי (משהו שהייה לעוכריהם לאחר שנים רבות) השחורים בני המקום, תפקידם הוא להיות 'חוטבי עצים ושואבי מים.

  רוב האכרים היו עניים והם יצאו לדרך צפונה, לאחר שקבוצה מטעמם (כמו המרגלים התנ"כיים) חזרה והודיע שמצאה את 'הארץ המובטחת' באיזור שהיום נמצאת 'מדינת- החופש'  (פריי- סטייט).

  מה שעבר עליהם בדרך יחוויר את ההרפתקאות של 'כובשי המערב' בארה"ב ! בצפון מערב ישבו שבטי הקוזה והזולו שהיו פראיים ומאוד מאוד מיליטנטיים. הם מנעו את מעבר החלוצים בכח ובכל הזדמנות, תקפו את השיירות שהיו דלות בכח אדם ועמוסות לעייפה בנשים וילדים. רבים מהאכרים (עדיין בורים) היו גם 'בורים' כמו הפירוש של המילה הזו לעברית! הנשיא שלהם ברבות הימים, קרוגר, ((שעל שמו הפארק המפורסם)) טען עד יום מותו שהעולם הוא שטוח! (הוא נפטר רק מעט לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה).

  מכוון שהשבטים הפראיים תקפו כל שיירה שעברה בשיטחם או בקרבתם, נאלצו הבורים (בשל העוני, חלקם הלכו יחפים וכך כל ילדיהם) לחצות את רכס הרי הדרקנסברג עם עגלות שוורים עמוסות. הם היו פורקים את העגלות בתחילת העליות הרציניות, מפרקים את העגלות, מעמיסים את חלקי העגלות על השוורים וכך הלכו הלוך וחזור כמה פעמים ברגל (ויחפים) עד שהצליחו להעביר הכל מעבר להרים. אולי הם היו בורים, אבל הם ידעו להיות שמחים, לנגן ולשיר, לצוד ובעת הצורך, לקלוע אל חוט השערה. כלומר רובם היו צלפים מצטיינים.

  הפריט החשוב ביותר העגלות השוורים הללו היו ה............. מעצורים. ללא מעצור טוב, יכולה הטובה בעגלות העמוסה בטונה וחצי, להתגלגל בירידה עד שתתרסק לתהום. הבורים מצאו עץ מיוחד חזק ביותר שממנו עשו את מעצורי העגלות. עד היום תמצאו עץ שכזה שתול בגן הבית של אפריקנרים רבים. כמובן שעצים כאלו שתולים גם ליד האנדרטה. שמו של העץ:

  Cussonia paniculata: Hoeveld kiepersol: Highveld Cabbagetree

  התנועה הענקית הזו של אכרים נודדים, נתקלה במכשולים רבים מספור. חציית הרים, מלחמה בלתי פוסקת בשבטים עויינים, רעב וצמא, אסונות ומחלות, גרוע בהרבה מגורלם של החלוצים האמריקאים. (לאמריקאים הייתה פשוט תעשיית סרטים מפותחת מאוד ולכן אנו יודעים הרבה יותר על המערב הפרוע האמריקני)

  מלכי הזולו שהיידוע מכולם היה דינגן, לחמו בבורים ללא רחם והיו רוצחים ללא מצפון גם ילדים נשים וטף. המלך היה יכל להעמיד בהתראה קצרה, צבא של עשרת אלפים לוחמים מאומנים שיכלו בקלות לחסל שיירה של כמה מאות אנשים עם מספר קטן עוד יותר של נושאי נשק.

  אחד הקרבות (המהולל ביותר בקרב האומה האפריקנרית) שימש כקרע וכסיבה להקים את האנדרטה המופלאה 'פורטרקר מוניומנט' (היום, 'אתר מורשת עולמית') ליד פרטוריה (שכיום נקראת 'צוואנה'). ועל כך בהמשך....

  חציית הרי הדרקנסברג עבודת רקמה.jpgהעץ שממנו יצרו מעצורים.JPGהולכים יחפים עד היום.jpgאז, נלחמו עם אלו.jpgעגלת שוורים לדרך ארוכה.jpg


 • בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי

  אז השארתי אתכם אתמול בין כמה עשרות אלפים של אכרים עניים, רובם יחפנים, שהולכים אל הבלתי נודע ביבשת עלומה, משתרכים עם כל משפחותיהם ברגל אחר עגלות משא עמוסות לעייפה, חוצים הרים ונהרות ומדי פעם מוצאים את עצמם מותקפים על ידי שבטים עויינים.

  כמה מילים על שבט הזולו ועל מלכם,  קינג דינגאן.

  ראשית: הסטוריונים, מסכימים לעובדה שמקורו של שבט הזולו הוא באיזור שנמצא ליד נהר הקונגו וכי שבטים אחרים 'דחפו אותם דרומה עד שהתיישבו באיזור נטל שבדרום אפריקה. שנית: בני שבט הזולו הם מיליטנטיים מאוד ותחת הנהגת המלך, עסקו באמונים צבאיים ובכיבושים טריאוריליים. חברת הזולו היא מטיבעה חברה לוחמת ואכזרית. מלכם דינגאן, רצח את אחיו, המלך הידוע שאקה-זולו, הסתבך בקרבות רבים (כולל הבורים) הממלכה שתחת חסותו התפרקה בגלל 'עריקה' של ראשי שבטים וסופו שגם הוא נרצח לבסוף על ידי שליחים של בני עמו.

  לאחר רצח של אחד מראשי תנועת החלוצים הבורים ומשלחת השלום שלו על ידי דינגן ואנשיו, נוצרה איבת-עולם בן בני השבט הלבן של אפריקה לבין שבט הזולו ומלכם דינגאן. הגיעו הדברים לכך שבכל פעם ששירה של בורים הותקפה, מיד היו מקפיצים 'קומאנדו' (יחידה לוחמת) של בורים לעזרת המותקפים שעזרו למותקפים. בעת ההתקפה, הסתדרו הבורים במעגל. סביב במעגל היו מניחים את העגלות, כאשר הנשים והילדים במרכז והמגינים מסביב. לצורה זו קראו הבורים 'לאגר' (מחנה) ואת מוטיב העגלות המסודרות בלאגר אפשר לפגוש במספר מקומות בדרום אפריקה. אחד מהם, נמצא 'באנדרטת-החלוצים' שהיא מרכז כל הפוסט הזה.

  בנתיים הבורים עדין לא הפכו לאפריקאנרים בעלי מעמד עצמאי. כל זה קרה מאוחר יותר, כשהצליחו והתקבצו 'בארץ המובטחת' שלהם בפריי-סטייט. רק אז הם הפכו לאומה האפריקאנרית. הכל היה בסדר, עד שהאנגלים 'התערבו' שוב בענייני הבורים ושוב 'חירבנו' שם את הכל. (אנחנו יודעים היטב למה הם מסוגלים)

  עזבנו את שיירות היחפנים, נאבקות בכל פגע אפשרי והנה לפניהם קרב מכריע כנגד 'הצבא הסדיר' של שבט הזולו (בערך 12000 לוחמים) והבורים, הם רק כמה מאות.

  כמובן שאצל הבורים 'רועד הפופיק' ואז, בערב הקרב, הם נשבעים שבועה מפורסמת. את הנוסח שלה תראו מיד בתמונות, ואת התרגום, (באנגלית), מעט מאוחר יותר. אבל שבועה זו הביאה אותי (ואתכם) למעמד התגלות קרן השמש שבה עוסק הפוסט ועל כך בהמשך....

  מוטיב העגלות באתר.jpgהקרב על נהר הדמים בתבליט גבס באתר.jpgחלוצה וילדיה בכניסה לאתר.jpgהתקפת הזולו על שיירה בעבודת רקמה באתרנוסח השבועה באפריקאנס.jpg


 • בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי

  תודה על תאור הפרק העלום יחסית הזה בהיסטוריה.

  אני מקווה שתוכל לסנכרן ביקור נוסף ב - 16.12 ותזכה ליום שמש.

   

    • בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי

  מרתק!

  למרות שביקרתי בדרום אפריקה ושמעתי על ה"אפרקנרים" (בדרך כלל בנימה של התנשאות עליהם) לא הכרתי די את הפרק הזה בתולדות דרום אפריקה

  יופי לקרוא ולהבין דרך כתיבה זורמת ומאד יצירתית

  תודה  לך, איתן

  אמשיך לעקוב כי זה מענין ושונה מעוד תיאור של טיול

   

  ירדן

    • בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי

  למצטרפים הידד

  השארנו אתכם תוהים, מה עלה בגורלם של כל החלוצים הבורים 'שעלו' צפונה אל 'הארץ המובטחת'. האם נספו כולם במלחמות כנגד השבטים הפראיים? האם מתו בדרך מדבר וממחלות אחרות? האם 'הצליחו' לרסק בהרי הדרקנסברג (כמעט בכל חורף יורד עליהם שלג) את כל עגלות השוורים שלהם או רק את חלקן? המציאות היתה שהאכרים הפשוטים הללו, הצליחו להתגבר על מירב המכשולים, להגיע לארץ המובטחת שלהם 'ארץ החופש' (מהשלטון הבריטי) ולהקים לעצמם מדינה משלהם עם שלטון עצמי. מעתה,  הם הפכו מערב רב (אספסוף הייתי אומר) לאדונים של גורלם במדינה משלהם. מאז הפכו הבורים לאומה האפריקאנרית. אמנם רוב רובם של הבורים התיישבו באזורים החקלאיים של פריי סטייט ובטרנסוול (האזורים שסביב יוהנסבורג), אולם אחדים מהם, הצפינו עד לצפון טנזניה ואפילו עד קניה. עדיין אפשר למצוא אותם באיזורים אלו מדברים אפריקאנס בינם לבין עצמם.

  בפוסט האחרון הזכרתי את 'השבועה' (שהביאה אותי עד הלום) ובעצם מה הייתה שבועה זו?

  כבר הוזכר כאן שהאפריקאנרים הם אנשים דתיים אדוקים והשבועה היא מעין 'כתב-הסכם' עם האלוהים שבו כל הגברים שעמדו להשתתף בקרב. (מעטים מול רבים) התחייבו לאל הכל יכול, שבמידה 'והאל יתן את אויביהם בידיהם' (תנכ"י משהו הייתי אומר) הלא הם התחייבו בפניו להפוך את היום הזה ליום הודייה ושמאותו יום ואילך, חג הודייה זה יחגג ברוב עם וישמר כמו יום השבת הקדוש. וכי הם מתחייבים להקים 'בית' לשמו של האל במקום שהוא יחפוץ. (מזכיר לכם משהו)

  יש גם התחייבות לספר על קורות היום הזה מדור לדור בכדי שהדורות הבאים יזכרו יום זה ומאורעותיו ואת החלוצים עצמם. (סיפור יציאת מצרים אולי?) והכל למען 'האדר שמך המהולל' (תמונת התרגום באנג' מצורפת) אז מה בעצם קרה? לבורים היה 'חשבון פתוח' עם דינגן ולוחמי הזולו שלו מאז שבני הזולו רצחו בדם קר חלק ממנהיגי התנועה החלוצית. שיירה אחת התבצרה היטב ליד 'נהר הדמים' והמתינה לקרב הבלתי נמנע. במקרה ההוא התהפכו היוצרות. התקפת הזולו נבלמה כל קו העגלות! שלושת אלפים מלוחמי הזולו אבדו ביום זה את חייהם! מי הנהר הפכו אדומים מדם. (מכאן שם הנהר 'נהר הדמים') בקרב הבורים, הפלא ופלא, היו רק 3 פצועים קל מאוד. כך הסתיים יום הקרב הזה במפלה עצומה ללוחמי הזולו. מאותו היום ואילך, מכנים האפריקאנרים את היום הזה כ'יום דינגן' וחוגגים אותו ברוב עם כחג דתי לאומי.

  אבל מה? עכשיו צריך לקיים את ההבטחה לאלוהים ולבנות 'בית לשמו במקום שיבחר'.

  אל 'הבית' המיוחד הזה שמתי פעמי במיוחד לבקור 'ביום דינגאן' של שנת 2014. ועל מבנה מיוחד זה ועל קרן השמש החסרה שלי, אספר בהמשך.....

  מבאי הטקס 2014.jpgנוסח השבועה באנגלית.jpgלמען תספר לבניך היחפנים.jpgיום חנוכת הבית בציור שמן.jpgהקרב על נהר הדמים עבודת רקמה.jpg


 • בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי

  יש לציין שקרב 'נהר הדמים' נערך ב16 לדצמבר שהוא כמעט היום הארוך ביותר בחלק הדרומי של כדור הארץ. לעובדה זו חשיבות רבה בבניית ה'בית לשמך הגדול' .

  המתקרב לפרטוריה (היום: צוואנה) מדרום, יבחין מיד במבנה מרשים על אחת הגבעות 'השומרות' על העיר מדרום. על אותה גבעה רמה, הקימו האפריקאנרים את 'הבית לשמו הגדול' כפי שהתחייבו בשבועה שעליה כבר הרחבנו. בנוסח השבועה גם נכתב 'שהבית' יוקם במקום 'שאתה תבחר'

  האם באמת קבלו האפריקאנרים 'סימן' מלמעלה שהגדירה את מקום 'הבית' ??? אני מסופק, אבל שיהנו הם מהספק. 'הבית' נבנה, וגם זה משהו לזכותם.

  כשמתקרבים לגבעה, שמים לב שצורת המבנה הוא כצורת מזבח. המבנה הוא מרובע ועשוי (מבחוץ) מאבן חומה מסותתת (3 ת, במילה אחת?) המבנה ניצב על תל מלאכותי שהוקם על ראש הגבעה וככל שמתקרבים מרגישים את עצמת הבניין. בכל פינה של המבנה ניצב 'שומר' חמוש. שלושה, הם ממנהיגי החלוצים והרביעי מייצג את 'הבור (האכר) האלמוני'

  גרם מדרגות מרשים מתחיל בתחתית, במגרש החנייה, מוביל את המטפס אל הכניסה הראשית שהיא בקומת המפלש. לפני הכניסה, ניצב פסל ברונזה גדול של אישה בורית עם שני ילדים קטנים. להדגיש את תפקידן החשוב של הנשים בתנועה זו. מעליה, יש חריטת אבן של שיירת ווילדביסט. חיה רועת עשב שנודדת ממקום למקום ברחבי אפריקה בעקבות המרעה הירוק ביותר. (כלומר, להזכיר את ההגירה ממקום למקום) מעל הכניסה הראשית, יש תחריט אבן של ראשו של באפלו, חייה אפריקאית רועת עשב. ולמה? מכוון שהאפקיקנרים משווים את עצמם לבאפלו! 'תן לי לרעות בשקט בשדה ואל תפריע! אני מאוד ידידותי ושקט כשנותנים לי לרעות בשקט..... אבל.... אם רק תפרו את שלוותי, אני הופך לחיית פרא! הורג ומנפץ כל מה שבדרכי!' (באפלו הורגים באפריקה יותר אנשים מאשר נמרים, אריות היפופוטמים ופילים, כולם יחד)

  הזולו טובחים תבליט גבס.JPGוצורתו כמזבח.jpgהשבועה בטבליט גבס.JPGפורטרקרים במסע תבליט גבס.JPGפיט ראטיף שומר על הבית.JPG


 • בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי

  סביב המבנה נבנה קיר עגול בצורת לאגר עם תבליטי קיר של העגלות מבחוץ ומבפנים.

  הכניסה לקומת המפלש היא מרשימה מאוד. החלל שמעל הוא עצום, בערך של ארבע קומות. במרכז יש מעקה עגול שתוחם מעגל פתוח והמשקיף מטה, רואה את 'הקבר הריק'.

  כשמסתכלים למעלה, רואים שוב פתח עגול וכיפה גדולה. בראש הכיפה יש נקודת אור בהירה. יש אפשרות לעלות למרפסת תצפית המקיפה את הגג ומשם לטפס לראש הכיפה ולהציץ למטה אל הקבר הריק.

  כל הקירות בקומת המפלש מכוסות ביציקות גבס נהדרות שמספרות את סיפור ההגירה הגדולה מארץ הכף אל תוך היבשת. כל לוח שכזה הוא בערך שלושה על שני מטרים והפרטים ממש מדהימים. על רגל אחת אפשר ללמוד המון מלוחות הגבס הללו. מקומה זו ניתן לרדת (רגלית או במעלית) אל מפלס 'הקבר הריק'. האולם זה קיימת תערוכת קבע המספרת בעזרת דגלים ומצגת את השתלשלות ההסטוריה האפריקאנרית מתחילתה ועד היום, אבל הדבר המרשים ביותר הוא הקיר המזרחי המכוסה כולו בציורי אריגה ענקיים המספרים את ההיסטוריה של החלוצים בתמונות.

  במרכז האולם ניצב 'הקבר הריק' שנועד לסמל את מקום מנוחתו של מנהיג התנועה ואנשיו שנרצחו על ידי דינגאן ולוחמי האימפי שלו.

  ילדים משתעשעים בחצר הלאגר.JPGראש הבפאלו.jpgאנו אתך דרום אפריקה.JPGIMG_0009.JPGהאולם המפולש והקבר הריק.JPG


 • בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי

  אם מסתכלים למעלה, רואים אנשים המציצים מטה מקומת המפלש וגבוה מעליהם, עוד אנשים המציצים ממפלס הכיפה. מעליהם הכיפה ובמרכזה נקודת אור בהירה.

  ממפלס הקבר הריק, ניתן לרדת במדרגות למרתף הבניין (מעלית מיוחדת לנכים). שם מוצגות שתי תערוכות קבע. ההסטוריה של האפריקאנרים הנודדים עם שימוש באמצעי המחשה וחפצים מהעבר ותערוכה אחרת העוסקת כולה בהקמת 'הבית' (החלטות, תכנון וביצוע) וכן יום הפתיחה החגיגי שבו השתתפו כמה מאות אלפים (!!!) שהגיעו ברגל, ברכב ובעגלות שוורים מכל רחבי דרום אפריקה.

  'הבית' ניצב בתוך גן (חורש) טבעי וניתן לטייל בשבילים או אפילו (ביום חול) לנסוע ברחבי הגן בעגלת שוורים. ממרפסת התצפית, ניתן לצפות לכל עבר ומראה העיר פרטוריה הוא מרשים ממש ביחוד בתקופת הפריחה של עצי הג'קראנדה הצובעים את העיר בסגול.

  ועכשיו 'הפואנטה' של הסיפור כולו. זוכרים אתם בוודאי שהקרב על נהר-הדמים אירע ב16 בדצמבר? כן אתם ודאי זוכרים! ושזהו כמעט היום הארוך ביותר בשנה בחצי הכדור הדרומי? גם זוכרים! יופי !

  אז מתכנן האתר תכנן (בשותפות יחד עם השמש) שבתאריך 16 בדצמבר בשעה 12 בצהריים בדיוק, תחדור מחריר מיוחד בתקרה, קרן שמש שתאיר רת המצבה שבמרכז הבניין בקומת הקרקע. את 'המופע' המיוחד הזה, נסעתי לראות.

  1850 ק"מ אחרי, הגעתי למקום במועד הנכון ובזמן המדוייק, אבל מה?

  נחשתם נכון! השמיים היו מעוננים וירד גשם! שום קרן אור לא האירה את המצבה!

   

  בפוסט הבא והאחרון, שוב נעסוק מעט 'בשבט הלבן' של אפריקה. מה הם עושים היום ולאן מועדות פניהם.

  פרטוריה תחת מטר.JPGאלף קילומטר בעגלה.jpgאריגת ההיסטוריה.jpgמכאן לא הפציע האור.JPGאל מרפסת התצפית.JPG


 • בקרתי בדיוק במועד הנכון ולצערי לא זכיתי
  האולם המפולש והקבר הריק.jpgהאולם המפולש ותבליטי הקיר.jpgלחנוכה, עץ החנוכיה בגן האנדרטה.jpgפסל הברונזה, שיירת הווילדביסט וראש הבאפלו.jpg


 • לא זכיתי. 'השבט הלבן' של אפריקה מהיכן ולאן?

  'השבט הלבן' של אפריקה  מהיכן ולאן?

  הבורים החלו להגיע ליבשת השחורה כאכרים מהגרים בערך לפני ארבע מאות ושישים שנה. רובם המכריע הגיעו מהולנד מכוון שפרובינציית הכף הייתה הולנדית (אפילו שוואסקו דה גמא הפורטוגזי, טען לחזקה עבור מלך פורטוגל.

  במשך תקופת רדיפת ההוגנוטים בצרפת על ידי הכנסיה הקתולית, בערך בתקופה הנזכרת לעיל, היגרו הוגנוטים רבים לדרום אפריקה (את שמותיהם תמצאו בספר הטלפונים הדרום אפריקאי עד עצם היום הזה) ונבלעו באוכלוסיה ההולנדית שבע התרעו כליל. הם גם הביאו אתם (בערמה) את תעשיית היין מצרפת.

  מהגרים אלו הם הבסיס של השבט הלבן באפריקה. אין באפשרותם לקבל דרכון ארופאי ולחזור לארות מוצאם ובעצם, הם אינם רוצים לחזור. טוב להם ומתאים להם להיות 'אפריקאים', לעסוק בחקלאות (כמקצוע מעדף) או כל מלאכה אחרת ולשרוד. הרבה מהאפריקאנרים הם בעלי חוות בדרום אפריקה. חווה ממוצעת, גדלה כגדלו של קיבוץ בארץ. (משבצת של שלושת אלפים דונם). באיזורים צחיחים, גודל החווה הממוצע הוא פי ארבע בערך. שניים עשר אלף דונם. הם חרוצים מאוד ויעילים מאוד ומייצרים את כל דרישות המזון של דרא"פ ויותר.

  מאז עליית מנדלה ומפלגתו לשלטון, השבט-הלבן מצויי בלימבו. אין הם יכולים (הם ניסו) לקבל פרובינציה משלהם שבה יתקיים ההסדר 'הישן'. הם נלחמו על הסדר כזה והפסידו. השפה, ככל שהיא חיה ובועטת, הולכת ונעלמת, אין באפשרות הצעירים להשתלב בשוק העבודה (בייחוד אם אינך משכיל) וצעירים אפריקנריים רבים מנסים להגר אל מחוץ למדינה (יש לציין שללא הצלחה מסחררת). כבר בין שתי מלחמות העולם הבינו מנהיגי השבט שבמדה ולא יגבירו את רמת הלימודים בין בני השבט, הם לנצח ישארו אומה של יחפנים. הם הבינו שבאמצעות השכלה הם יוכלו 'לכבוש' משרות במוסדות פיננסיים ואחרים שבעזרתם יוכלו לשלוט בכלכלה (דבר שהיה נחלתם הכמעט בלעדית של יוצאי אנגליה) ואכן הם הצליחו במשימה והחלו להשתלט על המסחר במדינה.

  היום תמצאו אפריקנארים רבים מחזיקים במשרות 'בורגניות' כמו מנהלי בנקים, מנהלי מכרות ומנהלי חברות, דבר שבעבר הלא רחוק, נחשב אצלם טאבו. גם במעמד הניהול הבינוני והנמוך (צווארון כחול) תמצאו אפריקאנרים רבים. הם 'אפריקאים' ומסתגלים לכל מציאות.

  בעבר הלא רחוק, הם החזיקו בכל דרגות הפיקוד בצבא הדרום אפריקאי (שהיה) החזק ביותר ביבשת, אבל לא עוד!

  'יום דינגאן' עבור האפריקאנרים הוא יום של חשבון נפש עם העבר ועם העתיד המעורפל של השבט הלבן. האפריקאנרים הם עם נדיב וטוב לב (עד שבטעות תדרכו לו על הרגל) שנים רבות הם שמשו 'כינור שני' בתזמורת הדרום אפריקאית האדירה. היום הם כבר כמעט במרכז הבמה. ביום-דינגאן, ראיתי אותם מסתדרים בקבוצות מהעבר (בייחוד חיילים) ונעלים זכרונות על ימים שלא ישובו.....

  אם אתם מבקרים בדרום אפריקה, אל תפספסו את 'פורטרקר- מוניומנט'

  לא תצטערו!

  הבתית שנבנה לשמך הגדוליום דינגאן. מפכש חברים ויום חשבון נפש.


 • לא זכיתי. 'השבט הלבן' של אפריקה מהיכן ולאן?

  היי צפריר!

   

  wow! מרתק!!!

   

  תודה עבור שיעור היסטוריה על עבר שרובו עלום עבורי.

   

  וכיוון שסיפרת  בהרחבה על הבורים , אז במלחמת הבורים השנייה (1899 - 1902), שבין הבריטים לבורים ,בוצעו מעשים מחרידים על ידי הבריטים, כולל הקמת מחנות ריכוז. כך שהמצאת מחנות הריכוז איננה המצאה קומוניסטית או נאצית.....

   

  נילי • לא זכיתי. 'השבט הלבן' של אפריקה מהיכן ולאן?

  צפריר,

   

   

  תודה שפתחת לי חלון לפיסה בהיסטוריה שעד לפני 20 דקות לא הכרתי broken heart

   

  אהבתי  no 

   

   

  רובי • לא זכיתי. 'השבט הלבן' של אפריקה מהיכן ולאן?


  נילי ורובי. שמח שנהניתם על מלחמות הבורים נכתב המון בהסטוריה. מדוע עשו האנגלים מה שעשו? גם זה נוגע להסטוריה של הבורים. הבורים הבינו שלא יוכלו לנצח את הצבא האדיר ביותר בעולם בדרך קונבנציונלית (מעטים מול רבים) ואמצו את מלחמת הקומנדו של 'פגע וברח' כנגד הבריטים. הבריטים 'שהבינו מלחמה' רק כנגד צבא סדיר, כל כך 'התעצבנו', עד שהבינו שאם לא ישרפו את כל החוות שהיו מקור האספקה של הבורים, הם לא ינצחו. בכדי לעשות זאת, הם ריכזו את כל הנשים והילדים מהחוות במחנות ריכוז ושרפו אותן. בתהליך, מתו עשרים ושישה אלף נשים וילדים במחנות הרכוז האנגליים (לרוב מדיזנטריה) ואיבת עולם (שמתרפאת עם השנים) פרצה בין הצדדים. מלחמת הקומנדו של הבורים, הייתה המלחמה הראשונה בעולם שבה השתמשו הבורים בשיטות לא קונבנציונליות על מנת לנסות ולהביס צבא סדיר (והם כמעט והצליחו)

  ד"ש לכולם מדרום אפריקה הרחוקה

  דש מדרום אפריקה הגשומה (1).jpgשנת הקרנף ערב כריסטמס.jpg

נעול
 

בחזרה