בחזרה

בית חבד סידני

• אם תכננתם להגיע לארוחת שישי בבית חבד בסידני, יש להירשם מראש ולשלם 25$ אם אתם מעל גיל 26.

• דולאר אוסטרלי או אמריקאי?

• אוסטרלי

• הנהלת הפורום

כלומר הארוחה לא מיועדת כלל למי שמתחת לגיל 26?

• ממתי חב”ד מפסידים הזדמנות להפיץ את תורתם?? להיפך, לצעירים התורה מופצת חינם אין כסף! רק תבואו ותראו את האור.

• בתי חב''ד זה לא בתי תמחוי רוצים לאכול תשלמו.ולא מכריחים אותכם להגיע לשם.יש באזור גם כנסיות ומיסגדים זכותכם להגיע גם לשם.זאת הדמוקרטיה.

• בתי חבד מקבלים תרומות למימון הארוחות

בכל בית חבד אחר הארוחה בחינם ואם הם רוצים לגבות תשלום לפחות שיהיה על עלות הארוחה ולא מחיר של מסעדה. חוץ מזה אין שום סיבה להפלות אנשים בשל גיחלם ולגבות כסף רק מגיל מסוים.

• זה לא מדויק. יש מקומות שבהם חב”ד מפעילה מסעדות לכל דבר, ולכן הארוחה בתשלום. על ארוחת שישי משלמים בחלק מהסניפים. תכלס גם הגיוני שהם ירצו לכסות הוצאות (כולל שכר דירה וכו’). 

גם לי נראה משונה החלוקה הגילאית, אבל בסופו של דבר – מי שחייב אוכל כשר ושירותי דת ישלם. מי שלא, לא, יש מספיק מקומות אחרים לאכול בהם בשישי בסידני...

• לא רק שיש מקומות רבים, ברובם המחיר חצי או פחות מבבית חבד.

אבל הם עושים מה שהרבי המת החי אומר להם.

• נכון יש מקומות שפחות וגם בחצי מחיר. למשל בהודו.כמו שידוע לך אוסטרליה '' זולה'' יותר מהודו.

• בסידני, בין תחנת רכבת סנטרל לשוק היו כמה מסעדות בהן הציעו ארוחת סטייק בAU$9.90. באחת מהן אכלתי ובקושי הצלחתי לגמור את האוכל.

אבל בדרך כלל העדפתי שם מסעדה לבנונית או תורכית, עוד יותר בזול.

בסיניות, יפניות, ויטנאמית וכו’ בפוד קורטס זה אפילו חצי מזה.

• מה קשור להודו? גם באוסטרליה יש שפע של אפשרויות למטייל הלא דתי.

אם אין צורך ספציפי בכשרות ובתפילות השבת, יש מספיק אלטרנטיבות. מי שחייב דווקא את זה, ברור שישלם גם אם המחיר יקר (עניין של היצע וביקוש). יצא לי כבר לראות בארץ שבה יש רק חנות כשרה אחת בלבד (שבבעלות חב”ד) איך שומרי כשרות מוציאים שם על ארוחה ארוזה מחיר שבו אפשר היה בקלות לממן 3.5-4 ארוחות ערב יפות, או לינה בהוסטל+ארוחת ערב גדולה. 

אכילת כשר תעודה בחו”ל זה עסק לא זול. 

זה לא שיש לי איזה רצון להגן על חב”ד, אני לא מלקוחותיהם, אבל זה פשוט עניין של היצע וביקוש וחב”ד סידני לא המציאו כלום. יש הרבה בתי חב”ד שגובים כסף. אולי פחות במדינות תרמילאים מובהקות באסיה, אבל זה קיים ודי נפוץ, ממה שידוע לי. 

• אתם מפספסים את הנקודה. זה הבית חבד היחיד לדעתי שגובה כסף עבור ארוחה שממומנת מתרומות ולא משולמת על ידי הרב שמארגן את הארוחה. לא צריך לגבות בכלל כסף על ארוחה כזאת ובטח שלא להפלות בין המשתתפים ולקבוע שרק מי שמעל גיל מסוים ישלם

• ולא דיברתי על מסעדת בית חבד או חנות שממנה קונים אוכל כשר אלא ארוחת שישי בבית חבד שממומנת מתרומות

• לא פספסתי. כבר יצא לי לשמוע על עוד בית חב”ד או שניים שעושים את זה. כמו שאמרתי, גם בעיניי הנושא של הגיל תמוה ומיותר, אבל אני ממילא לא מההולכים לארוחות הללו בתשלום או בחינם. 

זה המצב. בסופו של דבר, הם קובעים את החוקים, הם לא איזה ארגון צדקה או מקום ממשלתי, וכנראה שגם הם רוצים להרוויח/לכסות הוצאות (אולי התרומות לא מספיקות? אין לי מושג קלוש). אפשר פשוט לוותר על שירותיהם אם זה נראה יקר מדי. 

נעול

בחזרה