בחזרה

מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו.

• לכבד את הזולת

שמוליק, ידידי

רק להביא לידיעתך, שעל כל אחד שנעלב מהאשכול הזה, ישנם לפחות שניים שנעלבו ונדהמו לגלות את המילים שלהם "מוגנות" בזכויות יוצרים של מישהו אחר. 

גם לא ברור לי ממה יש להיפגע. אלה שכותבים חוברת מקורית עם המילים שלהם אין להם שום סיבה להיפגע. בסוגריים אני שוב אומרת: הכוונה היא לא לגילוי מרעיש של מפל X. הכוונה היא להעתקה של "המפל הזה כבש אותנו ואנחנו ישבנו לידו שעות ארוכות ונהנינו מהשקט והשלווה". 

אלה שרגילים להוסיף בתוך החוברות הפרטיות שלהם פסקאות מועתקות כדי לבנות את הטיול ימשיכו לעשות זאת ואין להם שום סיבה להיפגע.

אלה שאחרי הטיול רוצים לשלוח את החוברת הפרטית שלהם לחברים\ידידים\מכרים, יתכבדו לעבור עליה פעם נוספת ולהוסיף "קחו בחשבון שאת התיאור הפיוטי הזה לקחתי מאלונה" או כל נוסח אחר.

אותם אלה שמפיצים חוברות שמבוססות על פלגיאט, על העתקה, על תסלח לי על הביטוי, גניבה ספרותית - אותם אלה אולי יעצרו ויעשו חושבים להבא לפני שהם רושמים "כל הזכויות שמורות" ומפיצים אותה בתפוצת נאט"ו. גם להם אין סיבה להיעלב. 

כמו שגיל אמר וכמו שיונית הדגישה - מדובר בהגינות בסיסית. שיש אותה, כך אני מקווה, לכולם. 

אז ממה נפשך? הניסוח לא היה מעודן מדי? אולי. אבל לפעמים יש טעם בניסוח נוקשה על מנת שהנושא יובן (למרות שלצערי כפי שאני רואה הוא לא)

אלונה

• לכבד את הזולת

סיכמת היטב. חותמת על כל מילה ומילה שלך, אלונה!!!

(אפשר להעתיק אותך ולכתוב "כל הזכויות שמורות לי"?)

• לכבד את הזולת

אלונה יקרה,

לא רוצה להיכנס לפולמוס, וודאי שלא עסקתי בספירת נפגעים.

אני יודע שיש. 

אני יודע שהם אנשים יקרים ואני יודע שגם את יודעת שהם אנשים יקרים. 

למה להיפגע זו שאלה נהדרת.

גם אחרי תואר אחד או שניים או שלושה במגוון מקצועות - עוד לא יורדים עד הסוף לחקר העניין הזה.

בעיני השאלה היא לא - למה להיפגע, אלא - האם יש דרך קלה למנוע את הפגיעה. 

הצעתי אחת כזאת שלטעמי לפחות יכלה לשמר את המסר וגם לא להזיק. 

באשר למסר - הבעתי את דעתי באשר להעדר התועלת שבו. היא לא השתנתה. 

ובעניין ה'אלה' שלך - 

"אלה שרגילים להוסיף בתוך החוברות הפרטיות שלהם פסקאות מועתקות כדי לבנות את הטיול ימשיכו לעשות זאת ..." -

נכון. לא עזר ולא הזיק. 

"אלה שאחרי הטיול רוצים לשלוח את החוברת הפרטית שלהם לחברים\ידידים\מכרים, יתכבדו לעבור עליה פעם נוספת ולהוסיף "קחו בחשבון שאת התיאור הפיוטי הזה לקחתי מאלונה" או כל נוסח אחר.

לא יקרה. 

חלקם יפסיקו לשלוח את החוברת לחברים. תציצי קודם. כתבו את זה כאן. יש גבול לכמות העבודה שחלק מהאנשים מוכנים להשקיע כדי לעזור לאחרים. 

חלקם לא יפסיקו ולא יעברו פעם נוספת.

מיעוט שבמיעוט שבמיעוט ינהג כפי שציינת. 

כלומר - 

לא עזר. כן הזיק. 

שווה את זה?

שווה את אלה שיפסיקו לשלוח?

לדעתי האישית לגמרי - לא

"אותם אלה שמפיצים חוברות שמבוססות על פלגיאט, על העתקה, על תסלח לי על הביטוי, גניבה ספרותית - אותם אלה אולי יעצרו ויעשו חושבים להבא לפני שהם רושמים "כל הזכויות שמורות" ומפיצים אותה בתפוצת נאט"ו. גם להם אין סיבה להיעלב".

להם אכן אין סיבה להעלב.

הם גם לא יעלבו.

הם אף פעם לא נעלבים. 

הם גם ימשיכו לעשות מה שהם עשו קודם.

את באמת חושבת שאנשים כאלה ינהגו אחרת בכלל שעשו להם נו נו נו באשכול?

כלומר - לא עזר

שמוליק

• לכבד את הזולת

צודק, לא נכנס לוויכוח יותר מדי. רק תיקון אחד - 

חלקם יפסיקו לשלוח את החוברת לחברים. תציצי קודם. כתבו את זה כאן. יש גבול לכמות העבודה שחלק מהאנשים מוכנים להשקיע כדי לעזור לאחרים. 

חלקם לא יפסיקו ולא יעברו פעם נוספת.

מיעוט שבמיעוט שבמיעוט ינהג כפי שציינת. 

כלומר - 

לא עזר. כן הזיק. 

אישית אני לא רואה שום בעיה אם יפסיקו להתגלגל חוברות לא מקוריות. עדיף בעיניי להפסיק להפיץ אותן. כי המשך הפצתן פוגע באלה שהמילים הועתקו מהם. זה שלא תהיה חוברת לצפון מזרח אנטרקטיקה בגלל שהמחבר שלה אין לו כוח להוסיף קרדיטים - אז לא תהיה. והמטייל הבא שירצה לטייל בצפון מזרח אנטרקטיקה יאסוף את המידע באופן עצמאי. וכשיחזור יכין חוברת שיהיה בה קרדיט ויפיץ אותה להנאת 1549 מטיילים שילכו בעקבותיו. 

ושוב, מקווה שהרעיון ברור - אין בעיה להמליץ על מקום X ששמעת עליו מ-Y. אין בעיה לכתוב את ההמלצה בחוברת ולהפיץ אותה. יש בעיה להעתיק את המלצתו של Y שנכתבה מתוך חוויה סובייקטיבית לחלוטין, ולהציג אותה בתור דעתך הפרטית המוגנת בזכויות יוצרים. 

• לכבד את הזולת

זה לא שני משפטים מטיפ על מפל, שזה אכן זניח. כאדם בעל ניסיון בתחום הכתיבה והעריכה שנים רבות הועתקו ממני כתבות שלמות, לרמת כאלו של אלפי מילה עם תמונות. אז עם כל הכבוד ל"מאמץ העצום" לעשות קופי-פייסט - אם הכנתם חוברת אישית רק בשביל לרכז ידע על הטיול, אל תכללו בה תמונות, שהקופי-פייסט יכלול גם את הקרדיט שכתוב ממילא בראש הכתבה, או אל תפיצו אותה אם היא כוללת כתבות שלמות ותמונות אלא פשוט תחליפו את הקופי-פייסט בלינקים לכתבות הנ"ל (הרי זה ממילא עובר במייל, לא?). ובשום מקרה, אל תעלו כתבות מלאות או פסקאות מלאות ותמונות לא לכם לאתר אחר ברשת. מעבר לחוקי זכויות היוצרים המפולפלים, זה בעיקר עניין של נימוס בסיסי.

• מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו.

אגב יש היום כלים שמייצרים את הלינק אוטומטי - לדוגמא OneNote של מיקרוסופט (לא, אין לי מניות שם) - ברגע שמעתיקים משהו מכל דף שהוא באינטרנט, הוא אוטומטית מוסיף את הלינק של האתר ממנו נלקח הציטוט.

לדוגמא:

העתקתי את תחילת ההודעה הראשונית של יונית וזה מה שיצא:

כל מי שמפרסם מפה/תמונה/תיאור מסלול בפורומים/בלוגים/1001 טיפים מפרסם אותו ברשות הרבים ולכן כל אחד יכול לעשות בו שימוש.

אין זכויות יוצרים על עצם המידע.

Pasted from < http://forum.lametayel.co.il/forum_post/reply_to-4334573/?de stination=http%3A%2F%2Fforum.lametayel.com%2Fforum_threadt%2 Ffrm_id-31%2Fmsg-4334573%23msg_4334573

מאד נוח אישית כי אפשר תמיד לחזור לקרוא את הקונטקסט המלא ומי כתב את זה. ככה גם אפשר בדיעבד בקלות להוסיף את הכותב ובכל מקרה ברור שזהו ציטוט מאתר מסוים (מה שיועיל גם לקורא המחברת)

• מבקשת לחדד את נושא זכויות היוצרים-נא תשומת לבנו.

שגב, אחלה פיתרון no.

אני רוצה להוסיף משהו  - אני חושבת שהבעייה איננה נעוצה במי שמצטט דברים של אחרים ולא נותן קרדיט, אך ברור לקוראים שקיבלו את החוברת כי מדובר בציטוט. הבעייה היא במי שבונה את החוברות שלו מציטוטים של אחרים ועורך אותן בצורה כזו שניתן להסיק כי הוא זה שכתב את כל הטקסט בעצמו, כמו למשל עצם הכתיבה "כל הזכויות שמורות" שמטעה לחשוב כי בעל החוברת הוא גם בעליו החוקי של הטקסט.

כעורכת תוכן ובלוגרית, אגב, נתקלתי, לא אחת, בעוד כמה וכמה דרכים "יצירתיות" של אנשים לנכס לעצמם תוכן של אחרים...

• דעתי האישית

אני מודה - אני קרימינל. בכל הטיולים שערכתי, (לפחות מ 2007) נעזרתי גם בפורומי למטייל הטיפים, הבלוגים וכן בכל פורום ואתר טיולים אחר (למרות שעבר זמן רב עד שהעזתי להוסיף את ידיעותי בפורום). מעולם לא עלה על דעתי להפיק רווח כלשהו מהרשימות והתכנונים שערכתי, תמיד העברתי אותם בחפץ לב לכל דיכפין מעולם גם לא התייחסתי לרשימות כאל 'יצירה' שלי אלא כריכוז מידע לשם נוחות. תמורתי היתה אך ורק הידיעה שעזרתי לזולתי להפיק אותה הנאה שהיתה לי מהטיול.  

האתר בניגוד לנו הגולשים הוא תאגיד רשום ויש לו אחריות משפטית, על-כן מובן כי הוא חייב להדגיש בפנינו גולשיו את לשון החוק, ולו רק כדי להפיס את דעתם של הפגועים. 

לעומתו חברי הפורומים באתר, לבטח הותיקים שבהם, נתקלו לא פעם דווקא בפרסומי חברות התיירות השונות, בחומרים רבים המועתקים מילה במילה זו מזו. בטוחני כי נתקלתם בכך לא פעם כשערכתם מחקר לטיול הבא. 

בכל אחד מטיולי הוספתי אתרים שלא תמצאו עליהם מילה בעברית גם היום (בדקתי), כולל אתרים ומקומות בילוי שנמצאים במסלולי חברות התיירות שמסתירות את המידע עליהם כאילו היו יהלום פרטי שלהן. למי שירצה אוכל לספר על אתר כזה מנסיעתי האחרונה לפני כחודשיים.האם אצטרך להוסיף קרדיט למקור הלועזי אם ברור שכל מה שאכתוב בעברית יהיה מקורי? 

אני מצטרף לדעת גדולים ומדגיש כי למידע אנונימי אין ערך בעיני כמו למידע שאני יודע ומכיר מי אחראי לו. משהחלטתי לעשות שימוש במידע אין לי צורך לציין לעצמי ממי המידע. ארשום לי רק את המידע הטכני ללא תיאורים נוספים, שכן כבר החלטתי שהמקום ראוי ואם רשמתי לי, ברור כי אני מייחס ערך לכותבו והצלבתי מידע ממקורות שונים במספר שפות וזה נעשה לצרכי הפרטיים בלבד. 

אם לאחר הטיול החלטתי לפרסם את רשמיי הם ממילא תמיד יהיו במילים שלי. אם מישהו נוהג כתוכי שיבושם לו. אין זכויות בפרסום בפורום, בלוג או טיפ או בציטוט מהם. מי שכותב על כך כל הזכויות שמורות, כנראה אינו מבין את משמעות המושג וכן מי שמייחס לכך משקל כלשהו. זה אויל וזה כסיל. נותר לנו רק לגחך על השוטה.

אם בעלי ומנהלי האתר רוצים להתגונן, עליהם החובה להודיע לבאים בשערי האתר כי: "לכל מה שנכתב על-ידי הגולשים, באתר או מהאתר, אין זכויות כלשהן".

טוב יעשו מנהלי האתר אם ימחקו לאלתר כל פרסום מועתק תוך ניפוי הכותב.

• דעתי האישית

קראתי חצי מהאשכול.

השעה מאוחרת.

מחר,אמשיך.

מעניין מאוד..

דעתי על החצי,למרות שאימא שלי הייתה אומרת "לא מראים לטיפש חצי עבודה"....

נכנסתם לפינה שרק השם ואולי הנר יעזור להאיר אותה..

או כרטיס טיסה לפולניה,אני מרשה אגב לקחת מהבלוג שלי על וורשה,קרקוב..וחוברת שהכנתי בעצמני,כן גם עם קופי פסט חלקי,,,שאין  אגב אפשרות לפרסם בלמטייל.ואני מעבירה לחברים,חברים של החברים..

למדתי רבות מהפורום,,להכין מפה,להכין חלקי מפה,להעתיק חלק מפה לתוך התכנון,להשתמש בכלים שונים..

עכשיו להיזכר בכל מי שקראתי,בכל מי שרשם טיפ,שמישהו רשם לפניו,ויש כבר כמיליון טיפים באתר על אותה מסעדה,מלון,פעילות גם אם היא כבר אינה קיימת???

אכן נכנסתם לפינה....

מבטיחה מחר להמשיך בקריאה...

• דעתי האישית

זכויות יוצרים על המילה הכתובה זה עולם הולך ונעלם.הקלות הבלתי נסבלת של העתק הדבק עושה זאת וכנראה היא תנצח.

מי שמעלה לאתר כל שהוא משהו כתוב שלא יתפלא שזה יכול לקבל תפוצת נאט"ו מבלי שהתכוון לכך.

ולמרות זאת אני ורבים מחברי הטובים לדעות ולטיולים עושים זאת כדי שהנסיון שצברנו בכוחות עצמנו ובעזרת אחרים לא ילך לאיבוד וישמש גם אחרים.

אין לי שום כוונה להגביל את זכויות השימוש בחומר שפירסמתי או אפרסם.

מה שאני לא רוצה להעביר הלאה אני פשוט לא מעלה .

רנצי 

• אוהב אותכם הרבה

הפורום הזה ונגזרותיו האינטרנטיות מלאים באנשים עם ידע רב, לב רחב ונכונות לעזור, הרבה מעבר לממוצע, בטח הישראלי. כולם צודקים, למרות שלא  הבנתי עד הסוף את הנקודה המרכזית.

האם מדובר בשרשור בסגנון עדות הקיבוצניקים - כל אחד חייב לדבר ארוכות ולהסביר לפרטי פרטים את דעתו ובסוף או שלא עושים כלום או שעושים מה שמרכז המשק / המזכיר ממילא החליטו מראש שיעשה.

או שאולי מדובר בשרשור בסגנון "דויד לוי" - כולם נעלבים, ממש נעלבים.  ובסוף מי שנעלב הכי הרבה הוא הצודק. רק שאין מי שיכול להכריע מי נעלב הכי הרבה.

קבלתי מכאן כל כך הרבה ונתתי כל כך מעט ולכן אני מוצא לנכון להודיע שאני מרשה לכל מי שרוצה להשתמש בכל מה שאני כותב לאיזה צורך שהוא רק מוצא לנכון. אני ממש אשמח אם אני אוכל לעזור למישהו במשהו. אין לי שום צורך בקרדיט ואני ממש שמח ומקפיד להודות למי שעוזר לי או בכלל מרבה לעזור לאחרים.

• אוהב אותכם הרבה

בועז,מאוד נכון,במיוחד החלק הראשון!

והכי מתאים משפט המשךרגי אחרי נאום גזבר המשק ,"ויעלה כמה שיעלה"

רק מה ש"יעלה" כאן,מעל דפי הפורום, זה בעזיבה של אנשים .

היום,בעידן המדיה והגוגל,בלחיצת כפתור או אף בקבלת דיוור ישיר,מקבלים כל כך הרבה מידע שמישהו,מתי שהו,רשם,העלה כאן או שם..

לפני כמה שנים יצאה חברת אל על עם קטעי טיול וסיפורים ליעדים שונים...

נכנסתי סתם כך לקרוא על היעדים...ו...ראיתי את הסיכום שלי שעלה כאן באתר למטייל,ברובריקת "סיפורי גולשים" הוותיקה על בולגריה וגם היער השחור שכלל קטעי דרך הרומנטית.האמת?שהרגשתי מעולה וחשובה גם ללא ציון שם,ברגע אחרי קצת נעלבתי...חברת אל על הייתה יכולה לפחות לציין מהיכן נלקחו הקטעים..

תמיד רצוי ונכון להודות,לציין איך התכוננת ואיך נעזרת וע' מי..

ממש לציין שמות,היום יהיה לא קל.

מודה,שעדיין לא הבנתי על הסוף את האשכול.קראתי כמה פעמים...

החומרים לא רשומים על שם הרושם/כותב,לא יצאו כספר הדרכה,נמסרו מרתון ללא מטרת רווח.ואם חוברות ההמשך של מטייל הבא לוקחות ממנה משהו ,שוב לא למטרת הוצאת ספר/מטרת רווח,מה פסול?

הימים שישבנו בספריות וצמצמנו חמורים וסיכומים כמעט בכל מקצוע,עברו.

חוברת טיול פרטית,כתיבת בלוג פרטי אינם הגשת עבודה /מצגת שחייבים רישום מדוייק מהיכן נלקחו החומרים.

לעצמי,רושמת או מאזכרת ממי קראתי או ראיתי..לרוב תחושות ותובנות.

ממש על המקום, מעדיפה לפתוח אתר תיירותי ולראות האם הכביש עדיין קיים,המקום פעיל או סגור לשיפוצים, או האגם הפך לפרטי.....

בחזרה