בחזרה

טיול לצפון מערב ספרד • מחוז Castila Leon - העיר סלמנקה - האוניברסיטה

  דרך אותה כניסה נכנסים לאוניברסיטה בתשלום. מה שרואים זה אולמות הרצאות וחצרות פנימיות יפות. קצת התאכזבנו דווקא ממה שהיה אמור להיות גולת הכותרת וזה אולם Paraninfo.

  אגב נוכחות סטודנטים בעיר העתיקה מורגשת מאוד בעטיה של האוניברסיטה הזו.

   

   

  הספריהאולם Paraninfoאולם Paraninfo


 • מחוז Castila Leon - העיר סלמנקה - שער הקתדרלה

  עכשיו אנחנו הולכים לכיוון הקתדרלות של סלמנקה. למעשה יש שתי קתדרלות צמודות שאחת נקראת Nueva (החדשה) והשניה Vieja (הישנה). גם בקתדרלות הכלל הסלמנקאי ששיאי העיצוב האומנותי נמצאים בצד החיצוני והפנים פחות, עובד. כול הקירות החיצוניים והשערים מפוסלים בסגנון הפלאטרסקי כלומר תחרות אבן  עם דמויות היסטוריות, חיות, עופות, צמחים ועוד סוגי עיטורים בכמות אדירה. בפנים הקתדרלות יש עיטורים דתיים רגילים וציורי קיר של ישו ותלמידיו.

  בין הקתדרלות יש כיכר חביבה. התמונות בפוסט זה הן מהקתדרלה Nueva.

  שער הקתדרלה Nuevaשער הקתדרלה Nueva


 • מחוז Castila Leon - העיר סלמנקה - הקתדרלה Nueva

  ועכשיו כמה תמונות מפנים הקתדרלה Nueva. בהיותנו שם ראינו כול מיני דמויות מוזרות שלבושות בלבוש של פעם. הסתבר שמסריטים שם סרט  והדמויות הן שחקנים בסרט. הרשו לנו לצפות בצילומים אבל רק ממרחק מה.

   

   

  שחקנים בסרט


 • מחוז Castila Leon - בדרך מסלמנקה לצפון לפורטוגל

  בשעות אחה"צ המוקדמות אנחנו עוזבים את סלמנקה לכיוון צפון כאשר פנינו אל פורטוגל. כדי לתת לכם מושג על הנסיעות הארוכות בטיול המרחק לנקודת הגבול הדרושה הוא כ- 120 ק"מ.

  החל מ- 20 ק"מ לפני הגבול אנחנו כבר רואים יובלים של נהר הדורו שמהווה באזור זה את הגבול בין ספרד לפורטוגל. אנחנו מבחינים גם בכמה סכרים על היובלים האלה. נקודת הגבול נמצאת על גשר שעובר מעל נהר הדורו עצמו.

   

    • פורטוגל - Miranda Do Douro

  מיד אחרי מעבר הגבול אנחנו מטפסים במעלה הכביש כ- 2-3 ק"מ אל העיירה Miranda Do Douro. על העיירה הזו למדנו מהסיכום שזיוה העבירה לי.

  לא היינו בטוחים מתי נעזוב את סלמנקה והחלטנו מראש שנקדיש לה זמן רק אם נצליח לצאת מוקדם מספיק לדרך ואכן כך קרה ולכן החלטנו לעבור דרכה.

  זיוה הקדישה לה כמה ימים אבל לנו הייתה אפשרות רק לסיור קצר אבל גם הסיור הקצר הזה השאיר אותנו פעורי פה לנוכח המראות הנפלאים והפראיים של נהר ה- Douro הנשקפים מהעיירה.

  לא רשמנו כלום מהסיכום של זיוה כי סמכנו על ה- SIM שנוכל להתחבר לסיכום

  בזמן אמת אבל בהיותנו שם אנו רואים שאין לנו קליטה. באותו זמן חשבנו שלא לקחנו בחשבון שה- SIM ספרדי ואנחנו עכשיו בפורטוגל למרות שהרמתי גבה כי היינו די קרובים לגבול וזה אמור היה לעבוד. מה לעשות, הפעלתי את הזיכרון וזכרתי שזיוה כתבה טיילת, כנסיה, בתים לבנים ועוד אז קודם כול חיפשנו את

  הטיילת ואכן מראות הדורו ממנה נפלאים. היה שווה כול רגע ותודה לזיוה!!!

  זה בכלל לא דומה לעמק הדורו התחתון בו נבקר בהמשך. פה אין כרמים על המורדות. יותר חום מירוק והנהר זורם בין צוקים אדירים, יותר פראי ומהווה את הגבול בין שתי המדינות.

   

   

    • הצדפות על קירות בית הצדפות הן עדות להיות בעל הבית חבר מאמין באחד המסדרים שבסיסם בסאנטיגו דה קמפוסטלה. הצדפה היא הסמל של עולי הרגל לסנטיאגו דה קמפוסטלה.

  סלמנקה היא אחת משכיות החמד  המרשימות של ספרד. לטעמי האישי מיד אחרי ברצלונה.

  שמח שנהניתם

  רנצי • פורטוגל - Miranda Do Douro

  את הכנסייה אנחנו רואים מרחוק ואנחנו מכוונים את המכונית אליה. מחנים את האוטו במגרש מחוץ לאזור הבנוי ועוברים ברגל דרך הרחוב הראשי בו בתים יפים המסוידים לבן למשעי. מראות הדורו מהחניה ומהכנסייה נותנות זווית אחרת על נהר הדורו.

  למי שרוצה לקרוא עוד על העיירה Miranda Do Douro ועל השפה המיוחדת המדוברת בה אני מפנה קישור לסיכום הנפלא שזיוה כתבה רק על העיירה הזו.

   

  הסיכום של זיוה - מירנדה דו דורו

   

   

  הכנסיה


 • פורטוגל - העיר Braganca

  בצער אנחנו עוזבים את Miranda Do Douro אל היעד הבא שלנו והוא העיר Braganca בצפון מזרח פורטוגל הנמצאת כ- 70 ק"מ ממירנדה דו דורו. זה גם מקום הלינה שלנו הלילה.

  ידענו שיש לעיר עבר יהודי אבל גם שאין לו כמעט זכר אבל קראנו בסיכום של Ranchi שהוא ביקר שם במבצר על הר שהרובע היהודי היה במורדותיו ושמה שנשאר מהעבר הוא רק החומה ולכן כיוונו לשם.

  הגענו למבצר והוא אכן על הר. מסביב חומה שאפשר ללכת עליה ולצפות על חלקים של העיר. יש במקום כמה מסעדות. מהרובע היהודי אכן לא נותר זכר.

   

  קצת מאוחר אז אנחנו בדרכנו למקום הלינה בעיר שהוזמן מראש. הפעם הלכנו פעם ראשונה בחיים על Pousada שזה המקבילה הפורטוגלית לפרדורים של ספרד. זה הביקור השני שלי בפורטוגל. יש ארבעה סוגי Pousadas והם Historic , Historic design , Charm , nature. ה- Pousada של ברגנסה הוא Nature כלומר כזה שיש ממנו מראה טבע יפה. הפוסדה שלנו ממוקם על צוק וממנו מראה של העיר עם הנהר שעובר דרכה אלא שבפועל לא רואים כלל את הנהר כי הוא עמוק מדי. מכול שאר הבחינות הפוסדה די בסדר למי שרוצה לחוות את החוויה רק לשים לב שלא מדובר במבנה היסטורי. שם הפוסדה הוא

  Pousada de Braganca – Sao Batolomeu.

   

  אנחנו עומדים על המרפסת וצופים בנוף ותוך כדי שאני מסביר לאשתי כמה דברים על מה שראינו במהלך היום ומה שצפוי מחר הופיע גבר מבוגר שתי מרפסות מאתנו שיצא לעשן. בעוד אני מדבר פתאום הוא פונה אלי בעברית בקשר לאיזה אתר שהזכרתי. אשתו שמתפלאת עם מי הוא בכלל מדבר עברית

  יוצאת גם למרפסת. נו איך לא... קיבוצניקים מעין יהב בני 70 וגם הם מטיילים בפורטוגל. אחרי שאנחנו משוחחים בין המרפסות הם מזמינים אותנו לבוא איתם לבר של המלון ולשתות קפה. ככה עובר עלינו הערב בשיחה נעימה על כוס קפה והחלפת חוויות וטיפים.

  את אחת התמונות בברגנסה לקחנו בבוקר והיא מראה משהו שדי חזר על עצמו באזור והוא חלקות חקלאיות שבהם תושבים מקומיים מגדלים מה שבא להם.

   

   

  מראה העיר מחצר הפוסדהחקלאות עירוניתהפוסדהמראה Braganca מהמבצרחצר הפוסדה והעיר מהמרפסת שלנוהמבצר


 • עודד,

  התרגשתי לראות את תמונת מסמך הגירוש, שצילמת במוזיאון של דוד מלול, שלראשונה למדתי על קיומו כעת.

   

  לגבי סימן הצדפה, אני מניחה שתחזור אליו בהמשך, כאשר תתאר לנו את סנטיאגו דה קומפוסטולה, שבה טרם ביקרתי, אבל קראתי לא מזמן ספר קל קריאה, המתאר את העליה לרגל אליה בשם-”צעד ועוד צעד”. מחבריו של הספר : גרהם סימסון ואן ביוסט צעדו ברגל מצרפת לסנטיאגו במשך מספר חודשים, וכתבו רומן, המתרחש בדרך המפורסמת. אולי יעניין אותך או את נירה לקרוא.

   

  התמונות של הדאורו שצילמת נהדרות!

   

  נילי • עודד היקר והוותיק ... ......שבת שלום ומבורכת.

  תודה על כתבה מופלאה,בתמונות ומלל.

  ממנה ניתן לדלות וללמוד,חומר רב,הן כרקע,וכן כנקודות עניין לתיכנון.

  המשך בזו הדרך,לטיולים מהנים ויפים,

  לאורך שנים רבות.

  בברכת שבת שלום ומבורכת חיים.

    • פורטוגל - עמק הדאורו - הכפר Alijo

  יום 4 – 19 במאי – עמק הדאורו התחתון

  היום כולו מוקדש לעמק נהר הדאורו בצפון פורטוגל.

  לפני התיאור נגיד שלא היו לנו יומרות למצות את עמק הדאורו ולא את צפון פורטוגל כך שלמי שמתכנן טיול באזור יש הרבה יותר מה לראות ממה שיתואר כאן. למי שרוצה כדאי לקרוא את הסיכומים של Ranchi, זיוה וצביקה כי יש שם מידע נוסף.

  נוסעים נסיעה של שעה למעלה ממאה ק"מ דרום מערבה לכיוון פורטו אבל קצת לפני Vila Real עוזבים את הכביש הראשי אל עמק הדורו ומגיעים ליעד הראשון שלנו שהוא הכפר Alijo. Alijo היא עיירת שוק נחמדה ששווה עצירה קלה אבל חוץ מזה יש בה Pousada יפה מהסוג Charm שבה ביקרנו כי חלק מהטיולים שלנו עקב העובדה שאשתי מעצבת פנים כוללים גם עיצוב וגם אני נדבקתי בחיידק. בכול אופן חלק מהתמונות מוקדשות ל- Pousada של Alijo. שימו

  לב למי שגם ירצה לבקר שם שה- Sygic הביא אותנו למקום הלא נכון כשהכנסנו לו פוסדה וגם הכנסת הכתובת לא שנה את התמונה. בנוסף לא היה שום שילוט מהכיוון ממנו הגענו ורק אחרי שרצינו להמשיך לכפר אחר  הבחנו בשלטים בכיוון ההפוך אז עשינו אחורה פנה ומצאנו אותו.

  בתמונות מה שמצוין Pousada זה פוסדה ומה שלא כתוב כלום אלו תמונות מהעיירה.

   

   

   

  PousadaPousadaPousada


 • ממשיכים דרומה מספר קילומטרים ועכשיו אנחנו נוסעים באזורים שטבולים בכרמים רבים האופייניים לעמק הדאורו.

   

    • פורטוגל - עמק הדאורו-תצפית Casa de Casal de Loivos

  לבסוף מגיעים ליעד הבא שהוא Casa de Casal de Loivos. זהו כפר שממוקם על ראש גבעה נישאה וממנו יש נקודת תצפית מסודרת אולי הכי מדהימה על נהר הדאורו שראינו בעמק הדורו התחתון. פשוט מרהיב. למעשה התצפית היא על הקטע הו נמצאת העיירה Pinhao שהיא היעד הבא שלנו וחדי העין יוכלו לראות אותה בצילום. זה גם הפעם הראשונה שאנחנו רואים את הנהר היום.

   

   

    • פורטוגל - עמק הדאורו - Pinhao - תחנת הרכבת

  ממשיכים לעיירה Pinhao שיושבת על הנהר ישר לתחנת הרכבת. Ranchi כתב שהוא תפס שם את הרכבת התיירותית שנוסעת לאורך הנהר מפורטו ועד פוצ'ינו ורצינו לבדוק את האפשרות אם כי זה היה כרוך בוויתור על אתרים אחרים בעמק הדורו עקב הזמן המוגבל שהקצבנו לפורטוגל. טוב פתרו לנו את הבעיה כי כשנכנסנו לתחנה ראינו אנשים ממתינים לרכבת עם כרטיסים אבל משרד הכרטיסים היה סגור. מסתבר שזה היה ביום שבת וכנראה בשבת (או אולי בכלל בסופ"ש) לא נמכרים כרטיסים לאורך המסלול אלא רק בפורטו והאנשים שחיכו כנראה קנו כרטיס בפורטו וירדו בתחנה לצורך ביקור בעיירה.

  יצאנו מהתחנה לצפות מבחוץ על ציורי אריחי האזולזוש הכחולים המפורסמים של פורטוגל ושהוזכרו בסיכום של זיוה. באזור זה הם מתארים את החיים בעמק הדורו. יפפה ומומלץ גם למי שלא נוסע ברכבת.

   

  תחנת הרכבת מראה כללי


 • פורטוגל - עמק הדאורו - העיירה Pinhao

  אח"כ אנחנו מסיירים ברגל ב- Pinhao וגם ברכב בסביבותיה וצופים במראות היפים של נהר הדאורו.

   

    • פורטוגל - עמק הדאורו - העיירה Provesende

  משם אנחנו עולים בכביש תלול לעיירה Provesende. מהדרך אל העיירה וגם ממנה יש תצפיות נהדרות על העמקים עם הכרמים באיזור וגם על הנהר.

   

   

    • בדרך חזרה ל- Pinhao עוצרים לעוד קצת תצפיות על הנהר.

   

    • מ- Pinhao עולים על הכביש הראשי לכיוון העיר Paso de Regua. בקטע זה הכביש עובר בצמוד לנהר הדורו מה שמאפשר עוד תמונות של הנהר והפעם מקרוב.

   

    • פורטוגל - עמק הדאורו - החלפת גובה ספינות בתאי ציפה

  קצת לפני Paso de Regua אנחנו מבחינים שיש תאי ציפה כדי להעלות ולהוריד ספינות עקב הפרשי הגובה בנהר. ראיתי כבר תאי ציפה אבל מעולם לי יצא לי לראות את התהליך עצמו והנה פה יש כבר ספינה אחת בתוך התא במפלס התחתון ועוד שתיים בתהליך כניסה. כלומר מאפס ראות קפצתי ישר לשלוש ספינות ביחד!!! החלטנו שלא נחמיץ את זה ונשארנו לצפות בתהליך במשך למעלה משעה. לצורך כך החלטנו לוותר על ביקור בתחנת הרכבת של Paso de Regua ועל כפר שנקרא Lamego שהומלץ בסיכומים של Ranchi וזיוה.

  היה שווה כול רגע. ממש נהיננו. לקח זמן עד ששלוש הספינות נכנסו ונקשרו ואז מוזרמים מיים והספינות עולות למעלה אט אט עד שנמצאות בגובה של המפלס העליון. במצב זה נפתחים שערים והספינות יוצאות מתא הציפה להמשך דרכן. איך שהן יצאו באה ספינה אחרת מהכיוון שהן יצאו אליו והתחיל תהליך הפוך עד שהספינה ירדה לגובה המפלס התחתון.

  עקב התנועה הרבה בנהר התהליך נראה לי קורה כול הזמן כך שאין צורך וגם אי אפשר לתזמן במיוחד.

  בכול אופן צירפתי סרטון שהרכבתי ממספר קטעי וידאו שצומצמו ומתארים את התהליך אלא שאת התהליך שארך יותר משעה הצלחתי לצמצם לכ- 3.5 דקות כך שמי שרוצה תיאור חי יכול לראות את הסרטון שלמי שאין סבלנות יכול להסתפק רק בתמונות.

   

   

   

   

   

  ספינות בכבר כמעט למעלה בתא ציפה תחתוןספינה ראשונה בתא ציפה תחתוןתא הציפהמראה הנהר מתאי הציפהספינה שניה נכנסת לתא ציפה תחתון3 ספינות בתא ציפה תחתון


 • פורטוגל - עמק הדאורו - החלפת גובה ספינות בתאי ציפה
  ספינה נכנסת לתא ציפה תחתון מהתא העליון3 ספינות כבר למעלה בתא ציפה תחתוןתא ציפה עליון לפני מבר הספינותספינות חדשות נכנסות לתא ציפה תחתוןיציאת ספינה ראשונה לתא ציפה עליוןספינה יורדת למטה בתא ציפה תחתון

נעול
 

בחזרה