בחזרה

שלוך (מקום)במרוקו • ברצוני לקבל אינפורמציה על העיר שלוך. והאם יש קשר בין העיר למילה שלוך באידיש.

 • הנהלת הפורום

  רגע של עברית
  למיטב דעתי (הקובעת...), ``שלוך`` היא בכלל מילה בערבית שהגיעה אלינו ממרוקו. היא נועדה לכנות את תושבי הרי האטלס, ללא כל כוונת גנאי (אולי רק לציין את הברבריות שלהם) בפי שאר תושבי מרוקו. איך המילה התגלגלה לגרמנית ומשם לאידיש? אין לי מושג. אבל מבטיח לבדוק, עם כמה ילידי מרוקו. עדכונים בקרוב!


 • השלוחים במרוקו
  שלוח בח`ית גרונית ולא שלוך בכף :) 1. לא קיימת עיר בשם שלוח במרוקו(וגם לא בשם שלוך). 2. שלוח = CHELOUH הינו אחד השבטים הגדולים שיושבים בהרי האטלס הגבוה והם מדברים שפה ברברית(BERBER) לה קוראים תא-שליחית ומצטרפת לשפות נוספות תא-ריפית בהרי הריף תא-מאזיע`ת בהרי האטלס התיכון והגבוה , ותא-סוסית בעמק נהר הסוס ורכס האנטי אטלס . 3. למילה שלוח אין שום משמעות בערבית! זו מילה ברברית לחלוטין. 4. שלוח ושלוחים היו מילות גנאי במרוקו מספר פעמים: א. בתקופת מלחמת העולם ה-2 כינו את הנאצים ואת אנשי משטר וישי ``שלוחים``. ב. ללא שום קשר לנאצים ולהבדיל אלף אלפי הבדלות , בתוך הקהילה היהודית במרוקו היו מספר מעמדות : - ``המיוחסים`` - צאצאי גירוש ספרד שישבו בערי המלוכה פאס,מקנאס,טאנג`יר - מרוקאים ``רגילים`` יושבי ערים פחות מיוחסות כמו מראקש,רבאט,קזה , מוגאדור ועוד -יהודים ברברים מהרי האטלס . בני הערים המיוחסות התייחסו בזלזול ובהתנשאות ליהודים ההרריים יוצאי הרי האטלס . כשעלו לארץ הביאו איתם את המילה ``שלוח`` כמילת גנאי למישהו שהוא פרא,וחסר תרבות . זה התחבר איךשהו לשלוך ביידיש שמשמעותו שלומפר . בהחלט מדובר בכינוי גנאי שמקורו פנימי בתוך הקהילה המרוקאית . כינוי שהידביקו ``הספרדים המיוחסים`` לברברים מהרי האטלס . תשאלו ישראלי ממוצא מרוקאי מאיפה המשפחה שלו במרוקו? מי שמשפחתו מאחת הערים ``המיוחסות`` יגיד זאת בהרמת אף מובלטת . הרבה מאוד אחרים יגידו שמשפחתם מקזבלנקה ... שזה מין קוד לכך שמוצאם מהרי האטלס אבל רבים מהם מתביישים להודות בכך וחבל . השפה השלוחית ששהיא ממשפחת השפות הברבריות שונה לחלוטין מערבית מרוקאית. ודווקא רבים בארץ דוברים בה . נושא מרתק,כשיהיה לי זמן אכתוב עליו עוד .


 • ל-expert
  ולמי מתייחס הביטוי ``מרוקו סכין`` ? ליוצאי הערים או ליהודים הברברים ?


 • סכינים במרוקו
  ממליץ לך לקפוץ לרחוב רוגוזין באשדוד ביום שישי בצהריים ולשאול את יושבי בתי הקפה שם את השאלה הזו :)


 • סכינים במרוקו:Re
  אם יותר נוח לך אתה יכול גם בשכונה ד` בבאר שבע, אפשר לנסות גם באופקים ,נתיבות או ירוחם ואם אתה צפוני במגדל העמק או קריית שמונה .

נעול
 

בחזרה