בחזרה

נעלי סקי בהתאמה אישית

• טוב, אז אחרי שבוע סקי לאחר הפסקה של כ 30 שנה, ברור לי שאני חייבת נעלי סקי בהתאמה אישית. חייבת. כמה שיעלה… 

שבוע הסקי דווקא התחיל טוב, אבל הנעל ממש ממש לחצה. גם באזור השוק (הנעילה על השוק הייתה הכי רחבה שאפשר...), הדם לא הגיע לרגל, ואחרי כשעתיים הכאבים היו בלתי נסבלים. כף הרגל נרדמה. וזה אחרי שמדדתי את כל הנעליים האפשריות….

בקיצור, ביום השלישי החלפתי לנעל גדולה יותר בחצי מספר, ואחרי 20 דקות בשלג סלשי נפלתי נפילה סתמית כי לא שלטתי בנעל, כף הרגל “שייטה” בפנים. הנפילה הייתה סתמית, אבל המגלש לא השתחרר, הרגל נמתחה עם המגלש, שסחב עוד ועוד, והרגל נמתחה ונמתחה – עד ש...פאק, שריר השוק נקרע. בקיצור, גלשתי יומיים ועשרים דקות מתוך שבוע….

בן הזוג המשיך לגלוש ולהינות, אני דידיתי על קביים.

לא מוכנה לוותר. אבל אין ספק שחייבת קודם כל מגפי סקי מותאמים לרגל שלי. אחרת אין סיכוי שאוכל להינות מגלישה.

מה האפשרויות? יש בארץ? אם לא, איפה כן? כמה זמן לוקח? אפשר לצאת לסקי – למדוד ולקבל אחרי כמה ימים? לנסוע במיוחד? לאן? לונדון? כמה זמן לקוח?

מה העלויות? אשמח לכל מידע...

• @family5

הי ראשית כל הכבוד שחזרת לגלוש אחרי 30 שנה.יש אפשות לקנות בדקטלון יש להם גם את מכשיר המדידה

(כרגע עד אוקוטובר הם לא מוכרים ציוד סקי) המחירים שם נעים בין 300 ש”ח ועד לאלפי שקלים.לגבי חנויות בחו”ל פה בפורום הגולשים הוותקים יותר בטח יוכלו לעזור לך.

• @family5

מעניין אותי לדעת איך הייתה ההרגשה לגלוש אחרי 30 שנה.האם עדין זכרת את הטכניקה הנכונה?

• @family5

אל תקשיבי לאף אחד שאומר לך לקנות נעל סקי בחנות בארץ – בטח לא בדקתלון. זו חנות ספורט שמתפזרת על מספר רב של ענפים, ואני בספק אם מישהו מהמוכרים בכלל יודע מה משמעות המילה “פלקס”. במקרה הספציפי הזה, אני בספק אם מי שהציעה את הרעיון של דקתלון רכשה אי-פעם נעל סקי בהתאמה. “מכשיר מדידה” זה בסך הכל לוח מדידה עם מעצור ניתן להזזה, עליו שמים את הרגל ובודקים מה אורכה בסנטימטרים (מה שאמור להיות תואם למידת המונדו של הנעל). אם לא היה קשיח, הייתי אומר שאפשר לנגב איתו (סליחה על הצרפתית). זה לא מודד את גובה הקשת של כף הרגל, את היקף הקרסול, הגמישות של הקרסול וכו’. כמובן לא את אורך השוק וההיקף שלה.

אין צורך לנסוע ללונדון. בפעם הבאה שאת נוסעת לסקי, תבררי באתר (הסקי – לא בפורום הזה) איזה חנויות יש שעובד בהן בוט פיטר. אפשרות שניה היא להכנס לאתר snowheads ולהריץ חיפוש מה אומרים על הבוטיפטרים באתר. אפשרות שלישית היא להכנס לחנות שיותר מבינה ענין, כמו ספורט שק או ספורט שוסטר במינכן ליד מריאנפלאץ, או ספורט קונרד בגרמיש.

לא ברור לי מה עשית ואיפה היית. האם שכרת נעל וגלשת איתה, או שאמרת בחנות שאת רוצה לקנות? היום יש מספיק מודלים של נעליים, המותאמות בחימום לצורת הרגל.  בשלוף, לחברות אטומיק, פישר, סלומון, נורדיקה יש נעליים להתאמה בחום. אני אישית נועל אטומיק הוקס 2.0 שהותאמו בחנות ולאחר יומיים עברו חימום נוסף לפתור חיכוך בשתי נקודות ספציפיות. אין תוספת עלות בחנות על חימום הנעליים וההתאמה. גם הטיפול הנוסף אחרי מספר ימים יהיה כלול במחיר (בחנות הגונה).

כפי שהבנת – לצערי מנסיון אישי מאוד כואב – נעל גדולה מדי היא דבר בעייתי. קראתי באיזה אתר אמריקאי, שיותר מחצי מהגולשים נועלים נעליים לא מתאימות מבחינת הגודל….

• ואם רוצים בכלל להשקיע ולהיות רגועים לגמרי – נעליים בהתאמה אישית של Strolz בלך (Lech) ליד סנט אנטון . זה הבסט של הבסט

• @muli_ei

הי, תודה לכל הממליצים, אעשה חקר שוק ואבדוק. כן, ברור לי לגמרי שמדידה לראות את אורך כף הרגל זה ממש לא מה שאני צריכה, אלא התאמה של מבנה כף הרגל והשוק. 

לגבי השאלות שעלו כאן. אם זה מעניין, אשמח להרחיב.

ובכן, כשהייתי נערה צעירה גלשתי מספר פעמים והבנתי שאין ספורט יותר כיפי מסקי.

אבל אז באו הנישואין, הילדים, הצנע הכלכלי (כשהייה כסף קנינו מכונת כביסה וכאלה….), בן הזוג ממש לא היה בעניין ובקיצור, לא היה מה לדבר על חופשת סקי.

היום – עברנו את גיל ה 50. בן הזוג נכנס לאטרף של כושר – רץ כמה פעמים בשבוע 8-10 ק”מ. לפני כחצי שנה, נכנס לו הג’וק של הסקי, ואני מייד קפצתי על העניין. אחרי בדיקות והתייעצות גם כאן בפורום, הזמנו לתחילת אפריל שבוע בקלאב מד – בחרנו בלז ארקס באלפים הצרפתיים.

הייתה לי כחצי שנה להיכנס לכושר – וניצלתי את הזמן די טוב, אם כי אין ספק שבן הזוג בכושר הרבה הרבה יותר טוב. 

לקחנו גם כמה שעורים בסקימולטור. בשיעור הראשון הרגשתי שזו הפעם הראשונה שלי על המחלקיים. אבל מהשיעור השני, שלישי והלאה, הכל התחיל לחזור אלי, והפער בין בן הזוג לביני היה ברור. את המידה המדוייקת והנכונה של הנעל קיבלתי בסקימולטור.

כשהגענו לקלאב מד, מדדתי כמעט את כל זוגות הנעליים במידה שלי, אבל הבעייה הייתה הסגירה בשוק. נעליים שנסגרו היו מאוד מאוד צפופות ולמעשה חסמו כנראה את מעבר הדם החופשי לכף הרגל… כן, כן, כל אחד עם הבעייה שלו.

בבוקר הראשון הצטרפתי לקבוצה מתקדמת יותר מזו של המתחילים, הקבוצה של הגולשים שיודעים לעשות פארלל “רוב הזמן” אבל לא בסיבובים. בבוקר החלקתי ממש טוב, מהר מאוד עברתי לפארלל כמעט מלא והתאמנתי על פארלל בסיבובים, גם במדרונות יותר צרים. אבל, בחלק השני של היום, מאוד התעייפתי, מאוד. בכל זאת, לא עד כדי כך בכושר טוב. היה לי מאוד קשה לסיים את היום. בדיעבד, לא הייתי צריכה לצאת עם הקבוצה לחלק השני של היום.

ביום השני, החלטתי לא להמשיך בקבוצה, אלא לקחת מדריך פרטי. בגלל שהיה זול יותר, לקחתי את המדריך על שעת הצהריים. נחתי בבוקר, ויצאתי עם המדריך, המעולה, בצהריים, כשכולם (הצרפתים לפחות), במנוחת הצהריים המקודשת. היה מ ד ה י ם !!! קודם כל, המסלולים היו יחסית ריקים. שנית, אלמנט הפחד נעלם. המדריך היה איתי במאה אחוז, תיקן בדיוק את מה שהיה צריך, הוסיף לי בטחון. גלשנו שעתיים, שעבורי היו מדהימות! בדיוק מה שזכרתי, כל כך שמחתי שאני מצליחה להינות מהסקי אחרי כל כך הרבה שנים, ושהכל כאילו חזר אלי….

בסוף השעתיים עם זאת, כפות הרגליים מאוד כאבו, מכיוון שהסגירה של הנעל על השוק הייתה חזקה.

בערב חזרתי למקום השכרת הציוד בקלאב, וביקשתי לפתור את הבעייה. העניין הוא, שהסגירה על השוק, מקובעת בפלאנק, ואי אפשר לשחרר אותו. המדריך במקום, המליץ לי לקחת נעל בחצי מידה יותר גדולה – וזו הייתה הבעייה. הוא הראה לי שהנעל גדולה ממש רק במעט, אבל זה היה כנראה מספיק כדי לגרום לכך, שלא אשלוט מספיק טוב בגלישה.

ביום השלישי, הצלחתי לשכנע את בן הזוג להצטרף אלי לשיעור פרטי בצהריים. לקחנו מדריך (אחר) ויצאנו. מכיוון שהוא פחות מתקדם, המדריך התרכז בו, ואני קצת השתעממתי. השלג היה סלאשי, ובאחד הסיבובים, נפלתי, נפילה לא בעייתית בכלל, אבל, כפי שכתבתי למעלה, המגלש לא נפרד מהרגל, משך את השוק, וקרעתי את השריר בשוק. הפציעה לא הייתה קלה, אבל מכיוון שאחרי מנוחה של חצי יום, חזרתי ללכת (עם קביים), ודידידתי בעיירות מסביב כשבן הזוג חזר לגלוש עם הקבוצה, ומכיוון שאיך שחזרתי לארץ התחלתי טיפול פיסיוטראפי אצל פיסיוטרפיסטית מעולה של ספורט, אני ממש ממש בסדר עכשיו, מתכננת את העונה הבאה.

אבל דבר ראשון – חייבת נעליים מתאימות!

והמלצה – למי שלא ממש ממש בשיא הכושר וגם אולי לא צעיר במיוחד, ממליצה לשקול לפחות בהחתחלה – לקחת שיעורים פרטיים. כאמור, הרבה פעמים הם זולים יותר בשעת הצהריים (12:00), ואז גם המדרונות יותר ריקים – כיף גדול… 

תודה לכל העוזרים, הולכת לעשות חקר שוק...

• @family5

אני הראשון שמטיף לגישה מקצוענית בכל הנוגע לקניית נעלי סקי או לקיחת שיעורי סקי. אבל כיוון שאת חידוש נעלי הסקי עשיתי רק בשיטת “נסה וטעה” וכיוון שהסיפור עונה על שאלתך, להלן הפרטים:

המקום: חנות סקי-פס ברח’ השלושה, ת”א. התקופה: כמה חדשים טובים לפני חופשת הסקי – לפחות כאן נהגתי באופן מקצועני ולא הזנחתי זאת לשבוע של הסקי.

הקניה כללה רק מדידה של מודל אחרי מודל עד שהרגשתי נוח במודל האחרון שנמדד (הנורדיקה שבתמונה). האוירה היתה נינוחה, לאחר מכן ישבתי, קמתי, התהלכתי – עם הנעליים קרוב לשעה. יצא לי טוב. הנעליים משמשות אותי עד היום כי הן נוחות ומרגישות כמעט כמו גרב – עד עצם יום זה.

• @family5

ציינת שבסקימולטור קיבלת את המידה המדוקית והנכונה.למה שלא תתיעצי איתם אפילו תשקלי לקנות מהם.עשי זאת בצורה רגועה לא בזמן חופשת הסקי עצמה שאת כבר באתר ורוצה להתחיל לגלוש או לברר בחנות בת”א כפי שכתבו לך.

• @ענבל-אין-על-סקי

ענבל ואלי, תודה על ההצעות. עם זאת, לצערי מבנה הרגליים שלי כנראה דורש התאמה גמישה יותר, ונראה לי שבפעם הבאה שנצא לסקי, נטוס לאתר שיש בו חנות מקצוענית עם בוט פיטר לפי ההצעה של מ. פולני, או אפילו לאתר בו יש סניף של Strolz לפי הצעתו של מולי. אם משקיעים – לדעתי כדאי כבר לעשות את זה את כמו שצריך וללכת למקצוענים. אחרי הנפילה בסקי באפריל, אני רוצה לעשות הכל כדי לוודא שהציוד מתאים. ממש לא רוצה להגיע שוב לנפילה סתמית בגלל שהנעליים לא מתאימות… 

הרבה תודה לכולם.

• @family5

את נעלי הסקי הראשונות שלי קניתי בסקימולטור, עוד בשנת 2006- חופשה ראשונה. המידה- 26.5. החלפתי לנעליים חדשות בבוט פיטינג לפני כשנתיים וחצי, והמידה שנבחרה היתה 25.5- מידה אחת פחות. זה לא שהנעליים הקודמות היו לא טובות, הן הרגישו לי בסדר גמור. אבל אין מה להשוות בין החדשות לקודמות. הקפיצה שאפשר לעשות בטכניקה עם נעליים מתאימות היא מדהימה. את הבוט פיטינג שלי עשיתי במקום שסביר להניח שלא תעשה בו- וייל, קולורדו. אבל אוסטריה חזקה בגזרת הבוט פיטינג. בהצלחה.

• @family5

את יודעת למה המלצתי לך לבדוק בסקימולטור? כי סקימולטור מדמה הר (שיפוע)לעומת חנות שאת עומדת במישור.

אפילו קחי לך כמה שיעורים הרי שם את מקבלת מגלשיים וכך את יכולה לבדוק/להרגיש אם זה מתאים לך או לא.

• @ענבל-אין-על-סקי

תודה ענבל. בשנה שעברה לקראת החופשה לקחנו כמה שיעורים בסקימולטור, השנה בן הזוג כנראה יחזור לכמה שיעורים, אני – לא בטוח. את הנעליים נקנה כבר באוסטרייה. תודה על המידע.

• @family5

הנה שרשור שנותן הרבה מידע בנושא:

https://community.lametayel.co.il/topic/108749/%D7%A0%D7%A2%D7%9C%D7%99-%D7%A1%D7%A7%D7%99-%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%99%D7%9D-%D7%95%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%91%D7%95%D7%98%D7%A4%D7%99%D7%98%D7%A8?page=1

בקיצור, אך ורק לקנות נעליים בחו"ל באתר גדול, עדיף מוקדם בעונה (לפני XMAS או בינואר) כשהמלאי עדיין גדול ויש פחות לחץ בחנות...התאמת נעליים לוקחת זמן וסבלנות.  את צריכה נעל שמתאימה למתחילה כלומר סלחנית עם פלקס רך.  חשוב:  לקחת שיעורים בחופשות הקרובות ואכ"ח מדי פעם לבדוק אצל מדריך אם צריך לתקן/לשפר.  

בהצלחה וגלישה נעימה

מרקוס

• @markus

עוד דבר:  הפציעה שלך נשמעת לי מאוד רצינית.  כדאי לבדוק איך היא תשפיע על גמישות תקינה של הקרסול כך שתוכלי לבצע PLANTAR FLEXION (אצבעות כמה שיותר קדימה כמו בריקוד בלט EN POINTE) אחרת תהיה לך בעיה להכניס את הרגל לנעל.

בחזרה