בחזרה

סוצ'י

• אהלן להלן סיכום חופשה לסוצ’י חזרנו לפני שבועיים בערך, חופשת אמצע פברואר

לפני כחודשיים שאלתי פה למה לא כולם נוסעים לסוצ’י ומהתשובות שקיבלתי הבנתי שאף אחד לא היה שם.

אז אני שמח לתרום מחלקי ולפרט.

סוצ’י היא שם של איזור, כמו גוש-דן נניח. זו העיר הגדולה שעל הים השחור (ככה זה עובד ברוסיה קוראים לכל דבר באיזור לפי שם העיר הגדולה), והנחיתה היא בעיר הסמוכה, אדלר (שם גם הפארק האולימפי ושם נערכו משחקי המונדיאל). איזור הסקי הוא לא שם אלא חצי שעה נסיעה במעלה ההר, בקראסניה פולאניה (550 מטר גובה). גם קרסאניה פולניה מחולקת ל3 עיירות קטנות – רוזה חוטור, גורקי גורוד וגזפורם. לכל אחת משלושת האחרונות אתר סקי צמוד אליה הנושא את שם העיירה. כל העיירות האלו, שמרכיבות כאמור את קראסניה פולאניה גודלן כ2 קילומטר או פחות, והן מרוחקות זו מזו 2 קילומטר או פחות. ככה שבבוקינג או באירבנב אתם יכולים לכתוב בעיקר רוזה-חוטור אם אתם בונים חופשה בהרכבה עצמית.

היתרונות הלוגיסטיים הם כמובן נפלאים לישראלים – טיסה של שעתיים וחצי (שעה וחמישים מהמראה בפועל עד נחיתה). שדה תעופה קטן שתוך חצי שעה אתה בחוץ, ועוד 35 דקות נסיעה למלון. שימו לב לנתון המדהים הבא- מדלת לדלת (תל אביב למלון), ואני תמיד מגיע לנתב”ג 3 שעות לפני ההמראה - 7 שעות הכול כולל הכול !

טיסות יוצאות בימי ראשון וחמישי במהלך היום וחוזרות בתשע בערב, כך שאפשר לנסוע לשבוע, לסופ”ש גלישה של שלושה ימים או ראשון-חמישי ל4 ימי גלישה מלאים (זה מה שאנחנו נסענו). וכשאני אומר מלאים אני מתכוון ממש מלאים. אני יודע שלאל-על וכו’ יש טיסות ערב מציריך/מילאנו, אבל זה לא אותו דבר. אפשר באמת לגלוש עד 17:00, לרדת למלון שנמצא צמוד למעלית, להתקלח בחדר (צ’ק אווט ב18:00) ולא באיזה חדר באחורי  הלובי, להתארגן בנחת, לרדת למטה לשתות עוד כוס יין חם נפלא ולנסוע נסיעה קצרה וחביבה לשדה תעופה. 22:50 נחיתה בנתב”ג, 00:30 בבית אחרי מקלחת, פיפי ולישון. זה מאפשר באמת לקום בבוקר ליום עבודה , להבדיל מהטיסות מאירופה שאתה גולש יום כמעט-מלא, מתארגן לא בכיף, נוסע ומתפלל שלא יהיה איזה פקק רציני והולך לישון לילה של 3 שעות שינה. 

וכעת – לסקי.

כפי שציינתי ליד כל אחת משלוש תתי-העיירות יש אתר סקי. רוזה חוטור הוא כ100 קילומטר מסלולים (הם מוסיפים עוד כל שנה), רובם במפנה צפוני שפונה לשמש בבוקר ומוצל מהצהריים ומפנה דרומי עם מסלולים ממש נהדרים והרבה אוף-פיסט שאני מעריך כ25 ק”מ מסלולים. הגבהים הם 1300-2300 מטר.

אנחנו הגענו לשבוע שמשי אחרי סופ”ש של כ40 ס”מ שלג ולמרות שהתחזית הטמפרטורה באמצע ההר היתה 0 ואפילו 2-3 מעלות יותר במהלך היום, השלג היה איכותי, הצל מהצהרים שמר עליו קר ויבש ואולי תותחי השלג (לאתר כיסוי מלא) דאגו לכך שכל בוקר עלינו לשלג פשוט נפלא.

אנחנו גולשים פחות נחושים, עולים להר רק אחרי עשר בבוקר ועושים כמה וכמה עצירות לקפה, יין חם, איזה נשנוש צהרים ומסיימים בערך בארבע, ואחרי 3 ימים מיצינו את האתר באופן כללי שזה אומר הגענו לכל החלקים וגלשנו בכל המסלולים שעניינו אותנו, אבל בהחלט היה עוד מה לגלוש ובכיף גלשנו גם ביום הרביעי מסלולים חדשים וישנים. גולשים נחושים, במיוחד מי שגולשים אדומים ומעלה בלבד, יכולים למצות את האתר ביומיים. אני חושב שבערך חצי מהמסלולים הם ירוקים-כחולים וחצי אדומים ושחורים. ישנם שני מסלולים מעצבנים – טריטון ופלאטו, כחול וירוק, שמובילים מנקודות אסטרטגיות לנקודות אסטרטגיות (יש גם חלופות) והם צרים ומלאים בגולשים, ולכן מצאתי דווקא אותם המסוכנים ביותר. מעבר לשני אלה, האתר ממש לא עמוס, מסלולים רבים רחבים ונהדרים, והנוף פשוט נפלא. שני האתרים האחרים להבנתי מספיקים ליום גלישה (30 ק”מ כל אחד) והם באותו הסטנדרט.

מבחינת תחזוקת האתר לאתרים במערב אירופה (צרפתים איטקלים ואנדורה) יש לא מעט מה ללמוד. חוץ ממעלית אחת ואולי אחת קצרה נוספת, כל המעליות סגורות, רובן עולות כ1000 מטר במהירות ויעילות, ויש יחס נפלא בין זמן המעלית  והתורים (כמעט ואין בכלל) לבין זמן הגלישה. נזכרתי באנדורה ולז-ארק ווצ’רביניה שהיה מושלג וקר וישבתי על מעליות פתוחות למעלה מ20 דקות, מתקשה לראות איך אני חוזר לאתר כזה (כנראה לא תהיה ברירה).

העיירה עצמה – כל האיזור נבנה לפני כ6-7 שנים לקראת אוליפיאדת החורף 14, והעיירות יפות מאוד ( האדריכלות יפה אבל נעדרת קסם עתיק, בטח יותר יפה בהרבה מהעיירות סקי הצרפתיות). בעיירות יש הכול מהכול – מסעדות בכל טווח המחירים וכל הסגנונות, קזינו מכובד וחוויתי מאוד (לבוא בלבוש מכובד, דרכון וללא תיקים ובערך מאה דולר אם אתם רוצים להיכנס ולא להתחפף תוך עשר דקות), ברים, חנויות ציוד, סופרים, וכל מה שצריך. יש גם קניון, פארק מים מקורה, מרחצאות ועוד ועוד. 

אני רוצה להתעכב בהקשר של העיירה על שאלה שעלתה הרבה בעבר – לאן אפשר לנסוע עם עולל וסבא-סבתא שיעבירו את היום בכיף. מהבחינת הזאת אני חושב שסוצ’י נותנת מענה נפלא. יש המון דברים בעיירה והעיירות הסמוכות, המלונות מארגנים שאטלים לעיר על הים השחור שזה בהחלט סביר, וכאמור יש פארק מים, קניון, יש כמה וכמה ג’ימבורי גם בפנים וגם בחוץ, גינות משחקים, ויש סיכוי לא רע שבעיירה יהיה שמש ועשר מעלות ומעלה. לא מכיר אתר סקי יותר מוצלח מההיבט הזה.

עלויות – 

מסעדה – בערך 150 שקל ארוחה לזוג שכוללת ראשונה שתי עיקריות ושתי כוסות יין. מסעדות מומלצות צ’ו חורצ’ו אוכל מסורתי, לוסיאנו איטלקית. ארוחה במקדונלד כ16 שקל. 

מלון – המלונות הטובים הם רדיסון, רדיסון פארק אין, גולדן טוליפ ומריקור. בכל אלה סטנדרט גבוה מאוד, ארוחת בוקר עשירה ביותר, קפה מצוין, מים מינרלים חופשי, חדר סקי וספא (פיצ’רים של הספא משתנים ממלון למלון וזו בערך הפונקציה שלפיה כדאי לבחור), כולם בוהקים מניקיון. יש עוד מלונות ודירות זולים יותר. העלות בערך 100-200 דולר ללילה אם כי סגרנו חבילה.

על ההר- פיצה/נקניקות וצ’יפס יעלו כ30 שקל, יין חם 20 שקל, קפה 10 שקל.  

מוניות בין העיירות כ17 שקל. 

מסאז’ כ160 שקל. 

חבילה בסקידיל עלתה לנו 900 דולר לאדם ראשון-חמישי. אני לא חושב שסקידיל הוסיפו לנו ערך מוסף כלשהו, מלבד עניין הצ’ק אווט המאוחר שבאמת כיפי מאוד. מאמין שהם יכולים לעשות את זה כי הם מבטיחים למלון שהלקוח הבא מגיע ב21:00 פלוס. אפשר לתפור חבילה במלון ראוי מאוד ב700 -750 דולר. 

לגבי  החשש מאי ידיעת אנגלית אז בכל מקום היה מי שידע מה שצריך לדעת (אוכל במסעדה, ציוד בחנות ציוד וכו’). בשאמוני למשל ידעו הרבה פחות אנגלית, וגם לא התאמצו לעזור לנו. פה הם ממש משתדלים וממש שירותיים. 

בקיצור:
    יתרונות – מרחק קצר וזמני הגעה ממש קצרצרים. חופשות קצרות וחזרה לשיגרה מלאה בין לילה. אתר מתוחזק היטב עם תנאי שלג מצוינים וכיסוי שלג מעולה. מתאים מאוד לילדים. הרבה מה לעשות בעיירה.מלונות מעולים צמוד למעלית

חסרונות – קטן יחסית, אין סקי ספארי לעיירות רחוקות בינות ההרים, אין קסם עתיק. עקב הגובה פחות מתאים בקצוות העונה.

בקיצור בקיצור -מושלם לחופשת 3-4 ימים.

• @עופר21

תודה על הסקירה המושקעת, במקור פסלתי את המקום אינטואיטיבית וזאת היתה טעות כמסתבר.

טוב לדעת שיש חלופה נאותה לבאנסקו במשבצת החופשה הזולה והקצרה הנוספת ששומרת על התקציב. נשמע כמקום קלאסי לסוף שבוע בינואר פברואר

• @עופר21

תודה רבה עם הסיכום המפורט

• @עופר21

תודה על המידע.

שאלה: מה המחיר של סקי פס?  האם הוא תקף בכל שלושה אתרים?

תודה.

• @raifman

נקודה יפה.

באמת זו הבעיה – כל שלושת האתרים מופעלים על ידי חברות שונות והסקי פסים הם נפרדים. גם אין איזו גירסא מורחבת. 

לכן בחבילות יש סקי פס רק לרוזה-חוטור ואם אתה רוצה ללכת לגורקי או גזפורם זה על חשבונך. אם אתה בא עצמאית כמובן תעשה מה שתרצה. נראה לי שאם הייתי בא לשבוע למשל, לקנות סקי פס לשלושה ימים לרוזה חוטור, יום נוסף בכל אחד מהאחרים והיום האחרון שוב לאן שמתחשק והכי אהבתי 

את המחירים אפשר למצוא באתר כמובן, אבל אני זוכר שזה בערך 160 שקל ליום למבוגר באמצע העונה. יותר ימים כרגיל מוריד את המחיר. לא יודע כמה עולה באתרים הסמוכים מניח שפחות 

• @עופר21

אם התלבטתי אם לנסוע לשם עכשיו אני בוודאות אסע לשם.תודה על הסיכום הנפלא שנתת פה.

• @עופר21

עופר , תודה.

עוד שאלה, בבקשה: 

איפה כדאי לקנות כסף רוסי? כמה זה עולה?

• @raifman

אני הזמנתי בנתבג דרך בנק הפועלים 

שם מקבלים אשראי בכל מקום, יש כספומטים אבל אין המרה ממטבע זר אלא רק בתוך הקזינו ולא בתעריף משתלם במיוחד 

אני לא יודע מה עדיף. נראה לי לבוא עם כסף רוסי מפה שהחלפת בתעריף טוב ואשראי לגיבוי 

• @עופר21 אמר:

יאדת

תודה רבה

• @עופר21

מה כללה החבילה של סקי דיל לסוצי?

• @עופר21

ציינת שיש גם פארק מים.האם הפארק סגור בתוך מבנה או חשוף? שוקלת לעשות חופשה שם בדצמבר או ינואר ולקחת איתי גם ילדים השאלה אם יהיה להם מה לעשות  שם אם אכן הפארק מים סגור במבנה בכל זאת חורף.

• @ענבל-אין-על-סקי

לא יודע לגבי הפארק לדעתי הוא סגור לא ביקרנו 

לגבי החבילה של סקידיל הכי טןב שתבדקי מולם אבל בגדול חוץ מהדרכה, ביטוח וארוחת ערב כלל הכול

בטח הם גם ידעו לגבי הפארק 

• @עופר21

תודה

• @עופר21

עופר, הסקירה שנתתה על הגלישה היא על רוזה חוטור? האם היית בשני האתרים האחרים? איך הם?

• @sgebay

רק על רוזה חוטור. לא הייתי באחרים. כפי שרשמתי מבדיקה ללא ביקור שהעלתי הם בסטנדרט של רוזה חוטור וכ-30 ק”מ כל אחד. החוות דעת ששמעתי טובות ואם היו לי עוד יומיים בהחלט הייתי עושה יום בכל אחד מהם. אבל כאמור – לא הייתי בעצמי. 

• @עופר21

שלום לכולם,

גם אנחנו חזרנו ביום חמישי מחופשה מקוצרת ונהדרת בסוצ'י, וברצוני להוסיף עוד מספר נקודות לדיווח המקיף והממצה מאד של עופר:

1. האתר מיועד עדין באופן מובהק לתיירות-פנים, והחוויה שלנו בנושא ההצטיידות בציוד הסקי/סנובורד, השכרת קסדות ובמיוחד השכרת הלוקר – לא הייתה פשוטה כל-כך. למזלנו המלווה באתר (גם אנחנו יצאנו דרך סקידיל) דיברה רוסית, מה שסייע מאד. גם הרוב המכריע של השלטים, הנחיות וכו' – מופיעים רק ברוסית, ולכן נראה לי שמי שיהיה מעוניין להרכיב חופשה באופן עצמאי, עלול להתקשות מעט.                                                                             
    2. שלב ההצטיידות היה די ארוך. הכל נעשה בקפדנות אך גם באיטיות... צריך סבלנות. לפחות אחרי השלב הנ"ל, בשאר הימים פשוט מגיעים ללוקר, אוספים את הציוד ועולים להר. לא צריך שוב לחכות לקבלת הציוד (כמו שהיה בבנסקו למשל). יש לציין שבמלון הספציפי שלנו (מרקיור) לא היו לוקרים לציוד הסקי, ולכן נדרשנו להשכיר לוקרים במקום בו שכרנו גם את הציוד, בסמוך לגונדולה.  ניתן להשכיר לוקרים גם על ההר למעלה, ב"אולימפיה".
    3. לגבי הרכבלים – אכן כפי שעופר ציין אין ממש תורים. רוב המלונות נמצאים כאמור ב"רוזה חוטור", ממנה עולים בגונדולות להר. ישנם מלונות גם באזור שנקרא "אולימפיה" (או "רוזה פלאטו") על ההר עצמו בגובה 1100, אבל לא בטוחה שהם ממש "סקי אין-סקי אווט". מהעיירה למטה אפשר לעלות בגונדולה ל"אולימפיה", אזור עמוס למדי, או ישירות לגובה 1600 (למי שלא לוקח הדרכות). בניגוד לעופר, התרשמנו שחלק מהרכבלים (לא הגונדולות) דווקא איטיים למדי... כמעט מזכיר את האיטיות בחרמון... אבל באופן כללי ישנם הרבה רכבלים, וגונדולות לנקודות הראשיות (גובה- 1170, 1350 , 1600 ול"פיק" בגובה- 2320). שימו-לב שהרוסים לא מהססים להידחף בתור, בניגוד למה שאנו רגילים בד"כ באירופה (אבל רגילים פה בישראל...).
    4. לגבי רמת המסלולים –התרשמתי שהמסלולים הירוקים – חלקם די כחלחלים... והמסלולים הכחולים – די אדמדמים... יש מגוון יפה של מסלולים שונים באופיים: רחבים או מפותלים או בין העצים.  בכללי - מצאתי את האתר מגוון יותר ומעניין יותר מזה שבבנסקו (וכמובן קצת יותר גדול).
    5. מידי ערב מתקיים סקי-לילה (בין 19:30 ל- 22:30 ) במספר מסלולים קצרים (אחד ירוק, אחד כחול, אחד אדום) בעלות נוספת של כ- 35 ₪ .  חוויה נחמדה ומומלצת.
    6. עלות החופשה שלנו (מיום ראשון עד חמישי, כאמור 4 ימי גלישה מלאים) הייתה נמוכה מעט מזו שציין עופר, כנראה בשל התאריך המאוחר יותר. גם במסעדות זכור לי ששילמנו מעט פחות.
    1. מבחינת תנאי-השלג בתחילת מרץ – היה מעולה, עם שלג טרי שירד יומיים לפני הגעתנו, ומזג-אוויר בהיר ונעים רוב הזמן, אבל כמובן מדובר במזל בלבד. חברים שלנו שגלשו שם מספר שבועות קודם – דיווחו על תנאי-שלג טובים בעיקר בפסגה ובמורדות הדרומיים, וסלאש באזור הנמוך יותר של ה"אולימפיה”…                                                                                                                                                                                                     לסיכום – אחלה אתר בתחום האתרים הקטנים יחסית והזולים יחסית. וכמובן הקרבה לארץ הופכת אותו למומלץ אפילו יותר!                                                                                                                                                                                         

• @פונארו

אני לפני 3 שנים הייתי עם בעלי במאיירופן.הגענו למלון בשעות הערב כבר די עייפים מכל הנסיעות (בכל זאת קמנו מוקדם) ואז אמרו לנו שאנו צריכים להשכיר את ציוד הסקי באותו ערב.הלכנו לחנות השכרנו א.ערב ולישון.למחרת אני רואה שיש את אותה חנות למעלה על ההר כלומר באתר עצמו אחרי הנסיעה בגונדולה.

שנה לאחר מכן שנסעתי עם ביתי הבכורה כבר הייתי מספיק חכמה והשכרתי את ציוד הסקי למחרת בבוקר למעלה באתר עצמו רעננה אחרי שנת לילה טובה.

כך שאם אפשר לשכור את הציוד באתר עצמו ועוד לאכסן אותו בלוקר בתום יום הגלישה אז מה טוב.

• @עופר21

לידיעתכם – ישנה הנחה בקניית סקיפס לבני 60+  בכ – 40-50 % . צריך להציג את הדרכון בקופה.

• @עופר21

הי עופר עוד שאלה לגבי סוצי.כמה אנשים מכילה הגנודולה העולה אל ההר מבתי המלון?והאם נוח להכנס אלייה ולא כמו בבנסקו שצריך להספיק גם לשים את הציוד מחוץ לגונדולה וגם להספיק להכנס לפני שהיא בורחת.

אלו דברים שחשובים לי.

• @ענבל-אין-על-סקי

אני לא זוכרת כרגע עם הגונדולה ל- 6 או 8 אנשים בו-זמנית, אבל כן צריך לשים את הציוד בחוץ, וכן יש קצת דוחק ולחץ לפעמים, אבל במקרה שלא הספקת לשים את הציוד במקומות המיועדים מחוץ לגונדולה, מקסימום את נכנסת איתו פנימה… לא סיפור.

בחזרה