בחזרה

היום לפני 68 שנים...

• היום, ה- 29 למאי 1953 - היום לפני 68 שנים העפילו לראשונה לאוורסט אדמונד הילרי (מניו זילנד) וטנזינג נורגיי (מנפאל).
    לפני שבוע העפילה בהצלחה לאוורסט האישה הישראלית הראשונה – דניאל וולפסון – מגיעות לה הרבה ברכות ושאפו ענק, אבל בדיוק היום, לפני 68 שנים,  היו אלה אדמונד הילרי וטנזינג נורגיי שהעפילו בהצלחה בפעם הראשונה בהיסטוריה על פסגת האוורסט.

הניסיון הראשון לכיבוש האוורסט נערך ב- 1921 ע"י משלחת בריטית ואחריו היו עוד נסיונות רבים וכולם כשלו.

אחרי 32 שנים של נסיונות כושלים ותחרות בין המעצמות לכיבוש האוורסט, הצליחה משלחת בריטית  לכבוש את הפסגה הגבוהה.

הילארי צוטט: "לא ידענו אם זה אפשרי מבחינה אנושית להגיע לפסגת האוורסט. אפילו שהשתמשנו בבלוני חמצן, לא היינו בטוחים  אם אכן נגיע לפסגה, לא היינו לגמרי בטוחים שלא ניפול מתים או משהו בסגנון דומה"

כשסיימו הילרי ונורגיי לרדת מההר והגיעו למחנה האוהלים, הראשון שפגשו היה חבר המשלחת ג'ורג', הילרי קיבל את פניו ואמר: "טוב, ג'ורג', הבסנו את הממזר..."

טנזינג נורגיי כתב בזיכרונותיו:
    ''על ראש הצוק נחנו שוב. אחרי הטיפוס בסדק היינו שנינו ללא נשימה, אבל אחרי כמה שאיפות מהחמצן אני מרגיש שוב מצוין. אני מסתכל כלפי מעלה. הסוף קרוב מאוד, והלב שלי פועם מהתרגשות ואושר. ואז, אנחנו יוצאים שוב לדרכנו, שוב מטפסים. עדיין ישנם מכשולים מימין ותהום משמאל אבל הרכס פחות תלול כעת. נותרו רק כמה תלוליות שלג, אחת אחרי השנייה, אחת גבוהה מהשנייה. אבל עדיין אנחנו מפחדים מהתלוליות ובמקום לחצות אותן חתכנו לצד שמאל במקום שבו יש מדרון שלג ארוך מעל לתהום. כשלושים מטר מתחת לפסגה הגענו לסלעים החשופים הגבוהים ביותר. יש שם מקום מישורי המספיק לשני אוהלים. אני תוהה אם פעם בני אדם יקימו שם את האוהלים - כל כך קרוב לפסגה? הרמתי שתי אבנים קטנות, שמתי בכיס כדי להחזיר אותם לעולם שלמטה.''

''מסביבנו מכל עבר היו הרי ההימלאיה האדירים. הם נמתחו דרך נפאל וטיבט. בכדי לראות את הפסגות הקרובות - של הפסגות הענקיות כגון: לוצה, נופצה ומאקלו - היית צריך להביט בחדות כלפי מטה! רחוק יותר - כל הרי הרכס האדיר ביותר בעולם, אפילו הקאנצ'נג'ונגה עצמו - נראו כמו בליטות קטנות מתחת לשמים. זה היה מראה שלא ראיתי קודם לכן - ולעולם כנראה, לא אראה שוב - פראי, מדהים ואיום. אבל לא חשתי בפחד. אהבתי את ההרים יותר מדי כדי לחוש ברגש כזה. אהבתי את האוורסט יותר מדי. ברגע הגדול הזה, שלו חיכיתי כל חיי - ההר לא נראה לי כדבר חסר חיים העשוי סלע וקרח, אלא חם, ידידותי וחי!''

אבל האם היו הילרי ונורגיי באמת הראשונים שהעפילו לפסגת האוורסט?
    בשבוע הבא ננסה לענות על התעלומה האופפת את ההר...

.

• @תאי

התעלומה במצלמה

האם הצליחו לפתח צילומים מהמצלמה שנמצאה כשבעים שנה מאוחר יותר על מטפס בריטי מת? 

• @Eytanin

לא מצאו את המצלמה של ג’ורג’ מאלורי… ועל זה ארחיב בשבוע הבא.

נעול

בחזרה