בחזרה

טרק פין פארווטי

• @dregev03

כשהייתי שם לפני כמעט שנתיים דרך הרכב מקאלסי שעל האינדוס הגיעה לכפר יולצונג (דרך סיסיר לה, פוטקסר, סינגה לה), ותגיע בסופו של דבר (אולי כבר מגיעה, לא בדקתי) לכפר הגדול לינגשט (לא מתוכנן המשך סלילה מלינגשט דרומה לעמק הזנסקר).

הטרק מלינגשט לפידמו – הכפר הראשון בעמק זנסקר, שמחובר בכביש לפאדום – משכו יומיים, דרך הנומה לה הגבוה ויפה הנופים והקמפינג המאויש בסנרטצה. לדעתי כדאי בכל מקרה ללכת מיולצונג ללינגשט גם אם יש כבר דרך רכב – מדובר במקטע יפהפה, ושביל ההליכה לא חופף לדרך, לפחות בחלקו. זה מאריך לשלושה ימים. בנוסף, אפשר ומומלץ להוסיף טיול צד של יום או יומיים (עדיף) מיולצונג לכפר הפוטוגני ניראג  שמעברו השני – הדרומי - של נהר הזנסקר.

אם אתה מעדיף קמפינג, מניראג אפשר להגיע לעמק הזנסקר (פידמו) בשלושה ימי הליכה יפים ולא קשים.

דרך הרכב מפדום דרומה מגיעה כבר לא רחוק מפורנה, שם מתפצל שביל הצד לפוגטאל גומפה (אפשר לדלג על החלק הזה ולהגיע לפוגטל גומפה מצפון, מסטונגדה או מזנגלה, אבל אלה טרקים שמצריכים קמפינג).

• @zvikamr

תודה צביקה

אני מעדיף בקטע לאמיורו פאדום ובכלל הומסטייס ואני מבין שגם בקטע הזה “חסרים” כפרים ב2-3 לילות למרות שאולי בחלקם יש אוהל תה. מפאדום אני מבין שרק בפוגטאל גומפה אפשר לוותר על אוהל?

מצאתי בדיוק מפה טופוגרפית די טובה לאמיורו פאדום ואשב ללמוד אותה קצת

רימו אקספדישיין (החברה של צילה) וחברות אחרות עדיין מוכרות את החלק הזה של הטרק במסלול הקלאסי (רימו מדלגים חצי יום בג’יפ בין WANLA לHANAPUTA).

ראיתי את ניראק במפה. האם זו סטיה כזו מדהימה?

יש לדעתך עוד טיולי צד “חובה” בקטע פאדום לאמיורו?.

ראיתי “סיפורי דרך” אחרים מלאמיורו לWANLA אבל הם מאוד תובעניים ולא יודע אם יותר יפים למרות שאין בהם כבישים

• @dregev03

למיורו-פדום לא חסרים כפרים למעט המקטע מלינגשט להנומיל (קצת לפני פידמו), ששם ניתן לישון באוהל תה/קמפינג בסנרטסה (או לסטות קלות לכפר זינגצ’ן).

מלמיורו לוונלה זה חצי יום דרך פרינקיטי לה (נוף יפה מהפאס), הרוב בשביל וחלק קטן בדרך רכב. מוונלה ליולצונג ההליכה היא על דרך עפר (עשרות ק”מ, 3 ימים), לדעתי אין סיבה ללכת את המקטע הארוך הזה, אפשר לנסוע ולהסתפק בעצירות בפאסים ואולי ביקור בפוטקסאר (אלטרנטיבה מעניינת לחלק שבין וונלה לפוטקסאר – קניון נהר הפוטנג עם הכפר אסקוטה, יומיים. צריך לוודא שהשביל תקין).

ניראק לדעתי מאוד יפה, גם הכפר וגם השביל אליו שחוצה את נהר הזנסקר. גם לשם מנסים לסלול דרך רכב. יולצונג גם כפר יפה ושווה לשהות בו לילה (הטרק עובר מעליו). יומיים ואפילו שלושה בכפרים האלה עדיפים בהרבה בעיני על הליכה בדרך העפר מוונלה ליולצונג. הוספתי כמה תמונות.

מפאדום עד קרגיאק מלא כפרים והומסטייס. אם אתה ממשיך לשינגו לה יש בתי תה בלאקונג לפני הפאס ובג’נקר סומדו אחריו (יום קצת ארוך ביניהם). אם אתה הולך לפיטסה לה החלק הזה נטול כפרים או בתי תה (הפיצול לפיטסה לה קצת לפני קרגיאק) . 

הגשר על הזנסקאר

ניראג

השדות של ניראג

יולצונג

בדרך מיולצונג לניראג. קניון הזנסקר למטה, וניראג מימין

• @zvikamr

צביקה

קודם כל כרגיל יש לומר התמונות שלך מצויינות. 

לא יודע אם יצא לך להציץ במפה שמצאתי וצירפתי אבל היא מאוד מפורטת. יש שם גם גירסא של 80MB של כל לאדאק זנסקאר ברמה טופוגרפית וקווי גובה של 100 מטר. 

הכביש והשביל מסומנים (אני לא בטוח מתי זה עודכן) 

פוטוקאסר מאוד יפה בתמונות וכנראה שכדאי לעצור ואולי גם לישון שם. גם קטעי הכביש לאורך נהר הזנסקאר מצטלמים יפה מאוד בהרבה תמונות וסרטונים. נשקול ונחליט בעתיד מה ללכת ועל מה לדלג. גם יולצונג וניראק נראים מאוד יפים. 

אגב במפה שהפניתי אליה יש כבר כביש שיורד לזנסקאר לכיוון ניראק ושביל שעולה מהעבר השני. אולי גם זה כבר נסלל?  

את האפשרות לאלטרנטיבה מוונלה לפוטוקסאר שהעלית עוד לא מצאתי אבל מצאתי ״סיפור דרך״ של אנשים שהלכו מוונלה דרך קניון שילה ועד לבייס קמפ של סיסר לה. המסלול הזה קצת גדול עלינו. 

מצאתי את פורנה והפניה לפוגטאל גומפה במפה המצורפת ובאמת יש שם גם הרבה כפרים. 

מצאתי את נהר הקרגיאק אבל לא כפר בשם הזה בינתיים וגם את שינגו לה מצאתי. 

את הפניה שציינת לפיטסה לה עדיין לא מצאתי. 

כייף האמת לשבת עם המפה הזו ולתכנן. 

אגב אם המפה מעודכנת יחסית אז עדיין נשאר שביל ארוך מאוד ללא קטע סלול בדרך לדארצ׳ה

• @dregev03

את Tanze אני לא מוצא במפה …… כמה ק”מ בערך אחרי פורנה נמצא הכפר?

גם לא את לאקונג שלפני שינגו פאס שאותו אני רואה יפה ולא את ג’נקר סומדו. 

הכפר הדרומי ביותר שאני מוצא על המפה  הזו לאורך הקרגיאק הוא TESTA?

אני מתאר לעצמי שפיטסה לה נמצא על המפה אבל אני לא מוצא בינתיים.

האם סארצ’ו זה SARCHU? כי אותו אני מוצא מזרחית לשינגו.

האם המסלול לסארצ’ו הולך על תוואי הצ’ארפ?

• @dregev03

טנזה בערך 12 ק”מ מדרום לפורנה. הפנייה לפיטסה לה עוד ק”מ, וקרגיאק עוד 4. צירפתי מפה של הלונליפלנט, הכפרים הללו מופיעים, גם פיטסה לה. צירפתי גם את המפה של למיורו-פדום. רק שים לב שזה ספר ישן ודרכי הרכב לא מעודכנות.

סרצ’ו זה מה שראית. הטרק שעולה לפיטסה לה יורד דרך נהר הלינגטי. יש גם טרק מפוגטאל לכביש מנאלי לה לאורך הצאראפ (לפעמים הרבה מעליו) – מופיע גם כן במפה. הלכנו אותו בזמנו (אבל לא בדיוק מפוגטל), ראה בבלוג.

• @zvikamr

תודה צביקה

הצילום העליון לא ברור אבל יש לי גרסא אלקטרונית של הספר אז אבדוק בערב.

בכל מקרה המפות האלו הן לא ממש מפות לניווט.

האם העמק שסימנתי הוא זה שסוטה לכיוון פיטסה?

• @dregev03

אוקי

הלונלי פלאנט עשה לי סדר ……

מעניין למה באיזור הזה המפה הטופוגרפית משמיטה כפרים כאשר באיזור פאדום לאמיורו היא מראה אפילו אוהלי תה?

אם באמת הטרק שתאי עשה הוא טרק מספר 2 בלונלי פלאנט דרך פיטסה לה לסארצ’ו, אז מעניין יהיה להבין שוב למה הוא בחר אותו על פני הקלאסי לדארצ’ה(פחות כבישים, כך הבנתי בעבר?).

האם יש כביש בחלק מהדרך בין דארצ’ה לשינגו לה?

• @dregev03

הנוף מפיטסה לה נחשב כמאוד יפה (לא הייתי). יכול להעיד שגם שינגו לה יפה.

בזמנו דרך הרכב מדרצ’ה הגיעה עד זנסקר סומדו, לא יודע לאן היא מגיעה כיום, אבל ממבט חטוץ בצילום הלווייןשל גוגל מפס ניראה שעד לפאס ממש. הם דיברו אז על מנהרה מתחת לפאס שתקצר מאוד את הדרך לזנסקר, ותאפשר נסיעה גם בחורף, אבל זה בטח לא יקרה.

• @zvikamr

תאי נעדר כבר כמה ימים?

בסרטון הוא אומר ״מעבר ההרים פריצה״ אבל אולי זו סתם טעות והתכוונו לומר פיטסה?

בכל מקרה היה קצת מעונן בסרטון מהפאס

אם יש לך תמונות משינגו זה יהיה נחמד לראות  

וגם מהדרך לשינגו מנקודת הפיצול לפיטסה. 

האם יש מעברי נהר משמעותיים במיים כמו בסרטון של תאי?  המפה הטופוגרפית מראה גשרים אבל אלו נוטים להתמוטט או להיסחף בלדאק. 

• @dregev03

מאתר Wikipedia  וזה מסביר כנראה את הבחירה של תאי

“August 2016, the road now extends all the way to Shingo La, with plans for it to continue up the Zanskar Valley over the next two to four years.

“In October 2018,Shingo La became a motorable pass and now acts as a third link to Kargil from Manali.

זה נראה שיש עכשיו דרך לרכב  מדרצ’ה לקרגיל 

• @dregev03

כמו שאני מכיר את ההודים, אני מנחש שעדיין לא ניתן לנסוע במלוא אורכה של ה”דרך” הזו, אולי רק עם דחפור. והיא תצטרך לעמוד גם במבחן התחזוקה. אבל אולי זה קרוב. בשורה גדולה לתושבי זנסקאר – יום נסיעה דרך קיילונג למנאלי (כשיפתחו את המנהרה מתחת לרוטאנג פאס) במקום ארבעה.

יש טרקים רגליים נטולי דרכי רכב במסלולים פחות או יותר מקבילים ממזרח או ממערב לדרך החדשה, אבל הם דורשים קמפינג במרבית הימים.

אלבום התמונות שלי מהטרק הזה (2011) כאן.

• @zvikamr

קראתי היום את הבלוג המצויין שלך מ2017 (הגבתי שוב וחשבתי שכבר הגבתי מזמן אבל התגובה הישנה לא שם ונראה אם הפעם היא תופיע)

זה מאוד השלים לי את התמונה ובמיוחד כעת כשאני בשלבי תכנון ורעב למידע ולתמונות.

שמחתי לראות את תכול המיים בנהרות שמשום מה היה לי ברור שהוא שייך רק ליולי (אז תאי טירק).

הבנתי שבתכנון של ספטמבר, נתמודד לא רק עם מזג אוויר של עונת מעבר אלא גם עם עונת הקציר שמרתקת את הכפריים בשדות

את הלינק לתמונות מלדאק 2011 לא הצלחתי לפתוח???

• @dregev03

הופיעה. תודה!

לספטמבר כמה וכמה יתרונות: הרבה פחות תיירים, סיכוי נמוך יותר לעננים וגשם (ביולי אוגוסט שאריות מהמונסון חודרות מידי פעם את מחסום ההימלייה), נהרות נמוכים יותר – קלים לחצייה (חשוב מאוד ולפעמים אף הכרחי בטרקים הנידחים יותר), וגם תכולים יותר (ביולי אוגוסט הנהרות גואים ונעכרים בשל הפשרת שלגי החורף).

החסרונות: שיא עונת הקציר שהזכרת כך שקשה יותר למצוא סייסים (אבל אם תעבוד עם סוכנות לא חושב שתהיה בעיה), לילות קרים יותר במיוחד לקראת סוף החודש (לא בעיה אם ישנים בהומסטייס), סיכון גדל (אבל עדיין קטן) לשלגים בפאסים.

הנה לינק מתוקן לתמונות מדרצ’ה-פאדום ב- 2012.

ולמתעניינים הבלוג כאן.

• @zvikamr 

צביקה

כן ביולי חטפנו כמה גשמים רצינים אבל ברובם לפרקי זמן חטופים ורוב הזמן הלכנו תחת שמש קופחת…...

הבנתי שהיו לכם 3 תיקים מפוצצים לטרק אבל פחות הבנתי למה נדרשו 2 סוסים ו2 חמורים כדי לסחוב אותם?

מעניין אותי לדעת עם איזה תיקים טיילתם? האם צ’ימידנים בדומה להוואי הואש?

שכרתם אוהלים בלה?

הסייס ישן תחת כיפת השמיים?

היו אתכם מזרנים?

אני מבין שלא היה מאוד קר בלילה ולילה אחד אפילו ישנת תחת כיפת השמיים

בסוף הטרק סארצ’ו או דארצ’ה צריך לעבור את הרוטאנג פאס כדי להגיע לאיזור מנאלי? כמה זמן נסיעה?

• @dregev03

שבת שלום לכם ,

הסיפור אחריו אני עוקבת מענין ומעלה געגועים ללאדאק.

הגיע הזמן ששניכם תפגשו על כוס קפה או חומוס ותעשו עבודה-

ותפרסמו חוברת 😂😜🤦‍♀️🤷‍♀️

• @cillam

צילה

האמת שחשבתי עלייך לא מעט בהקשר של לדאק. 

אני יודע שמאוד אהבת את לסרמו לה (למרות שתמיד את שמה את אותה התמונה עם האוהל הצהוב😉) וחשבתי אולי להגיע להונדר ואחר כך לטורטוק דרך הטרק הזה אבל קצת ירדתי מזה. 

אני חושש ל״עייף״ את אשתי לפני המנה העיקרית לאמיורו- דארצ׳ה/סרצ׳ו. גם הירידה מהפאס קצת קשוחה וחלק מהאנשים השתמשו שם בקרמפונים. 

חוץ מזה אין לי מספיק ימים בספטמבר להכניס גם את הטרק הזה. 

אני רוצה בכל זאת לנסוע כחלק מימי ההסתגלות להונדר וטורטוק עליו גולני המליץ לפני שנתיים. 

לגבי פגישה עם צביקה או איתך או עם תאי והפורום (לאן הוא נעלם) אז בשמחה אבל לי אין הרבה מה לתרום לצביקה והוא קתגוריה בפני עצמה. 

את מה שאני חושב לעשות (עוד לא קיבלתי אישור מאשתי ומהעבודה) הוא עשה ביסודיות שלו מזמן וכתב בלוגים מפורטים עם תמונות שאין אפילו בקטלוגים. 

• @dregev03

תאי במרכז אסיה ; אני בצרפת – כך שיהיה קשה לגבי תמונה שונה אחפש! עליה מצד אחד ירידה בצד השני לכיוון של מנזר פיאנג 

• @cillam אמר:

@dregev03

תאי במרכז אסיה ; אני בצרפת – כך שיהיה קשה לגבי תמונה שונה אחפש! עליה מצד אחד ירידה בצד השני לכיוון של מנזר פיאנג 

@cillam אמר:

@dregev03

• @cillam אמר:

@cillam אמר:

@dregev03

@cillam אמר:

@dregev03

תאי במרכז אסיה ; אני בצרפת – כך שיהיה קשה לגבי תמונה שונה אחפש!

עליה מצד אחד ירידה בצד השני לכיוון של מנזר פיאנג 

בחזרה