בחזרה

מסלול תל יודפת

• מישהו שטייל במסלול תל יודפת? אני רוצה להוציא קבוצה של כ30 איש מגילאי כיתה ד’ עד גיל 20

• administrators

אהלן מאיה

את יכולה לקרוא על המסלול בתל יודפת, בכתבה הבאה מאתר “טיולי” של למטייל:

https://www.tiuli.com/tracks/40/%D7%AA%D7%9C-%D7%99%D7%95%D7 %93%D7%A4%D7%AA-%D7%95%D7%94%D7%A8-%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%95% D7%9F

• אני לא יודע אם עדיין רלוונטי אבל…

תל יודפת הוא האתר ה'לא מרכזי' האהוב עלי בארץ. הוא יפה וטומן בחובו סיפור היסטורי מרתק שזמין לקריאה בקלות והוא מפורט וממש מאפשר לבקר, במיוחד יחד עם פיתוח האתר וכמה עזרים שהותקנו בו, ממש לחיות את הסיפור. כחובב היסטוריה צבאית אני אפילו מוכן להרחיק לכת ולהגיד שתל יודפת הוא אחד מאתרי הקרבות של העת העתיקה שהביקור בו מאפשר מגע קרוב ככל האפשר עם הסיפור (בעיקר משום שיודפת לא מיושבת והתל לא ענק וכך קל לדעת מה קרה איפה).

הגישה לתל פשוטה בדרך אספלט. יש טיפוס לא קשה לראש התל מהחניה (בעצם במקביל לשרידי סוללת המצור הרומית). ישנו שביל סובב התל שעובר לאורך כמה מוקדים של שרידים ארכאולוגיים שיש לידם הסברים + כמה מערות מוסדרות לביקור (מערות תמיד טוב לילדים). יש גרסא קצרה של השביל ויש ארוכה אבל בשני המקרים מדובר על הליכה מתונה ללא מדרונות מסוכנים (רק בורות מים שלרוב מסורגים).

בהכנה נאותה אפשר להושיב ילדים תחת כמה עצים שליד החניון ולהתחיל בסיפור מצור יודפת ואז לעלות דקה לשרידי החומה ואיל הניגוח שהוצב שם ולהמשיך בסיפור. המראה של שרידי החומה ודמויות החיילים הרומיים העולים בסוללה מאוד מרשים.

כשחם אז חם שם... התל כולו חשוף. בישוב יודפת ממש מעל התל יש את פארק הקופים (חמוד!!!!) ומרכז מסחרי קטן עם חנות גלידות וגבינות 'בוטיק', בית קפה ושירותים נוחים.

תהנו. ושוב... חשוב לקרוא את הפרק במלחמות היהודים ברומאים' לגבי מצור יודפת. או לפחות סיכום שלו. הבנת הסיפור קריטית להצלחת ההדרכה. 

נעול

בחזרה