בחזרה

מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו.

• הנהלת הפורום

כל מי שמפרסם מפה/תמונה/תיאור מסלול בפורומים/בלוגים/1001 טיפים מפרסם אותו ברשות הרבים ולכן כל אחד יכול לעשות בו שימוש.

אין זכויות יוצרים על עצם המידע.

אבל חובה לשים לב לתקנון האתר החל מסעיף 1-

" תכנים באתר נועדו לשימושו האישי של המשתמש בלבד, ואין לעשות בהם שימוש אחר כלשהו, לרבות שימוש מסחרי. אין להעתיק, לשכפל, להעתיק ו/או להדפיס תכנים כלשהם מהאתר לצורך הפצה או פרסום בדרך כלשהי, בלא קבלת הסכמתה של החברה, בכתב ומראש "

או סעיף 3

"אין לפרסם באתר תכנים כלשהם לרבות טקסטים, הודעות, תמונות או קישורים שהינם אחד מאלה-

תכנים אשר הזכויות בהם אינן שייכות למעביר התוכן או שיש בהם כדי לפגוע בזכויות קנייניות של אחרים"

לצערנו

מסתובבות בין גולשי האתר הרבה חוברות- ברור שכולם חלק מתכנון הטיול האישי של אותו מטייל, חלקן מאד מקיפות ויסודיות ברור גם כי הן מועברות  לאחרים שלא למטרות רווח אלא מטוב ליבם של המטיילים המחברים.

בקשה לכל כותבי הבלוגים והחוברות השונות- לציין את מקורות המידע הכתובים, על אחת כמה וכמה כשלא מדובר בהמלצה נקודתית אלא מקבץ תיאורי, מלל, הסברים .

כתיבה בפתיח של חוברות "המידע נאסף מגולשי פורום למטייל" כוללנית מדי, אינה מכבדת את מקורות המידע ולא עומדת בהוראות התקנון עליו כולנו חתומים.

מכאן עומדות בפני מפיצי החוברות, הסיכומים, הבלוגים שתי אפשרויות:

או שכותב החוברת יציין " נופים דרמטיים, ומיוחדים, מכל פינה גולש לו מפל מי שלגים מן ההרים, פרות עומדות על הכביש מביטות לתוך המכוניות וקרחונים מכל עברלכל אורך המסלול המפותל יש פריחה מיוחדת לדרכים וכל האגמים מקבלים צבע טורקיז ירוק."
    (מתוך סיכום הטיול של א. וקישור לסיכום המקורי)

או שלא יפיץ חוברת שהיא לקט של סיכומים ,עבודה, כתיבה, השקעה, תמונות ,מפות, הסברים –של אחרים.

אין  ספק כי המשפט המופיע בחלק מהחוברות "כל הזכויות שמורות" בטל ומבוטל ואין לו כל משמעות מבחינה משפטית או אחרת.

כל מי שמכין חוברת(או בלוג או סיכום טיול ) ומפרסם /מפיץ  אותה צריך להיות מוכן למחוק מהחוברת את הטקסט אם "בעלי הטקסט המקורי" ידרוש זאת.

הבהרה ובקשה --- אני מבקשת שלא  לנהל דיון אאוטינג וביוש (shaming). כל הודעה אישית הפוגעת במי מהגולשים, תימחק לאלתר.

• מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו.

יונית באם הבנתי אותך כהלכה,אזי מדובר בהנחיה די קטנונית שלא ניתן לאכוף בכלל.ואני אסביר: נניח שהייתי באלפים צרפתים והסברתי איך הולכים מברוונט לפלאג'ר או לאגם הירוק.עכשיו מטייל שמתכונן לשנה הבאה מכין לו אקסל ובו ההמלצה שלי.האם שירצה להעביר זאת לחבר יהיה מחוייב לצרך לזה קישור עם קרדיט לליאור ? למה ? מה זה מענין אותי שמנדהוא נהנה מהמלצה שלי ? למה סתם להקשות ? ואיך בדיוק יאכפו את זה ?. באם זאת הכוונה אזי זה נראה מיותר. ואם לא הבנתי אותך אזי אשמח להסבר.

אני מצטרפת לליאור

למרות שאני בדכ מקפידה כן לציין שם המקור גם בדפים לשמושי האישי... לא תמיד מוסיפה לינק מקורי. 

הנחיה כזו תגרום לכך שאני למשל ( ומניחה שעוד רבים) לא אוכל להעביר יותר שום חומר כתוב שלי.

הרי לא אחזור אחורה ואשכתב כל הקבצים שהכנתי בעבר. 

לא חבל ??

איריס

איריס וליאור. נניח אתם מקבלים לידיכם חוברת אחת מיני רבות המסתובבות בפורום. ומגלים שם את שתי הפסקות הבאות:

חונים ליד המלון ההיסטורי במני גליישר. המלון הזה נמצא ליד האגם הציורי  Swiftcurrent והוא פתוח רק 3 חודשים בשנה מיוני עד ספטמבר. הוא בהחלט מיוחד . הכל ספון עץ ובסגנון של תחילת המאה הקודמת. למרות שהסביבה החיצונית עכשיו בשיפוצים ,  הנוף מהמרפסת של הלובי פשוט נהדר.

עד האגם הראשון הדרך סבירה בהחלט,אמנם הנהגים שם נוהגים מהר יחסית לדרך הצרה אבל לא הורגש טלטול מיוחד.  מהתחתון עד האגם השני הדרך הופכת לקופצנית יותר אבל לנו בג'יפ השש שלנו גם היא סבירה בהחלט. העליה לאגם העליון היא באמת בדרך משובשת אבל הנהג עשה זאת לאט אמנם עם קפיצות אבל סביר ביותר. האגמים העליונים פראיים יחסית ויפים בצורה שהנשימה נעתקת

ומתחת לכל פסקה כתוב "כל הזכויות שמורות לזורבבלה". לא תתפוצצו? אני לא חושבת שיונית התכוונה למצב שבו רושמים בחוברות "פרטית שלנו" אגם X שמגיעים אליו דרך כביש Y וחונים בחניון הימני או כפר Z שהכניסה אליו רק ברגל - שנתחיל לסמן בתוך התוכנית שלנו ממי לקחנו את הרעיון. אני חושבת שהכוונה היא להעתקה של המילים שלנו, שהשקענו זמן ונשמה להמציא אותן ביחס לאטרקציה מסוימת, ואחר כך מועתקות ללא רשות ללא שום שמירה על כללי האתיקה ומופצות ברבים. 

אלונה מבינה מה שאת אומרת אבל עדיין חושבת שכולנו כאן נהיה בבעיה בעיקר לגבי חומרי עבר.

ואגב - מעולם לא רשמתי כל הזכויות שמורות על קובץ שהכנתי.... הרי לא המצאתי שום גלגל בעצמי. 

להעתיק מהרשת ולרשום כל הזכויות, זו נראית לי הגזמה פראית. 

• הנהלת הפורום

מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו.

ליאור ואיריס 

לא על זה מדובר-

דוגמה מדגמית-

באחת החוברות:

"ככל שעולים למעלה מד הטמפרטורה צונח וכשמגעים לקצה

הקרחון מד הטמפרטורה מראה על אפס מעלות.

הנופים דרמטיים, ומיוחדים, מכל פינה גולש לו מפל מי שלגים מן ההרים,

פרות כחושות עומדות על הכביש מביטות לתוך המכוניות וקרחונים מכל עבר.

לכל אורך המסלול המפותל יש פריחה מיוחדת לדרכים אלפיניות וכל האגמים..."

מקור:

"ככל שעולים למעלה מד הטמפרטורה צונח וכשמגעים לקצה

הקרחון מד הטמפרטורה מראה על אפס מעלות.

הנופים דרמטיים, ומיוחדים, מכל פינה גולש לו מפל מי שלגים מן ההרים,

פרות כחושות עומדות על הכביש מביטות לתוך המכוניות וקרחונים מכל עבר.

לכל אורך המסלול המפותל יש פריחה מיוחדת לדרכים אלפיניות וכל האגמים...."

לכולם היו פרות כחושות בדרך?

כשאדם טורח ומכין סיכום טיול/בלוג/תאור- אינו מצפה כי אחר יעתיק את המקור כלשונו-ויפיץ זאת ברבים כאילו זה חומר מקורי שלו (עם הזכויות שמורות לזרובבלה של אלונה).

דוגמה אחרת תיאורטית- הבלוג המקיף של לי- היער השחור בכפית-המכיל הרבה מאד אינפורמציה שלוקטה כולל מקורות המידע.

למצוא את הבלוג אבל בגרסה של חוברת ותחת כינוי אחר נניח היער השחור בטעימה- ללא הגדרת מקורות המידע.

האם לי לא "זכאית" לזכויות יוצר שלה על הלקט, על ההשקעה, על העבודה,על המידע.

איך יכולה זרובבלה להעתיק  AS IS את כל הבלוג (התיאורטי!) ולהעביר זאת לחזקתה?

גם אני תוהה...
    אני מכינה חוברות לכל טיול
    ובהחלט מעתיקה טקסטים שלמים מסיפורי טיולים בפורום ( כי אין לי כוח לתמצת ולסכם אז עושה העתקה כמו שהיא ).
    לפעמים אני כותבת של מי הטקסט ולפעמים לא, אני לא באמת מקפידה על זה
    אין פה שום מטרה לקבל קרדיט או יותר מזה ( רווחים ).

את החוברות שלי אני כבר שנים רבות מפיצה לכל מי שרק מבקש. ( והרבה מבקשים) . לא מעונינת להפסיק כמו שלא הייתי רוצה שלא ישלחו לי.
    כל מי שמשתמש בסיפורי טיולים שלי למטרות דומות - בעניי יבורך.
    אותי רק ירגיז אם יום אחד יצא ספר שיקח טקסטים שלי כמו שהם...אבל זה לא יקרה.

מעבר לזה הכנת החוברות והפצתן נעשית בצורה פרטית שלא דרך אתר למטייל....אז אני לא רואה איך אפשר להכתיב איזשהו כלל

יונית מסכים עם איילת לדעתי נכנסתם כאן לפינה שהיא תאורטית בלי שום אפשרות לאכוף את זה .אני מניח שרובנו כותבים כאן כהובי ורובנו גם נמצאים כאן בשמות משתמש שונים מהשם האמיתי.כל נושא הקרדיט הוא מיותר במקרה כזה ואני לדוגמא אפילו מעדיף שיעתיקו מה שאני כותב בלי שום הפניה.למה זה טוב ומה זה יועיל לי ? מי שרוצה להעתיק המלצה שלי שיעתיק ובאם עוד מישהוא בעתיד יהנה אזי הרווחתי. נראה לי מיותר מסורבל וגזרה שלא ניתן בכלל לאכוף.

איילת, ברור שאף אחד לא מדבר על הפקת רווחים כלשהם מהחוברות. ואני לא רואה שום בעיה אם מכינים חוברת לשימוש עצמי ומעתיקים קטעים שלמים כולל הוראות הגעה + תיאור פיוטי של X. אבל אני גם לא רואה שום בעיה ברגע שהחוברת מתחילה להיות מופצת, לציין בה מי היה מחבר התיאור הפיוטי. בתור מי שמתחזקת בלוג אני מאוד זהירה עם מילים של אחרים ובאותה המידה שומרת על המילים הפרטיות שלי. 

ליאור יקירי, נכון שבעידן האינטרנט ושיתוף מידע אינסופי קשה לשמור על קניין רוחני כלשהו ועם זאת קיים חוק וקיימת גם פסיקה. אתה צודק שהאכיפה היא החלק הבעייתי. אבל פניה לאתיקה פנימית של כל אחד ואחד - גם זאת שיטה של אכיפה ואני מקווה שהיא תשיג את מטרתה. 

ובכלל קיימים איזה שהם כללי נימוס בסיסיים. הכנת חוברת? טרחת להעתיק לתוכה תמונות, מפות, מסלולים ומילים של אנשים שעשו את זה לפניך? תטרח להוסיף 10 שורות עם קרדיט. מדוע דני ק' יכול לציין ליד כל אטרקציה שהוא ביקר בה בפיטר "ותודה לג'ני" ומדוע זורבבלה שהעתיקה את התיאורים של ג'ני לחוברת שהיא מפיצה לא יכולה לעשות כנ"ל? (הדוגמה על זורבבלה וג'ני תיאורטית לחלוטין). 

ועוד משהו. כשאני מקבלת לידיי חוברת שבנויה על המלצות של אחרים אני רוצה לדעת מי הם האחרים האלה שהמליצו. זה מאוד משנה לי כשאני מתכננת את הטיול אם ההמלצה היא של איריס או של זורבבלה. 

מחזקת את מה שיונית ואלונה אומרות.

צירוף המילים "כל הזכויות שמורות" מהוות אזהרה: דעו לכם שהזכויות על החומר שתקראו עכשיו הן שלי! (ולפיכך, אסור לכם לפרסם ולהפיץ ללא רשותי ו/או תחת שמכם). אז אם מישהו מעתיק ומפיץ חומר מהבלוג של איריס, למשל, בחוברת כלשהי, ורושם עליה את שמו ואת צירוף המילים הנ"ל - זה לא חוקי ובעיקר לא מוסרי ולא הגון. ואיריס (או ליאור, או אני....) - לא תחשבי שזה לא בסדר? לא תתפוצצי? לא תבקשי לנסות ולעצור את סה או לפחות למזער את זה? לא ברורה לי ההתקוממות הזאת נגד מה שיונית כתבה.

כשאני רואה טיפים שלי מועברים על ידי אחרים והופכים להיות "ההמלצה הטובה שקיבלנו מ-x" - אין לי מה לעשות עם זה. רק להבין שככה חומר מסתובב ברשת ומועבר בין גולשים, ולשמוח שעזרתי למרות שהקרדיט ניתן לאחר. אבל טיפים או כתיבה שמועתקים מילה במילה ומופצים ללא קאדיט, כאשר המפיץ לוקח לעצמו לא רק את הקרדיט אלא גם מתיימר להיות בעל הזכויות על הניסוחים שלי - לא. מצטערת. עד כאן.

נעה

נעה

אותי לא צריך לשכנע, אני מאלה שכותבים . ודאי שלא ארצה לראות חומרים שלי מופצים והקרדיט ניתן לאחר.

אני גם בכלל לא מתקוממת , רק רוצה להבין את ההנחיה ומעט תוהה על אפשרויות היישום שלה ומה זה אומר על כל החומרים שנכתבו בעבר.

פעם אחת קיבלתי חוברת כזו לפני טיול - היא הכילה לינקים ואני נכסנתי אליהם קראתי ולקחתי מה שרציתי.

לו היתה החוברת מכילה רק העתקות כאלה כמו שיונית הדגימה - לא היתה לה כל תועלת עבורי, כי גם לי כמו לאלונה חשוב לדעת מי בעל/ת הטיפ ולפי זה אני מחליטה אם מתאים לי או לא  מהסיבה הפשוטה שיש כאלה שמטיילים כמוני ואז הטיפ שלהם טוב בעיניי ויש כאלה שסגנון הטיול שלהם שונה משלי ואז לא.

זה באשר לפרקטיקה.

באשר לזכויות יוצרים - כל מי שמנהל/ת בלוג צריכים לדעת שכשם שלא מצרפים תמונה מאתר כלשהו כי לנו אין תמונה שצילמנו (אלא אם כן האתר מתיר ואז צריך לתת קרדיט גם לצלם וגם לאתר) כך לא מעתיקים מילים ומשפטים של אחרים. אני בטוחה איריס שהבלוגים שלך כתובים במילים שלך. לגבי חוברות - אמרתי למעלה את דעתי.

רבקה

הנחיה מיותרת, מסרבלת ומעמיסה. כשמגינים חוברת לקראת נסיעה, לא חושבים על הפצתה בעתיד. האיסוף ממידע ממקורות שונים ומגוונים, וכולו כמעט תמיד פאבליק דומיין. אף אחדלא ממציא את הגלגל. הבעיה אינה בפירוט טכני של המסלול אלא התיאור הסטבייקטיבי של החוויה האישית שמועתקת. כשאני מכין חוברת, תמיד אשריר רק את המידע הטכני. החוויה הסובייקטיבית היתה רלוונטית כשנחשפתי למידע מתוך טיפ, בלוג או שרשור, אבל בטיול שלי אחווה זאת אחרת. לא רואה כיצד ומדוע, אתחיל לסמן לי הערות צד ומראי מקום, על טיפ מיוחד על מסעדה זרובבלית בפיזדילוך כי זרובבלה המליצה עליה.

ומכאן קושייה: נניח שזרובבלה המליצה על דירה נהדרת שהיא היתה בה בקצה ההר. לאחר שגם אני אהיה בדירה, יהיה לי מותר גם כתוב טיפ על הדירה ולחזק את הטיפ הקודם של זרובבלה, או שגם זה אסור לפי סעיף 2.6.8 או אחר של התקנון או מפאת אתיקה כזאת אי אחרת??

סנצ'ו, אתה מכין חוברת לפני הטיול שלך. ברור לחלוטין שבחוברת לשימוש עצמי לא תוסיף את מה ש-X כתב על המפל "מהמם ביופיו, עוצר את הלב, מזכיר את הסרט בלה-בלה-בלה". הכנת חוברת, נסעת, חזרת, נהנית. אני פונה אליך בבקשה להעביר לי את החוברת שלך כי גם אני נוסעת עוד חודש. אתה לוקח את החוברת "הטכנית" שלך, עובר עליה, אולי רואה שהדירה שחשבת שהיא טובה, לא טובה ומתקן ושולח לי. עד כאן אחלה. אבל אם אתה לוקח את החוברת הטכנית שלך, מקשט אותה בתמונות לא שלך, במפות לא שלך, במלל פיוטי לא שלך ושולח לי בתור "החוברת של סנצ'ו לדרום הודו" ומוסיף "כל הזכויות שמורות", זה נראה לך בסדר? 

לפני חודש בערך

סייעתי לגולש חדש, אורח פורח באחד הפורומים

בתשובות לשאלותיו בכמה אשכולות

וצירפתי קישור לבלוג.... שיחפור וימצא עוד אפשרויות.

הבחור חזר מהטיול שמח ומאושר

וצירף בפורום קישור לחוברת משלו "לאות תודה לפורום"

עם חלקים שלמים מועתקים מילה במילה מהבלוג... בלי לתת קרדיט 

התלבטתי אם לכתוב לו משהו, בפרטי או באשכול...

לבסוף לא התייחסתי.. ובחרתי לשכוח מזה 

לפחות יועיל למטיילים עתידיים...

וזה לא המקרה היחידי.

כמו שנכתב כאן, לא פשוט לאכוף..

צריך לקחת לתשומת לבנו, כשחומר מתגלגל הלאה.. 

להוסיף קרדיט לחברים - שטרחו התאמצו ליקטו תרגמו כתבו ושיתפו...

ותודה לכל המשקיענים שמשתפים לתועלת כולם 

אלונה,

כפי שאת מתארת, מסכים אתך לחלוטין, אבל חוץ מאשר האשכול הזה, שתיכף ישקע במעמקי אוקיינוס הודעות הפורום, כל שיישאר זה מצפונו של המפרסם כיצד להתייחס לחוברת שקיבל מטוב ליבו של הכותב המקורי.

סנצ'ו, רבקה וכולם -

אני בטוחה שזה ברור שיש, קיימות, ומופצות בשטח חוברות כאלה שמישהו העתיק ומפיץ תחת האזהרה של כל הזכויות שמורות ומבלי לתת קרדיט.

נעה

• לי, דווקא במקרה שלך הייתי מעירה לגולש הזה...

שהפך את החוברת שלך לחוברת שלו. וכן הייתי מעירה לו באשכול שלו. אבל תכל"ס, אין כל כך איך לאכוף את ההנחיה. הרי לא תתבעו על גניבת חומרים.....

ליאור, איריס, איילת, יורם, ואם היה כאן עוד מישהו שהשתתף והביע תמיהות על הבקשה של יונית, אתו הסליחה -

יש כאן סוויץ' בראש שצריך להתחיל לעשות. יש תרבות עתיקת יומין של חוברות, וכעת, כשאנחנו מודעים למשמעות, צריך לעשות את השינויים המתבקשים, לציין של מי הטיפ ולהוסיף קישור. זה קל. זה לא קשה.

ולגבי חומר מהעבר תבדקו ואם יש משהו בעייתי צריך לתקן ולהימנע מהפצה עד לתיקון. לא יקרה שום אסון. 

ברור שרבים שהם אורחים פורחים ממשיכים להפיץ חומרים. זה לא אומר שצריך להמשיך לעשות את מה שעשינו עד כה. הקושי באכיפה אינו מתיר לנו להמשיך להעתיק חופשי קטעים שלמים ולהעביר הלאה. זה כל כך ברור.

ועוד כמה מילים:

יש תרבות פורומית ויש תרבות בלוגית. בתרבות של עולם הבלוגים זה לגמרי לא מקובל. פעם הכרנו רק את עולם הפורומים. אחר כך נכנסו הבלוגים אבל הם היו תחילה מעין טיפים משודרגים. בלוגים נכתבים לא רק כדי לעשות מעשי צדקה למען הזולת אלא גם כביטוי אישי ואפילו כאן באתר למטייל. אני בטוחה שכל מי שמשקיע רבות עושה זאת לא רק מטעמי צדיקות אלא כי זה משמש לו מזכרת, זה גורם לו להתחבר שוב לטיול, כי הוא אוהב מחיאות כפיים, כי הוא אוהב לכתוב הגיגים ולא חשוב מה. אני בכלל לא מאמינה בקטע של צדקה במה שנוגע לקטע של החיים הקשור בשמנת. אני מאמינה באהבה לדבר. אבל זה לא רלוונטי. רק כתבתי למחשבה. לכל כותב הסגנון שלו, ואין סיבה שמישהו יגע לו בחומר שכתב מהלב. 

התלבטתי מאד האם להגיב ואני מגיב מאד בזהירות - 

מתחיל בסוף - 

אני חושב שהשאלה 'איך אוכפים' היא פחות רלבנטית - מהסיבה הפשוטה שברור לכולם וגם ליונית שכנראה שאין דרך לאכוף את זה באופן מוחלט

מה כן אפשר? לבקש מאנשים שיכבדו קניין רוחני של גולשים אחרים.

עכשיו חוזר להתחלה - 

לפני כחודש התגלגלה לידי חוברת שמסתובבת פה בפורום. היא הגיע אלי במקרה מלקוחה שלי - היא לא מסתובבת פה בפורום ולא מכירה את בעל החוברת.

היא קיבלה אותה מקולגה בעבודה שקיבל ממכר של מכר של מכר...

התחלתי לעיין בחוברת וגיליתי טקסט שמוקדש למקום מסויים - מצוטט מילה במילה מבלוג עתיק שכתבתי.

בלי קרדיט, בלי הערת אגב שמדובר בציטוט, בלי כלום.

חשוב לי לציין כמה דברים

א. אני באופן אישי (כמו כל מי שכותב פה אני מניח) כותב בכיף, בשימחה, גם כדי להעשיר את חווית הטיול שלי וגם כדי לסייע לדורות הבאים - אין דבר שיותר כיף לי שמישהי משתמש באיזשהו מקום ש-'גיליתי' או טיפ שנתתי.

ב. ברגע שפרסמתי משהו ברשת - כולנו יודעים - הוא כבר לא בשליטתי, כל אחד יכול להשתמש בו כאוות נשפו

ג. גם אני, כמו כולם פה, כשאני מתכנן טיול ונתקל במידע רלבנטי אני עושה 'קופי-פייסט' ומעתיק מילה במילה לסיכומי הטיולים שלי. אני לא טורח 'בכוח' לשנות ניסוח, ולא תמיד אני זוכר לחזור ולהגיד תודה לפלוני ואלמוני על כל טיפ זה או אחר שהשתמשתי בו

אבל מפה ועד לבנות חוברת שרובה ככולה בנוייה על ציטטות של גולשים אחרים שכתבו בלוגים וסיפורי טיול - ועוד לשים, בהומור די מושחז אני חייב לציין - סימון של כל הזכויות שמורות - ולהפיץ אותה בככל הנראה אלפי עותקים (גם עם בחינם ומתוך רצון טוב) - המרחק רב

חוזר לעניין האכיפה - 

אף אחד לא ילך לצוד חוברות ולאתר פסקאות גנובות ולפנות עם זה לבית משפט... הכל טוב, ויש דברים אקוטיים יותר במדינה בכלל ובחיינו הפרטיים בפרט - 

קצת הגינות בסיסית - שמי שמצטט טקסטים של מישהו אחר - מילה במילה - פסקה אחרי פסקה - יתן על זה קרדיט...

בחזרה