בחזרה

אל ארץ הקרחונים, המפלים והערפילים: נורווגיה הקסומה

• אל ארץ הקרחונים, המפלים והערפילים: נורווגיה הקסומה

ערב טוב לכולם,

פסגות - איזה כיף לראותך כאן! זו ההזדמנות להודות לך על העזרה עם הגוגל-מאפס ששיגע אותי לפני הטיול... 

ארז - יופי שהצטרפת וזה ממש משמח אותי שעד היום זוכרים את טיול צפון - איטליה שלנו...

דבורה יקירתי - אפשרי לקצר את הטיול - אך צריך לעשות הרבה ויתורים (גם אנחנו עשינו, תוך כדי הטיול... אין מה לעשות). לגבי "כוכב" - בנורווגיה זה ממש בלתי אפשרי. מה שכן, אפשר אולי להשאר 2 לילות במקומות מסוימים ולטייל באיזור.

אני בשום פנים ואופן לא הצלחתי למצוא לינה 2 לילות רצוף באותו מקום - רק אולי משהו יקר  מאד או ג'יפה מאד...

ממשיכה :

לאחר שסיירנו באיזור כיכר Sergels torg, מייק לקח אותנו לאיזור אחר של העיר בו שוכנות שגרירויות וכן בתי אנשים אמידים (כך אמר לנו) - אוסטרמאלם.

עצרנו במסעדה בה חגגו בזמנו לאביו של מייק יום-הולדת

(סאבטקסט: הוא עשה עמנו מסע נוסטלגי-סנטימנטלי...)

ואח"כ הגענו למגדל תצפית ידוע בעיר ושמו קקנסטורנרט - 

זהו למעשה מגדל תקשורת שנחנך ב- 1967 ומעניק תצפית נהדרת על העיר.

הכניסה בתשלום, יש קפטריה נחמדה למעלה שם שתינו קפה.

ראינו את העיר (היה די מעונן אז התצפית לא היתה אידיאלית), אוניות ענק של קרוזים וגם אולם עם כיפה עגולה בו ייערך האירוויזיון!! 

מייק מאד עזר לנו לקבל תמונה כללית על שטוקהולם - שבנויה למעשה מאיים ורבעים - לכל אחד אופי משלו.

לפני שנפרדנו ממנו , ביקשנו שיעזור לנו לרכוש את כרטיס המטרו לעיר.

כאן המקום לספר כי לא ממש עשיתי ש"ב מקיפים על שטוקהולם, מלבד הזמנת מלון ו"רשימת מכולת" של אתרים שמעניינים אותנו. לעומת זאת, עשיתי תחקיר קטן על כרטיסי שטוקהולם השונים.

לשטוקהולם יש "כרטיס שטוקהולם" ליום אחד, או יותר, בהרכבים שונים (מאפשר כניסה לאתרים רבים = נסיעה חופשית בתחבורה ציבורית). עשיתי חישוב בארץ שזה לא ישתלם לנו ולכן עדיף לנו לרכוש כרטיס ל -72 שעות בתחבורה הציבורית.

המפגש עם מייק עזר לנו להכיר את העיר וגם לחסוך יום בנסיעות בתחבורה ציבורית - כך שמהערב, יתחילו 72 השעות שלנו.

נפרדנו ממייק בתודה ובהתרגשות (ודמעות מצידו indecision). מאד הוסיף לטיול שלנו לפגוש מישהו מקומי ולשמוע סיפורים על הזוית היהודית בשבדיה וכן - סיפורים משפחתיים...

כשיצאנו מהמכונית שלו - החל לרדת גשם ואנחנו נכנסנו ישירות ל.... H&M laugh שם ערכנו קניות....

סיימנו את הערב בפיצה האט - המחירים סבירים בהחלט!

חזרנו במטרו למלון - פשוט, מהיר וקל!

היה יום משפחתי - סנטימנטלי שהיווה התחלה נינוחה לטיול שלנו.

לילה טוב 

מגדל קקנסטורנטשכונת העשיריםשטקהולם עם אוניות הקרוז ווהכיפה העגולה :)IMG_2367 - עותק.JPGהקפטרייה בראש המגדל

יום שישי 10.7.15 : היום שלי!!

ולמה זה היום שלי, אתם שואלים...?

כי היום אנחנו מבקרים במוזיאון להקת אבבא!!! yes surprise

סאבטקסט: זו אחת הסיבות ששטוקהולם נבחרה ולקחה בסיבוב את אוסלו! 

הבוקר החל בארוחת בוקר נדיבה במלון ונסיעה במטרו לעיר. במלון המליצו לנו על דרך נחמדה כדי להגיע למוזיאון - נסיעה במטרו עד לתחנה מסויימת, ומשם - לוקחים מעבורת ליורגנדן - שהוא האי בו נמצא המוזיאון (ועוד אתרים חשובים ומתוירים בשטוקהולם).

ואכן - כך עשינו.

הדרך היתה חביבה ומהנה. מהמעבורת (שכלולה בכרטיס המטרו) רואים את האי יורגנדן עם פארק השעשועים טיבולי על רכבות ההרים שלו.

בן: אולי נלך ללונה-פארק הזה?

אמא: מה פתאום?!?! אנחנו הולכים למוזיאון להקת אבבא. אני מחכה לזה חצי שנה!!

אבא: יכול להיות נחמד....

סאבטקסט: מה הוא משתף איתו פעולה?!? חוצפן 

אמא: אין כזה דבר! אנחנו ממוקדים במטרה!!

בן: אל תשכחי - שעתיים אני מקציב לך שם. אני בטח אסבול!

אמא: אתה תהנה! 

סאבטקסט: וגם אם תסבול, תקריב! תשב בצד בשקט ותחכה!blush

ירדנו מהמעבורת וצעדנו במדרחוב מקסים עד לרחוב של המוזיאון (אותו מייק הראה לנו אתמול בסיור שעשה לנו במכונית).

מרוב שהתלבטתי אם להזמין מראש כרטיסים, זה לא בוצע בסוף.

למוזיאון אפשר להכנס עפ"י הקצבת אנשים לשעה ובד"כ יש תורים גדולים.

אנחנו פשוט הגענו, רכשנו כרטיסים, חיכינו קצת ונכנסנו.

כבר ברחבת הכניסה התחלתי לחגוג : צילומים עם דמויות כוכבי הלהקה, חיוכים ושמחה!  wink

בזמן שחיכינו לשעת הכניסה שלנו, הלכנו לבית-קפה נחמד בסביבה...

והנה כמה תמונות שצולמו טרם הכניסה למוזיאון : המדרחוב ביורגנדן, בית הקפה ורחבת הכניסה למוזיאון להקת אבבא!  

pjq0S0v.jpg

רחבת הכניסהלהקת אבבא החדשההמדרחוב ביורגנדןבעלי משתף איתי פעולה...בית הקפה החמוד בו חיכינו

איך שאני נהניתי במוזיאון להקת אבבא!!!

מרגע שנכנסים ורואים את הלוגו שלהם עם הנורות, החיוך לא יורד מהפנים!surprise

כמובן ש"חפרתי" וקראתי כל הסבר שנכתב, סקרתי כל מוצג ומוצג - אבל על השוס הגדול כבר אספר.

המוזיאון בנוי ב"מסלול" שעובר כרונולוגית בתקופות השונות של הלהקה.

בתחילה, מסופר על כל אחד מחברי הלהקה - אנני-פריד, אגנתה, ביורן ובני.

סאבטקסט: מי שלא יודע (מי לא יודע?!?) - ראשי התיבות של שמותיהם יצרו את השם ABBA.

הידעתם למשל, ששנה לפני הזכייה באירוויזיון עם ווטרלו, השיר "רינג-רינג" היה מועמד בקדם האירוויזיון השבדי, אך לא עבר את המבחן...?

חברי הלהקה ניסו בשנית בשנת 1974 - והשאר - היסטוריה!

השיר "ווטרלו" נבחר להיות השיר האהוב ביותר בתולדות תחרות האירוויזיון

ולהקת אבבא - זוכה לתהילת - עולם.

אגף מיוחד מוקדש לאירוויזיון 1974 - ואנו רואים את התלבושת המקוריות של האירוויזיון, צופים ברגע הזכייה, בראיונות עם מנהל הלהקה, קטעי עיתונות ועוד...

הנאה צרופה!

שאנחנו נהנים!Ring - Ringאירוויזיון 1974אבבא!התלבושות המקוריות של האירוויזיון

לשמחתי הרבה, ילד-זהב-של-אמא-שלו התנהג יפה ולא העיב על שימחתי.

הוא שיתף פעולה (וכנראה נהנה בסתר לבו..) ובמיוחד נהנה לצחוק על הוריו (ובמיוחד אמא שלו) שהשתטו במוזיאון כאחרוני הטינאייג'רים laugh ולצלם את אמא שלו...

וכאן מגיע השוס הגדול - המוזיאון אינטר-אקטיבי ומשלב בתוכו פעילויות מהנות שאפשר לעשות : להקליט אודישן עם שירים לבחירה (מעין קריוקי), להצטלם בבגדי הלהקה, לענות על חידונים, לרקוד ברחבת הריקודים וגולת הכותרת - להופיע עם להקת אבבא על הבמה!

נחשו מי הופיעה בשיר "מאמא-מיה" ?!?...

סאבטקסט: זו לא אני, זו היא...blush

זכיתי לתשואות מהקהל, מבעלי ומבני 

I've had the time of my life 

היה כיף! 

בין לבין, ממשיכים לסייר במוזיאון ולראות את אופן ההקלטות המקורי של "אבבא" שהועבר למוזיאון בשלמותו, את התלבושות הססגוניות, תקליטי הזהב, שולחנות האיפור של הבנות, הגביעים והפרסים, ההליקופטר של Arrival מכתבי מעריצים ועוד ועוד...

ברקע מושמעים הלהיטים - שאני זוכרת את כל המילים...

הסיור במוזיאון זרק אותי באחת לתקופת הילדות והנערות. פשוט כיף אדיר שקשה לתאר!

גם הבן שלי, שהיה קצת ציני בתחילה, נהנה.

בן: זה רק בזכות הפעילויות שהיו וכי הצחקת אותי. אחרת זה היה משעמם.

הוא נשבר אחרי שעתיים, אני משכתי עוד קצת

אבל בשלב שבו השירים מתחילים להשמע קצת כמו שטיפת-מוח - 

בן: הצילו! אני לא יכול יותר! devil

זה השלב שבו הגיע הזמן לצאת משם...

לשמחתנו - את כל הקטעים אותם הקלטנו והפעילויות האינטר-אקטיביות, ניתן לשמור ברשת. סורקים את הברקוד של כרטיס המוזיאון והפעילות נשמרת חודש באתר.

נחשו מה עשיתי ביום שחזרנו הביתה?

סאבטקסט: כמובן, נכנסתי לאתר והורדתי את כל הסירטונים שלנו...!

איזו מזכרת נפלאה!

מומלץ, מומלץ, חובה לחובבי מוזיקה ונוסטלגיה!!

m03EHLE.jpg

אולפן ההקלטותאלבומי הזהבשולחנות האיפוראמא ואבא מקליטים שיר של אבבאהתקליטים

שירלי - גם אני פה, 

אבל חוץ מצלילים נוסח - אההה, אוווו, וואו - לא יוצא ממני כלום,

טיול חלומי, 12 מקומות לינה? איך עושים את זה?

בעצם אם כל יום מתגלים עוד ועוד מקומות שצילמת הייתי גם אני מקפצת בין עיירה לעיירה.

קיצור - אני פה ולא זזה, אפשר להמשיך

ליליה

הי ליליוש!

כיף לראותך!

12 מקומות לינה זה המון, אבל עשינו את זה בכיף!

ו..חכי חכי, עוד לא הגענו לנורווגיה!

הצלחתי איכשהו להעביר תמונות מהסירטונים דרך צייר - 

אז הנה אולי יעבירו לכם חלק מההנאה שלנו wink

לילה טוב Smile

If you change your mindFun fun funOn the stage

רגע רגע רגע..... מה זאת אומרת??

העם דורש לינק לסרטון בו את מככבת!!

שירליייי  

איזה כיף לך surprise 

כל הכבוד לבן המתחשב  broken heart

גם אני רוצה רחוק משפחה devil שבדי!!! 

קורא בהנאה כל מילה שנכתבת, בוהה בתמונות ומחכה כבר למאי 2016  אז אני אהיה באופוריהההההה 

מקדיש לך את השיר הזוכה לשנת 2012 - שבדיה ״אופוריה״

ומהיום יש לומר להקת sabba  no no no

רובי

שירלוש יקרה

ממשיכה לעקוב מקליפורניה הרחוקה...

למרות שידעתי מראש על השוס הענק של הופעתך הנכבדת במוזיאון אבבא נהנתי מאוד לקרוא גם איך את מציגה את זה. הטיול נפלא ואיך שאת מציגה את זה זה בכלל נפלא שבעתיים. שאפו גדול וכל הכבוד ! כיף גדול גם לקרוא את ההנאה שלך בין האותיות והמילים. אין ספק שזה היה טיול מוצלח ביותר. תשמרי לי את החומר. נורווגיה על הכוונת. בזכותך (רק שאין מצב שאעלה לשיר...)

לימור

שירלי איזה כיף מוזיאון ABBA. הייתי נהנה בדיוק כמוך.
    למרות שאני חובב פרוג, גם אני כגלתי על הלהקה המופלאה הזו. איך אפשר לא לאהוב אותם!!
    ולשאלתך, ביום שבת האחרון בתוכנית של רוני ידידיה ב 88 הוא השמיע את RING RING וסיפר שהיה מועמד לאירוויזיון והגיע מקום שלישי.

הי שירלי, חידשת לי פעמיים. Smile לא הכרתי את מוזיאון אבבא (אולי הוא חדש יחסית?) וגם לא הכרתי את הדרך עם המעבורת ליורגורדן. את זוכרת קצת יותר פרטים על הדרך למען הדורות הבאים? (באיזו תחנה צריך לרדת, מאיפה לוקחים את המעבורת וכו')

שירלי - לא יכולה שלא להתפרץ 

האושר מהסאבABBA  ממש נשפך מהתמונות שלך (ושל בעלך)

מאמא-מיה איזה כייף של חלום 

טובה

ערב טוב wink

שמוליק - המממ... אחשוב על כך angel

רובייייייי - אין עליך! שקלתי לשים את השיר הזה בתחילת האשכול, אבל חששתי שכולם ייבהלו blush עכשיו הוספת אותו בעיתוי המדויק!

לימור יקירתי - איזה כיף לקבל ממך כל הזמן דרישות שלום מארה"ב... נסיעה טובה ונחיתה רכה בארצנו החמה... 

אלון - אתה רואה, גם רוני ידידיה יודע מה זה טוב... kissוהמוזיאון הזה שווה בגדול!

פסגות - שאני אבין, את מתכננת גיחה? כמובן ששמרתי את המפות והסימונים, אז הנה ההוראות כיצד להגיע למוזיאון להקת אבבא :

נוסעים במטרו בקו הירוק (אנחנו נסענו מ - Alvik - תחנת המלון שלנו שעובר בה הקו הזה) - ויורדים בתחנת Slussen . משם לוקחים מעבורת  לאי Djurgården ויורדים בתחנה הראשונה -Allmänna Gränd  .  בון וויאג'! 

טובה יקרה  - תודה על הפירגון ועל החיוכים laugh אכן היה לנו כיף מאד

ובאמת מגיעות תשואות broken heart לבן שלנו שלא העיב על שמחתנו...

אז לפני שממשיכים, תמונה אחרונה למזכרת עם המדליה שקיבלו חברי להקת אבבא עם זכייתם באירוויזיון :​

Y5TUBrW.jpg

לאחר כמעט 3 שעות של הנאה, יצאנו מהמוזיאון - עבורי זו היתה אחת החוויות הנפלאות של הטיול! - ולא כל כך ידענו מה לעשות.

מצד אחד - מול מוזיאון להקת אבבא נמצא המוזיאון הפתוח "סקאנסן" שהיה ברשימת מקומות הביקור שלי.

מצד שני - היה סגרירי עם נטייה לגשום וגם התברר שחלק מהמקומות שם נסגרים ב- 5, אע"פ שהמוזיאון פתוח עד 8.

סאבטקסט: מצד שלישי - חבל להפסיד...angry  ויש כמעט שעה שלמה להספיק לראות את המקומות.

התלבטנו מעט והחלטנו להכנס.

המוזיאון הפתוח Skansen  - מקסים!

כמיטב המסורת של  מוזיאונים פתוחים, המוזיאון מדגים את המסורת והתרבות של שבדיה הכפרית. למעשה זהו מעין כפר קטן ובו בתי מגורים ובתי מלאכה מסורתיים המשוחזרים ממאות קודמות ובהם שחקנים מחופשים המסבירים על התקופות ועל "עבודתם" - אופה (קנינו עוגות) רוקחת, טווה, גנן ועוד...

הבתים יפהפיים וכל השחקנים / מספרים היו מקסימים ודיברו אנגלית רהוטה עם מבטא מושלם.

כל המקום מעוצב בטוב-טעם - פשוט כיף להסתובב שם.

בסקאנסן יש גם גן-חיות ובו חיות-בר נורדיות (שועל, דוב, אייל צפוני וכו') וגם פינת ליטוף.

על-אף השעה המאוחרת יחסית, הספקנו לראות כמה מבתי המלאכה ואפילו לעשות פיקניק קטן עם כריכים ופירות - עד שהחל לרדת גשם ...

הסתתרנו, וכעבור כמה דקות הגשם פסק , השמש יצאה ואנו יכולנו להמשיך ולטייל בסקאנסן.

מומלץ!! 

mYrHinC.jpg

רחוב בסקאנסןבית מגוריםSkansenבית מלאכההרוקחת

שירלי היקרה

כולם ראו קרחונים בנורבגיה אבל איני זוכרת מישהי מכורה כמוך לאירוויזיונים (טוב גם רובי וקצת ענת) וברור כשמש שאת תבקרי ראשונה במוזיאון להקת אבבא

שגם אני הייתי מאד שמחה לבקר שם.

נהניתי מהתיאורים שלך כאילו הייתי לצידך.

נהנית מהשירים כאן ומוסיפה עוד אחד מהלהקה שאהובה גם עלי. הווינרית זה ברור שאת והסבטקסט שלך.

רחל  לבון

רחל יקרה,

תודה רבה על המילים החמות ועל השיר היפה!! 

המשך:

ממוזיאון סקאנסן חזרנו באוטובוס - חשמלית לכיכר המרכזית (ובה עמוד הזכוכית המפורסם של "דדי").

בן: היום נסענו במטרו, במעבורת ובאוטובוס.

סאבטקסט: וגם בהליקופטר של להקת אבבא... laugh 

חיפשנו מסעדה ומצאנו את "ברצלונה" - מסעדת טאפסים נחמדה עם מוזיקה מדליקה.

משם חזרנו במטרו בקו הירוק "שלנו" לאלביק,

והסתיים לו יום נפלא!

לילה טוב 

בתמונה:

אחד מהבתים העתיקים במוזיאון הפתוח סקאנסן שהועבר בשלמותו למקום. זהו למעשה בית בסגנון נורווגי -עם דשא על הגג - זכר לימים בהם שבדיה ונורווגיה היו מדינה אחת wink (עד שנת 1905). 

8ZDDjz7.jpg

חנות תבלינים בסקאנסןהחשמלית של שטוקהולםArrivalחיבתי לדגל שבדיהמסעדת הטאפסים ברצלונה

תודה על הוראות ההגעה. אני אשמור "במגירה". דווקא לא תכננתי כרגע שום דבר, אבל ההיסטוריה מראה שאנחנו חוזרים לסטוקהולם בערך כל 8 שנים, ולפי החישוב שלי עברו 6. Smile אז זה מסביר למה מצד אחד עדיין לא "צלצלו הפעמונים", ומצד שני די ברור שאו-טו-טו...

בפעם האחרונה שהיינו בסקאנסן, נכנסנו לאחד הבתים שהדגים כיתת לימוד, ופתאום שמנו לב שעל הקיר היתה תלויה מפה, אבל לא מפה של שבדיה אלא מפה של ארץ הקודש, כלומר ארצנו הקטנטונת, ארצנו היפה. Smile

פסגות - מאחלת לך להמשיך לשמור על המסורת... wink ושמחה לתרום לטיולייך העתידיים.

חבל שלא ראינו את המפה... ייתכן שאלו היו הביתנים שכבר נסגרו כשהגענו. לא נורא, בפעם הבאה angel

ממשיכה. 

שבת, 11.7.15 - יום שמשי וחמים 

הערה: הכותרת צבועה בצבעי הדגל השבדי, החביב עלי מאד. פרטים בהמשך Smile

בכל תחזיות מזג האוויר להיום, התבשרנו על מזג אוויר שמשי, חמים ועם סיכוי אפסי לגשם.

לכן, תיכננתי ליום זה טיול קטנטן לאחד מפרוורי שטוקהולם, בהם שוכנים גני מיילס היפים.

בטיול שערכתי לפני 27 שנים, ביקרתי בגנים ואהבתי עד מאד. 

אבא: מתי נבקר בעיר העתיקה? זה המקום הכי מפורסם וחשוב בשטוקהולם...

אמא: כשנחזור מהגנים. חבל לפספס, זה יום יפה היום ובטוח נהנה לטייל שם!

סאבטקסט: פתאום הוא מגלה התעניינות..? התמצאות...? angel

בן:לי לא אכפת לנסוע לגנים, כי בעיר בטח תיכנסי כל הזמן לחנויות...

אז יצאנו לדרכנו, שהיתה מעט מורכבת.

שלב א' : נסענו במטרו בקו הירוק לתחנה המרכזית וראינו שוב את עמוד הזכוכית של דדי. blush

שלב ב': יצאנו לרחוב, חיפשנו דוכן להמרת מטבע כי נותרנו כמעט ללא sek.

בדרך נכנסנו לחנות הכלבו "אהלן" AHLENS - תודו שזה שם נחמד! - להפסקת שירותים. יש שם אגב, ארונית נחמדה ובה אפשר להטעין מכשירי טלפון ניד מכל הסוגים! 

שלב ג' : חזרנו למטרו, ונסענו לתחנת Rupsten  קו אדום)

שלב ד' : נסענו באוטובוס לאחר הסברים של עוברי אורח ויורדים ב- Torsviks torg .

שלב ה': אמור להיות עוד אוטובוס. אנחנו ברחוב שומם... יש שלטים המצביעים לגני מיילס. ההג הקודם אמר לנו שזה מרחק הליכה קצר.

אמא: אין לי כוח ללכת. מי יודע מה זה "קצר" אצל הנהג הזה...

סאבטקסט: אנשים סקנדינבים בריאים וגבוהים שמדברים על מרחק הליכה קצר הם חשודים בעיני. cheeky

אבא: טוב, נחכה לאוטובוס.

בן: בואו נלך ברגל! אתם זקנים!

לאחר המתנה ללא תוצאות, התחלנו ללכת ברגל. זה לא היה קצר, אבל גם לא נורא ארוך.

הגענו לגני מיילס - Milles Garden .

IFzW0zl.jpg

הפורום מתנהג לא יפה עכשיו וזורק אותי החוצה 

אז מנסה שוב - השלמות להודעה הקודמת :

גני מיילס - Millesgarden

וכמה תמונות :

המטרו של שטוהולם הוא צהוב וכחולהחנות אהלן

מאד קשה עכשיו להמשיך בסיפור בפורום...

אז משאירה אתכם עם כמה תמונות ,

כמו זאת - הכרזות ברחוב המוביל לגני מיילס: