בחזרה

חזרנו מרומא -תובנות

• אז היינו ברומא לסוף שבוע קצר (3 ימים, 4 לילות) עם הילדים (7 עד 13). כמה ימים "סתמיים" במרץ (פורים שלנו, אבל שום חג מקומי שלהם).

כמה תובנות, מחשבות וטיפים:

ותיקן

המוזיאונים זה סוג של "בלגן". יש שם כמה מבנים והרבה גלריות. קשה קצת לעקוב אחרי מסלול מסודר (וגם המפות שהיו לי לא מספיק ברורות). ניסינו להיעזר במדריך הקלוי במסלול הילדים בהצלחה חלקית. לא חיפשנו שום יצירה מיוחדת ולכם היה פשוט נחמד לשוטט שעתיים לראות כל מיני דברים יפים, ובשלב כלשהו ויתרנו ושמנו פעמינו לקפלה הסיסטינית. הלכנו בעקבות השילוט לכיוון הקפלה מתוך המוזיאונים (לא מהחצר) במסלול ארוך ומתפתל. ככל שמתקרבים לקפלה העומס גדל והולך עד שהולכים לאט. אבל בשום שלב לא באמת עמדנו בתור אלא רק הלכנו בהמון. בקפלה עצמה מבקשים שלא לדבר, אבל כולם מדברים בשקט. כך שבהחלט אפשר להסביר לילדים מה רואים וכו'.

מהקפלה יצאנו ימינה במסלול של הקבוצות לכיוון הבזיליקה. לא הייתה שום בעיה, לא היה שום שומר או משהו בסגנון, ויש עמדה להחזרת המדריך הקולי ביציאה הזו. אחר כך ראינו את התור בכיכר להכנס לבזיליקה שנראה תור של חצי שעה בקלות.

כרטיסים למוזיאונים הזמנו מראש לשעה נקובה. הזמנו יומיים קודם וכבר לא היו כל השעות פנויות, אבל עוד היה מספיק...

לא הייתה בעיה להביא אוכל, לאכול ולשתות במקום (כמובן לא בתוך הגלריות עצמן). לא דגמנו את המזנונים. כמובן שהיה תור ארוך לשירותים

בסך הכל בילינו באזור הותיקן בערך 6 שעות.

הקולוסיאום

שוב הזמנו כרטיסים יומיים לפני, אבל לא הדפסנו אותם אלא ביקשנו לאסוף במקום. אי אפשר להיכנס לפני השעה הנקובה. אחרי ה"ש.ג." יש בידוק בטחוני, ואז מקום לקבל את הכרטיסים ובמקום לקבל כרטיסי חינם לילדים. על כרטיסי המבוגרים שילמתי מראש בתוספת של שני אירו לכרטיס "דמי הזמנה". על כרטיסי החינם במקום נאלצתי לשלם שני אירו דמי הזמנה לכל כרטיס ששולם במקום. זה כתוב באתר, והגם שזה מוזר קצת, זה לא יקר. סך הכל מה"ש.ג" עד שנכנסו (כולל בדיקה בטחונית) זה לקח 10-15 דקות. אנחנו בחרנו כרטיס רגיל, בלי סיור מודרך. בכרטיס הזה אפשר לעלות קומה אחת ולעשות סיבוב 360° לראות את הקלוסיאום, ובקומת הקרקע לראות את החצי המערבי של הקולוסיאום. החצי המזרחי, ו/או ירידה למטה ו/או עלייה ליציע הם בסיורים מודרכים בלבד. סך הכל "השקענו" בקולוסיאום כשעה וחצי. יש שירותים ליד היציאה (כמובן תור ארוך). אני לא נתקלתי במזנון ואפילו לא בברז לשתייה.

הפורום

כמו רבים המשכנו מהקלוסיאום ישר לפורום מהכניסה של שער טיטוס. היה תור ארוך של למעלה מחצי שעה (בשמש) מהשער הזה. אני לא יודע עם זה תמיד ככה או מקרי. כשיצאנו משער אחר  (שפונה לרחוב הראשי) לא היה בכלל תור לכניסה. אי אפשר לעבור מתחת לשער טיטוס (סגור בחבלים) אבל כן רואים יפה את המנורה. הפורום תכלס זה אוסף של הריסות. יפות ומרשימות, אבל הריסות. לא היה לנו כח לא למדריך קולי או להסברים כלשהם (וגם לא לקחנו סיור). אז קראנו קטע קצר מהמדריך של ריק סטיבנס ולא השקענו פה הרבה זמן (למעשה באנו בשביל המנורה. השאר היה על הדרך).

פנתיאון

כניסה חופשית ללא תור. רבע שעה ביקור

דירה

https://www.incentrum.it/vittoria-top-family-accommodation.html

דירה מרווחת קרובה למדרגות הספרדיות. 3 חדרי שינה (אחד עם מיטת ספה), שירותים כפולים, ממוזגת כולה. באופן מוזר לא היה מיקרו. המחיר 200 אירו ללא אפשרות ביטול. הייתה אפשרות לצ'ק אין מאוחר (המפתח חיכה במקום מוסכם). לא הייתה אפשרות לצ'ק אאוט מאוחר, אבל השארנו את המזוודות במשרד למטה. שעות הקבלה במשרד מצומצמות אבל הספיק לצורך שלנו. במרחק 20 מטרים מפתח בניין הדירות יש סופר מרקט קטן שפתוח 24/7 שניצלנו כל בוקר וערב. בסך הכל דירה מעולה עם מעט מאד מגרעות

הסעות

השתמשנו בשירותים של רומיו (הסעה פרטית, לא שאטל). היה בסדר גמור, כולל הבוסטר שביקשנו מראש

בכללי:

עומס תיירים בכל מקום. אני מניח שבעונה זה יותר גרוע, אבל עדיין היה עמוס.

הרבה רוכלים שמציעים מזכרות, מקלות סלפי, סוללות לטלפון ועוד. הם לא מציקים מאד, אבל הכמות שלהם מתישה

הרבה יותר גרוע זה כל אנשי המכירות של מוצרי התיירות – סיורים לסוגיהם, מסעדות ועוד. היו המון המון המון מהם ברמה שזה כבר מציק. בנוסף קשה לפעמים לדעת מי "איש מכירות" ומי "נציג רשמי". בהחלט נתקלתי בשקרים שלהם (למשל ליד הותיקן הם אמרו שהכיכר והבזיליקה סגורים היום והם לא היו סגורים), ובכמה פעמים גם בהתנהגות מאד אגרסיבית שהגיע לגידופים כשהתעלמתי מהם. באופן אישי זה בהחלט פגם בהנאה שלי מהטיול!

רוב הזמן הלכנו ברגל, אבל נעזרנו קצת בתחבורה ציבורית (לא במוניות) הרכבת התחתית מאד עמוסה. האוטובוסים פחות נוחים. במרכז העיר לא כל מקום מגיש לאוטובוסים כך שהם פחות עוזרים. להבדיל מפריז ניו יורק או לונדון שהינו בתקופה האחרונה שיכולנו בקלות להעזר באוטובוסים בתדירות גבוהה לנסיעה פשוטה של תחנה או שתיים לאורך המסלול שלנו, פה היה צריך לסטות מהמסלול, לקחת אוטובוס עם תדירות פחות גבוהה ואז לחזור למסלול. אז זה לא נוח למרחקים של קילומטר בודד. בנוסף לא ראיתי דיל אטרקטיבי של חופשי-יומי" או "שבועי". חופשי יומי עולה כמו 4 נסיעות לפחות.

איטלקית – לא נתקלנו במישהו שלא מדבר אנגלית, כך שזו לא הייתה בעיה. במוזיאונים וכדומה השילוט גם באנגלית (אם כי משני). וכמובן שבתחבורה ציבורית, מוצרים בסופר, שלטי חנויות וכדומה יש מעט אנגלית עד כדי אין

שירותים – במקומות המרכזיים נתקלנו גם בשירותים ציבוריים. בתשלום של אירו לאדם ויחסית נקיים. במוזיאונים השירותים חינם עם תור ארוך מאד

• תודה רבה על סיכום התובנות.

באיזו חברה טסתם?

• @chenRoz

הלוך ריינאיר, חזור נורוויגיאן

בריינאיר לא שילמנו על טרולי אלא רק תיק קטן. בדיעבד:

התיק הקטן הוא באמת קטן. לא רק שלא נכנס בו הרבה, אלא שאין לנו תיקים בכזה גודל. זה היה או תיקים רכים שאפשר פשוט לדחוס אותם לגודל הנכון (ללא גב קשיח) או התיקים הקטנטנים של הילדים (בגודל תיקי גן). בפועל – ראיתי אנשים עם תיקים גדולים בהרבה מהמותר, ולא העירו להם (בארץ).

בריינאיר שילמנו מראש על מקומות ישיבה. בנורוויגיאן לא שילמנו. עשינו צ’ק אין באפליקציה בדיוק 24 שעות לפני (שמנו תזכורת בסלולרי) וקיבלנו מושבים ביחד (אם כי לקראת סוף המטוס)

עוד דבר מעניין ביינאיר – אין את כיס המושב (בגב של מי שלפניך). אני מניח שכדי לחסוך בעובי המושב. אני מודה שזה היה חסר לי...

אין לי שום דבר מעניין לספר על הטיסה עצמה. לא לטוב ולא לרע :)

• @אנשיםטובים

אנשים טובים תודה.

לפעם הבאה למשפחה בנסיעות קצרות ברומא עדיף מונית על תחבורה ציבורית. לא יותר יקר והרבה יותר נוח.

והכי חשוב מה התובנה שלך על טיול לסופש קצר?

• @אנשיםטובים

יופי שנורוויג’יאן עבר בשלום,

בינתיים לא שמעתי שיש המשך לחששות שהובעו בזמנו על חדלות פירעון

• @אנשיםטובים

התובנות שלך תמיד פרקטיות, תודה. 

אותי פשוט מעניין אם אהבתם את רומא ? אם נהניתם ?

זה נכון שרומא מאוד עמוסה , מפוצצת בתיירים

וזרם של אנשים ברחובות.

זה גם נכון שכל מוכרי מקלות הסלפי ושירותי התיירות למיניהם מציקים ( אם כי בכמה ביקורים לא קרה לי שזה הפך אגרסיבי או מציק מדי , פשוט התעלמנו והמשכנו ללכת ) 

אני בכלל לא הייתי בטוחה שרומא מתאימה לילדים. גם היום אני לא יודעת אם להמליץ עליה כבחירה הברורה מאליה לחופשה עם ילדים .

אבל הילדים שלי הכי נהנו ומבקשים לחזור שוב. אז פשוט מעניין אותי מה התחושות שלכם. מעבר לתובנות.

• אכן נורוויגיאן לא קרסו עלינו :)

לגבי מוניות – דווקא טיול משפחתי מוניות הן בעיתייות – הן בגלל כמות הנוסעים (5 במקרה שלנו) והן בגלל הצורך בבוסטר (אני יודע שהחוק פוטר מבוסטר במוניות ברוב מדינות העולם, אבל אני לא מתפשר, בייחוד לא עם הנהגים האיטלקיים). ואגב ברומא אי אפשר לעצור מונית ברחוב (אפשר אבל זה לא פשוט) אלא צריך ללכת כמה מטרים לעמדת המוניות. אלא שאין סימון בולט לאיפה  עמדת המוניות הקרובה, וזה גם לא מופיע במפות גוגל (אולי בכלי אחר). כך שלא תמיד ברור איפה יש.

לגבי איך היה ועד כמה אהבנו:

היה נחמד מאד. לא היה מפוצץ בתיירים אלא סתם הרבה (אני מניח שבקיץ זה יותר גרוע).

אני חושב שרומא מתאימה לילדים בדיוק כמו כל עיר גדולה אחרת, בטח כשמדובר על ביקור קצר של כמה ימים ולא שבוע. חלק ניכר מהאטרקציות הן בעצם בחוץ ולא צריך “להתנהג כמו במוזיאון”, כמובן יש את החנויות שלהם, אוכל שבדרך כלל ילדים אוהבים (פיצה, פסטה, גלידה) וכו’.

אני חושב שלונדון הייתה יותר נוחה לנו כמשפחה (בגלל האנגלית, האוטובוסים הטובים יותר וכדומה), אבל פריז לעומת זאת הייתה נוחה באותה מידה לרומא. ובשביל 3 ימים פריז גם לא הייתה יותר מעניינת.

ומה שטוב ברומא שבשביל 3 ימים הכל במרחק הליכה או דילוג קטן. להבדיל מפריז או לונדון שהרוב לא מרחקי הליכה אלא חייבים תחבורה ציבורית.

אגב, מוכרי מקלות הסלפי (וכדומה) לא היו מציקים והתעלמות בהחלט עבדה טוב. זה אנשי התיירות שהיו בהחלט מציקים, וכן גם כל מיני מוכרים אחרים שלא ברור לי מה הם מוכרים בכלל (שכל הזמן שואלים where are you from)  – הללו פחות קיבלו התעלמות כתגובה. אגב, אולי הם היו יותר מציקים בגלל שהיה פחות עמוס, כך שהיו פחות תיירים והם היו צריכים להתאמץ יותר מאשר בקיץ?

לגבי איך זה טיול משפחתי קצר? לא יודע להגיד. בהרכב משפחתי התקורה הרבה יותר קשה מאשר בזוג. סתם לדוגמא “נערכים” לאוכל בטיסה, בעוד שכזוג מסתדרים עם מה שיש. נערכים עם תיק ענק של אמצעי בידור (טאבלטים, אוזניות ועוד), בעוד שכזוג אנחנו מסתפקים בספר. המונית המשפחתית מורכבת יותר ועוד. כך שהתקורה הזו בסוף שבוע קצר בהחלט דרמטית יותר. שלט לדבר על האילוצים שהיו לנו עם הימים כדי שהילדים לא יפסידו לימודים (לנו זה חשוב).

אני חושב שהיה סביר. זה לא וואו מדהים (לא הסופ”ש הקצר ולא רומא) אבל כם לא רע. בהחלט מקום נחמד לגיחה משפחתית, רק רומא או כחלק מטיול ארוך יותר.

לגבי השאלה של עלויות של גיחה משפחתית – ברור שטיול בהרכב של 5 אנשים הוא מהותית יותר יקר מזוגי, והאילוץ של ימי החופש של הילדים גורם לטיסות להיות יקרות יחסית (לא טסים כשזול אלא כשאפשר). אז ברור לי שיש מי שיגיד שזה לא שווה את הכסף. זה עניים מאד אישי.

• @הדרקון-עם-קעקוע-הנערה

בינתיים לא שמענו, כי באתר "מאקו", היה חוסר בתוכן, דחפו חומר שהופיע לפני חודשיים ויצרו היסטריה.

*ובקשר לנוחיות (שירותים), אפשר להכנס לכל בר שמגיש קפה, לבקש יפה, השימוש בחינם לא חייבים להזמין דבר, למרות שזה יהיה יותר נחמד מצד המשתמשים.

בחזרה