בחזרה

רומא - עוד שאלות ותיקן

• אני שוב מציק עם שאלות שלא מצאתי עליהן תשובות

הזמנתי מראש כרטיסים למוזיאוני הותיקן.

אני מניח שהכניסה לכיכר היא חופשית לחלוטין? יש בדירה בטחונית או משהו?

מה לגבי הבזיליקה והכיפה? ראיתי כל מיני אתרים פרטיים שמוכרים כרטיסי skip the line  אבל לא מצאתי אתר רשמי של הותיקן

הכרטיסים האלה לגיטימיים? מישהו מכיר אתר רשמי?

מה לגבי אוכל? הבנתי שבמוזיאונים יש מקומות לאכול. הם עמוסים ועם תורים גדולים? או שאפשר לבנות עליהם? ומחוץ למוזיאונים?

תיקים – לפי המידות הרשמיות שמפורטות באתר תיק גב לא גדול זה כבר יותר מדי (40 על 35 על 15). הם באמת עד כדי כך מקפידים?

לא חשבתי על זה והזמנתי כרטיסים ליום רביעי בצהריים. להבנתי בימי רביעי האפיפיור נושא דרשה או מיסה. אני הולך להצטער על שבחרתי ביום רביעי?

במקור חשבתי בבוקר להסתובב בכיכר ורק בצהריים להכנס למוזיאונים. אבל אם יש את האפיפיור – אפשר בכלל להכנס לכיכר בבוקר? או שאולי אחרי הצהריים?

ומצד שני – אולי זו בכלל חוויה לראות אותו?

• @אנשיםטובים

מקפיץ – אם יש למישהו תובנות כלשהן...

• @אנשיםטובים

יש מסעדה במוזיאונים. האוכל סביר. גם המחירים. לא טעים כמו האוכל במסעדות שאכלנו בהן ברומא. לא היה תור רציני למרות שהגענו בתקופת הפסחא.

לא חושב שבדקו את התיקים. 

לדעתי ביום שבו האפיפיור נושא דרשה יהיה מאוד צפוף. 

אם אתם מטיילים עם ילדים לא כדאי לתכנן הרבה הליכה ופעילויות לפני הכניסה למוזיאונים כי המוזיאונים מדהימים ולא כדאי להגיע אליהם עייפים.

עבור הילדים המוזיאונים יכולים להיות חוויה מדהימה שממלאת יום שלם.

ביום של המוזיאונים לא כדאי לתכנן עוד הרבה פעילויות.

מחוץ למוזיאונים יש שכונה רגילה עם בתי עסק. אפשר לבדוק במפות של גוגל האם יש מסעדות ממש קרובות.

אנחנו חזרנו ברגל מהוטיקן למרכז רומא.

• @אנשיםטובים

קרא כאן על ביקור ביום ד'.

רק בקיץ האפיפיור נושא דרשה בכיכר, ראה כאן.

ביקור בבזיליקה (הואתיקן) - רק כדי לעלות לכיפה צריך לרכוש כרטיסים, הכניסה לבזיליקה חופשית (לא בשעות המיסה), יש בידוק ולא לשכוח קוד לבוש(מכנסיים ארוכים, לא לחשוף כתפיים -אפשר חולצה עם שרוולים קצרים ובלי כובע על הראש). 

מותר להכנס עם תיק גב קטן, לפי הגודל המותר (הכי חשוב שלא יבלוט, עמוק 15 ס"מ). 

אוכל- אין לי מושג אם יהיה עמוס במזנונים (אצרף רשימה של מקומות לאכול, מאוחר יותר). 

• @aljaje

תודה לכם

על פי האתרים שתצרפת המיסה (?) עם האפיפיור זה לא רק בקיץ, אבל לשמחתי יש שם פירוט והשבוע זה בוטל :) אז אין בעיה.

לגבי אוכל – לא מחפש גורמה. מחפש שהילדים לא יאכלו אותי :) ברצינות – אנחנו מתכננים ביקור צהריים, וכשהרעב מציק קשה מאד להנות…

קוד לבוש – מוכר ולא בעייתי. בכל מקרה מזג האויר חורפי ולא קייצי, אז זה גם לא מאתגר.

לפי מה שאני קורא בכל מיני אתרים (כולל rometoolkit) הכניסה לבזיליקה עשויה להיות עם תור מאד ארוך. ומציעים כרטיסי skip the line במחיר מאד לא סמלי של 20 אירו לאדם וללא הנחת ילדים. אני לא חושב שהביקור בבזיליקה שווה 100 אירו. ונראה לי מוזר שאנשים משלמים כזה סכום רק כדי לחסוך את התור לאתר שהוא חינמי. היות והאתרים שראיצי בהם את הכרטיסים הללו הם לא רשמיים, זה עורר בי קצת חשד ולכן תהיתי….

לגבי תיקי הגב – ברור לי שהכוונה לא לתיקים גדולים על מנת לא לפגוע במוצגים.  אבל אם התיק באורך 45 סנטימטר – נראה לכם שיעשו בעיות? ברור שזה לא סוף העולם ואפשר להזשאיר את התיק במלתחה. אני פשוט חושש שזה תור נוסף...

• @אנשיםטובים

הכניסה לבזיליקה עצמה חופשית ( יש רק תור לבדיקות הביטחוניות), כפי שכתבתי, אם תרצו לעלות לתצפית ולכיפה, יש צורך ברכישת כרטיסים, ראה כאן הסבר.

תיק- הם יותר חוששים מעומק התיק, כדי שלא תסתובב ותפגע ביצירות וכו', לכן האורך לא כל-כך קריטי, יותר חשוב שלא יהיה בולט מדי מהגב. 

אוכל- אפשר לכתוב בגוגל מאפס: Restaurants near the Vatican Museums, יתן לך מידע על מקומות לאכול+ביקורות (ועלות).

כפי ש-telo ציין, יש הרבה מקומות לאכול בשכונה (Prati),

• למשל: Paninoteca Slurp (סנדביצ׳ים) ב- Via degli Scipioni 62 , פתוח מ: 10:00-21:00.

ברחוב הנ"ל, תמצא עוד הרבה מקומות לאכול.

• Caffetteria Ruberto (מאפים ומאכלים שונים) ב- Via Silla 18  

• Gastronomia Franchi Benedetto, ב- Via Colla di Rienzo 200 פיצה, בר-אוכל (מה ואיזו כמות שתרצה), Snacks(סוּפּלי, אָראנְצִ׳ינִי). 

ברחוב הזה וב: Via Germanico, תמצא כמה מקומות לאכול. 

• Mondo Arancina ב- Via Marcantonia Colona 38 

פתוח מ- 09:00-00:00.  ליד תמצא גלידריה. 

* כל המקומות שציינתי, במחירים נוחים(זול). 

* נ"ב: האפיפיור, לא ביקר ביום ד' ה-13, ב-20, הוא יהיה (לפי האתר), אבל מיסות בכיכר, מתקיימות רק בקיץ. 

• @אנשיםטובים

היינו ברומא לפני שבועיים, כולל בותיקן.

הכניסה לכיכר חופשית לחלוטין. יש עמדות בידוק מסביב (מתחת לשדרת העמודים ויש גדרות ניידות בכניסה מהרחוב הראשי מול הותיקן), אבל הן בדרך כלל לא פעילות (חוץ מכאשר יש משהו מיוחד בכיכר).

הכניסה לבזיליקה היא חינם, ומי שמוכר לך כרטיסים לעקיפת התור הוא רמאי. מצד שני, יש תור ארוך (כי זה חינם, דהה)…

הכניסה לכיפה של הבזיליקה היא בתשלום, תלוי אם אתה רוצה לעלות במעלית או במדרגות.

ימי רביעי בבוקר עמוסים במיוחד כי זה היום בו האפיפיור נותן דרשה להמונים (בפנים או בחוץ, תלוי במזג האויר). אומרים שזו חוויה, ואפשר אפילו להשיג כרטיסים (חינם) דרך האתר הרשמי של הותיקן http://www.papalaudience.org/tickets

תלחץ על הסימן הזה, עם המפתחות והאיצטרובל:

לגבי תיקים: אני לא יודע אם הם ממש מקפידים, אבל יש מקום להפקדת ציוד בכניסה.

טיול נעים

• מעולה. תודה לכם

• @אנשיםטובים

התור בכניסה לבזיליקה ארוך ומיגע, מציעה להצטייד במשהו לנשנש ובעיקר במים לשתייה.

יתכן והדילוג על התור הוא הדרכה? אולי יש תור נפרד למדריכים… לא מידע סתם הירהור...

• @yaffabe

שווה את התור בכלל?

• @אנשיםטובים

לדעתי כן, אבל זה אינדבידואלי

• @yaffabe

זה תמיד נכון :)

כמה זמן זה ארוך ומייגע?

• @אנשיםטובים

האוכל בותיקן נראה לי חילול קודש, במיוחד בעיר כמו רומא.

ראיתי איך זה נראה, לא עשה לי חשק, להיפך.

מהמדגם הלא מייצג שלי, הכניסה בשעות הצהרים לא עמוסה, איטלקים שמכבדים את עצמם הולכים לאכול בצהרים (ולא בותיקן...).

אולי שווה לכם לטייל לפני כן בפיאצה נבונה (נניח), לאכול שם בראנץ’ ואז להגיע לביקור בותיקן.

ככל שאני יודע כולם צריכים לעמוד בתור לבדיקות הבטחוניות, אבל אתה יכול להתחיל את הביקור במוזיאונים לקראת הצהרים כשהתור הרבה יותר קצר ואז אפשר לעבור דרך גני הותיקן לבזיליקה בלי לעבוד בידוק בטחוני פעם שניה, כך שבעצם אתה מדלג על התור.

למוזיאונים חשובה מאוד ההדרכה, או שלכם אחרי לימוד עצמי או מדריך שמשלמים לו.

• @אנשיםטובים

מהקפלה אמורים לחזור לכניסה של המוזיאונים ומשם לצאת ממתחם הותיקן. בפועל יש מעבר בין הקפלה הסיסטינית למתחם של בזיליקה סן פטרוס שמיועד לקבוצות (נמצא בסוף הקיר הימני של הקפלה הסיסטינית. תראו מאיפה יוצאות הקבוצות). אבל אנחנו עברנו חופשי וחסכנו מעל 40 דקות צעידה וגם תור לבדיקה בכניסה לבזיליקה.גם אם לא רוצים לבקר בבזיליקה - יותר נוח לצאת משם ולחזור לעיר. 

• @אנשיםטובים

בקרבת הוותיקן יש מרתף סודי ואומרים שיש בו את הטירמיסו הטוב בעיר.

לא הייתי בעצמי, אבל סומכת על מי שאמר לי , אז אם בא לכם לנסות : 

https://dolcemaniera.eu

( וזה כמובן לא אומר שאפשר לפסוח על pompi....)

• תודה לכם!

• @אנשיםטובים

פתאום שמתי לב שכל הדיון הזה מיותר – אם אתה ממילא בותיקן ומסייר בו

בכלל לא תצטרך לעמוד בתור לבזיליקה!

אתה יוצא מהקפלה הסיסטנית, ולא הולך לכיוון שכתוב “יציאה”(צד שמאל נדמה לי), אלא פונה ויוצא דרך הדלת ממול, איפה שכתוב “רק למדריכים”

ומשם הדרך ממש קצרה לבזיליקה, בלי תור בכלל.

זה לא “טיפ של ישראלים מגעילים שמנסים לדפוק את השיטה” – הטיפ הזה מופיע בכל אתר ובלוג שנוגע לשיטוט בותיקן.

מציע לקרוא את הבלוג של RomeWise – עזר לי המון בתכנון

https://www.romewise.com/visiting-the-vatican.html

• @David_3686930

תודה

ניסיתי לקרוא ולא מצאתי תשובה

אם ה"מקצרים" לבזיליקה כמו סיור מאורגן - מה קורה עם התחק במלתחה והaudio guide? מתי מזדקים עם האחרון ולוקחים את הראשון?

לפני שיוצאים? אחרי הבזיליקה צריך לעשות סיבוב ולחזור למלתחה?

• @אנשיםטובים

אההה, נכון, התיק והאודיו גייד… בעיה.

אז אתה צודק, נתקעת 😉

אנחנו היינו עם תיק גב קטן והורדנו לטלפונים את האודיו גייד הנפלא והחינמי של Rick Steves א יכולנו לעשות מה שבא לנו.

מצד שני, כשתחזור תוכל לצלם את המדרגות הספירליות הכפולות של Bramante

• @אנשיםטובים

את ההדרכה יבקשו ממך להשאיר בפנים עם היציאה ימינה מהקאפלה

לגבי שמירת חפצים- לא השתמשנו. ממליצה לקחת תיק קטן בלבד ולא להעמיס שלא לצורך

בחזרה